ÚvodAktualityPoznejte vysočanskou Pragovku: bývalá továrna se mění ve čtvrť pro umělce
Kultura

Poznejte vysočanskou Pragovku: bývalá továrna se mění ve čtvrť pro umělce

  • 13. února 2019
Areál bývalých továrních hal světoznámé firmy Praga v Praze-Vysočanech se mění v centrum Pragovka Art District, uměleckou čtvrť s industriálním nádechem. Unikátní prostor už nyní slouží jako inspirativní místo a ateliéry pro umělce, pořádají se tu výstavy, koncerty a další kulturní akce. A bude se měnit ještě víc!
Víte, která stanice pražského metra je dnes z celé sítě nejméně vytížená? Kolbenova, denně ji využijí jen asi čtyři tisíce lidí. Dnes se zdá, že projektanti trasy B byli vševědoucí: areál Pragovka Art District je totiž jen pár desítek metrů daleko. A nemění se jen Pragovka, ale i další tovární areály ve Vysočanech, takže Kolbenova časem předá titul nejméně využívané stanice jinému koutu Prahy.
 

Pragovka: montovací linka na radost

Umělci a tvůrci z různých oblastí – od malířů a sochařů přes fotografy, módní návrháře a designéry až po nábytkáře a čalouníky – objevili Pragovku už před lety. Jako ateliéry a výstavní prostory využívají bývalou administrativní budovu E, přímo u vstupu do areálu z Kolbenovy ulice.

Umělecké galerie v Pragovce nabízejí přehlídky současného nekomerčního výtvarného umění. The White Room slouží jako galerie místních umělců, Pragovka Gallery pak hostí výstavy absolventů a studentů uměleckých škol a začínajících umělců z domova i zahraničí. K dispozici je také kavárna; sama se označuje jako kofeinová tankovací stanice, centrální osvěžovna komplexu Pragovka a montovací linka na radost. Nabídku doplňuje Permanent Beer Fest s 12 až 15 druhy piva na čepu a gastro specialitami z celého světa, kde se pořádají Beer pairing večery, přednášky, workshopy, výstavy i trhy. Fandové skateboardingu najdou v hale 22 krytý skatepark Red Bull MaxSpace; kompletně ho navrhnul Max Habanec, jeden z nejlepších světových skateboardistů.
 

Pojďte do Pragovky na výstavu

Pragovce se pořád něco děje. V úterý 19. února končí tři akce: výstava Aleše Nováka Postbarokní folklór aneb Jak zmarnivět funkcionalismus, autorská výstava Viktor Dedek, Jan Boháč: Napadení kancem: první z dílů eurostředověké ságy a výstava Beuys don't cry, kde autoři Andrea Mikysková, Ivana Pavlíčková a Patrik Kriššák pracují se zvláštní, změněnou a nepravděpodobnou realitou. Souběžně probíhá skupinová výstava Nikdy to nebylo, pořád to je, zabývající se tématem utopie.

Ve středu 20. února začne výstava Veroniky Přikrylové Patrik (končí v úterý 5. března) a od úterý 26. února se můžete přijít podívat na výstavu A Girl Named Sandoz, projekt Ley Petříkové, který vychází z probíhajícího výzkumu, zaměřeného na změněné stavy vědomí v umění v kontextu filmových archivů farmaceutické společnosti Sandoz. Výstava končí 26. března.
 

Muzeum Pragovek a velké plány

Velké změny Pragovku teprve čekají: v následujících letech se promění v uměleckou čtvrť s industriálním nádechem, která by si měla zachovat značnou část své atmosféry. Zajímavé využití čeká halu s číslem 20, kde by měla být vystavena unikátní sbírka vozů značky Praga sběratele Emila Příhody. Mezi několika desítkami automobilů, které se přímo v Pragovce vyráběly, objevíte například služební vůz T. G. Masaryka, nejstarší městské taxi či reklamní auto na bonbony Hašlerky.

Novinkou bude také široký bulvár, který povede středem tovární čtvrtě, po nové lávce překoná říčku Rokytku a spojí Kolbenovu s Poděbradskou ulicí. Rokytku, jednu z mnoha pražských říček a přítoků Vltavy, lemuje naučná stezka a cyklostezka, spojující pražské části Vysočany a Hrdlořezy, kousek od Pragovky vede souběžně s ní fitness trasa, vybavená řadou cvičebních prvků.
 

Víte, že…?

  • Historie Pragovky sahá do roku 1907. V té době byste počet automobilů v celé Praze spočítali na prstech obou rukou.
  • Značka Praga vznikla na konci roku 1909 a první vozy opustily továrnu na konci téhož roku. Auta se tehdy vyráběla jen po několika kusech a za první dva roky existence firmy se jich prodalo jen patnáct.
  • Zlatá léta pro Pragovku přišla za první republiky; automobilka zavedla spoustu novinek a kromě prodejních úspěchů zaznamenala řadu ocenění v mezinárodních sportovních soutěžích.
  • Po skončení druhé světové války se Praga přestěhovala do areálu ve Vysočanech, kde původně nacisté vyráběli letadla Junkers. Po znárodnění byla zařazena pod ČKD a vyráběla nákladní a vojenské vozy. Dodnes se nezapomnělo na nákladní vůz V3S, přezdívaný „vejtřaska“, symbol nezničitelnosti.
  • K výrobě automobilů a motocyklů se Pragovka vrátila po sametové revoluci, ale nepodařilo se jí prosadit na trhu a v roce 2004 ukončila výrobu. Značka Praga ale ze světa nezmizela, vlastní ji společnost Praga Export, která se orientuje na závodní a sportovní vozy.
Umělecké centrum Pragovka Art District Kultura

Umělecké centrum Pragovka Art District

Nově vznikajíco kulturní centrum Pragovka Art District v pražských Vysočanech. Od léta 2016 se Pragovka, ukrývající přes 40 uměleckých ateliérů, otevírá světu.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.10. – 20.10.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Královské vinobraní na Točníku, Světový den vombatů v Zoo Praha, Máslovické dýňování 2024, Osadníci z Prstenu, Pražská Sportiáda – Volejbal. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. říjen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Užijte si podzim s dýňovými hrátkami v trojské botanické zahradě

Botanická zahrada hl. m. Prahy opět připravila od 11. října do 3. listopadu 2024 výstavu dýňových aranžmá, tentokrát pod názvem Día de los Muertos. Na velké i malé návštěvníky čeká svět roztodivných dýňových aranžmá a dýně různých tvarů, barev i velikostí na motivy tajemného avšak veselého mexického svátku mrtvých. Víkend 19. – 20. října bude patřit Dýňovým hrátkám, kde se zabaví celá rodina. Poslední říjnový den bude už tradičně věnován oslavám Halloweenu a lampionovému průvodu po setmění.
17. říjen 2024 14:00
Příroda, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
17. říjen 2024 10:51
Památky, Praha

Vánoční strom pro Prahu letos přijede z Krompachu

Praha našla letošní vánoční strom. Z pětačtyřiceti kandidátů přihlášených do soutěže Hledá se strom vybrala komise krásně rostlý a zhruba dvaadvacet metrů vysoký smrk ztepilý z obce Krompach na Českolipsku. Soukromý majitel jej do soutěže přihlásil, protože strom přerostl hranice jeho pozemku, kde by mohl v budoucnu svým dalším růstem ohrozit sousední nemovitost. Strom bude pokácen předposlední sobotu v listopadu a pokud vše půjde podle plánu, měl by se rozsvítit na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 30. 11. 2024, kdy také začnou Největší Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí.
15. říjen 2024 21:00
Zážitky, Praha

Plesová sezóna 2025 je za dveřmi! Kde si v Praze zatančíte?

Nazujte si střevíčky, oblečte se do těch nejkrásnějších šatů a vyrazte na parket! Pokud ještě nevíte, kam přesně se vydat, nechte se inspirovat našimi tipy – ten svůj ples si zde určitě najdete. Tančit se bude v nádherných sálech na Žofíně, v Obecním domě, v Národním domě i na Novoměstské radnici.
14. říjen 2024 16:37
Kultura, Praha

Světlo ve tmě: udělejte si procházku světelnými parky

V průběhu podzimních a zimních večerů, kdy tma přichází velmi brzy, se může hodit pár tipů na místa, která dlouhou noc prozáří pěknými světelnými instalacemi. Kudy z nudy vás pozve do světelných parků a expozic, které naleznete nejen v Praze a okolí. Užijte si netradiční procházku do zářivého světa fantazie.
14. říjen 2024 16:35
Zážitky, Praha

Skandinávský dům zve na festival Dny Severu

Od 16. října do 8. listopadu 2024 pořádá Skandinávský dům již 15. ročník festivalu severské kultury Dny Severu. Letošním tématem je periferie, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova. V Praze a Brně se návštěvníci podívají na severský venkov, do vzdálených, řídce obydlených oblastí, k lidem na okraji společnosti i mezi příslušníky menšinových národů a subkultur. Jako každý rok festival přivítá několik severských spisovatelů, a to Örvara Smárasona z Islandu, Linu Nordquist ze Švédska a Katju Kallio z Finska. V programu nechybějí ani filmová promítání, další literární pořady či cestovatelské přednášky.
14. říjen 2024 12:00
Kultura, Praha

Gorilka Gaia ze Zoo Praha slaví půl roku!

V sobotu 12. října 2024, uplyne šest měsíců od narození gorily Gaiy v Zoo Praha. Dcera samice Kijivu a kmotřenka slavné primatoložky Jane Goodall výborně prospívá a roste doslova před očima návštěvníků. Ochutnává pevnou stravu, prozkoumává vnitřní i venkovní prostory Rezervace Dja a stále častěji si hraje se svou devítiměsíční sestrou Mobi. První narozenou navíc rychle dohání – stojí za tím nejspíš Gaiina benevolentnější výchova i samotná Mobi, která jí jde příkladem.
12. říjen 2024 9:00
Příroda, Praha