ÚvodAktualityParkem roku 2017 jsou Jiráskovy sady v Litoměřicích
Příroda

Parkem roku 2017 jsou Jiráskovy sady v Litoměřicích

  • 11. října 2017
Vítězem soutěže Park roku 2017 se na základě rozhodnutí odborné poroty stala obnova Jiráskových sadů v Litoměřicích. Druhý místem porota ocenila revitalizaci zahrady piaristického kláštera v Příboře. Třetí místo obdržel park Balabenka v Praze 9. O titul Park roku 2017 se ucházelo třináct parků, což je nejvíce v historii odborné soutěže, kterou pořádá profesní sdružení Svaz zakládání a údržby zeleně od roku 2003.
Piaristická zahrada PříborSvaz zakládání a údržby zeleně vyhlásil již po čtrnácté soutěžní přehlídku děl zahradní a krajinářské tvorby Park roku 2017. Smyslem soutěžní přehlídky je prezentovat kvalitní díla zahradní a krajinářské tvorby odborné i laické veřejnosti a zdůraznit nutnost tří etap vzniku díla: projektu, realizace a údržby, jejichž postavení je nezastupitelné a časově neopominutelné. Hodnocení poroty, která byla sestavena z odborníků působících na půdě architektonických škol, členů Svazu zakládání a údržby zeleně, Svazu školkařů, Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, bylo velmi složité. Hodnotitelská komise provedla osobní návštěvu každého parku. Zajímala se o celkový průběh tvorby parku, zasazení díla zahradní a krajinářské tvorby do celkového kontextu místa s podtržením zajímavých prvků a také na inovativní přístup v určitých fázích řešení a samozřejmě také současné kulturní a volnočasové využití.


Vítězné parky roku 2017

Jiráskovy sadyPrvní místo získala obnova Jiráskových sadů v Litoměřicích. Projekt revitalizace Jiráskových sadů byl zahájen v roce 2010 a od počátku se do něj mohla zapojit litoměřická veřejnost. Kompletní úpravou prošla cestní síť, v parku je nový mobiliář, dvě hřiště pro menší děti, lanové prolézačky a víceúčelové sportovní hřiště. Zpevněná centrální část vytvořila do té doby chybějící srdce parku. Původní fontánu nahradily lépe přístupné vodní střiky, pítko a vodní hranol. Poblíž gymnázia vznikl dřevěný altán pro setkávání studentů.

piaristický klášter příborRevitalizace klášterní zahrady v Příboře byla poslední fází postupné přeměny piaristického kláštera a tento počin ji v soutěži vynesl na druhé místo. Porota ocenila skutečnost, že nové řešení propojilo klášterní zahradu s okolím. Zahrada vytváří pobytová místa nejrůznějšího charakteru – od ploch určené ke kulturním aktivitám až po klidová místa, kde si mohou návštěvníci vychutnávat soukromí. Finální ztvárnění horní zahrady se odkazuje k filozofii piaristů a jejich působení v oblasti vzdělávání především chudého lidu. Motto jejich řádu „Zbožnost a vzdělání“ lze nalézt v zahradě v dynamické formě jednoho z vodních programů kašny ve formě vzkazu Morseovy abecedy. Rozšíření původního areálu piaristů o dolní zahradu starého sadu vytvořilo předpoklad propojení zahrad i budovy kláštera s historickým jádrem města. Tato část je jakýmsi myšlenkovým pokračováním piaristické filozofie. Hlavními motivy jsou sad, potok a symbolické okno do zahrady.

BalabenkaPark Balabenka si vysloužil bronzovou příčku. Za vznikem obnovy parku, původem z 60. let 20. století, stála v roce 2010 Městská část Praha 9 a klíčovým bodem zadání bylo nahrazení nevyhovujícího dopravního režimu se silnicí vedoucí přímo středem parku. Nový park nabízí přátelský prostor před základní školou s mnoha pobytovými funkcemi, herní a cvičební aktivity pro děti i dospělé a klidné odpočinkové místo pro starší generaci. Stávající kvalitní vzrostlé stromy jsou součástí nového řešení a zachovávají tak místu žádoucí atmosféru, nové stromy v budoucnu zajistí odclonění Sokolovské a Kovanecké ulice. Porota ocenila především schopnost autorů projektu vypořádat se s celou řadou problematických okolností, které přípravu a realizaci projektu provázely.
Zahrady piaristického kláštera v Příboře Památky

Zahrady piaristického kláštera v Příboře

V říjnu 2015 byly po několikaleté rekonstrukci slavnostně otevřeny zahrady piaristického kláštera v Příboře. Zahrady budou sloužit k relaxaci a klidnému trávení volného času lidí všech generací.

Jiráskovy sady v Litoměřicích Příroda

Jiráskovy sady v Litoměřicích

Největší litoměřický park vznikal postupně, patrně na základech dvou školních hřišť založených v polovině 19. století. Významnější parkové úpravy byly realizovány v letech 1890-1892. Park prošel roku 2017 obnovou, cílem bylo lépe ho přizpůsobit současným uživatelům a proměnit jej v moderní prostor.

Park Balabenka v Praze 9 Příroda

Park Balabenka v Praze 9

Náměstí na pražské Balabence se změnilo v park se dvěma dětskými hřišti. Nachází se zde také herní a cvičební prvky pro děti i dospělé.

Další aktuality

Letní prohlídky Letiště Praha: poodhalte oponu letového provozu

Co všechno je třeba udělat před startem letadla? Kolik aerolinek létá do Prahy? Jací jsou nejneobvyklejší zaměstnanci letiště? S tím vším vás seznámí exkurze do zákulisí pražského letiště. Za poznáním letového provozu se můžete na Letiště Praha vypravit po celý rok, ale v letním provozu budete mít možnost vidět daleko více leteckých společností a typů letadel!
3. červenec 2025 9:00
Zážitky, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
2. červenec 2025 8:18
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Česko patří mezi světovou kongresovou špičku a prestižní postavení potvrzuje především Praha, která se v aktuálním žebříčku Mezinárodní kongresové a kongresové asociace (ICCA) umístila na pátém místě na světě a čtvrtém v Evropě. K její pověsti významně přispívá Kongresové centrum Praha – místo, které spojuje dechberoucí výhledy na město, uměleckou výzdobu i špičkové technické zázemí pro kongresy, konference či kulturní akce. Po více než čtyřiceti letech existence nabízí nejen výjimečné prostory, ale také důraz na udržitelnost a moderní služby.
2. červenec 2025 8:10
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, Cesta za kometou ve Štefánikově hvězdárně, BeerFest Nechvalice 2025, Gotický jarmark na hradě Houska, Ve znamení ledňáčka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha

Nejlepší koupání v Praze a okolí: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
1. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Praha

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 10. do 13. července 2025 uskuteční již tradiční a velmi oblíbený Francouzský trh. Čekají vás čtyři dny plné francouzské atmosféry, vybraných delikates a živé hudby.
1. červenec 2025 13:58
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: Emil Holub a jeho africké výpravy

Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích připomíná život a odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých cestovatelů, lékaře a vědce. Emil Holub, slavný rodák z Holic, se zapsal do historie svými odvážnými výpravami do nitra Afriky, mapováním dosud neprozkoumaných oblastí a bohatými sbírkami, které přivezl zpět do Čech. Seznamte se s jeho cestami na Kudy z nudy!
30. červen 2025 15:35
Kultura, Praha