ÚvodAktualityNa Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty
Zážitky

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

  • 16. září 2024
U příležitosti státního svátku sv. Václava rozhodl prezident republiky Petr Pavel o vystavení českých korunovačních klenotů. Letošní výstava s podtitulem Tajemná síla kamenů přiblíží drahokamy, jimiž jsou klenoty ozdobeny, a díky holografické animaci poprvé ukáže původní barevnost koruny, kterou byl v roce 1347 korunován Karel IV. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Starého královského paláce.
korunovační klenotyDříve bývaly korunovační klenoty zpřístupněné pouze při mimořádných příležitostech, avšak prezident Petr Pavel letos v červenci oznámil změnu. Rozhodl, že se budou vystavovat pravidelně každý rok ke konci září při Dni české státnosti. Letos tedy budou klenoty k vidění od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Výstava s letošním podtitulem Tajemná síla kamenů se zaměří na drahokamy, které korunovační klenoty zdobí. Třináct zelených smaragdů a šedesát perel, které při korunovaci Svatováclavské koruně dominovaly, dal na konci svého života Karel IV. vyjmout a korunu nechal osadit modrými safíry. Díky holografické animaci uvidíte letos poprvé korunu tak, jak vypadala původně. Rovněž budete mít možnost seznámit se podrobně s jednotlivými drahokamy, a to i v podobě, v jaké se vyskytují v přírodě.
 

Kdy se na klenoty podíváte

korunovační klenotyKrálovská koruna, jablko a žezlo budou v rámci oslav Svatováclavského výročí od úterý 17. až do pondělí 30. září 2024 vystaveny ve Vladislavském sále Pražského hradu. Výjimkou je pouze čtvrtek 19. září, kdy je výstava přístupná pouze registrovaným školním skupinám, a veřejnost se na ni tak tento den nedostane. Dalším dnem vyhrazeným pro školní skupiny je pak 26. září, v tento den se výstava pro veřejnost otevře až od 13:00 hodin. Výstava se obvykle pojí s omezením počtu návštěvníků, denně si klenoty mohlo prohlédnout nanejvýš 5000 osob.

Korunovační klenoty budou, spolu se speciální vitrínou s drahokamy, vystaveny ve Vladislavském sále Starého královského paláce. První návštěvníci se na ně podívají v úterý 17. září. O den dříve budou za přítomnosti sedmi klíčníků slavnostně vyzvednuty z Korunní komory katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, přeneseny do Vladislavského sálu a zkontrolovány restaurátory. Vstup je tradičně zcela zdarma.


Korunovační klenoty nejsou jen koruna a žezlo

korunovační klenotySoubor českých korunovačních klenotů voří Svatováclavská koruna zhotovená kolem roku 1347, k ní náležející pouzdro a poduška, královské žezlo a jeho pouzdro, královské jablko, korunovační plášť a další oděvní součásti: pás, manipul, štola a hermelínový límec. Ve středověku patřily k souboru ještě prsten, zlaté náramky a křišťálová nádoba na sv. olej. Mají nevyčíslitelnou hodnotu, a to nejen díky velkému množství zlata a výzdobě z drahých kamenů – ještě větší mají historickou a symbolickou cenu.

Zajímavostí je, že se tyto klenoty používaly jen při korunovacích, i když bylo možné je uplatnit i při jiných významných událostech. Pro běžné panovnické úkony ale měli králové jiné, jednodušší klenoty, které sloužily při vzácných příležitostech, například při zasedání zemského sněmu či při obřadu v kostele během hlavního svátku.
 

Jak se na výstavu dostat a bezpečnostní omezení

korunovační klenotyVstup je z Hradčanského náměstí brankou do Jižních zahrad a přes Býčí schodiště na III. nádvoří a do Starého královského paláce. Během čekání ve frontě jsou k dispozici toalety i možnost nákupu drobného občerstvení. Před vstupem do Vladislavského sálu musí každý absolvovat bezpečnostní prohlídku, tj. průchod bezpečnostním rámem a kontrola kabelek apod. na rentgenovém pásu.

K dispozici je připravena šatna. Vstup na výstavu nelze z provozních důvodů povolit pro kočárky, není možné je vpustit do Vladislavského sálu a ani čekací zóna není bezbariérová. Návštěvníci na invalidním vozíku (při prokázání se platným průkazem ZTP či ZTP/P, s jednou osobou doprovodu) se na výstavu dostanou přímo ze III. nádvoří. Stejně tak školní skupiny, jejichž návštěva je ale podmíněna předchozí rezervací. Doporučuje se přijít podívat se na výstavu tzv. „nalehko“. Fotit lze pouze bez blesku.
Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci Kultura

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci

Příběh hlavního hradního komplexu v ČR a lidí s ním spojených, tedy panovníků a prezidentů přes šlechtice a dvořany, proslulé umělce, stavitele, architekty či vědce až po řemeslníky a služebnictvo, vám představí expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci na Pražském hradě.

Svatovítský poklad na Pražském hradě Památky

Svatovítský poklad na Pražském hradě

V nové pokladnici katedrály sv. Víta i v depozitářích Metropolitní kapituly na Pražském hradě se nachází tzv. Svatovítský poklad. Jde o sbírku více než 400 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.

Další aktuality

Oslavy kávové kultury si můžete užít o víkendu na Prague Coffee Festivalu

V sobotu a v neděli 12. a 13. října 2024 proběhne v Pražské tržnici v Holešovicích dvanáctý ročník Prague Coffee Festivalu. Jedná se o největší kávový festival v České republice, na kterém se pravidelně potkávají odborníci ze světa kávy i nadšenci z řad laické veřejnosti. Pořadatelem festivalu je spolek Coffee Embassy, jehož cílem je rozvíjet a propagovat kávovou kulturu.
8. říjen 2024 16:00
Gurmánská turistika, Praha

Podzimu v trojské botanické zahradě budou kralovat dýně

Už posedmnácté rozzáří venkovní expozici trojské Botanické zahrady hlavního města Prahy široká škála tvarů a barev různorodých plodů tykvovitých rostlin. Výstava Dýňový podzim v trojské botanické zahradě se letos koná od 11. do 3. listopadu 2024. Během ní můžete obdivovat paletu odstínů, kterou nedokáže namíchat žádný malíř, ale pouze příroda.
8. říjen 2024 12:00
Příroda, Praha

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?
7. říjen 2024 7:13
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.10. – 13.10.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: 80. výročí letecké bitvy nad Jesenicí, Havelské posvícení v Radotíně, Prague Coffee Festival 2024, Podzimní Minerály a drahé kameny, Podzimní dýňování s burčákem v zahradnictví. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
7. říjen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Během říjnového státního svátku se podíváte zdarma do Národní galerie v Praze

Národní galerie v Praze i letos nabízí volný vstup do svých expozic během říjnového svátku ke Dni vzniku samostatného československého státu, který slavíme v pondělí 28. 10. 2024. Milovníci umění tak mají šanci prohlédnout si bezplatně expozice v palácích na Hradčanech, v klášteře sv. Anežky České či ve Veletržním paláci. Otevřeno zde bude po celý den, od 10:00 do 18:00 hodin.
6. říjen 2024 15:00
Kultura, Praha

Dýňový podzim v botanické zahradě v Troji bude barevný jako Mexiko

S příchodem podzimu se do Botanické zahrady hl. m. Prahy opět vrátí oblíbené dýně. Už posedmnácté zaplní Ornamentální zahradu široká škála tvarů a barev různorodých plodů tykvovitých rostlin. Návštěvníci mohou od 11. října do 3. listopadu 2024 v zahradě obdivovat pestrou paletu barev a tvarů dýní. Dýně se pomalu probojovala do povědomí lidí po celém světě a stala se nejen nedílnou součástí jídelníčku, ale plní i funkci podzimních dekorací. Přijďte se potěšit rozmanitostí tónů a tvarů dýní. Výstava je letos inspirována mexickým svátkem Día de los Muertos.
6. říjen 2024 10:59
Zážitky, Praha

Zemědělské muzeum v Praze bude patřit kvalitním potravinám i hrám

Biojarmark, workshop Děti vaří zdravě a poznávací hra Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?– hned tři zajímavé akce na vás čekají v sobotu 5. října 2024 od 9 do 17 hodin v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné. Den plný ochutnávek, přednášek a zábavy je určen nejen rodinám s dětmi. Během Biojarmarku bude probíhat zábavný program Za tajemstvím potravin, aneb víš, co jíš, pořádaný Ministerstvem zemědělství. V sobotu je navíc vstupné do muzea zdarma.
5. říjen 2024 8:26
Gurmánská turistika, Praha

Lichtenštejnský palác se 5. října otevře veřejnosti

Lichtenštejnský palác, impozantní stavba ze 17. století na pražské Kampě, je v současnosti reprezentační budovou české vlády. Úřad vlády jej veřejnosti zpřístupňuje při výjimečných příležitostech. Ta nejbližší nastane v sobotu 5. října 2024, kdy se v paláci uskuteční den otevřených dveří. Těšit se můžete na prohlídky s průvodcem, které se budou opakovat ještě na státní svátek 17. listopadu 2024. Vstup do objektu je zdarma a bez předchozí registrace.
4. říjen 2024 16:27
Památky, Praha