ÚvodAktualityPoutní kostel v Horní Polici se konečně dočkal obnovy
Památky

Poutní kostel v Horní Polici se konečně dočkal obnovy

  • 10. dubna 2020
Významné mariánské poutní místo, areál poutního kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici se dočkal celkové rekonstrukce. Dokončují zde obnovu kostela, zvonice a částečně i fary. Pracovalo se i na zvonici, na ambity se vrátily věžičky a úprav dozná i nádvoří. Slavnostní otevření areálu, který je národní kulturní památkou, se plánuje na 27. června.
Horní PoliceV areálu poutního kostela v Horní Polici se po dvou letech blíží k závěru rozsáhlá rekonstrukce. Provedené renovační práce zahrnují opravu střechy a krovů na kostele. Areál kulturní památky prošel předchozí velkou opravou v roce 1912. Na jeho stavu se také podepsal konec druhé světové války, kdy v jeho blízkosti vybuchla letecká puma a děravými střechami pak dovnitř zatékalo zhruba deset let.
 
Po skončení prací bude mít kostel podobu, jakou měl v době baroka. V rámci rekonstrukce by uvnitř kostela měla vzniknout expozice o historii tohoto poutního místa, s nímž je spojen titul arciděkanství. Areál bude zahrnovat také moderní technologické a technické zázemí, a věřícím i turistům se otevřou dosud nepřístupné prostory památky.
 

Barokní sádrokarton i Kristova krev

Horní PoliceLegenda vypráví, že v Horní Polici v roce 1523 vyplavila řeka Ploučnice na břeh dřevěnou sošku Panny Marie, která se do toku dostala jako jedna z obětí luterského ikonoklasmu. Obyvatelé Horní Police pak tuto sošku odnesli do původního gotického farního kostela. K sošce vystavené na hlavním oltáři přicházeli poutníci ze širokého okolí a tím se datuje vznik a tradice poutí do Horní Police. Soška je dodnes součástí hlavního oltáře a místo jejího vylovení z řeky připomíná mariánský sloup.
 
Současnou podobu v barokním stylu získalo poutní místo při přestavbě na přelomu 17. a 18. století. Velkou zásluhu na tom měli tehdejší majitelé panství Julius František Saskolauenburský a jeho dcera Anna Marie Františka Toskánská. Majitelka panství požadovala po stavebnících (Juliu Broggiovi a Václavu Špačkovi) velmi rychlý výsledek, takže stavitelé si museli poradit netradičním způsobem – vytvořili na mnohých místech dřevostavby, které následně obezdili štukem, takže vzniknul jakýsi barokní sádrokarton.
 
Nejvíce vytížený býval kostel Navštívení Panny Marie v první polovině 18. století. Tehdy sem přicházelo na poutě 30 až 40 tisíc poutníků a děly se tu velmi zajímavé věci – když poutníci přicházeli vstupní věží, tak z rukou a nohou ukřižovaného Krista tekla krev. Dokládají to mimo jiné účty za červenou barvu, jež se pro tyto účely používala.
Areál s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici Památky

Areál s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Mariánská Police je významné barokní poutní místo nedaleko České Lípy. Zahrnuje kostel, zvonici, ambit, arciděkanství a pomník Wenzela Hockeho. Je zde uctívána soška Panny Marie, nalezená podle legendy na břehu řeky Ploučnice.

Ploučnice – řeka bez rušivých zásahů civilizace Letní sporty

Ploučnice – řeka bez rušivých zásahů civilizace

Pokud jste v mládí četli dobrodružné knížky a toužili poznat romantické, civilizací nedotčené kraje, nemusíte jezdit daleko, vaše Amazonka vás čeká na Liberecku a jmenuje se Ploučnice. Pramení na svazích Ještědu a vtéká do Labe.

Poutní stezka Via Sacra Památky

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra vede po jedinečných sakrálních stavebních památkách a uměleckých pokladech rozmístěných v Trojzemí – tedy na území České repunliky, Německa a Polska. Na české straně vede stezka do Mnichova Hradiště, Jablonného v Podještědí, Českého Dubu, Hejnic a Rumburku.

Další aktuality

Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu na festivalu Skleněné městečko

Nenechte se zmást jménem města. V názvu má psáno sice "Železný" podle dávno zaniklého železářství, ale Železný Brod je už dlouho především městem skla. Sklářství je již přes 150 let hlavní obživou místních lidí a proslavilo město i jeho obyvatele po celém světě. Letos již 18. ročník slavností sklářského řemesla v Železném Brodě představí o víkendu 21. a 22. září 2024 jedinečné umění sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců.
18. září 2024 14:00
Kultura, Liberecký kraj

Liberecký iQpark vtáhne do světa vědy a techniky nejmenší objevitele

Interaktivní centrum iQpark je součástí komplexu Centrum Babylon v Liberci, které zahrnuje více několik stovek interaktivních exponátů. Je určeno těm nejmladším návštěvníkům, které zabaví na mnoho hodin a zároveň jim zábavnou formou otevře svět vědy a techniky. Otevřeno je zde každý den v týdnu a nejvíce se zde zabaví a vyřádí nejmenší děti do 8 let.
14. září 2024 9:00
Zážitky, Liberecký kraj

Zoo Liberec zve návštěvníky do nové expozice tropických ještěrů

Zoo Liberec otevřela novou expozici tropických ještěrů, kteří se v chovech zoologických zahrad objevují zřídka. Uvidíte v ní hlavně ohrožené gekony, anolise i jednoho z největších a nejbarevnějších chameleonů. Exotické ještěry naleznete v pavilonu ZooExpo, kde doplňují velmi oblíbenou expozici tropických žab.
12. září 2024 16:00
Příroda, Liberecký kraj

Na hřebenech Krkonoš slouží turistům útulny a nouzové přístřešky po celý rok

Možná se vám to také stalo – vyrazili jste na výlet po hřebenech Krkonoš, ale počasí se náhle změnilo a přišla pořádná bouřka nebo v zimě sněhová vánice. Právě pro tyto případy slouží turistům nouzové přístřešky, které se nachází obvykle u křižovatek cest. Na území Krkonoš mají útulny dlouhou tradici. Jejich dveře jsou otevřené každému, kdo potřebuje nabrat síly na další cestu. Najdete jich v regionu více než dvacet. Od tradičních dřevěných přístřešků, až po relativně nové, architektonicky jedinečné stavby.
11. září 2024 11:45
Ubytování, Liberecký kraj

Maloskalský jarmark opět oživí kemp Ostrov v Malé Skále

Také v letošním roce se můžete těšit na Maloskalský jarmark, který se uskuteční 7. září od 10:00 do 18:00 hodin v kempu Ostrov. Opět se tu sejdou regionální řemeslníci, umělci, pěstitelé, chovatelé a zkrátka všichni kumštýři, kteří přijdou ukázat, co se jim pěkného podařilo vyrobit či vypěstovat. Připraven bude rovněž bohatý kulturní program pro všechny generace i oblíbená tombola.
7. září 2024 8:00
Kultura, Liberecký kraj

Tanvaldské slavnosti budou ve znamení dobré zábavy

Čas radovánek a veselí nastane 6. až 7. září 2024 v Tanvaldu. Město v těchto dnech pořádá 31. ročník Tanvaldských slavností, které opět propuknou přímo v centru města. Ulicemi se rozline vůně lahodných pochoutek, jež potěší milovníky sladkostí i příznivce masitějších pokrmů. Po celý víkend vás budou bavit kapely všech možných žánrů, taškařice pouličních divadel a pouťové atrakce. Slavnosti se konají v areálu kempu Tanvaldský Špičák.
6. září 2024 6:00
Zážitky, Liberecký kraj

Na Kristiánově v Jizerských horách opět ožije sklo!

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. Tradičně první zářijovou sobotu se Kristiánov otevírá všem milovníkům skleněné krásy a Jizerek. Letošní Sklářskou slavnost pořádá jablonecké Muzeum skla a bižuterie 7. září 2024 od 9 hodin. Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.
5. září 2024 16:00
Zážitky, Liberecký kraj

Festival České hrady opět končí na Bezdězu

Hudební festival Hrady CZ končí svou letošní krátkou pouť v pátek a sobotu 30. – 31. srpna 2024 v podhradí Bezdězu. Můžete se těšit na koncert kapely Lucie, Chinaski, Daniela Landu anebo Jelena. Program na Švihově zahájí The Agony, Horkýže Slíže či Visací zámek. Areál bude v pátek otevřen od 15 hodin a první koncert začne o půl hodiny později. Prohlídka hradu je pro návštěvníky festivalu zdarma. Královský hrad Bezděz je jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice. Roku 1264 jej založil Přemysl Otakar II. Prohlédnete si zde královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.
27. srpen 2024 9:00
Kultura, Liberecký kraj