ÚvodAktualityNovinky Židovského muzea v Praze pro letošní rok
Památky

Novinky Židovského muzea v Praze pro letošní rok

  • 9. března 2011
Židovské muzeum v Praze připravilo letos řadu rozmanitých akcí – od výstav přes koncerty a filmové projekce ke vzdělávacím programům a přednáškám. Mimo jiné svým návštěvníkům nabízí také řadu bonusů a slev do stálých expozic. V letošním roce se Židovské muzeum v Praze navíc rozhodlo soustředit svoji pozornost na vztahy mezi kulturou židovské diaspory a Izraele.
Od 1. dubna 2011 nabízí Židovské muzeum kromě již zavedeného rodinného a skupinového vstupného sedmidenní platnost vstupenky pro svůj prohlídkový okruh. Cílem je usnadnit a zpříjemnit návštěvu zejména rodinám s dětmi, aby si mohly návštěvu všech objektů časově rozdělit do sedmi otevíracích dní (vstupenku je tedy možné využít např. od neděle do neděle). Sedmidenní vstupenku však nelze použít k opakovanému vstupu do stejného objektu.

Ušetříte také pokud vlastníte kartu České spořitelny, Pražské plynárenské nebo Opencard, kterou můžete využít k zakoupení výrazně zlevněné vstupenky: plné vstupné 120 Kč, snížené 80 Kč a rodinné vstupné (max. 2 dospělí a 4 děti) 320 Kč. Stále lze také navštívit židovské město v neděli a o státních svátcích, kde je vstupné sníženo na 65 Kč a 35 Kč v rámci programů Židovského muzea a Židovské obce v Praze k výchově proti antisemitismu v ČR. Jde o komentovanou prohlídku, která začíná vždy ve 14 hodin. Pro veřejnost jsou dále s podporou Nadačního fondu obětem holocaustu připraveny každý měsíc Nedělní dílny pro děti a rodiče, v jejichž rámci se děti i dospělí mohou seznámit s židovskou kulturou – s židovskými svátky, zvyky, památkami a navštívit vybranou expozici Židovského muzea. Vstupné 50 Kč.
 
V rámci vztahů s Izraelem přichystalo muzeum programový blok, v němž pod názvem Izraelská sezóna v Židovském muzeu v Praze představí různé aspekty současné izraelské kultury z oblasti filmu, vizuálního umění a hudby. Prvním projektem, který se letos uskuteční v muzejní Galerii Roberta Guttmanna, je výstava Barokní synagogy v českých zemích. Od září do listopadu bude v galerii probíhat výstava fotografií Karla Cudlína s názvem Stříbrný příliv z cyklu Židovská přítomnost v současném umění. Posledním letošním počinem bude projekt mladé izraelské umělkyně působící v oblasti vizuální komunikace Hagit Shimoni. Její instalaci s názvem Vizuální modlitba můžete zhlédnout od konce listopadu.

Ani letos nebude na kulturním programu muzea chybět Cinegoga – filmový cyklus, jehož jméno vzniklo spojením kina a synagogy. Židovské muzeum tak představuje klasické němé filmy s živou hudbou současných skladatelů a interpretů. Speciální projekce němých filmů s živou hudbou se odehrává v unikátním prostoru Španělské synagogy. Prostor této synagogy se také využívá ke koncertům. V průběhu Izraelské sezóny zde vystoupí polská skupina Kroke, jejichž hudba je směsí tradiční židovské muziky ovlivněné Balkánem, ozvuky orientální a indické hudby, ale i jazzu a world music. V říjnu zde uslyšíte Yasmin Levy, v současné době nejvýraznější a nejoriginálnější interpretku písní v jazyce ladino, která přijede do České republiky vůbec poprvé.

Židovské muzeum v Praze začalo připravovat svou zásadní proměnu muzea v moderní, otevřené a dynamické centrum židovské kultury ve střední Evropě. Součástí tohoto plánu je vybudování nových stálých expozic, jež budou zahrnovat více interaktivních prvků. Do roku 2016 by měly být postupně otevřeny nové dlouhodobé expozice ve všech pěti historických objektech muzea. Uvažuje se také o nové stálé expozici světově unikátních dětských kreseb z Terezína, která by měla kromě důstojného prostředí pro vlastní prezentaci poskytnout prostor pro pořádání výtvarných dílen, seminářů či vzdělávacích programů přímo mezi originálními kresbami. Jako první se po nezbytných přípravách otevře v prvním čtvrtletí roku 2013 nová expozice v Klausové synagoze, věnovaná tradicím a zvykům českých a moravských Židů. Proměnu všech stálých expozic pak na přelomu roku 2015 a 2016 zakončí úpravy v Pinkasově synagoze.
Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě Památky

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.

Další aktuality

Toulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit volné dny, a přitom se vyhnout davům

Neustálá hlasitá hudba, obchody plné nepotřebných suvenýrů, lidé tlačící se jedním směrem, hluk či všudypřítomná auta. I taková bývá letní realita nejen v mnoha přímořských letoviscích, ale i v českých turistických centrech. Jedním ze stále oblíbenějších způsobů, jak využít volné dny naopak ke zklidnění a poznávání méně známých míst, je vícedenní pěší pouť. Poutnictví v Čechách aktuálně zažívá rozmach a možností pro romantické toulky plné rozjímání je spousta. Originálním začátkem léta je Husova cesta, která nabízí ideální způsob, jak aktivně strávit červencové svátky anebo klidně celou dovolenou, a přitom se vyhnout davům turistů.
4. červenec 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, Gotický jarmark na hradě Houska, Ve znamení ledňáčka, BeerFest Nechvalice 2025, Latino fiesta na zámku v Liblicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Letní prohlídky Letiště Praha: poodhalte oponu letového provozu

Co všechno je třeba udělat před startem letadla? Kolik aerolinek létá do Prahy? Jací jsou nejneobvyklejší zaměstnanci letiště? S tím vším vás seznámí exkurze do zákulisí pražského letiště. Za poznáním letového provozu se můžete na Letiště Praha vypravit po celý rok, ale v letním provozu budete mít možnost vidět daleko více leteckých společností a typů letadel!
3. červenec 2025 9:00
Zážitky, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
2. červenec 2025 8:18
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Česko patří mezi světovou kongresovou špičku a prestižní postavení potvrzuje především Praha, která se v aktuálním žebříčku Mezinárodní kongresové a kongresové asociace (ICCA) umístila na pátém místě na světě a čtvrtém v Evropě. K její pověsti významně přispívá Kongresové centrum Praha – místo, které spojuje dechberoucí výhledy na město, uměleckou výzdobu i špičkové technické zázemí pro kongresy, konference či kulturní akce. Po více než čtyřiceti letech existence nabízí nejen výjimečné prostory, ale také důraz na udržitelnost a moderní služby.
2. červenec 2025 8:10
Kultura, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha

Nejlepší koupání v Praze a okolí: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
1. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Praha

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 10. do 13. července 2025 uskuteční již tradiční a velmi oblíbený Francouzský trh. Čekají vás čtyři dny plné francouzské atmosféry, vybraných delikates a živé hudby.
1. červenec 2025 13:58
Zážitky, Praha