ÚvodAktualityNárodní galerie vystavuje vizionáře a outsidera Zdeňka Rykra
Kultura

Národní galerie vystavuje vizionáře a outsidera Zdeňka Rykra

  • 27. května 2016
Osobnost i dílo Zdeňka Rykra lze jen obtížně definovat. Na jedné straně stojí outsider umělecké komunity, na straně druhé průkopník a inovátor na poli propagační grafiky. Jeho reklamní tvorbu lze naopak definovat zcela jednoznačně – jako moderní a ve své době vizionářskou. Ve 20. a 30. letech minulého století tak díky Rykrovi vznikla mimo jiné legendární vizuální podoba značky Orion. Národní galerie v Praze ve spolupráci s nástupcem čokoládovny Orion, firmou Nestlé Česko, představuje na výstavě Zdeněk Rykr a továrna na čokoládu ve Veletržním paláci od 27. května do 28. srpna tvorbu stále poněkud pozapomenutého autora v její plné šíři.
KofilaZdeněk Rykr dostal jako jednadvacetiletý student dějin umění a archeologie nabídku od rozmáhající se čokoládové továrny. Pro značku Orion pak úspěšně tvořil až do roku 1939. Rykr byl přesvědčen, že dobrá a kvalitní reklama může kultivovat vkus diváka i veřejný prostor. Stal se autorem legendární čokoládové hvězdy i obalu tyčinky Kofila, který se s dílčími změnami zachoval dodnes. Rykr ovšem nebyl pouze vynikajícím grafikem – pro značku redigoval časopis Čokoládový svět a podílel se třeba i na prezentaci cukrovinek přímo v obchodech.

Zdeněk Rykr tvořil i pro další značky tehdejší doby jako byly Čedok, Káva Kulík, Palaba Slaný, německá automobilka Horch, Dr. Zátka, Škoda nebo Baťa. Vedle toho se věnoval i volné tvorbě – malbě, kresbě, karikatuře, ale také žurnalistice – podílel se na tvorbě satirického časopisu Trn, psal fejetony a byl redaktorem časopisu Domov a svět.
 

Rykrovo osudové spojení se železnicí

Zdenek RykrV jeho životě sehrála osudovou úlohu železnice. Narodil se na chotěbořském nádraží, na kolínském nádraží nějakou dobu žil a mnoho času strávil ve vlacích na trase Praha–Kolín a Praha–Paříž. V roce 1934 namaloval takřka manifestační obraz malé prázdné nádražní čekárny Pryč!, podle něhož pojmenoval vlastní výstavu v roce 1934.

Důležitou roli sehrály v Rykrově životě i tvorbě časté změny bydliště – z rodné Chotěboře se stěhoval do Kolína, Chyše, Prahy, Paříže, působil také ve Španělsku. Neustále cestoval, od Německa a Belgie až po Řecko a Rhodos. Zdeněk Rykr svůj život ukončil dobrovolně pod tlakem nacistické okupace v roce 1940 skokem pod vlak na železniční trati pod Barrandovem.
 

Co uvidíte ve Veletržním paláci

Rykr OrionVýstava v Národní galerii představuje obsáhlý soubor Rykrových obrazů, soch, kreseb a dalších výtvarných technik, stejně jako desítky grafických prací a materiály dokumentující umělcův pracovní i soukromý život. Navzdory řadě úspěchů byla Rykrova tvorba za jeho života tvrdě kritizována.

V oblasti volné tvorby se výstava soustředí na Rykrovo dílo v kontextu českého umění – především na výběr zásadních momentů, jenž měly vliv na další vývoj tuzemského umění. Již v roce 1921, jakožto samouk a student, vystavoval Rykr se slavnými Tvrdošíjnými, ve 30. letech vystavoval v Paříži v Salónu Nadnezávislých. V roce 1937 se výrazně podílel na expozici Lázeňství v Československém pavilónu od architekta Jaromíra Krejcara na Světové výstavě v Paříži. Výstava poukazuje také na Rykrovo přátelství s Jaromírem Funkem nebo na okrajové surrealisty kolem Jindřicha Chalupeckého jako byli František Hudeček nebo František Janoušek.

Vedle tradičních komentovaných prohlídek či výtvarných dílen a programů pro školy, proběhne i několik speciálních akcí inspirovaných umělcovým životem – třeba prohlídka výstavy a ilustrované vyprávění umělce Pavla Ryšky. V úterý 14. června proběhne slavnostní vyhlášení soutěže pro designéry o návrh limitované edice tyčinky Kofila spojené s přednáškou o reklamní tvorbě a marketingových strategiích vytvářených Zdenkem Rykrem pro čokoládovnu Orion.
Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Další aktuality

Svátek všech lezců: na Letné proběhne Světový pohár v boulderingu

Na Letenské pláni v Praze se od 20. do 22. září 2024 sejde světová špička sportovního lezení. Praha totiž bude opět hostit Světový pohár v boulderingu, a podmanivou atmosféru závodu na Letenské pláni si nenechá ujít ani nejlepší český lezec Adam Ondra.
18. září 2024 18:00
Letní sporty, Praha

Kam na podzim v Praze? Užijte si zajímavé výstavy a festivaly

Chladnější podzimní počasí nemusí nutně znamenat zkažený den pro vás nebo vaše děti. Během září a října nás určitě ještě čekají slunečné dny a ty by bylo škoda prosedět doma. Pojďte se podívat na zajímavé výstavy a festivaly, kam se svými dětmi můžete vyrazit během posledních slunných a hřejivých dnů i v podzimní plískanici.
18. září 2024 16:00
Kultura, Praha

Na zámku Ctěnice ochutnáte šťavnatá jablíčka

Zveme vás na tradiční jablkobraní do Ctěnic! Na zámku se letos v sobotu 21. září 2024 uskuteční již 12. ročník Jablkobraní, které nabídne návštěvníkům mnoho druhů jablečného moštu, jablka na mnoho způsobů i tradiční řemesla. V zámeckém parku budou zahradníci ručně lisovat mošt z jablek z místního sadu a nebude chybět ani kulturní program.
18. září 2024 9:00
Gurmánská turistika, Praha

Lustr festival vytvoří z Holešovické tržnice centrum komiksu a ilustrace

Festival ilustrace a komiksu Lustr, největší přehlídka svého druhu v Česku, představí špičkové české i světové ilustrátory a ilustrátorky v rámci 11. ročníku festivalu. Podruhé se zabydlí Holešovické tržnice, tentokrát v halách číslo 13 a 17. Festival dveře svých hal otevírá 20. září v 18:00 a potrvá až do 28. 9. 2024. Návštěvníci se mohou těšit na Newyorský salonek, Showcase, výběr z jarního ilustrátorského sympozia v Broumově, mladé ukrajinské ilustrátory a ilustrátorky tematizující budoucnost kultury ve své zemi a jednu z hlavních výstav Mimo proud, která skýtá pohled na deset okrajových komiksových žánrů.
18. září 2024 8:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.9. – 22.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klobáskofest 2024 v pivovaru Velké Popovice, Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620, Buchty a loutky dětem – Pohádková Kinského zahrada na Smíchově, Světový den goril v pražské zoo 2024, Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. září 2024 7:00
Zážitky, Praha

Objevte Prahu jako město literatury a oslavte Noc literatury

Praha v literatuře? Každému čtenáři se jistě po položení této otázky vybaví například Pražský hřbitov Umberta Eca nebo Magická Praha do Čech zamilovaného Itala Angela Marii Ripelina, o Meyrinkově Golemovi ani nemluvě. Noc literatury se nejen v Praze letos uskuteční 18. září. Tento literární happening již tradičně přináší veřejná čtení současné evropské literatury na atraktivních, běžně nedostupných místech. Letos se koná na 22 místech v oblasti Hradčan.
17. září 2024 15:00
Příroda, Praha

Letiště Václava Havla Praha je podle hodnocení uživatelů Google čtvrtým nejlepším v Evropě

Největší české mezinárodní letiště, Letiště Václava Havla Praha, obdrželo v září 2024 hodnocení 4,3 z pěti hvězdiček a polepšilo si o jednu příčku oproti loňskému pátému místu. Top 5 nejlepších letišť znovu dominuje Istanbul následovaný Portem, Athénami, Prahou a Curychem. Žebříček sestavil podle hodnocení uživatelů Google britský portál Holidu.
17. září 2024 14:00
Památky, Praha

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

U příležitosti státního svátku sv. Václava rozhodl prezident republiky Petr Pavel o vystavení českých korunovačních klenotů. Letošní výstava s podtitulem Tajemná síla kamenů přiblíží drahokamy, jimiž jsou klenoty ozdobeny, a díky holografické animaci poprvé ukáže původní barevnost koruny, kterou byl v roce 1347 korunován Karel IV. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Starého královského paláce.
16. září 2024 14:00
Zážitky, Praha