Jak pít při sportu?
Začít sportovat byste měli odvodnění. To znamená, že poslední tekutiny byste měli vypít asi hodinu před fyzickou aktivitou. Je důležité uvědomit si, že během sportování může tělo ztratit klidně až jeden litr tekutin! Pokud chcete svému tělu od ztráty co nejvíce odlehčit, měli byste pít asi každou čtvrthodinu. Ale pozor! S množstvím to nepřehánějte! Nejvíce byste měli najednou přijmout asi dva decilitry tekutin. Nejlepší je tedy pít po malých doušcích, ale průběžně.
Co pít při aktivitě?
Výběr z množství nápojů je neomezený, ale k fyzické aktivitě se nehodí úplně všechny. Při nadměrném pocení, které je přirozenou součástí sportování, přichází tělo nejen o vodu, ale i o minerály. A ty je třeba tělu navrátit. Nejlépe se k tomuto účelu hodí neperlivé minerálky nebo iontové nápoje.
Co nepít?
Přímo nevhodným nápojem jsou jakékoli sycené vody, protože vaše tělo spotřebovává při sportu spoustu kyslíku. V minerálkách s bublinkami je oxid uhličitý, a ten by vašemu krevnímu oběhu více ublížil než pomohl.
A co pít, když nesportujete?
Ani dlouhodobé pití minerálních vod ale vašemu tělu neprospívá. Nic se totiž nesmí přehánět. Pokud nebudete pít nic jiného, vaše tělo se začne minerály zanášet. Pít slazené nápoje zase znamená přijímat s tekutinami nezdravé chemické látky a spoustu cukru. Další možností jsou džusy. Ty stoprocentní jsou nejlepší volba, ale i ty byste měli kvůli koncentraci vitamínů ředit. Pokud se rozhodnete pro jiné, měli byste je ředit pro změnu kvůli vysokému obsahu cukru a přidávaných látek. Chemicky ošetřena je ale dokonce i voda z kohoutku…
Co si tedy vybrat?
Všechno, co je napsáno v předchozím odstavci je sice pravda, ale ve skutečnosti můžete pít prakticky cokoli. Důležité je jen to, abyste měli tyto informace na paměti a nápoje rozumě střídali. Podobně jako má být pestrá strava, měl by být pestrý i pitný režim.