Unikátní
výstava "1912" nabízí
ohlédnutí do doby vzniku Obecního domu před 100 lety, kdy se prolínají umělecké styly napříč kulturním a společenským děním počátku 20. století. Vedle sebe jsou
vystavena díla předních českých představitelů kubismu či symbolismu, ale do celkového kontextu významně promlouvají i umělci starší generace. Do Obecního domu se tak po sto letech vrátí díla, která byla představena na historicky prvních výstavách roku 1912 (
Jan Preisler,
Alfons Mucha,
Emil Filla,
Bohumil Kubišta,
Jan Zrzavý,
Josef Váchal a další).
Obecní dům je jednou z nejznámějších pražských secesních staveb. Původně se nazýval Reprezentační dům hlavního města Prahy. Budova je silně spjata s moderní českou historií: 28. října 1918 v ní byla vyhlášena první Československá republika. V listopadu 1989 se pak v Obecním domě poprvé sešli představitelé Občanského fóra se zástupci komunistické vlády. V těsné blízkosti Obecního domu stojí jeden ze symbolů Prahy: gotická Prašná brána, která byla součástí obranného systému Starého Města.
Na výzdobě Obecního domu se podílela celá plejáda tehdejších významných umělců. Byli mezi nimi malíři Mikoláš Aleš, Alfons Mucha, Max Švabinský, Josef Ulman, Jakub Obrovský a další. Ze sochařů k podobě budovy přispěli mezi jinými i Josef Václav Myslbek, Josef Mařatka nebo třeba Ladislav Šaloun a Bohumil Kafka.
V rámci výstavy je připravován rozsáhlý školní program a program pro děti, kdy v prostorách infocentra Obecního domu vznikne výtvarná dílna „Ateliér 1912“, kde si děti budou tvořit svá díla po vzoru secese či kubismu z roku 1912.
Výstava však definitivně končí 31. ledna 2013.