ÚvodAktualityPět důvodů proč navštívit Čechy pod Kosířem
Památky

Pět důvodů proč navštívit Čechy pod Kosířem

  • 17. května 2020
Zámek Čechy pod Kosířem nenajdete v Čechách, ale na Moravě. Půvabné klasicistní sídlo obklopené parkem láká na prohlídku interiérů vyzdobených obrazy a kresbami Josefa Mánesa, do parku s Mánesovým altánem a malou rozhlednou a také na filmovou expozici Jana a Zdeňka Svěrákových.
Na zámku v Čechách pod Kosířem letos prožívají už třetí sezonu po dlouhodobé rekonstrukci. Ta proměnila venkovské sídlo v krajině západně od Prostějova v klasicistní klenot – a při prohlídce jen stěží uvěříte, že tu až do roku 2005 býval internát.
 

Důvod první: Mánesovská tradice

Na zámku v Čechách pod Kosířem uvidíte interiéry zařízené jako z doby, kdy tu žil František Josef II. Silva Tarouca (1858–1936), poslední významný držitel rodového majetku. Z dětství si pamatoval pobyty slavného malíře Josefa Mánesa (1820–1871), který rodinu a Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a stal se „dvorním“ malířem rodu. Nikde jinde neuvidíte tolik originálních mánesovských děl pohromadě než při prohlídce zámku, navíc malíř byl rádcem pro úpravy zámku i parku. Učil malovat zámeckou paní Gizelu, její sestru Anežku a sestřenici Jetty, a při pobytech vytvořil řadu děl; některá na zakázku od Silva Tarouců, jiná – například vějíře či ilustrované dopisní papíry – pro radost sobě i svým mecenášům.
 

Důvod druhý: Mánesovy slavné Hanačky

Hanácký lidový kroj je umělecké dílo, na kterém se podílely nejenom dobové styly, ale hlavně šikovné ruce vyšívaček a krajkářek z Hané. Právě Josef Mánes na svých kresbách a obrazech zachytil kroje z Hané v jejich vrcholném období. Studie překrásných dívek, párů a skupin posloužily Mánesovi jako podklad pro jeho nesčetná díla inspirovaná českou historií. Víte například, že v Čechách pod Kosířem vytvořil jedno z nejznámějších velkých děl, litografii Líbánky na Hané? Příběh vás zavede do krásné letní neděle, kdy bílý koník (víme, že se jmenoval Linda a pocházel z Čech pod Kosířem) zvolna táhne bryčku po polní cestě a v ní novomanžele, dvacetiletou Hanačku Františku Janečkovou z Čech pod Kosířem a manžela, podle kroje pocházejícího od Kojetína.
 

Důvod třetí: zámecký park

Obnovou neprochází jen zámek, ale i anglický park s řadou zajímavých průhledů a romantických staveb oranžérií, novogotickou Červenou věží, Mánesovým pavilonem a dvěma rybníky. Když se vypravíte na komentovanou prohlídku, dozvíte se například to, že menší rybník kdysi sloužil pro plavení koní a prý se v něm Mánes naučil plavat.
 

Důvod čtvrtý: Velký Kosíř

U zámeckého parku začíná naučná stezka, která vás dovede až na vrcholek Velkého Kosíře. Kopci s nadmořskou výškou 442 metrů se ironicky přezdívá „hanácký Mont Blanc“, ostatně široko daleko žádný vyšší kopec nenajdete. Z rozhledny je za pěkného počasí vidět až do Jeseníků či na Svatý Hostýn.
 

Důvod pátý: novinky, kavárna, akce a další muzea

Tři prohlídkové okruhy, Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových s mnoha artefakty z jejich společných děl, expozice historických kol a galerie historických fotografií zámku, minizoo a pávi, zámecká kavárna anebo nový vstup do zámeckého areálu, který zkrátil cestu z parkoviště – to jsou hlavní body, jimiž zámek Čechy pod Kosířem láká k návštěvě. Tradičně se tu konají večerní hrané prohlídky, koncerty a divadelní open-air představení. V Čechách pod Kosířem kromě zámku objevíte také Hasičské muzeum a Muzeum historických kočárů.
Zámek Čechy pod Kosířem Památky

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Červená věž v Čechách pod Kosířem Památky

Červená věž v Čechách pod Kosířem

Pseudogotická romantická Červená věž v zámeckém parku sloužící jako rozhledna.

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí Památky

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem charakterizuje vývoj hasičské techniky v nejstarší továrně v tehdejším Rakousku Uhersku, založené v r. 1820. Vystavené exponáty ukazují vývoj hasičské techniky od výroby těch nejjednodušších, ručně poháněných strojů, dále stříkaček taženýc

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem Památky

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Největší muzeum historických kočárů v České republice se detailně věnuje historii kočárů, jejich doplňkům a restaurování. Ve sbírkách najdete kočár arcibiskupský, smuteční ale také galerii dokumentů, tiskovin a plánů.

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových na zámku Čechy pod Kosířem Kultura

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových na zámku Čechy pod Kosířem

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových se nachází na zámku v Čechách pod Kosířem. V rámci samostatné prohlídky je možno si prohlédnout autentické dokumenty, rekvizity a další předměty spojené s filmy vzniklými ve spolupráci otce a syna Svěrákových.

Naučná stezka Velký Kosíř Příroda

Naučná stezka Velký Kosíř

Velký Kosíř se vypíná nad rovinatou krajinou Hané, je ze všech stran zdaleka viditelný a láká k výstupu na vrchol. Naučná stezka Velký Kosíř je dostupná pěšky a na horském kole. Není fyzicky náročná, má charakter rekreační výletní cesty.

Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem Památky

Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem

Hrobka je umístěna v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem v blízkosti pseudogotické vyhlídkové věže. Původem portugalský rod Silva-Tarouca zámek vlastnil mezi lety 1768 – 1945.

Rozhledna Velký Kosíř na Prostějovsku – nejvyšší kopec Hané Příroda

Rozhledna Velký Kosíř na Prostějovsku – nejvyšší kopec Hané

Rozhledna stojí na vrcholu Velkého Kosíře (442 m n. m) a vedou na ni stezky ze všech okolních vesnic. Vedle rozhledny je dřevěný přístřešek s ohništěm, kde si můžete za každého počasí odpočinout a opéct špekáčky. Rozhledna je od dubna 2024 uzavřena z důvodu rekonstrukce.

Další aktuality

Podzimní festival duchovní hudby hostí Olomouc

Podzimní festival duchovní hudby se v Olomoucí koná od 17. 9. do 23. 10. 2024. Posluchačům nabídne koncerty v historických a zároveň akusticky pozoruhodných prostorách duchovního, společenského a kulturního života Olomouce.
18. září 2024 17:00
Kultura, Olomoucký kraj

Zámek Plumlov zvítězil v soutěži veřejných sbírek

Soutěž veřejných sbírek Máme vybráno již zná svého vítěze. V kategorii Cena veřejnosti bodovaly stavební úpravy na zámku Plumlov, finančně nejúspěšnější se pak stala sbírka na odlití zvonů do kostela v Městě Touškov. Soutěž tradičně pořádá Institut pro památky a kulturu.
13. září 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Spanilá jízda veteránů Trofeo Niké pozdraví Radegasta i děda Praděda – pro rok 2024 zrušeno

Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké letos zamíří na území tří moravských krajů: Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského. Kolona více než 30 historických vozidel, vyrobených mezi lety 1917–1986, mj. vyjede po vlastní ose k Horskému hotelu Tanečnica na Pustevnách nebo k hotelu Ovčárna na Pradědu. Letošní, již 24. ročník Podhorské jízdy veteránů Trofeo Niké, se pojede jako memoriál legendárního automobilového závodníka Karla Lopraise u příležitosti jeho nedožitých 75. narozenin.
10. září 2024 12:00
Zážitky, Olomoucký kraj

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti – pro rok 2024 zrušeno

U příležitosti tradičních prostějovských hodů – svátku kostela Povýšení svatého Kříže, se konají v Prostějově v sobotu a neděli 14. a 15. září 2024 už po 42. Prostějovské hanácké slavnosti. Tradiční lidový jarmark s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů je největší folklorní slavnost ve městě, kde se občanům a návštěvníkům města představují folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. V sobotu začíná program v 14:00 a v neděli už od 8:00 hodin.
9. září 2024 16:00
Kultura, Olomoucký kraj

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany na Moravě

Mezinárodní varhanní festival Olomouc nabídne během svého 56. ročníku špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Festival opět hostí chrám sv. Mořice se slavnými a nedávno zrekonstruovanými Englerovými varhanami. Důraz je letos kladen na odkaz českých skladatelů a významné letošní výročí Bedřicha Smetany. Krásu varhanní hudby si vychutnáteod 2. do 16. září 2024.
2. září 2024 7:15
Kultura, Olomoucký kraj

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mlada – tak byla pojemnována sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku. Jméno Kromaňonky navrhovala na jaře 2024 veřejnost a z desítek nejrůznějších návrhů vybrala porota deset nejzajímavějších. Nejvíce hlasů získala právě Mlada.
30. srpen 2024 15:00
Příroda, Olomoucký kraj

Pivovarské slavnosti Holba lákají do Hanušovic

Hanušovický pivovar se v sobotu 31. srpna 2024 rozezní skvělou hudbou na dvou scénách, na čepu budou jesenické legendy a slavnostně se narazí soudek Jubilejního ležáku ke 150. výročí pivovaru Holba. Návštěvníci mohou projít školou čepování piva i pivovarem pod vedením odborníků.
30. srpen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Muzeum olomouckých tvarůžků v Lošticích si připomíná 115 let od pořízení historické fotografie

Před 115 lety byla pořízena první historická fotografie, která zachytila Aloise Wesselse a jeho zaměstnance při výrobě tvarůžků v Lošticích. Tento snímek, pořízený na dvoře domu č. 57 na ulici Palackého, připomíná nejen dlouhou tvarůžkovou historii, ale i trvalou spojitost s místem, kde výroba Olomouckých tvarůžků dodnes probíhá.
29. srpen 2024 14:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj