ÚvodAktualityNa Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty
Zážitky

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

  • 16. září 2024
U příležitosti státního svátku sv. Václava rozhodl prezident republiky Petr Pavel o vystavení českých korunovačních klenotů. Letošní výstava s podtitulem Tajemná síla kamenů přiblíží drahokamy, jimiž jsou klenoty ozdobeny, a díky holografické animaci poprvé ukáže původní barevnost koruny, kterou byl v roce 1347 korunován Karel IV. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Starého královského paláce.
korunovační klenotyDříve bývaly korunovační klenoty zpřístupněné pouze při mimořádných příležitostech, avšak prezident Petr Pavel letos v červenci oznámil změnu. Rozhodl, že se budou vystavovat pravidelně každý rok ke konci září při Dni české státnosti. Letos tedy budou klenoty k vidění od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Výstava s letošním podtitulem Tajemná síla kamenů se zaměří na drahokamy, které korunovační klenoty zdobí. Třináct zelených smaragdů a šedesát perel, které při korunovaci Svatováclavské koruně dominovaly, dal na konci svého života Karel IV. vyjmout a korunu nechal osadit modrými safíry. Díky holografické animaci uvidíte letos poprvé korunu tak, jak vypadala původně. Rovněž budete mít možnost seznámit se podrobně s jednotlivými drahokamy, a to i v podobě, v jaké se vyskytují v přírodě.
 

Kdy se na klenoty podíváte

korunovační klenotyKrálovská koruna, jablko a žezlo budou v rámci oslav Svatováclavského výročí od úterý 17. až do pondělí 30. září 2024 vystaveny ve Vladislavském sále Pražského hradu. Výjimkou je pouze čtvrtek 19. září, kdy je výstava přístupná pouze registrovaným školním skupinám, a veřejnost se na ni tak tento den nedostane. Dalším dnem vyhrazeným pro školní skupiny je pak 26. září, v tento den se výstava pro veřejnost otevře až od 13:00 hodin. Výstava se obvykle pojí s omezením počtu návštěvníků, denně si klenoty mohlo prohlédnout nanejvýš 5000 osob.

Korunovační klenoty budou, spolu se speciální vitrínou s drahokamy, vystaveny ve Vladislavském sále Starého královského paláce. První návštěvníci se na ně podívají v úterý 17. září. O den dříve budou za přítomnosti sedmi klíčníků slavnostně vyzvednuty z Korunní komory katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, přeneseny do Vladislavského sálu a zkontrolovány restaurátory. Vstup je tradičně zcela zdarma.


Korunovační klenoty nejsou jen koruna a žezlo

korunovační klenotySoubor českých korunovačních klenotů voří Svatováclavská koruna zhotovená kolem roku 1347, k ní náležející pouzdro a poduška, královské žezlo a jeho pouzdro, královské jablko, korunovační plášť a další oděvní součásti: pás, manipul, štola a hermelínový límec. Ve středověku patřily k souboru ještě prsten, zlaté náramky a křišťálová nádoba na sv. olej. Mají nevyčíslitelnou hodnotu, a to nejen díky velkému množství zlata a výzdobě z drahých kamenů – ještě větší mají historickou a symbolickou cenu.

Zajímavostí je, že se tyto klenoty používaly jen při korunovacích, i když bylo možné je uplatnit i při jiných významných událostech. Pro běžné panovnické úkony ale měli králové jiné, jednodušší klenoty, které sloužily při vzácných příležitostech, například při zasedání zemského sněmu či při obřadu v kostele během hlavního svátku.
 

Jak se na výstavu dostat a bezpečnostní omezení

korunovační klenotyVstup je z Hradčanského náměstí brankou do Jižních zahrad a přes Býčí schodiště na III. nádvoří a do Starého královského paláce. Během čekání ve frontě jsou k dispozici toalety i možnost nákupu drobného občerstvení. Před vstupem do Vladislavského sálu musí každý absolvovat bezpečnostní prohlídku, tj. průchod bezpečnostním rámem a kontrola kabelek apod. na rentgenovém pásu.

K dispozici je připravena šatna. Vstup na výstavu nelze z provozních důvodů povolit pro kočárky, není možné je vpustit do Vladislavského sálu a ani čekací zóna není bezbariérová. Návštěvníci na invalidním vozíku (při prokázání se platným průkazem ZTP či ZTP/P, s jednou osobou doprovodu) se na výstavu dostanou přímo ze III. nádvoří. Stejně tak školní skupiny, jejichž návštěva je ale podmíněna předchozí rezervací. Doporučuje se přijít podívat se na výstavu tzv. „nalehko“. Fotit lze pouze bez blesku.
Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci Kultura

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci

Příběh hlavního hradního komplexu v ČR a lidí s ním spojených, tedy panovníků a prezidentů přes šlechtice a dvořany, proslulé umělce, stavitele, architekty či vědce až po řemeslníky a služebnictvo, vám představí expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci na Pražském hradě.

Svatovítský poklad na Pražském hradě Památky

Svatovítský poklad na Pražském hradě

V nové pokladnici katedrály sv. Víta i v depozitářích Metropolitní kapituly na Pražském hradě se nachází tzv. Svatovítský poklad. Jde o sbírku více než 400 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.

Další aktuality

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Kluziště Václavské náměstí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
18. listopad 2024 19:47
Zážitky, Praha