ÚvodAktualityNovinky Židovského muzea v Praze pro letošní rok
Památky

Novinky Židovského muzea v Praze pro letošní rok

  • 9. března 2011
Židovské muzeum v Praze připravilo letos řadu rozmanitých akcí – od výstav přes koncerty a filmové projekce ke vzdělávacím programům a přednáškám. Mimo jiné svým návštěvníkům nabízí také řadu bonusů a slev do stálých expozic. V letošním roce se Židovské muzeum v Praze navíc rozhodlo soustředit svoji pozornost na vztahy mezi kulturou židovské diaspory a Izraele.
Od 1. dubna 2011 nabízí Židovské muzeum kromě již zavedeného rodinného a skupinového vstupného sedmidenní platnost vstupenky pro svůj prohlídkový okruh. Cílem je usnadnit a zpříjemnit návštěvu zejména rodinám s dětmi, aby si mohly návštěvu všech objektů časově rozdělit do sedmi otevíracích dní (vstupenku je tedy možné využít např. od neděle do neděle). Sedmidenní vstupenku však nelze použít k opakovanému vstupu do stejného objektu.

Ušetříte také pokud vlastníte kartu České spořitelny, Pražské plynárenské nebo Opencard, kterou můžete využít k zakoupení výrazně zlevněné vstupenky: plné vstupné 120 Kč, snížené 80 Kč a rodinné vstupné (max. 2 dospělí a 4 děti) 320 Kč. Stále lze také navštívit židovské město v neděli a o státních svátcích, kde je vstupné sníženo na 65 Kč a 35 Kč v rámci programů Židovského muzea a Židovské obce v Praze k výchově proti antisemitismu v ČR. Jde o komentovanou prohlídku, která začíná vždy ve 14 hodin. Pro veřejnost jsou dále s podporou Nadačního fondu obětem holocaustu připraveny každý měsíc Nedělní dílny pro děti a rodiče, v jejichž rámci se děti i dospělí mohou seznámit s židovskou kulturou – s židovskými svátky, zvyky, památkami a navštívit vybranou expozici Židovského muzea. Vstupné 50 Kč.
 
V rámci vztahů s Izraelem přichystalo muzeum programový blok, v němž pod názvem Izraelská sezóna v Židovském muzeu v Praze představí různé aspekty současné izraelské kultury z oblasti filmu, vizuálního umění a hudby. Prvním projektem, který se letos uskuteční v muzejní Galerii Roberta Guttmanna, je výstava Barokní synagogy v českých zemích. Od září do listopadu bude v galerii probíhat výstava fotografií Karla Cudlína s názvem Stříbrný příliv z cyklu Židovská přítomnost v současném umění. Posledním letošním počinem bude projekt mladé izraelské umělkyně působící v oblasti vizuální komunikace Hagit Shimoni. Její instalaci s názvem Vizuální modlitba můžete zhlédnout od konce listopadu.

Ani letos nebude na kulturním programu muzea chybět Cinegoga – filmový cyklus, jehož jméno vzniklo spojením kina a synagogy. Židovské muzeum tak představuje klasické němé filmy s živou hudbou současných skladatelů a interpretů. Speciální projekce němých filmů s živou hudbou se odehrává v unikátním prostoru Španělské synagogy. Prostor této synagogy se také využívá ke koncertům. V průběhu Izraelské sezóny zde vystoupí polská skupina Kroke, jejichž hudba je směsí tradiční židovské muziky ovlivněné Balkánem, ozvuky orientální a indické hudby, ale i jazzu a world music. V říjnu zde uslyšíte Yasmin Levy, v současné době nejvýraznější a nejoriginálnější interpretku písní v jazyce ladino, která přijede do České republiky vůbec poprvé.

Židovské muzeum v Praze začalo připravovat svou zásadní proměnu muzea v moderní, otevřené a dynamické centrum židovské kultury ve střední Evropě. Součástí tohoto plánu je vybudování nových stálých expozic, jež budou zahrnovat více interaktivních prvků. Do roku 2016 by měly být postupně otevřeny nové dlouhodobé expozice ve všech pěti historických objektech muzea. Uvažuje se také o nové stálé expozici světově unikátních dětských kreseb z Terezína, která by měla kromě důstojného prostředí pro vlastní prezentaci poskytnout prostor pro pořádání výtvarných dílen, seminářů či vzdělávacích programů přímo mezi originálními kresbami. Jako první se po nezbytných přípravách otevře v prvním čtvrtletí roku 2013 nová expozice v Klausové synagoze, věnovaná tradicím a zvykům českých a moravských Židů. Proměnu všech stálých expozic pak na přelomu roku 2015 a 2016 zakončí úpravy v Pinkasově synagoze.
Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě Památky

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.

Další aktuality

Inspirace na procházku do rozkvetlých zahrad a sadů v Česku

Když se na jaře opře sluníčko do travnatých ploch, luk a mezí, propuknou mnohé zahrady a parky doslova v záplavu květů. Udělejte si příjemnou procházku na místa, kde březen, duben a květen vykouzlí nádherná zákoutí plná barev. Slunné jarní počasí přímo láká k návštěvě sadů, parků a mnohých zámeckých zahrad. Právě v tomto období zahrady zdobí květy magnólií, kdoulovce nebo drobná kvítka modřenců, sakur a mandloní, později pak pivoňky i bergénie.
2. duben 2025 16:05
Příroda, Praha

Praha pro mladé: nejlepší město pro studenty a jedno z nejudržitelnějších měst v Evropě!

Praha je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale umisťuje se v mnoha srovnávacích zahraničních žebříčcích na předních pozicích, ať už jde o nejrůznější ankety nebo výzkumy. Například britský magazín Time Out "Matku měst" v roce 2022 zařadil do desítky nejlepších měst pro život. V roce 2024 ji stejná anketa, tentokrát hodnocená z pohledu studentů ze všech koutů světa, přiřadila dokonce první zlatou příčku! Praha, stejně jako zbytek České republiky, je celkově vnímaná jako velmi bezpečná destinace, což dokládá i 12. místo v letošním světovém indexu míru. V nejnovější studii Re-thinking the Future byla Praha označena za 10. nejudržitelnější město v Evropě a pražská MHD je dokonce 2. nejlepší na světě! A jak si Prahu co nejlépe užít? Kudy z nudy nabízí spoustu zajímavých tipů na zábavné aktivity i procházku po parku.
2. duben 2025 14:12
Životní styl, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Mistrovství ČR v Truck trialu – Milovice 2025, Pražský velikonoční folklorní festival 2025 , RunCzech 1/2Maraton Praha 2025, Zahájení sezony v Zahradách pod Pražským hradem 2025, Letenské sady a Expo 58´ – komentovaná vycházka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

Pětadvacátý ročník RunCzech 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 5. dubna 2025 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 15 000 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nezůstanou ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si ujít 25. RunCzech 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.
1. duben 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní soubory a živé květiny

Největší Velikonoční trhy v Praze se blíží. Na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 5. dubna a potrvají do neděle 27. dubna 2025. Nejvýznamnější křesťanské svátky přinesou do české metropole hravé prvky, jako jsou interaktivní tabule s křídami, mezigenerační dílny pro děti nebo veselé fotokoutky. Staroměstské náměstí rozvoní živé květiny, které se objeví po celém prostoru ve velkých truhlících. Návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Trhy kladou důraz na minimum plastu s cílem zmenšovat množství vyprodukovaného odpadu a ekologickou stopu.
31. březen 2025 16:00
Zážitky, Praha

Zahrady pod Pražským hradem i Jelení příkop se otevírají návštěvníkům

O víkendu od 5. do 6. dubna 2025 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10:00 do 18:00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2025. Po rekonstrukci jsou zpřístupněny veřejnosti Ledebourská zahrada a Malá Pálffy zahrada. Projít se můžete také ve Velké Pálffy zahradě a Malé Fürstenberské zahradě. Průchod na Pražský hrad je nadále ze strany správy Pražského hradu uzavřen. Také Jelení příkop bude nově přístupný po obnovené stezce z ulice Na Opyši, která byla pro veřejnost uzavřená od roku 2019.
31. březen 2025 14:00
Příroda, Praha

Nová turistická sezona 2025 v Praze: pražské věže, nové prostory a tematické vycházky

Pražské památky a průvodci pod hlavičkou Prague City Tourism jsou připraveni na novou turistickou sezonu a příjezd domácích i zahraničních návštěvníků. S příchodem teplého počasí uvítají turisté i domácí Pražané prodloužení otevírací doby na pražských věžích, nové typy oblíbených vycházek, otevření zcela nových prostor ve známých památkách a velkolepé budou také oslavy konce 2. světové války.
31. březen 2025 11:00
Zážitky, Praha

Vyšehrad si můžete prohlédnout celoročně samostatně i s průvodcem

Vydejte se do historie a poznejte legendy, které se pojí k Vyšehradu. Během komentovaných prohlídek s průvodcem poznáte jeho nejzajímavější místa. Podíváte se do Gotického sklepa s expozicí pojednávající o historii Vyšehradu, do Cihelné brány jejíž expozice dokumentuje Vyšehrad jako pevnost a projdete tajemnými kasematy až do podzemního sálu Gorlice, kde se ukrývají originály soch z Karlova mostu. Areál si můžete projít i samostatně s autoprůvodcem, který nabízí zajímavé informace o jednotlivých objektech, ale i tematické trasy v češtině a angličtině. Aplikace je dostupná ke stažení na Google Play nebo Apple Store a umožňuje návštěvníkům objevovat Vyšehrad samostatně a vlastním tempem.
30. březen 2025 10:04
Zážitky, Praha