ÚvodAktualityŠpilberk má novou prohlídkovou trasu: labyrint uvnitř hradeb z dob švédského obléhání
Kultura

Špilberk má novou prohlídkovou trasu: labyrint uvnitř hradeb z dob švédského obléhání

  • 1. října 2021
Další kus brněnského podzemí se od 1. října otevírá veřejnosti. Takzvaný jihozápadní bastion, mohutný výběžek hradeb Špilberku, ve svých útrobách skrývá působivý labyrint chodeb a komor. Ty sloužily obráncům Brna, když město v roce 1645 bez úspěchu obléhala švédská přesila. V dnešním obnoveném bastionu návštěvníci uvidí původní fragmenty obranného systému a projdou se doslova po stopách dávných statečných vojáků. Muzeum města Brna nově zařazuje prohlídku jihozápadního bastionu na hradě Špilberku mezi pravidelné prohlídkové okruhy, vedle prohlídky kasemat nebo Chrámu kamene, bývalých vodojemů.
Jihozápadní bastion sehrál důležitou roli při švédském obléhání. Od západu totiž hrad Špilberk, tehdy přesněji pevnost, čelil obřímu náporu Švédů. Byl postaven narychlo během dvou let, nejdůležitější úpravy při jeho dokončování vznikly z rozkazů slavného Raduita de Souches, velitele obrany Brna. Uvnitř bastionu se nacházel důmyslný systém zdí, chodeb, a hlavně náslechových komor, v nichž obránci poslouchali, zda Švédové odpalují miny. Diagonální výběžek ve tvaru hrotu z kamenného zdiva a vnější výztuží z cihel dával vojákům velkoryse široký prostor, odkud mohli čelit švédským dělostřelcům i minérům.

Zatímco u vzniku jihozápadního bastionu stály rozkazy Raduita de Souches, u jeho zkázy stál rozkaz jiného francouzského velikána. Roku 1809 jej nechal Napoleon při svém posledním vítězném tažení odstřelit. Před 15 lety byl bastion na dochovaných základech obnoven, přestože Brno tehdy neočekávalo žádný švédský útok. Kromě prohlídkové trasy se dnes v bastionu ukrývají také depozitáře Muzea města Brna.

Zvonění na Petrově zná každý Brňan, obrana města proti vojsku generála Torstensona by se přitom neobešla bez jihozápadního bastionu. Právě ten zajistil nedobytnost Špilberku, a tím i celého Brna. Toto významné místo historie města proto správa hradu Špilberk chce veřejnosti představit na pravidelných komentovaných prohlídkách. Jihozápadní bastion podle něj rozšíří nabídku proslulého brněnského podzemí. Z něj si už mohou návštěvníci na Špilberku prohlédnout kasematy, Chrám kamene, lapidárium v bývalých vodojemech, rozhlednu a od 1. 4. 2022 se chystá úplně nový okruh hradem, jehož obsah i trasa bude velkým překvapením.

Nový prohlídkový okruh jihozápadním bastionem je přístupný každý otevírací den vždy v 10, 12, 14 a 16 hodin. Vstupenky je možné zakoupit na místě i online.
Jihozápadní bastion – prohlídka podzemí na hradě Špilberku Památky

Jihozápadní bastion – prohlídka podzemí na hradě Špilberku

Jihozápadní bastion vznikl v rychlosti, během pouhých dvou let, aby byl Špilberk připraven na návrat Švédů k Brnu v květnu 1645. Měl ubránit západní část hradu, kde dosud byly jen malé kamenné bašty renesanční hradby. Právě od západu přitom Špilberk čelil největšímu náporu švédských vojsk.

Tajemné Brno? Prozkoumejte brněnské podzemí!

Tajemné Brno? Prozkoumejte brněnské podzemí!

Bloudit v labyrintu, meditovat v kostnici, procházet se lapidáriem, tiše stát v hrobce – to vše zažijete v Brně! Sestupte do podzemí moravské metropole. Už to není jen Labyrint pod Zelným trhem nebo tajemná kostnice pod kostelem sv. Jakuba. Vydejte se do historických vodojemů na Žlutém kopci. Monumentální prostory evokují proslulou Tolkienovu Morii z Pána prstenů. Komentovaná prohlídka je velký zážitek!

#světovéČesko, novinka na Špilberku a pozvánka do brněnské Tolkienovy Morie

#světovéČesko, novinka na Špilberku a pozvánka do brněnské Tolkienovy Morie

Kdo by se nechtěl podívat do Středozemě, fiktivní říše anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena, a neprozkoumat staré trpasličí město Moria? Teď máte možnost: nová expozice na brněnském Špilberku vás zavede do starých hradních vodojemů, kde si budete připadat jako ve staré trpasličí říši Khazad-dûm.

Socha markraběte Jošta v Brně Památky

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.

Hrad Špilberk v Brně Památky

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Rozhledna na hradě Špilberk Příroda

Rozhledna na hradě Špilberk

Nejkrásnější výhled na město Brno se lidem nabízí ze Špilberku, ovšem s jednou nevýhodou – není vidět samotný hrad.

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna Příroda

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady jsou jedním z nejoblíbenějších míst v Brně. Najdete zde rozjímající jednotlivce, učící se studenty, veselé děti, zamilované dvojice. Místo je v centru Brna a každý obyvatel i turista do něj rád zavítá.

Šifra Špilberk – pátrací hra na Špilberku Zážitky

Šifra Špilberk – pátrací hra na Špilberku

Přijďte k hlavní pokladně hradu, čeká vás hra Šifra Špilberk. Na osmi stanovištích poznáte ty největší tajemství hradu Špilberku. Odhalte šifru ukrytou ve zdejších zdech!

Muzeum města Brna Kultura

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.

Kasematy na Špilberku v Brně Památky

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Další aktuality

Bzenecké vinobraní nabídne vinařské slavnosti ve městě Bzenecké lipky

Využijete v pátek a sobotu 20. až 21. září 2024 možnost se seznámit s historickými tradicemi předků, užít si pestré kroje Slovácka a prožít si všudypřítomnou lidovou muziku četných hudců ve Bzenci. Dobré bzenecké víno zachutnalo již nejedné známé osobnosti. Při svých cestách zde zastavili básník Petr Bezruč, mistr Josef Suk, malíř Mikoláš Aleš, ale i Auguste Rodin, Svatopluk Čech, F. X. Šalda a jiní.
18. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnáte i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem husí. Už o víkendu 21. a 22. září 2024 se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů husí, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí každoročně na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
18. září 2024 13:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Moravská metropole patří jazzu – začíná JazzFestBrno

Milovníci jazzu se od 17. září do 22. října 2024 mohou těšit na skvělé muzikanty a nezapomenutelnou atmosféru mezinárodního jazzového festivalu Jazzfest Brno. Do moravské metropole přijede jeden z největších jazzových kytaristů všech dob Al Di Meola, americký zpěvák, kytarista a skladatel José James, těšit se můžete také na Cabaret des Péchés nebo Jiřího Slavíka a jeho Polka-boys.
17. září 2024 17:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Brno nostalgické: hrad Špilberk zve na výstavu Obraz města v proměnách staletí

Muzeum města Brna zve zájemce o historii na výstavu s názvem „Brno nostalgické: Obraz města v proměnách staletí“, která se uskuteční od 19. září 2024 do 30. března 2025 na hradě Špilberku. Tato výstava návštěvníkům přiblíží historický vývoj Brna prostřednictvím vedut, tedy uměleckých topografických vyobrazení města, které zachycují jeho proměny během staletí. Nejde však jen o historický pohled – moderní výstava vizuálně atraktivní a plná interaktivních prvků, vtáhne návštěvníky do atmosféry minulých dob.
17. září 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Titul Vinař roku České republiky 2024 patří Vinařství Jiří Uherek

Na základě hodnocení mezinárodních komisí, které posuzovaly výhradně kvalitu vín byl koncem srpna vyhlášen na Žofíně vítěz soutěže Vinař roku České republiky, kterým se pro rok 2024 stal Jiří Uherek ze Sudoměřic. Ten navíc získal i ocenění za Nejlepší rodinné vinařství v soutěži a dokonce i Titul Národního Šampiona bílých vín!
16. září 2024 18:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Kyjovska

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách protíná cílovou pásku. Poslední zářijovou sobotu 28. 9. 2024 čeká sportovně laděné turisty "Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska". Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připraveny jsou tři trasy různých délek a obtížností, na všech najdete řadu zastávek na zajímavých místech Moravského Toskánska.
15. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již čtrnáctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 19. do 22. září 2024.
11. září 2024 6:47
Památky, Jihomoravský kraj

Amatérská jeskyně v Moravském krasu zve na prohlídky – slaví letos 55 let

Před pětapadesáti lety, začátkem roku 1969, objevili speleologové v Moravském krasu Amatérskou jeskyni, nejdelší jeskynní systém České republiky. Měří přes 40 km a řadí se do první stovky nejdelších jeskynní světa. Při této unikátní příležitosti letos speleologové mimořádně otevřou část jeskyně veřejnosti k nahlédnutí. Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech.
11. září 2024 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj