ÚvodAktualityOlomouc láká na letní večery s barokní operou
Kultura

Olomouc láká na letní večery s barokní operou

  • 9. července 2018
Nechte se okouzlit barokními áriemi i romantickou atmosférou letní Olomouce. Od 8. do 29. července rozeznívají atrium jezuitského konviktu Olomoucké barokní slavnosti, na které vás zve portál Kudy z nudy.
Barokní slavnostiOlomouc se již pošesté zcela převlékla do barokního hávu. V rámci festivalu zazní díla slavných skladatelů (Monteverdi, Vivaldi, Mozart), ale i díla neprávem pozapomenutých barokních mistrů, jejichž opery uslyšíte a uvidíte v novodobých světových premiérách (Caldara, Míča). Pravidelnou součástí festivalu je uvádění takzvaných neobarokních oper vzniklých na dobová libreta zhudebněná současnými autory (Hanzlík, Zouhar). Všechna představení se odehrávají v unikátní replice barokního divadla umístěné v atriu bývalého jezuitského konviktu za doprovodu barokního orchestru a v podání speciálně školených pěvců.

Festival se koná od 8. do 29. července, denně od 19:00 hodin. Návštěvníci jsou uvítání již od 18:30 welcomedrinkem, o přestávce je možnost občerstvení, prohlídky prostor jezuitského konviktu a speciálně instalované výstavy.
 

Mimořádné novodobé i světové premiéry

olomoucký barokní festivalNejvětší pozornost na sebe poutá uvedení světové novodobé premiéry opery Antonia Caldary L´Amor non ha legge psanou pro moravského aristokrata a patriota Johanna Adama Questenberga. Premiéra tohoto díla se konala na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou před 290 lety. Autograf partitury opery se unikátně dochoval ve vídeňské sbírce Archiv der Gesellschaft der Musikfreunde. V novodobé premiéře zazní dvě kratší serenaty českého skladatele Františka Antonína Míči. Ve světové premiéře zazní neobarokní opera L´Arianna Tomáše Hanzlíka a Víta Zouhara na námět jediného dochovaného Monteverdiho hudebního úryvku a dobových pramenů roztroušených po celé Evropě.
 

Unikátní replika barokního divadla a opulentní kostýmy

barokní slavnosti olomoucPředstavení jsou realizovaná na replice barokního divadla v prostoru arkádového atria bývalého jezuitského konviktu krytého skleněnou střechou. Jedná se o světově unikátní repliku nazvanou Theatrum Schrattenbach na počest olomouckého biskupa Wolfganga Hanibala Schrattenbacha. Rozebiratelná replika divadla kombinuje zadní prospekt a boční kulisy za účelem dosažení perspektivy při zkráceném prostoru.

Specialitou barokních oper i festivalových představení jsou opulentní kostýmy, kterých bude pro letošní ročník vyrobeno téměř 40. Představení Krása střídá nádheru je činoherní novinkou v jinak čistě operním programu a jako jediné se uskuteční v alternativním prostoru Divadla Šantovka. Představení zpívaná v italském jazyce jsou titulkována projekcí.
 

Profesionální barokní orchestr a vynikající pěvci

Olomoucké barokní slavnostiOrchestr využívá důsledně historických hudebních nástrojů, ve vokální složce se uplatňují speciálně školení pěvci. Specialitou barokních oper jsou mužské postavy zpívající ve vysokých ženských polohách. Mezi řadou vynikajících zpěváků se objeví například sopranisté Leandro Lafont, Filip Dámec, sopranistky Dora Rubart-Pavlíková, Kristýna Vylíčilová, Markéta Israel-Večeřová, Hana Holodňáková, altisté Jan Mikušek, Martin Ptáček, Bedřich Lévi, tenorista Ondřej Holub, basista Jaromír Nosek a celá řada dalších.

Doprovodným programem festivalu je výstava Koně v piškotech, slavnosti na dvoře krále Leopolda I., instalovaná v impozantních dlouhých chodbách konviktu. O přestávce si návštěvník může dále prohlédnout Kapli Božího Těla, jeden z nejkrásnějších barokních sakrálních prostor Olomouce. V atriu Vlastivědného muzea bezprostředně sousedícího s Konviktem funguje pro návštěvníky opět bar s občerstvením. Po skončení představení mohou zájemci navštívit kostel sv. Michala s výstupem na věž a Sarkenderovu kapli, obojí s výkladem.

Lístky na festival je možné pořídit v UPointu na Horním náměstí.
Jezuitský konvikt v Olomouci – sídlo Uměleckého centra Univerzity Palackého Kultura

Jezuitský konvikt v Olomouci – sídlo Uměleckého centra Univerzity Palackého

Barokní budova bývalého jezuitského konviktu je jednou z nejstarších součástí olomoucké univerzity. Po její náročné a velkorysé rekonstrukci získala Univerzita Palackého prostorný historický komplex s mnoha originálními prostorami.

Kaple sv. Jana Sarkandra v Olomouci Památky

Kaple sv. Jana Sarkandra v Olomouci

Na místě, kde se dnes kaple nachází, byla v dávných dobách městská věznice. Roku 1620 zde byl kvůli spojitosti s vpádem vojsk polského krále vyslýchán a mučen katolický kněz Jan Sarkander. Ten však zpovědní tajemství nevyzradil, a proto byl roku 1995 prohlášen papežem za svatého.

Divadlo na Šantovce v Olomouci – uzavřeno Kultura

Divadlo na Šantovce v Olomouci – uzavřeno

Divadlo Na Šantovce bylo uzavřeno z důvodu příprav nových prostor.

Další aktuality

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany na Moravě

Mezinárodní varhanní festival Olomouc nabídne během svého 56. ročníku špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Festival opět hostí chrám sv. Mořice se slavnými a nedávno zrekonstruovanými Englerovými varhanami. Důraz je letos kladen na odkaz českých skladatelů a významné letošní výročí Bedřicha Smetany. Krásu varhanní hudby si vychutnáteod 2. do 16. září 2024.
2. září 2024 7:15
Kultura, Olomoucký kraj

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mlada – tak byla pojemnována sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku. Jméno Kromaňonky navrhovala na jaře 2024 veřejnost a z desítek nejrůznějších návrhů vybrala porota deset nejzajímavějších. Nejvíce hlasů získala právě Mlada.
30. srpen 2024 15:00
Příroda, Olomoucký kraj

Pivovarské slavnosti Holba lákají do Hanušovic

Hanušovický pivovar se v sobotu 31. srpna 2024 rozezní skvělou hudbou na dvou scénách, na čepu budou jesenické legendy a slavnostně se narazí soudek Jubilejního ležáku ke 150. výročí pivovaru Holba. Návštěvníci mohou projít školou čepování piva i pivovarem pod vedením odborníků.
30. srpen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Muzeum olomouckých tvarůžků v Lošticích si připomíná 115 let od pořízení historické fotografie

Před 115 lety byla pořízena první historická fotografie, která zachytila Aloise Wesselse a jeho zaměstnance při výrobě tvarůžků v Lošticích. Tento snímek, pořízený na dvoře domu č. 57 na ulici Palackého, připomíná nejen dlouhou tvarůžkovou historii, ale i trvalou spojitost s místem, kde výroba Olomouckých tvarůžků dodnes probíhá.
29. srpen 2024 14:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Vydejte se zlatými horami po stopách zlatokopů

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody i tajemství středověkých štol. Zlatohorská hornická naučná stezka prochází nejvýznamnějšími hornickými památkami u Zlatých Hor, z nichž bylo deset vyhlášeno za kulturní památky. Za dobrodružstvím dávných zlatokopů se vydejte také do skanzenu zlatorudných mlýnů – ukáží vám zde drcení zlaté rudy a při troše štěstí si kousíček zlata můžete odnést domů.
24. srpen 2024 6:00
Letní sporty, Olomoucký kraj

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Čeští králové rozšiřovali svou moc nejen na území Čech, ale také v dalších zemích koruny české, na území Moravy a Slezska (tj. v Markrabství moravském a na území Vévodství slezského). Zde se středobody panovníkovy vlády stávala právě královská města. Někdy jsou označována také jako markrabská, což má jednoduché vysvětlení – jestliže byl panovníkem Moravy člověk, který neměl žádný jiný titul než markrabě, byla jemu podřízená města označována jako markrabská, pokud však měl zároveň i titul českého krále, byla pak města označována jako královská. Poznejte s námi opěrné body mocných panovníků českého středověku.
22. srpen 2024 6:39
Památky, Olomoucký kraj

Hrad Helfštýn přivítá další ročník kovářského svátku Hefaiston

Již 42. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston hostí tradičně na konci srpna hrad Helfštýn. Není tomu jinak ani letos, kdy na hrad přijede na 300 uměleckých kovářů z celého světa. Nejvíce z nich pochází z České republiky a Slovenska, asi stovka umělců přijede z nejrůznějších zemí světa včetně Japonska, Austrálie a USA. Svátek uměleckého kovářství oslaví kováři spolu s návštěvníky na Helfštýně poslední srpnový pátek a víkend tj. od 23. do 25. srpna 2024.
22. srpen 2024 6:00
Kultura, Olomoucký kraj

Festival Hrady CZ pokračuje tento víkend na Bouzově

Jednou z posledních zastávek nejnavštěvovanějšího českého hudebního festivalu Hrady CZ bude předposlední prázdninový víkend, tedy přesněji pátek a sobota 23. a 24. srpna 2024, hrad Bouzov na Olomoucku. Turné na hradě, který byl dějištěm pohádek Pyšná princezna nebo o Princezně Jasněnce a létajícím ševci, se zúčastní přední čeští muzikanti. Na Bouzově vystoupí Lucie, Daniel Landa nebo Chinaski!
21. srpen 2024 19:42
Kultura, Olomoucký kraj