ÚvodAktualityO Česku s Robertem Fulghumem – rozhovor se známým americkým spisovatelem

O Česku s Robertem Fulghumem – rozhovor se známým americkým spisovatelem

  • 16. října 2011
Americký spisovatel Robert Fulghum, který již poněkolikáté zavítal do České republiky, si po celém světě získal srdce čtenářů svými knížečkami s drobnými úvahami. Tou nejznámější je jeho první kniha „Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce“, kterou vydal v roce 1988 a po celém světě se prodalo 14 miliónů výtisků. Během svého života čtyřikrát objel svět a vystřídal velké množství povolání – od kovboje po učitele hry na kytaru. Ačkoli má Fulghum několik vysokoškolských diplomů, mluví o sobě jako o samoukovi, jehož něčemu naučila teprve škola života. U příležitosti vydání své nové knihy "Drž mě pevně, miluj mě zlehka" na český trh se Robert Fulghum účastní řady akcí. Redakci Kudy z nudy se podařilo udělat s ním krátký rozhovor.
Kudyznudy: Pane Fulghume, do Česka jezdíte poměrně často. Co se vám tu vlastně líbí?

R.F.: Lidi. Nikdy jsem se v Česku neměl jinak než báječně. A taky tu mám už moře přátel.

Kudyznudy: Českou republiku už docela znáte. Jsou tu místa, na která se rád vracíte?

R.F.: Český venkov a malá města jsou moje srdeční záležitost.

Kudyznudy: Navštívil jste některý z českých hradů?

R.F.: Ano, samozřejmě ten pražský, ale jiný už nikoli. Nejsem zrovna fanoušek hradů. Postavili je králové a šlechta všeho druhu. Nejčastěji vládli pomocí strachu a násilí – na úkor obyčejných lidí. To není můj styl.

Kudyznudy: Když mluvíme o té historii, znáte nějaké české lidové zvyky?

R.F.: Přečetl jsem toho spoustu o české historii, nedávno jsem si dal pořádnou porci informací o vzestupu a pádu Habsburské říše (ta kniha mě pár nocí dokázala bezpečně uspat). Snadněji se člověk dostane k informacím o válkách, vládcích a náboženských konfliktech než k informacím o lidových zvycích.

Kudyznudy: Znáte nějaké slavné Čechy?

R.F.: Velice se zajímám o život a myšlenky Komenského a astronoma Tycha de Brahe, který sice nebyl Čech, ale nejpodstatnější část svého díla vytvořil právě u vás. Četl jsem Dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška. Hned dvakrát. Setkal jsem se s Václavem Havlem a s velkým respektem pohlížím na jeho roli v moderní české historii. A samozřejmě znám celou legendu o nejslavnějším Čechovi vůbec, o Járovi Cimrmanovi.

Kudyznudy: Máte rád českou hudbu?

R.F.: Ano. Vyrostl jsem v texasu, kde jsme tančili lidové tance původem z Česka – základ byla česká tahací harmonika. Texasko-mexická hudba, černošská hudba a hudba míšenců k mému živoru patřila také – všechny s kořeny v české tradici. Dvořák je jeden z mých nejoblíbenějších skladatelů. Co se české hudby týče, mám rád bluegrass – a Češi patří mezi bluegrassovými muzikanty ke světové špičce. Co se týče moderní české hudby, stala se součástí celé té směsice všech hudeb světa. Moc se mi líbí, jak Češi dokázali sebrat míč a hrát s ním po svém. Vždycky mě stejnou měrou překvapí, jako potěší slyšet české muzikanty, kteří patří k elitě a hrají po celém světě.

Kudyznudy: Máme v české kuchyni něco, co si nedokážete odepřít?

R.F.: Pivo. České pivo je nejlepší na světě! Moje literární smlouva s nakladatelstvím Argo zahrnuje koupi basy českého piva dle mého výběru. Možná se zeptáte, jak ho můžu odvézt domů… V žaludku. Všechno ho vypiju ještě tady.

Kudyznudy: Přemýšlel jste někdy, že byste navštívil některé z českých lázní? Goethemu se v nich moc líbilo a pobyt si velmi užil…

R.F.: Ani ne, nejsem zrovna švihák lázeňský. Jen tak sedět v horké vodě nebo se nechat mačkat mistry maséry mě příliš neláká. Možná až budu hodně starý… Jenom tak klidně si sedět pro mě není ani zdaleka tak zábavné, jako dělat něco aktivního. Právě proto nechodím na pláže ani nezkouším meditovat. Raději jdu tančit…

Další aktuality

Známá jména: známí cukráři a cukrářky a kde se s nimi setkáte?

Jejich dorty a zákusky jsou spíš malá umělecká díla. Tak úžasná, že je vám občas líto je prachobyčejně sníst, slízat nebo vypít. Dokážou ušlehat, umíchat a upéct všechno, na co byste mohli mít chuť, a kromě známých dezertů vymýšlejí i vlastní originální kousky. Vítejte ve sladkém světě známých cukrářů a cukráren a tradičních i neobvyklých sladkých dobrot!
21. leden 2025 18:32
Gurmánská turistika

Známá jména: šest skvělých šéfkuchařek a kde se s nimi setkáte?

Restaurací, kterým šéfují ženy, sice není tolik, ale existují. Některé kuchařky jsou podobně jako šéfkuchaři pevně srostlé s jedním podnikem, jiné je střídají. Často volí menší restaurace, kde si užijí kompletní kuchařinu od přípravy až po konečnou úpravu. Kde vám tedy připraví jídlo ženy? Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy.
21. leden 2025 18:10
Gurmánská turistika

Známá jména: mistři šéfkuchaři a místa, kde vaří

Mistři svého umění, šéfkuchaři par excellence. Kuchaři, kteří se umí postavit k plotně a z pár ingrediencí vykouzlit gastronomický zázrak. Vaří v restauracích i doma, procestovali svět, znáte je jako porotce z televizních soutěží, ankety Zlatý kuchař i z legendárního Michelinova průvodce. Kde můžete ochutnat jídlo od proslulých kuchařů? Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy.
21. leden 2025 17:51
Gurmánská turistika

Tradice české kuchyně: Slavné kuchařky aneb začalo to Rettigovou

Odkud se vzal oblíbený pokyn kuchařských kurzů „vraz do toho čtyři vejce“? Která dáma doufala, že prorazí na poli literárním, ale místo sladkobolných básniček se dodnes čtou její kuchařské recepty? Která ze známých českých kuchařek zaplatila z honoráře za svou první knihu pohřeb malé dcerky? A která vedla za první světové války vývařovnu pro chudé obyvatelstvo a válečné invalidy? Vítejte ve světě zkušených paní a dam, které hospodyňkám radily, jak se otáčet v kuchyni a proslavily se jako autorky kuchařských knih.
21. leden 2025 15:09
Gurmánská turistika

7 věcí, které nevíte o… ukradených, zmizelých a znovunalezených pokladech

Sedm předmětů spojuje sedm originálních příběhů. O chamtivosti, zločinech, krádežích a návratech po letech, ale také o opětovném objevování něčeho, co bylo považováno za bezcenné, zapomenuté a navždy ztracené. Možná byste se měli rozhlédnout po okolí: třeba se někde blízko také ukrývá netušený poklad!
21. leden 2025 7:40
Kultura

Pololetní prázdniny 2025: tipy na výlety pro děti z celého Česka

Děti už se jistě těší na pololetní prázdniny a Kudy z nudy nabízí řadu možností, jak si nimi můžete blížící se volno užít. Jednodenní pololetní prázdniny připadnou pátek 31. ledna 2025. Vysvědčení za první pololetí děti dostanou ve čtvrtek 30. ledna 2025. Udělejte si pěkný výlet na Šumavu, do Beskyd, Krkonoš, prozkoumejte Staré Hrady anebo hlavní město Prahu. Všude vás budou čekat hezké zážitky.
21. leden 2025 6:53
Zážitky

100 tipů pro romantické zážitky

Romantika je podle Slovníku spisovného jazyka českého to, co v sobě má prvky nevšednosti, neobyčejnosti, fantastičnosti, dobrodružnosti a silného citového působení. Romantika je přesně to, co potřebujete! Máme pro vás vše, co by měl kvalitní romantický pobyt či zážitek nabídnout. Můžete si vybrat z tipů na první i sté rande: lahodné romantické večeře, procházky v přírodě, skvělé ubytování, trochu adrenalinu nebo relaxaci ve dvou. Udělejte radost své lásce, ať už je svátek svatého Valentýna, 1. máj nebo kterýkoliv jiný den v roce.
21. leden 2025 6:42
Zážitky

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.
20. leden 2025 16:00
Zimní sporty