ÚvodAktualityV liberecké botanické zahradě kvete nejmenší i největší leknín světa
Příroda

V liberecké botanické zahradě kvete nejmenší i největší leknín světa

  • 13. července 2022
Návštěvníci liberecké botanické zahrady si v těchto dnech mohou užít ojedinělou atrakci – vykvetly tu totiž dva podivuhodné lekníny – viktorie královská a leknín lázeňský. Šance vidět oba květy najednou je však pouze za špatného počasí a v dopoledních hodinách. Zatímco Viktorie kvete v noci, leknín lázeňský rozkvétá přes den.
leknínyBotanická zahrada v Liberci se v těchto dnech chlubí zajímavou raritou. Vykvetly tu totiž naráz dva velmi vzácné lekníny – viktorie Královská a drobný leknín lázeňský (odborně Nymphaea thermarum). Uvidět oba květy je však docela obtížné. Zatímco Viktorie kvete v noci, leknín lázeňský rozkvétá přes den. Přesto existuje možnost spatřit je oba, a to ve dnech, kdy je zataženo a v dopoledních hodinách.


Leknín lázeňský již v přírodě nenajdete

leknín lázeňskýNejmenší a nejvzácnější leknín světa – leknín lázeňský, je v Liberci nováčkem. Zahrada jej získala nedávno z pražské botanické zahrady v Troji, jako malé rostlinky a semínka. V České republice jde o jediné dvě zahrady, které tento leknín mají. Ve volné přírodě se už bohužel nevyskytuje. Bahenní rostlinu se podařilo objevit koncem 20. století na jednom místě v africké Rwandě poblíž teplých pramenů. Po odvedení těchto pramenů jinam  místo vyschlo a leknín vyhynul.

Nymphaea thermarum patří k náročným rostlinám, má ráda teplo a teplota vody nesmí klesnout pod 25°C. Leknín navíc nesnáší hlubokou vodu, jako ostatní rostliny jeho druhu. Listy rostliny jsou veliké asi jako pětikoruna, květ má bílou barvu.


Viktorie královská – královna mezi lekníny

Viktorie královskáNejpopulárnější rostlinou Botanické zahrady v Liberci je nejspíše viktorie královská, kterou aktuálně pěstuje asi jen pět zahrad v Evropě. Docílit toho, aby se teplomilná rostlina v Evropě uchytila, nebylo vůbec snadné. Botanická zahrada získala 25 semen z královské zahrady v Edinburghu. Vyklíčilo pouze jediné. Zahradníci museli pečlivě udržovat ve skleníku vlhkost 80 až 100 procent, aby tak dosáhli amazonského klimatu. Květ viktorie královské má v průměru až 25 až 30 centimetrů a její ploché listy připomínají široké podnosy. Samotnou rostlinu objevil na řece Mamoré v Amazonii roku 1801 misionář Tadeáš Haenke, rodák z Chřibské, byla však vědecky popsána až roku 1832. Samotná rostlina ale kvete pouze velmi krátce. První noc je květ bílý, druhý večer se květ znovu otevře, ale v barvě fialové.

Viktorie CruzovaJak jsme již popsali, viktorie (královská i Cruzova) svůj květ otevírá v noci. Šanci vidět ho neuzavřený tak mají návštěvníci, kteří přijdou do zahrady hned ráno mezi prvními, těsně po otevření v 8:00. Kvést by měla viktorie až do podzimu a zatím stále roste. Její list má nyní průměr asi 140 centimetrů, dorůst by mohla až do 180 cm. V botanických zahradách viktorii většinou nestačí světelné podmínky, proto vždy na podzim umírá. Nechává po sobě ale semena, která je potřeba udržet ve vodě, aby začátkem jara začala klíčit.
 

Dvě největší leknínovité rostliny světa: euryalie vzdorná a viktorie Cruzova

euralye feroxMezi další krasavice liberecké botanické zahrady patří rozhodně asijská rostlina euryalie vzdorná. V Asii ji dokonce lidé pěstují coby kulturní rostlinu – už asi  6 000 let se sbírají její škrobnatá semena, ze kterých se dá umlít mouka. Listy této rostliny jsou celé bodlinaté a mezi bodlinami prosvítají fialové žliky. Pro objektiv fotoaparátu je euryalie skvělým objektem. Navíc se rostlině v Liberci velmi dobře daří a patří mezi rekordmanky, co do velikosti listů, které dosahují až 207 cm, což je světový rekord. Euryalé vzdorná kvete přes den, ale jen je-li slunce. Mnohá poupata se neotvírají zůstávají pod vodou a dochází v nich k samoopylení.

viktorie cruzovaViktorie Cruzova je rovněž jihoamreickou rostlinou. Je však "otužilejší" nez viktorie královská a pěstuje se snadněji. Viktorie Cruzova se chová podobně, jako její sestřenice – kvete v noci a každé poupě se otvírá nejprve v bílý cizosprašný květ. Zrána se zavírá a až večer zase rozkvete, ale změní tvar i barvu. Květ se stává samosprašným a jeho barva je bledě růžová. V Botanické zahradě dosahují listy viktorie Cruzovy až 170 cm.
Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice Příroda

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Další aktuality

Hrady a zámky Libereckého kraje letos lákají na archeologické skvosty a novinky v expozicích

Začíná hradozámecká sezona – návštěvníkům se v Libereckém kraji otevře hospodářský dvůr v Zákupech, zámek Grabštejn, který pomocí aplikace představí archeologické skvosty a na Lemberku připomenou výročí 30 let od svatořečení Zdislavy. Na návštěvu zve také hrad Bezděz, Trosky a zámky Frýdlant, Sychrov či Hrubý Rohozec.
2. duben 2025 16:00
Památky, Liberecký kraj

Sezona na hradech a zámcích v Královéhradeckém kraji přinese spoustu zážitků

Letošní návštěvnická sezona otevře bárny hradů a zámků první dubnový víkend. Zámky Náchod a Opočno připomenou v roce 2025 odkazy italských rodů na našem území, na Hrádku u Nechanic chystají tematické prohlídky parku a na Kuksu je připravena Mapa zážitků pro rodiny s dětmi. V Ratibořicích si letos připomínají 170. výročí vydání Babičky.
2. duben 2025 14:00
Památky, Liberecký kraj

Hrad Trosky otevře po zimě své brány

Oblíbený hrad Trosky, symbol Českého ráje, otevře letos poprvé po zimě svou bránu v sobotu 5. dubna 2025, a do konce měsíce pak bude přístupný každý víkend od 9:00 do 16:00 hodin. Udělejte si první jarní výlet na Trosky a prohlédněte si svět z věží Panna a Baba.
1. duben 2025 13:00
Památky, Liberecký kraj

Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusy

Louky na severu Čech v těchto dnech začínají zdobit něžné kvítky bílé či fialové barvy. Jednou z nejdostupnějších lokalit, kde krokusy uvidíte je louka v Lukášově mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Právě tady potěší vaše oči stovky barevných kvítků. Vzácné rostlinky se nacházejí i na dalších místech severu – například na Farské louce u České Lípy nebo v Kytlici pod Lužickými horami.
27. březen 2025 8:00
Příroda, Liberecký kraj

Zámek Zákupy letos otevře císařskou konírnu a expozici o nepřístupných zámcích

Celoročně zpřístupněný zámek Zákupy na Českolipsku má v sezóně 2025 pro návštěvníky řadu novinek. Jednou z nich je otevření císařské konírny, která se několik desetiletí objevovala v seznamech nejohroženějších památek v Česku a před několika lety se část její zdi dokonce zřítila. Ostatně menší expozice vám zkázu barokní konírny a její stav před rekonstrukcí připomene. Od dubna na milovníky památek čeká především nová velká expozice o nepřístupných zámcích. A že jich u nás je! Připomene vám třeba zámek Hrubá Skála, který dnes slouží jako hotel, nebo zámek v Mimoni, který byl v roce 1985 nadobro srovnán se zemí.
23. březen 2025 12:00
Památky, Liberecký kraj

Pekelské údolí láká nejen na bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků právě pokrývá údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
21. březen 2025 20:00
Příroda, Liberecký kraj

Pěší turistika v Libereckém kraji: na túry láká Hřebenovka, Máchova cesta i Maloskalsko

Málokterá oblast v Česku se může chlubit tak pestrým přírodním bohatstvím, jako má právě Liberecký kraj. Na pěší turistiku zvou nejen Jizerské hory, ale také Máchův kraj. K výletům a procházkám je jako stvořený Český ráj, do něhož v Libereckém kraji patří například okolí Malé Skály nebo Hruboskalsko.
17. březen 2025 18:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Přivítejte jaro s Krakonošem – letos opět přijede do Harrachova

V sobotu 15. 3. 2025 se v Harrachově v Krkonoších koná tradiční Příjezd Krakonoše. Vládce hor přijede s celou svou družinou, včetně hraběte a hraběnky Harrachových, Ančete a Kuby, čertů i ostražité Krakonošovy policie. Návštěvníci se mohou těšit také na Krakonošovu losovačku, stánkový prodej, dětské dílničky, malování na obličej, skákací hrad a souteže pro děti i dospělé. Program začíná v 10:30 hodin Krakonošovým průvodem.
11. březen 2025 16:00
Zimní sporty, Liberecký kraj