ÚvodAktuality#světovéČesko, novinka na Špilberku a pozvánka do brněnské Tolkienovy Morie
Zážitky

#světovéČesko, novinka na Špilberku a pozvánka do brněnské Tolkienovy Morie

  • 6. června 2020
Kdo by se nechtěl podívat do Středozemě, fiktivní říše anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena, a neprozkoumat staré trpasličí město Moria? Teď máte možnost: nová expozice na brněnském Špilberku vás zavede do starých hradních vodojemů, kde si budete připadat jako ve staré trpasličí říši Khazad-dûm.

Novou turistickou atraktivitou Brna jsou vodojemy pod Žlutým kopcem

Brno
Istanbul
Barokní hradby na Špilberku ztratily svůj vojenský význam už za napoleonských válek a po zrušení pevnosti roku 1820. Ve východním bastionu později vznikly vodojemy; první v roce 1870, další o třicet let později. Brno ale zásobovaly vodou poměrně krátce, přibližně jen do dvacátých let 20. století, a pak zůstaly prázdné.

Po sto letech chátrání se v letech 2017 až 2019 konečně dočkaly rekonstrukce a nyní se proměnily v podzemní „chrám“ plný kamenných svědků brněnské historie. V červnu 2020 v nich Muzeum města Brna otevřelo novou expozici Chrám kamene.
 

Chrám kamene a úchvatné podzemí

Možná se do expozice Chrám kamene vydáte kvůli artefaktům, které byly dlouho ukryté v depozitářích: na vystavení náhrobků, soch, pomníků a ozdobných detailů ze zaniklých brněnských staveb totiž Muzeu města Brna dosud chyběl prostor. Podobně fascinující jsou ale samotné prostory obou vodojemů: když si odmyslíte vystavené exponáty, dokážete se snadno přenést rovnou do daleké Tolkienovy Středozemě, hluboko pod Mlžné hory.

Starší nádrž je cihlová, devět metrů hluboká, pětadvacet metrů dlouhá a přibližně sedm metrů široká. Jejím středem se jako antická kolonáda táhne pět sloupů, stěny i klenby stažené litinovými pásy pokrývá silná černá omítka. Mladší vodojem je betonový, téměř dvojnásobně širší, s plochými stropy a šesti sloupy.

Přestože jste uprostřed města, je tu dokonalé ticho – není těžké si představit masu vody, která se občas dotýkala kleneb. Jde o místa s jasným účelem, precizní architekturou a přirozenou industriální krásou. Vodojemy nevznikly kvůli tomu, aby je obdivovaly tisíce lidí, ale právě nyní přichází jejich nový čas. Pojďte zažít neopakovatelnou atmosféru nové expozice Chrám kamene ve vodojemech na hradě Špilberku!
 

Vodojemy na Žlutém kopci

Vodojemy na Špilberku jsou úžasné, ale skutečný poklad leží ještě o kousek dál: jde o tři podzemní vodojemy na Žlutém kopci. Věřte nebo ne, rozlohou připomínají naše velké gotické a barokní chrámy. Nejstarší vodojem z let 1869 až 1872 mezi ulicemi Tvrdého a Tomešovou má rozměry 45×45 metrů a je vyzděný pálenými červenými cihlami, podobně jako druhý vodojem z let 1896 až 1900; ten má rozměry 45×70 metrů. Jsou překrásné: žebrované zdivo a zvláštně tvarované pilíře vytvářejí dojem nekonečného podzemního vodního labyrintu. Třetí vodojem z dob první republiky leží pod parkovištěm nemocnice a tvoří ho dvě železobetonové nádrže s rozměry 30×35 a 30×45 metrů; hloubka všech nádrží se pohybuje od pěti až po osm metrů.

Také tady bývala voda, a to vlastně docela nedávno: do roku 1997 vodojemy sloužily jako zdroj užitkové vody pro obyvatele vilové Masarykovy čtvrti. Památkově chráněné prostory by město rádo postupně zpřístupnilo, v technickém domku se plánuje kavárna se zázemím pro průvodce. Zájem o vodojemy projevili i filmaři, ale z natáčení zatím pokaždé sešlo kvůli špatnému přístupu šachtami a po žebřících. To se samozřejmě změní, vstupy pro veřejnost se už nyní postupně budují. Když si budete kontrolovat kalendář akcí, dočkáte se i Dnů otevřených dveří; plánují se ještě před oficiálním otevřením, které se dá očekávat přibližně za dva roky.
 

Brněnské podzemní poklady

K Labyrintu pod Zelným trhem, sklepení Domu mincmistrů, kostnici pod kostelem sv. Jakuba, Chrámu kamene na Špilberku i chodbám zdejších kasemat tak v Brně přibude další skvostný a veřejně přístupný podzemní prostor. Co ve vodojemech vznikne? Samy o sobě jsou úžasné, ale určitě si dovedete představit i umělecké produkce, videomapping, galerii, lázně nebo wellness.

Půlmetrová vrstva bílého jílu, která vodojemy obaluje, slouží jako dokonalá přírodní izolace: voda odtud neuniká a zůstávala chladná. Protože díky tomu je uvnitř stálá teplota kolem deseti stupňů, dalo by se uvažovat i o celoročním podzemním kluzišti. Anebo, pokud by se opět napustily vodou, by se mohly proměnit v podzemní jezero, kde se bude jezdit na lodičkách. Zkrátka nápadům se meze nekladou.
 

Z Brna až do Středozemě

  • Nejstarší brněnský vodovod pochází z doby panování Václava IV. a nefiltrovanou říční vodu z řeky Svratky přiváděl do města neuvěřitelných 450 let. Teprve na konci 19. století vznikla na břehu řeky v Pisárkách u Kamenného mlýna úpravna vody, kterou po vyčištění parní čerpadla hnala do vodojemů ve městě. Nejvyšší byl vodojem ve východním bastionu hradu Špilberk, druhé tlakové pásmo pak leželo na Žlutém kopci.
  • Křížové klenby z režného zdiva nesou pilíře a sloupy, díky nimž vodojemy na Žlutém kopci připomínají Morii, podzemní trpasličí město pod Mlžnými horami ve Středozemi, fiktivním světě anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena. Moria, původně zvaná Trpasluj, v trpasličí řeči Khazad-dûm, v elfštině Hadhodrond, se coby magická spleť podzemních chodeb, propastí, štol, dolů, jezer a obrovských sálů objevuje jak v knížce Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, tak v románu Pán prstenů, v Silmarillionu a dalších dílech. Ve filmové trilogii Pán prstenů byl její vzhled inspirován především ilustracemi, jež vytvořil ilustrátor Alan Lee.
Kostnice u sv. Jakuba v Brně Památky

Kostnice u sv. Jakuba v Brně

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě (co se týká počtu nalezených kostí), prvenství drží pařížské katakomby. Bylo zde pohřbeno více než 50 tisíc zesnulých, dnes se v umělecky navržené expozici nachází jen část.

Vodojemy Žlutý kopec v Brně Památky

Vodojemy Žlutý kopec v Brně

Mysteriózní podzemní katedrály z let 1874, 1894 a 1917. Dva cihlové a třetí betonový vodojem, které nemají v Evropě obdoby a jejich návštěva vyrazí dech! Brněnské vodojemy se nachází pod nenápadnou travnatou plochou parku na Žlutém kopci a nabízí jedinečný zážitek.

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města Brna Památky

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města Brna

Sklepní komplex pod Novou radnicí (dříve Mincmistrovský sklep) tvoří sklepení domu mincmistrů a zrekonstruované sklepy Nové radnice. Sklep královskými mincmistry zřízený nedlouho po založení Brna představuje brněnské pověsti a historii Brna v multimediální expozici s názvem Ohnivý kůň a drak.

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí historických chodeb a sklepů v Brně Památky

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí historických chodeb a sklepů v Brně

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Kasematy na Špilberku v Brně Památky

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Socha markraběte Jošta v Brně Památky

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.

Hrad Špilberk v Brně Památky

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně Kultura

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

V pořadí již 34. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu 2024 ve třech vinařských obcích mezi malovanými sklepy Podluží. Jako na každém z festivalu milovníky čeká návštěva 32 vinařství, které nabídnou ve volné degustaci kolem 370 místních vín. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice spojí obousměrně kyvadlová doprava.
30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Netradiční Halloween v brněnském science centru Vida! nabídne speciální program pro dospělé

Vida! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Ale o Halloweenu, ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 19:00 se budou ve Vida dít strašné věci a proto je vstup povolen jen plnoletým osobám. Užijte si halloweenský večer v zábavním vědeckém parku s interaktivní expozicí i originálními míchanými nápoji.
28. říjen 2024 11:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.
28. říjen 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ohavná rebélie na Moravě: Proč chtěli Uhři s Turky a Tatary vypálit Hodonín?

Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se místní protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky i Tatary a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
25. říjen 2024 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2024! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj