ÚvodAktualityNepomuk, Zelená Hora, slavný rukopis a letní akce
Zážitky

Nepomuk, Zelená Hora, slavný rukopis a letní akce

  • 20. června 2017
Zámek Zelená Hora u Nepomuku, jeho majitelé i příběhy se několikrát výrazně zapsaly do českých dějin. Tady vznikla Jednota Zelenohorská, odehrává se tu román Černí baroni a letos je to právě 200 let od okamžiku, kdy panský úředník Josef Kovář nalezl v jedné ze skříní na Zelené Hoře dva zaprášené pergamenové dvojlisty, dnes známé jako Rukopis zelenohorský.
Jejich objevení bylo jednoduché, osudy však složité. Josef Kovář sice nemohl tušit, co se kolem dokumentu rozpoutá, ale dobře věděl, že tehdejší majitel Nepomuku a zámku Zelená Hora Jeroným Colloredo-Mansfeld není odkazu české historie nijak nakloněn. Když se proto Kovář koncem roku 1818 dozvěděl, že v Praze bylo založeno Museum království Českého, dnešní Národní muzeum, a je mu možno zasílat příspěvky a dary, neváhal. Když se ten rok panstvo na zimu stěhovalo do Prahy, vhodil anonymně pergameny do poštovní schránky na Malé Straně společně s cedulkou, adresovanou nejvyššímu purkrabímu hraběti Františku Kolowratovi. Utajení se ale stejně časem prozradilo, zámecký pán Kováře vyhodil a ve vzteku spálil ostatní dokumenty a knihy, uložené ve stejné místnosti jako rukopis. Ten už ale zničit nemohl…
 

Zrcadlový oltář, prohlídky a nová expozice

Kdy se na Zelenou Horu můžete vypravit? Třeba v neděli 25. června od 10.30 hodin, kdy bude v zámeckém kostele Nanebevzetí Panny Marie slavnostně odhalen zrcadlový oltář Václava Česáka. Oživí tak interiér kostela spolu s dalším autorovým dílem, sochou Madony Zelenohorské, která chrání zdejší kostel už téměř dva roky. Mši svatou za účasti biskupa Mons. Radkovského doprovodí duety Edity Adlerové.

Autentické interiéry zámku Zelená Hora, kde byl v roce 1817 rukopis objeven, můžete vidět při příležitostných letních prohlídkách s doprovodným programem. Letos jsou naplánované na sobotu a neděli 1. a 2. července, na státní svátky 5. a 6. července, na pátek 7. a na neděli 9. července. Poprvé v dějinách Zelené Hory budete mít možnost vstoupit do barokního zámeckého špejcharu ze 17. století a prohlédnout si novou expozici 200 let s Rukopisem zelenohorským.
 

Koncert a film

sobotu 8. července se na Zelené Hoře koná benefiční koncert na podporu zámku, kdy v 17 hodin vystoupí operní zpěvačka Eva Urbanová spolu s plzeňským dětským pěveckým sborem Andílci; lístky seženete přes portál plzenskavstupenka.cz. Na druhou část programu, která začne ve 20 hodin na Zelenohorské poštěNepomuku, je vstup volný. Zdarma si tak prohlédnete zdejší expozice, zapojíte se do lidové barokní veselice a nakonec si vychutnáte barokní ohňostroj. A konečně dobu, kdy na Zelené Hoře trávil základní vojenskou službu v Technickém praporu budoucí spisovatel Miloslav Švandrlík, připomene jak expozice Zelená Hora a Černí baroni (není však k vidění na zámku, ale v Městském muzeu!), tak promítání filmu Černí baroni. Na zámek se na něj můžete přijít podívat v úterý 4. července.
 

Rukopis a co byste o něm měli vědět

Chcete vidět slavný Rukopis zelenohorský na vlastní oči? Jeho originál je umístěn v oddělení rukopisů a vzácných tisků knihovny Národního muzeaPraze, letos bude výjimečně a prý poprvé vystaven o víkendu 23. a 24. září v Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích. Vzácnému spisu se bude věnovat také výstava uspořádaná k výročí nalezení rukopisu, která v blovickém muzeu začne 1. září a potrvá až do konce ledna 2018.

Co ještě by vás mohlo zajímat?

  • Třeba že o starobylém rukopisu, jeho pravosti a době, kdy vznikl, se dodnes vedou spory. Řada vědců a literátů se dlouhá desetiletí přela o to, zda jde o autentický středověký text nebo padělek z 19. století. Na straně rukopisu byli například Jan Neruda, Božena Němcová nebo František Palacký, proti pravosti díla vystupovali Josef Jungmann, Jan Gebauer a Tomáš Garrigue Masaryk.
  • Poslední chemický průzkum ze 60. let 20. století prozradil, že pergamen pochází ze středověku, ale dříve na něm byl jiný text, který kdosi seškrabal.
  • Za autory rukopisu byli a jsou považováni spisovatelé Václav Hanka a Josef Linda. Ten první se proslavil a upozornil na sebe objevem Rukopisu královédvorského v září 1817 ve věži děkanského kostela sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem, Josef Linda zase pocházel z Nových Mitrovic, podezřele blízké vesnice na Plzeňsku mezi Nepomukem a Spáleným Poříčím.
  • Jak to bylo doopravdy se nikdy nezjistilo, málokdo ovšem ví, že ve své době byly rukopisy nejpřekládanější česká díla 19. století a že ovlivnily řadu dalších autorů.
Chrám sv. Jakuba Většího v Nepomuku Památky

Chrám sv. Jakuba Většího v Nepomuku

Kostel sv. Jakuba Většího vítá v Nepomuku každého, kdo přijíždí od Plzně. Nachází se na kraji města za Špitálským rybníkem na ostrohu uzavírajícím ze západu Přesanické náměstí. Na první pohled určitě zaujme gotická válcová bašta se střílnami s malovanou rustikou – pozůstatek chrámového opevnění.

Po stopách sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku Památky

Po stopách sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

Rodištěm sv. Jana Nepomuckého je město s příznačným názvem Nepomuk na západě Česka. Díky řadě historických památek patří k vyhledávaným turistickým cílům.

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů Památky

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů

Jednou z dominant Nepomucka je Zámek Zelená Hora, který byl postaven na místě původně z husitských válek opevněného vrchu, po skončení husitských válek pak hradu, který vystavěl Hynek Krušina ze Švamberka. Od května 2023 je přístupný veřejnosti.

Museum veteránů na Zelenohorské poště Kultura

Museum veteránů na Zelenohorské poště

Zelenohorská pošta, to je zámeček na okraji historického centra městečka Nepomuk, v němž můžete navštívit malé rodinné muzeum historických motocyklů, automobilů i zemědělské techniky.

Další aktuality

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
6. duben 2025 2:23
Památky, Plzeňský kraj

10 tipů na výlet do Českého lesa

Český les, chráněnou krajinnou oblast v Plzeňském kraji, ocení především milovníci panenské přírody. CHKO Český les vyhlášená v 1. srpna 2005 má rozlohu 466 km², která je z 80 % pokryta lesem. Krajina s desítkami zaniklých obcí má tajemnou atmosféru i pohnutou historii. Lesnatou krajinu doplňuje pestrá mozaika pastvin, luk i dálkových tras. Můžete se tu také projít po části významné středověké obchodní cesty. Nejcennější části Českého lesa jsou chráněny jako přírodní památky a rezervace.
30. březen 2025 16:42
Příroda, Plzeňský kraj

Plzeňská Techmania otevírá novou expozici Udržitelný svět

V sobotu 22. března 2025 se v Techmanii otevírá zcela nová expozice, zaměřující se na dosavadní vývoj našeho světa. Stálá výstava vám ukáže, jak svým chováním přetváříme okolní prostředí. Při jejím prozkoumávání zapojíte také všechny smysly – budete moci vidět, slyšet, dotýkat se i cítit, jakým způsobem je naše planeta formována a dokonce svými činy ovlivníte její další vývoj. Nová expozice vás seznámí s životopisem naší planety a dá vám možnost interaktivně prozkoumat, jakou roli v její historii sehrává člověk.
22. březen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.
18. březen 2025 8:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Jubilejní desátý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek a sobotu 21. a 22. března 2025, vždy od 19:00 hodin do půlnoci. Těšit se můžete na díla tvůrců od nás i z Francie, Japonska, Thajska, Belgie, Německa a Slovenska. Letošním hlavním tématem festivalu, který je součástí oslav deseti let od titulu Evropské hlavní město kultury, se staly Kontrasty aneb dialog technologie a historie. Instalace budou k vidění do půlnoci na trase od technologického centra TechTower přes Depo2015 na náměstí Republiky v centru Plzně.
18. březen 2025 6:00
Zážitky, Plzeňský kraj

V sobotu se v Plzni otevřou farmářské trhy

Plzeňské farmářské trhy jsou místem, kde můžete již několik let nakoupit či ochutnat potraviny od místních farmářů a regionálních výrobců. Letos se budou poprvé konat 15. března 2025 a od té doby každou sobotu dopoledne až do konce sezony.
14. březen 2025 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výročí narození Alberta Einsteina: oslavte svůj Mezinárodní den matematiky a Den π (pí)

Pí neboli π je matematická konstanta, nazývaná též Ludolfovo číslo. Bez ní by lidstvo nedokázalo roztočit kola automobilů ani vyprojektovat oblouk mostu. Pí se slaví společně s Mezinárodním dnem matematiky každoročně 14. března.
14. březen 2025 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jarní tip na zážitek: Prohlídky Plzeňského historického podzemí za svitu baterek

Poprvé v letošním roce čeká na obyvatele a návštěvníky západočeské metropole nevšední zážitek – možnost objevovat tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní v Plzeňském historickém podzemí v téměř úplné tmě pouze za svitu baterek! Speciální sedmdesátiminutové prohlídky, které zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby, se konají od pátku 11. do neděle 13. dubna 2025, a to vždy od 17:00 a 18:00 hodin.
13. březen 2025 12:00
Památky, Plzeňský kraj