ÚvodAktualityPoznejte Jižní Čechy z výšky: 30 tipů na jihočeské rozhledny a vyhlídky
Příroda

Poznejte Jižní Čechy z výšky: 30 tipů na jihočeské rozhledny a vyhlídky

  • 6. června 2023
Patříte k lidem, kteří se na svět rádi podívají shora? Jestliže ano, budou se vám líbit naše dnešní tipy na jihočeské rozhledny a vyhlídky, které jsou přístupné celoročně a svět z nich lze obdivovat v jakékoli roční době. Stačí si jen vybrat a pak se vypravit do vrchu. Užijte si rozhledy po celém Jihočeském kraji!
Rozhledna Dobrá voda v Horní Plané Příroda

Rozhledna Dobrá voda v Horní Plané

Železná rozhledna je vysoká 36 m a byla postavena v rámci postupné obnovy Stifterova parku. Její tvar má symbolizovat sklářskou historii v okolí. Rozhledna má dvě podlaží, horní ve výšce 32 m a spodní ve výšce 26 m.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna Příroda

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Rozhledna Boubín – rozhled doprostřed pralesa Příroda

Rozhledna Boubín – rozhled doprostřed pralesa

Dřevěná rozhledna Boubín se nachází na stejnojmenném vrchu, uprostřed Národní přírodní rezervace Boubín, tzv. Boubínského pralesa. Rozhledna nabízí výhled na Vimperk, Prachatice, vrch Bobík, Boubínský hřbet a za dobrého počasí i Alpy.

Rozhledna Babina u Tábora Příroda

Rozhledna Babina u Tábora

Rozhledna leží pod vrcholem Babí hory v nadmořské výšce 444 m n.m. necelé 2 km od Tábora. Návštěvníkům rozhledna slouží od května 2015.

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava Příroda

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.

Vyhlídka Baba u Purkarce Příroda

Vyhlídka Baba u Purkarce

Baba je přírodní památka přibližně dva kilometry severně od Hluboké nad Vltavou, na levém břehu Vltavy. Vyhlídka Baba se stala velmi oblíbeným místem na Budějovicku pro všechny lidi, kteří se chtějí „pokochat“ krásným a uklidňujícím pohledem.

Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně Příroda

Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně

Na území Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně je na ploše 110,67 ha chráněn rozsáhlý komplex vodních, litorálních, bažinných a dalších mokřadních společenstev, vytvořených na ploše rybníka i v přilehlých tůních.

Rozhledna na Kupě u Jestřebic Příroda

Rozhledna na Kupě u Jestřebic

Rozhledna stojí na návrší Kupa asi půl kilometru od obce Jestřebice, která je součástí Bernartic ve výšce 503 m n.m.

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova Příroda

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova

Vrch Javorník byl oblíbeným místem spisovatele Karla Klostermanna, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Kamenná rozhledna, postavená roku 1938, poskytuje překrásné výhledy na šumavské hory i do vnitrozemí.

Rozhledna Čestice u Volyně Příroda

Rozhledna Čestice u Volyně

Nad obcí Čestice u Volyně nedaleko místní vodárny se od roku 1999 tyčí telekomunikační věž se sedmimetrovou plošinou. Rozhledna umožňuje částečný výhled na Šumavu, ale hlavně na Čestice a okolí.

Rozhledna Kraví hora u Hojné Vody – Kühberg Příroda

Rozhledna Kraví hora u Hojné Vody – Kühberg

Věž na vrchu Kraví hory v Hojné Vodě dnes slouží jako vysílač i jako rozhledna. Výstupem po ocelovém schodišti na vyhlídkovou plošinu ve výšce 32 metrů se vám naskytne výhled na okolní Novohradské hory, část Šumavy a za dobrého počasi i na Alpy.

Rozhledna Hoslovice u Strakonic Příroda

Rozhledna Hoslovice u Strakonic

Rozhledna byla zpřístupněna v roce 2005 a pyšnit se může výškou 50 m. Vyhlídková výška je však pouze 29 m. Z rozhledny je možné vidět Šumavu, Boubín, Bobík, Javorník nebo Temelín.

Rozhledna Jarník u Písku Příroda

Rozhledna Jarník u Písku

Rozhledna Jarník stojí na vrchu Jarník (606 m n.m.) asi 2 km východně od okresního města Písek a slouží zároveň jako vysílač. Výška železné rozhledny je 59,4 metrů, ale návštěvník se může dostat do maximální výšky vyhlídkové plošiny, která je ve výšce 34,6 metrů.

Rozhledna Slabošovka Příroda

Rozhledna Slabošovka

Nedaleko Besednice se nachází rozhledna Slabošovka. Jedná se o telekomunikační věž s rozhlednou, která vznikla díky společnosti T-mobile v roce 2002.

Rozhledna na Hradišťském vrchu Příroda

Rozhledna na Hradišťském vrchu

Téměř 30 metrů vysoká rozhledna vyrostla na Hradišťském vrchu u Kaplice na Českokrumlovsku, v místě bývalého keltského opevnění. Turisté se mohou z vrcholu stavby rozhlížet na rakouské Alpy i vrchol Plechý.

Rozhledna Velký Kamýk Příroda

Rozhledna Velký Kamýk

Rozhledna Velký Kamýk, sloužící zároveň jako vysílač mobilního operátora, byla v roce 2006 zpřístupněna na vrchu Velký Kamýk (515 m) nad obcí Velké Nepodřice, zhruba 8 km západně od města Písku.

Rozhledna Kbíl Příroda

Rozhledna Kbíl

Kovová rozhledna na vrchu Kbíl slouží jako vysílač i vyhlídková stavba. Z ochozu dohlédnete na Šumavu anebo na město Strakonice. Rozhledna je volně přístupná.

Rozhledna Vysoký Kamýk Příroda

Rozhledna Vysoký Kamýk

Nově zrekonstruovaná rozhledna měří 46 metrů. Uvidíte vrcholky Šumavy, Novohradských hor nebo Středočeskou pahorkatinu.

Rozhledna Svákov Příroda

Rozhledna Svákov

Rozhledna se nachází cca 630 m západně od města Soběslav v lesním komplexu Svákov. Konstrukce rozhledny je celodřevěná o celkové výšce 13,5 m.

Rozhledna Radětice u Bechyně Příroda

Rozhledna Radětice u Bechyně

Dřevěná rozhledna byla postavena v roce 2004 na okraji lesa nad obcí Radětice poblíž města Bechyně.

Rozhledna Granátník u Českého Krumlova Příroda

Rozhledna Granátník u Českého Krumlova

Dřevěná rozhledna na svahu kopce Granátník pod Kletí je volně přístupná 5 metrů vysoká dřevěná konstrukce s vyhlídkovou plošinou. Nachází se na východním úbočí stejnojmenného kopce, v nadmořské výšce cca 750 metrů a nabízí rozhled do malebného údolí Vltavy.

Jezerní vyhlídka Horní Planá Příroda

Jezerní vyhlídka Horní Planá

Dřevěná rozhledna asi půl kilometru od Horní Plané stojí v nadmořské výšce 800 m n. m. A že se jedná o mini rozhlednu, dokazují její rozměry – vysoká je celkem 9 metrů a na vyhlídkovou plošinu ve výšce 5 metrů vede pouhých 21 schodů.

Rozhledna Čermákův vrch u Krátošic Příroda

Rozhledna Čermákův vrch u Krátošic

Současná železná rozhledna slouží především jako telekomunikační věž. Na dvou vyhlídkových plošinách je krásný výhled do okolí.

Rozhledna Haniperk na Svobodné hoře u Vodňan Příroda

Rozhledna Haniperk na Svobodné hoře u Vodňan

Na Svobodné hoře, které se také říká Haniperk stojí 24,5 metrů vysoká rozhledna. Místo se nachází mezi Bavorovem a Vodňany na Strakonicku. Z vyhlídky lze dohlédnout na Temelín ale i na opačnou stranu k Šumavě.

Alpská vyhlídka u Borových Lad Příroda

Alpská vyhlídka u Borových Lad

Severovýchodně od Borové Lady, těsně pod lesem, najdete Alpskou vyhlídku. Jak již název napovídá, za krásného počasí jsou odsud vidět Alpy.

Rozhledna Kovářka s kovářským muzeem Příroda

Rozhledna Kovářka s kovářským muzeem

Rozhlednu Kovářka najdete na území obce Moraveč – Slapsko u Mladé Vožice. Věž, postavená z kamene, je vysoká 13m s ocelovým točitým schodištěm – po kterém vyjdete-li 50 schodů, ocitnete se v dřevěné vyhlídce, ze které se skýtá nádherný výhled do celého kraje.

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů Příroda

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Třístoličník (1311 m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekým rozhledy.

Rozhledna Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna v České republice Příroda

Rozhledna Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna v České republice

Kamenná věž o výšce 18 metrů stojí na vrcholu hory Kleť (1083 m), nejvyšším vrcholu Blanského lesa, od roku 1825, kdy ji zde nechal postavit kníže Josef Schwarzenberg pro soukromé účely svého rodu. Veřejnosti slouží rozhledna od druhé poloviny 19. století.

Rozhledna Hýlačka Příroda

Rozhledna Hýlačka

Hýlačka je kopec přibližně 3 km jihozápadně od Tábora. Na jeho vrcholu se v letech 1920 – 2012 nacházela dřevěná rozhledna, která byla nejstarší rozhlednou v České republice. V roce 2012 ji postihl požár a zůstalo jen spáleniště. Poté Klub českých turistů zahájil sbírku na novou výstavbu rozhledny.

Další aktuality

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 23. listopadu 2024 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 23:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci mnoha vzorků vín z Itálie, Španělska, Rakouska, Německa a samozřejmě i z Moravy.
19. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Kdysi zakázaný pravý břeh Lipna odkrývá unikátní přírodu a historické skvosty

Kdysi z velké části zakázaný a téměř neprodyšně uzavřený pravý břeh lipenského jezera nedaleko hranice s Rakouskem dnes odkrývá návštěvníkům svou unikátní přírodu a historické skvosty v celé kráse. Kouzlo této oblasti s řadou obnovených či stále ještě obnovovaných kulturních památek ocení hosté napříč generacemi, a co je podstatné: celoročně.
16. listopad 2024 15:00
Příroda, Jihočeský kraj

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Vydejte se na putování časem! Hradní muzeum v Českém Krumlově vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí sídlili v Českém Krumlově a měnili jeho tvář. K vidění je množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, v kinematografu pak můžete shlédnout filmy z počátku 20. století. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století.
16. listopad 2024 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Táborská zoo vítá nové vzácné přírůstky – lva bílého a mývala severního

Místo svatého Martina na bílém koni mají v Zoo Tábor bílého lva. Tito vzácní savci se v přírodě vyskytují jen v počtu přes deset jedinců. Na začátku listopadu táborská zoo přivítala lva Gandalfa. Dorazil s samicí Aishou, jejíž zbarvení je standardní. Zoo pro ně postavila nový výběh. Dvojice více času tráví v teple v ubikaci, přesto je možné je zahlédnout i venku. Zoo Tábor je otevřena v listopadu každý víkend od 9 do 16 hodin.
15. listopad 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v pondělí 18. listopadu 2024 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v jihočeské metropoli a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2025. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Obyvatelé i návštěvníci krajského města si znovu užijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin. Loni malebné adventní městečko inspirované jihočeskou architekturou ocenil britský deník The Times, který Českobudějovický advent zařadil mezi deset nejkrásnějších adventních trhů v Evropě.
14. listopad 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Husa upečená dozlatova podávaná se zelím a knedlíky, ale také další tradiční speciality, jako je například kaldoun, to jsou neodmyslitelné komponenty svatomartinských hodů. Období od 6. do 17. listopadu 2024 nebude pro jihočeské husy úplně veselý, ale koho naopak rozveselí, jsou všichni milovníci dobrého jídla. Tradiční Svatomartinské husí menu naplánovala řada restaurací na Českobudějovicku v jižních Čechách. Restauratéři zvou na husí pokrmy po celý týden. Svou návštěvu si předem zarezervujte, volné kapacity jsou často během týdne, ale také v neděli.
4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Na hradě v Nových Hradech bude probíhat v sobotu 26. října 2024 již tradiční podzimní hradní slavnost. Můžete se těšit na hrané příběhy, Svatohubertskou mši, ukázky praktické lovecké hudby, vábení zvěře, sokolníky, loveckou kynologii, prohlídky hradu a mnoho dalšího.V pondělí 28. října bude na Nových Hradech také otevřeno! A na prohlídku můžete zavítat až do neděle 3. listopadu 2024.
26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj

Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

V Hluboké nad Vltavou se během svátečního víkendu 26. až 28. října 2024 bude konat řada velmi zajímavých akcí spojených s rybářským řemeslem. Areál loveckého zámku Ohrada vás v sobotu 26. října pozve na tradiční Rybářský den a v pondělí 28. října se bude na hrázi nedalekého Munického rybníka konat slavností program k letošnímu výlovu. Rybáře při práci zde zastihnete po celou domu rybářských prací na rybníce, tedy od 27. do 29. října, program je však připraven pouze na sváteční den 28. října 2024.
25. říjen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj