ÚvodAktualityNeobjevené Krkonoše: udělejte si krásnou podzimní procházku
Letní sporty

Neobjevené Krkonoše: udělejte si krásnou podzimní procházku

  • 11. listopadu 2024
Využijte poslední možnost toulat se barevnou přírodou našich nejvyšších hor, dokud ji opět nepokryje na několik dlouhých měsíců bílá sněhová peřina. Kudy z nudy vám tentokrát poskytne tipy na dosud málo objevená místa, kde nepotkáte davy turistů. Nezapomeňte si s sebou vzít dalekohled, bude se hodit, až se budete chtít rozhlédnout do daleka z některých zdejších vyhlídek.

Výlet na vyhlídky u Rokytnice nad Jizerou

vyhlídky nad rokytnicíOblíbené vyhlídky nad Rokytnicí jsou umístěny v různých prostředích a nabízejí pestré výhledy do okolní krajiny, stromů, či borůvčí. Přibližují návštěvníkům nejen perspektivu vzdálených horských hřebenů, ale také intimitu lesního prostředí. Vytvořili je architekti ateliéru Mjölk. Morfologie kopce se ukázala nevhodná na stavbu klasické vyhlídkové věže, a tak se architekti rozhodli pro koncepci několika zastavení na skalách, které vrchol kopce lemují. Inspirací pro lehké stavby ze dřeva a oceli byly tvůrcům postavy z erbu města Rokytnice. Na město dohlíží na skalách Strážníku čtyři patroni, symbolizující čtyři vesnice, které se v dávných časech spojily v město Rokytnice – Liška, Medvěd, Ovce a HorníkHlídka na Stráži. Vrch Strážník (Stráž), jak se mu také říká, byl jedním z míst, kde se při vpádu nepřátelských vojsk posílali za pomoci ohně signály o nepříteli překračujícím hranici naší země. Kouřový signál pak přejímaly další hlídky na Kozákově a hlouběji v Čechách.
 

Vodopády ve Vavřincově dole

vodopády vavřincův důlVavřincův potok nad soutokem s Tippltovým potokem protéká divokou soutěskou s řadou vodopádů. Důl spadá se svahů spojeného masivu Černé a Světlé hory pod Černohorským rašeliništěm a ústí do Úpy na spodním konci obce Velká Úpa. Pěkný okruh si můžete udělat z Velké Úpy Javořím dolem s vodopády Javořího potoka a na rozcestí U Thámových Bud přejít na zelenou směrem k Vlašským Boudám. U zvoničky se dáte po modré do Vavřincova dolu, který vás zavede k silnici 296. Do Velké Úpy vás dopraví autobus ze zastávky "Pec pod Sněžkou, Velká Úpa, Vavřincův Důl" (50.6819306N, 15.7846861E).
 

Krkonoše na dlani z vyhlídky Šeřín

vyhlídka šeřínZnáte vyhlídku Šeřín? Za dobré viditelnosti lze odtud dohlédnout na vrcholky Krkonoš, Jizerky a Český ráj. Malebnou vyhlídku naleznete mezi Vítkovicemi a Labskou, na červeně značené Bucharově cestě. Tento třiapadesátý nejvyšší krkonošský vrchol skýtá opravdu nádherné výhledy. Milovníci Krkonoš říkají, že se jedná o jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst západních Krkonoš. Nejsnadnější cesta sem vede z Benecka přes Janský vrch anebo z Horních Míseček, od chaty Stopa. Napojit se na Bucharovu cestu můžete také z Labské u rozcestí Pod Černou skalou.
 

Opěvovaná studánka Pod kapličkou Panny Marie

studánkaStarý "léčivý" pramen vody u krkonošské kapličky Panny Marie nemá žádné pojmenování, přesto je v západních Krkonoších dobře znám, jako místo, kde se doslova dějí zázraky. Z tohoto důvodu na jeho prameništi byla postavena, za vlády Harracha před rokem 1900, kaplička, kde se dodnes dvakrát ročně slouží mše. V roce 2007 byla stavba celkově revitalizována. Objev léčivé vody – včetně data této události – je zachycen v nábožné písni se sáhodlouhým názvem: „Píseň o zázračné vodě, která se vynašla dne 16. května L.P. 1863 v horách krkonošských v obci Jamrtál“. Tenkrát se totiž obec Stromkovice bazývala Jammertal, v mluvě českých horáků Imertol. V písni o 22 slokách se dozvídáme, jak jistou nevidomou ženu k prameni přivedl sen, který se jí ve spánku vracel po několik let; po omytí očí vodou ze studánky se jí zrak navrátil.
 

Dědictví doby ledové v nejvyšších partiích hor

KrkonošePřeshraniční naučná stezka Dědictví doby ledové vede I. zónou KRNAP a KNP, tedy nejcennějšími partiemi Krkonoš. Jedná se o okruh spojující vyhlídku do ledovcového Obřího dolu od bývalé Obří boudy přes Úpské rašeliniště, Luční boudu, jámy Małeho Stawu s ledovcovým jezerem, Biały Jar, Kopu a zpět ke Slezskému domu. Vydáte-li se na stezku, čeká vás zde devět informačních panelů a překrásná příroda majestátních Krkonoš. Výchozím místem může být bývalá Obří bouda, Luční bouda nebo z Kocioł Małego Stawu. Stezka měří cca 9 km a je možné se na ní napojit v kterémkoliv místě. V zimním období zde však informační panely chybí – jsou snímány z klimatický důvodů. Výlet je tedy třeba stihnout, než napadne sníh.
 

Na pivo na Friesovy boudy

Friesovy boudyAreál Friesových bud leží mimo hlavní turistická centra. Leží pod hlavní hřebenovkou ze Strážného na Luční boudu, přesto je místo odříznutí od okolního světa. Dojít se sem dá od Chalupy na rozcestí přes Klínovku a dále dolů pod Světlý vrch. Anebo z druhé strany, směrem od Špindlerova Mlýna, a to cestou od Boudy na Pláni po zelené okolo chaty Zvonička, Petráška a Klínovka, až k rozcestí U Klínových bud. Dlouhá túra na Friesovy boudy bude vykoupena vynikající domácí kuchyní a zdejším vynikajícím pivem, které si na Friesovkách vaří sami. Můžete zde ochutnat 12° Světlé – tradiční ležák ze žateckého chmele, 13° Polotmavé – polotmavý speciál z pěti druhů sladů a 14° Polotmavé typu Ale – aromatické pivo jehož zvláštností je chmelení za studena.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Bucharova cesta v Krkonoších – z Jilemnice až k prameni Labe Letní sporty

Bucharova cesta v Krkonoších – z Jilemnice až k prameni Labe

Trasa byla pojmenována na počest Jana Buchara, řídícího učitele z Dolních Štěpanic a jednoho ze zakladatelů české turistiky a lyžování v Krkonoších. Kdysi to bývala velmi slavná letní i zimní cesta, po které vodil pan řídící Buchar z Dolních Štěpanic české turisty do Krkonoš.

Horský hotel Friesovy boudy ve Strážném Ubytování

Horský hotel Friesovy boudy ve Strážném

Nově zrekonstruovaný Horský hotel Friesovy boudy se nachází v nadmořské výšce 1217 metrů a nabízí ze své vysoké polohy velkolepé a nezapomenutelné pohledy do okolí. Hotel poskytuje zázemí pro nejkrásnější pouti po Krkonoších.

Naučná stezka Dědictví doby ledové Příroda

Naučná stezka Dědictví doby ledové

Přeshraniční naučná stezka vede nejcennějšími partiemi Krkonoš. Představuje krkonošskou tundru s ukázkami různých jevů a útvarů pocházejících z doby ledové.

Vrch Stráž – vyhlídky nad Rokytnicí nad Jizerou od ateliéru Mjölk Příroda

Vrch Stráž – vyhlídky nad Rokytnicí nad Jizerou od ateliéru Mjölk

Vyhlídky nad Rokytnicí jsou umístěny v různých prostředích a nabízejí pestré výhledy do okolní krajiny, stromů, či borůvčí. Přibližují návštěvníkům nejen perspektivu vzdálených horských hřebenů, ale také intimitu lesního prostředí. Vytvořili je architekti ateliéru Mjölk.

Studánka Pod kapličkou Panny Marie u Stromkovic Příroda

Studánka Pod kapličkou Panny Marie u Stromkovic

Pramen léčivé vody ve studánce pod kapličkou Panny Marie se nachází na krkonošské samotě nedaleko Stromkovic či Vítkovic. Za hojivou vodou chodívali a chodí dosud krkonošští horalé, o prameni byla dokonce roku 1863 složena píseň.

Vyhlídka Šeřín – Krkonoše jako na dlani Příroda

Vyhlídka Šeřín – Krkonoše jako na dlani

Máte rádi přírodní vyhlídky a místa, kde nepotkáte zástupy lidí? Vyhlídka Šeří nedaleko Vítkovic v Krkonoších vás příjemně překvapí. Z vyhlídky se za dobré viditelnosti dá dohlédnout na vrcholky Krkonoš, Jizerky a Český ráj.

Vyhlídka Strážník u Rokytnice nad Jizerou – nově vyhlídkový lesopark Hlídka na Stráži Příroda

Vyhlídka Strážník u Rokytnice nad Jizerou – nově vyhlídkový lesopark Hlídka na Stráži

Skalní vyhlídka se nachází pod vrcholem Stráž, tyčícím se nad Rokytnicí nad Jizerou. Jsou z ní krásné výhledy na Rokytnici, Lysou horu a Kotel. Vyhlídka je zabezpečena řetězy, najdete zde lavičky se stolem a dřevěnou tabuli s popisem výhledů.

Vavřincův důl s vodopády v Krkonoších Příroda

Vavřincův důl s vodopády v Krkonoších

Vavřincův potok nad soutokem s Tippltovým potokem protéká divokou soutěskou s řadou vodopádů. Důl spadá se svahů spojeného masivu Černé a Světlé hory pod Černohorským rašeliništěm a ústí do Úpy na spodním konci obce Velká Úpa.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj