Třístoličník (1311 m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekým rozhledy.
Vrcholek Třístoličníku (1311 m) vystupuje z pohraničního hřebene
Šumavy západně od Trojmezné asi 10 km západně od Nové Pece. Vede přes něj
státní hranice mezi Českou republikou a
Spolkovou republikou Německo. Vrch dostal název podle uskupení skal, které eroze vymodelovala do podoby tří
skalních věží s miskovitými prohlubněmi,
které připomínají trůny. Podle pověsti na nich v dávné minulosti sedávali
králové Čech, Rakouska a Bavor a radili se o průběhu státních hranic. Z vrcholu se rozhlédnete předevšímdo Bavorska, ale také jsou odtud
dobře vidět Alpy. Za vynikající viditelnosti je prý dalekohledem vidět i mnichovský kostel. Pěkný rozhled samozřejmě poskytuje hora také na českou stranu.
Výstup na vrchol po české straně je možný
po červené značce hřebenovou lesní stezkou z Nového Údolí, která vede liduprázdnou divočinou namáhavým terénem, který není vůbec vhodný pro kola ani kočárky. Cyklisté mohou využít snadnějšího přístupu z německé strany – na Třístoličníku je
hraniční přechod pro pěší. Na vrcholu hory se také nachází hospůdka, ovšem již na německé straně. Česká turistická stezka odtud pokračuje na Trojmezí (1321 m), kde se stýkají hranice tří států – České republiky, Spolkové republiky Německo a Rakouska. Dále můžete pokračovat na vrchol Plechý (1378 m), k Stifterovu pomníku, k Plešnému jezeru anebo až do Nové Pece.
Třístoličník (1311 m) je jeden z nejvýznamnějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary, nacházející se na hranici mezi Českem a Německem, zhruba 10 km západně od Nové Pece.
Název Třístoličník vznikl podle trojice skalních útvarů, které eroze vytvarovala do podoby skalních věží s miskovitými prohlubněmi, připomínajících trůny. Podle legendy zde kdysi sedávali králové Čech, Rakouska a Bavor a radili se o průběhu státních hranic.
Z vrcholu Třístoličníku lze vidět převážně území Bavorska a za výborné viditelnosti i Alpy, včetně mnichovského kostela. Hora nabízí také krásné výhledy na českou stranu.
Na Třístoličník se dá dostat po červené turistické značce, která vede hřebenovou lesní stezkou z Nového Údolí. Stezka je namáhavá a není vhodná pro kola ani kočárky.
Ano, z německé strany je přístup snadnější a na Třístoličníku se nachází hraniční přechod pro cyklisty a pěší.
Na vrcholu Třístoličníku je vyhlídkové místo s dalekými rozhledy a také hospůdka, která se nachází na německé straně.
Z Třístoličníku lze pokračovat na Trojmezí, kde se setkávají hranice České republiky, Německa a Rakouska, dále na vrchol Plechý, k Stifterovu pomníku, k Plešnému jezeru anebo do Nové Pece.