ÚvodAktualityPetřínská rozhledna slaví 130. narozeniny
Památky

Petřínská rozhledna slaví 130. narozeniny

  • 20. srpna 2021
Petřínská rozhledna, věž nápadně připomínající pařížskou Eiffelovku, nad Prahou vyrostla během několika měsíců v roce 1891. Poprvé se otevřela zvědavým návštěvníkům 20. srpna. Letos si 130. výročí otevření této pražské dominanty můžete připomenout pohledem na speciální nasvícení rozhledny. Prague City Tourism pro zájemce připravil také na víkend program, v němž historii věže představí.
Vrch PetřínDne 20. srpna 1891, tedy před 130 lety,  se veřejnosti poprvé otevřela zmenšená verze Eiffelovy věže. Petřínská rozhledna byla postavená za pouhých pět měsíců na popud Klubu českých turistů.

Od pátku 20. srpna do neděle 22. srpna 2021 připravila organizace Prague City Tourism k připomenutí výročí vzniku rozhledny doprovodný program. Zájemci mohou přijít na přednášky, které povedou pražští průvodci. Na nich se kupříkladu dozví, že na Petříně byla po první světové válce zřízena první radiostanice, nebo to, že během druhé světové války chtěl Adolf Hitler rozhlednu zbourat.

petřínPřednášky se budou konat zhruba každou půlhodinu a budou trvat 15 až 20 minut. Účast na komentované prohlídce je zdarma, nutné je si zakoupit vstupenku na rozhlednu. V prostorách rozhledny je možné navštívit také v červnu otevřené informační centrum a výstavu k historii věže.

Dále se příchozí mohou těšit na herce v dobových kostýmech, kteří se budou procházet v parku a připomenou tak dobu konce 19. století.
 

Barevné nasvícení Petřínské rozhledny

Petřín věžPetřínská rozhledna jako jediná z pražských památek svítí celou noc. Vzhledem k tomu, že je umístěna mimo obytnou zástavbu, její nasvícení nikoho neruší. Městská společnost THMP klade důraz i na to, aby osvětlení rozhledny nezpůsobovalo nadměrný světelný smog.

Dne 24.8. 2021 zazáří z Petřína v barvě modré a žluté. Praha se tak zapojí do projektu „Den nezávislosti Ukrajiny“.

Rozhledna na pražském vrchu je vysoká 58,7 metru a na její vrchol vede 299 schodů. Základní vstupné stojí pro dospělé 150 korun, rodinné pak 350 korun. Návštěvníkům je rozhledna v letním období otevřená denně od 10:00 do 21:00 hodin.
 

Jak vrch Petřín k rozhledně přišel

petřínská věžKdyž se v roce 1889 členové Klubu českých turistů vypravili na Světovou výstavu do Paříže, podobně jako na jiné návštěvníky v nich zanechala nesmazatelný dojem Eiffelova věž. Domů se už vraceli s neurčitým plánem vybudovat v Praze něco podobného, co by lákalo návštěvníky a nabídlo jim nový zážitek.

Peníze, které klubu zbyly po výletu do Francie, se staly prvním vkladem do kasičky pro výstavbu nové rozhledny. Pražský magistrát poskytl pozemek na nejvyšším vrchu Prahy, na Petříně a začaly se shánět další finance. Bylo třeba postupovat rychle, protože v roce 1891 se v Praze měla konat Zemská jubilejní výstava, ale vize moderního města s rozhlednou, k níž se dokonce bude jezdit lanovkou, dokázala zázraky a oslovila kdekoho.

Jisté podezření mezi všetečnými Čechy sice kvůli podobnosti s pohádkovou postavou barona Prášila vyvolávalo jméno hlavního návrháře konstrukce, inženýra Františka Prášila, ale záhy se podařilo sehnat potřebných 32 000 zlatých. Zajímají vás podrobnější finance? Nejnákladnější byla železná konstrukce, na niž se počítalo s osmnácti tisíci. Zděné základy měly stát tři tisíce, restaurace v přízemí tři a půl, pavilon v prvním patře aneb dnešní nižší vyhlídka patnáct set a na schody a „vytahovadlo“ se počítalo šest tisíc.
 

Už roste!

Přes šedesát metrů vysoká věž podle návrhu architekta Vratislava Pasovského, předsedy Klubu českých turistů, vyrostla neuvěřitelným tempem. Na Petříně se poprvé koplo 16. března 1891, práce byly ukončeny 2. července, 28. července byla rozhledna zkolaudována a 20. srpna 1891 se odehrálo slavnostní otevření pro veřejnost. Od té doby se toho změnilo pramálo, a tak tehdy stejně jako dnes mohli návštěvníci vystoupat nahoru na Petřínskou rozhlednu po 299 schodech (a sejít dolů po stejně dlouhém schodišti, vyhrazeném ovšem jen pro chůzi opačným směrem) anebo se nechat vyvézt výtahem.

petřínTen v roce 1891 uvezl najednou šest osob a byl poháněn plynem, později byl pohon změněn na elektrický. Ve stejné době jako rozhledna byla zprovozněna i lanovka a po skončení výstavy se na Petřín stěhoval pavilon Klubu českých turistů, postavený dle vzoru vyšehradské obranné věže Špička. Když do něj vzápětí bylo nainstalováno zrcadlové bludiště, získal Petřín další atrakci.

Rozhledna sloužila až do roku 1979 a po dvanáctileté přestávce a opravě se znovu otevřela v květnu 1991, kdy se v Průmyslovém paláci v Holešovicích konala druhá jubilejní výstava.
 

Rozhledna a její stařičké kolegyně

Věž CibulkaPetřínská rozhledna je otevřená celoročně, a protože od dubna do září je přístupná až do 21 hodin, můžete odtud obdivovat krásy Prahy i ve slavnostním večerním osvětlení. Kdybyste se však pídili po žebříčku pražských rozhleden podle věku, neuspěli byste – ve stověžatém městě totiž odpradávna sloužily k výhledu věže kostelů, které se mezi rozhledny počítat nedají.

Za nejstarší pražskou rozhlednu je tak považována třináct metrů vysoká kamenná věž v parku u empírové usedlosti Cibulka v Praze-Košířích, postavená v roce 1820, z níž je výhled na Motol, tamní nemocnici, rozsáhlé sídliště v Řepích i televizní věž na Strahově.

Vůbec nejstarší rozhlednou v Česku je Minaretparku lednického zámkuLednicko-valtickém areálu, dokončený roku 1802. Seznam však nemusí být konečný; pokud se opravy zámku v Uherčicích dotknou i zámeckého parku, mohla by lednický Minaret předstihnout o rok starší romantická rozhledna, která nyní ovšem vypadá jako zřícenina.
Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže Památky

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Zrcadlové bludiště Petřín – zábava pro malé i velké Zážitky

Zrcadlové bludiště Petřín – zábava pro malé i velké

Bludiště na Petříně bylo původně zbudováno jako pavilon Klubu českých turistů na pražské Jubilejní zemské výstavě 1891.

Další aktuality

V Bohnicích se chystá festival Mezi ploty, letos ve velkém stylu!

Na letošní festival Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční 24. a 25. května 2025, přijedou desítky slavných umělců. Budou to například Richard Müller, Olympic, Xindl X, Visací zámek, Aneta Langerová, Michal Hrůza, Lenka Dusilová, Lenny, N.O.H.A., Kašpárek v rohlíku, Skyline, Jan Budař, Cirk La Putyka, Vilma Cibulková se souborem 3D Company i se souborem SpoluHra, Simona Babčáková, Lukáš Pavlásek nebo osobnosti show Na stojáka jako Adéla Elbel, Ester Kočičková a Tomáš Matonoha. Na 10 scénách v areálu se vystřídá na 100 hudebníků a divadelníků!
17. květen 2025 12:00
Kultura, Praha

Poslední příležitost vidět létající drahokkamy: výstava motýlů ve skleníku Fata Morgana pomalu končí

Už jenom poslední dva víkendy, tedy 17. a 18. 5. a následující týden a víkend 24. a 25. 5. 2025 si mohou návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy užít výstavu exotických motýlů. Přehlídka nazvaná Motýli: Kouzlo přitažlivosti je nedílnou součástí celoročního tématu vábení v přírodě a motýly představuje jako jedinečné a důležité opylovače. Trojská botanická zahrada má otevřeno každý den od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana je v pondělí uzavřený.
16. květen 2025 18:00
Příroda, Praha

Vltavu u Žlutých lázní ovládnou o víkendu dračí lodě

Od pátku do neděle, 16. až 18. května 2025, se na Vltavě podél Žlutých lázní bude bojovat o Český pohár dračích lodí. Do areálu se sjede přes tisíc účastníků, aby se utkali v nejstarším závodě dračích lodí v České republice. Pražský festival dračích lodí je nejstarším závodem svého druhu na našem území.
16. květen 2025 10:00
Letní sporty, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (17.5. – 18.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří na letišti v Čáslavi 2025, Den otevřených dveří stavby metra D, Pochod Praha – Prčice 2025, Den otevřených dveří v Českém rozhlasu 2025, Prohlídky na Pražském hradě v rámci Festivalu Open House Praha 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
16. květen 2025 6:01
Zážitky, Praha

Svět knihy Praha slaví letos třicáté výročí svého trvání!

Na Výstavišti v Holešovicích se od 15. do 18. května opět dostane ke slovu literatura a to jak česká, tak světová. Do světa knih láká čtenáře 30. ročník knižního veletrhu a literární festival Svět knihy 2025. Programově pestrý ročník představí literární Portugalsko, širokou škálu žánrů a opět podpoří autory bojující za svobodu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co všechno se můžete těšit.
16. květen 2025 6:00
Kultura, Praha

Národní zemědělské muzeum zve 18. května do svých expozic!

V neděli 18. května 2025 si můžete užít vstup do Národního zemědělského muzea zdarma. Své brány vám bezplatně budova otevře od 9:00 do 17:00, pokochat se zde mimo jiné můžete krásnou vyhlídkou na rozkvetlou Prahu. V ten samý den mohou fandové techniky navštívit i pobočku muzea v Čáslavi, kde bude probíhat Den otevřeného depozitáře. Do jindy nepřístupného prostoru se ale bude platit vstupné.
15. květen 2025 8:00
Kultura, Praha

Festival Růžový máj přinese na Rašínovo nábřeží sedm tisíc lahví růžového vína

Celkem 43 stánků, z toho 25 vinařů, degustace růžových vín a klaretů, k tomu vhodná gastronomie, bohatý doprovodný program – to vše nabídne už 14. ročník festivalu Růžový máj. Ten proběhne 17. května 2025 na pravém břehu Vltavy na Rašínově nábřeží od 10:00 do 21:00 hodin.
14. květen 2025 15:00
Gurmánská turistika, Praha

Národní galerie Praha zve i v roce 2025 na dny volného vstupu

Národní galerie v Praze vyhlašuje každým rokem při různých příležitostech několik dní volného vstupu do všech, či vybraných sbírkových expozic, výjimečně i na některé z výstav. V roce 2025 jsou těmito dny neděle 18. 5. při festivalu Máme otevřeno a Mezinárodním dni muzeí a galerií, 4. a 5. 10. k festivalu Den architektury a státní svátky 28. 10. a 17. 11. 2025.
14. květen 2025 13:18
Kultura, Praha