ÚvodAktualityJižní Čechy budou letos hostit Mistrovství Evropy v raftingu
Letní sporty

Jižní Čechy budou letos hostit Mistrovství Evropy v raftingu

  • 20. srpna 2023
Mistrovství Evropy v raftingu se po 11 letech vrací do srdce vodáckého sportu, do České republiky, na řeku Vltavu. Svátek evropského raftingu proběhne od 21. do 27. srpna 2023 na umělé slalomové dráze v Českém Vrbném a posléze i na divokých Čertových proudech pod Lipnem. Přijďte fandit těm nejlepším evropským raftařům!
Mistrovství Evropy v raftingu České VrbnéPo nuceném odložení Mistrovství Evropy v roce 2020 z covidových důvodů se letos konečně evropského šampionátu v České republice dočkáme! Raftový šampionát se uskuteční v obou závodních kategoriích R4 a R6, čtyř a šestičlenných týmů. O tituly Mistrů a Mistryň Evropy 2023 budou bojovat závodníci od nejmladších juniorů po zkušené Masters.

Po úvodních tréninkových dnech zahájí mistrovství atraktivní závody ve sprintu, H2H a ve slalomu, které proběhnou v areálu umělé slalomové dráhy v Českém Vrbném u Českých Budějovic. Na závěrečný sjezd se pak závodníci přesunou o 80 km proti proudu Vltavy pod Lipenskou přehradu na nádhernou a velmi divokou trať známou jako Čertovy proudy. Přes tuto nejdivočejší část řeky povede trať hlavních kategorií. Juniorské a veteránské posádky poměří své síly níže po proudu řeky z Vyššího Brodu. Pořadatelé předpokládají účast kompletní evropské špičky a jelikož se jedná o závod otevřený, věře, že tato nezapomenutelná divoká trať přes Čertovy proudy přiláká i mnohé světové posádky. Ty se mohou závodu zúčastnit, avšak body do celkového hodnocení se započítají jen evropským týmům.
 

Kdy a kde posádky potkáte

raftingMistrovství Evropy 2023 začne v pondělí 21. srpna, kdy se posádky sjedou do Českých Budějovic, na umělou dráhu v Českém Vrbném, kde budou mít zázemí. Poté si závodníci musí projet trať, protože zdejší vodu neznají. Závody jsou naplánovány od středy do čtvrtka 23. až 24. srpna 2023. Pojedou se disciplíny Sprint, Slalom a kontaktní vyřazovací „Head To Head“.

Před víkendem se závodníci přesunou na Lipno, přesněji řečeno pod lipenskou hráz, kde se bude valit voda od 25. do 27. srpna během legendárních závodů Devils Extreme Race 2023, ke kterým se letošní Mistrovství Evropy přidá. Přehrada kvůli oběma mistrovství bude vypouštět vodu šest dní místo tří a objev vody se nak na Čertově stěně zvedne z dvaceti kubických metrů na třicet, což se rovná třetímu povodňovému stavu.

Mistrovství v ragtingu Čertova stěnaV pátek 25. srpna je pro závodníky ME povinný trénink sjezdu přes Čertovy proudy, a v ten samý den se už také odehraje závod pro mladší kategorie. To nej však vypukne v sobotu 26. srpna, kdy se pojede hlavní závod přes Čertovy proudy. Tam nebudou raftaři ale sami – spolu s jejich závodem zde bude probíhat také každoročně vyhlášené finále evropského poháru v extrémním kajakingu. Mezinárodní závod v disciplínách slalom, sprint, kajak-cross a team race si nenechají ujít žádní fanoušci tohoto sportu.

Českou republiku budou na Mistrovství Evropy 2023 na domácí půdě reprezentovat vždy dvě nejlepší posádky v každé kategorii. Na Lipně se přesně před 20 lety, v roce 2003, konalo Mistrovství světa v raftingu, kterému Češi tenkrát dominovali. Naši závodníci budou chtít jistě znovu dokázat, že právem patří k evropské a světové špičce závodního raftingu. Držte jim palce a přijeďte fandit na konci prázdnin na Lipno!
Čertovy proudy – Devils Extreme Race 2024

22. 8.25. 8.
Čertovy proudy – Devils Extreme Race 2024

Na legendárních Čertových proudech se pojede mistrovství Evropy a finále evropského poháru v extrémním kajakingu. Mezinárodní závod v disciplínách slalom, sprint, kajak-cross a team race, to je závod Devils Extreme Race.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře Příroda

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Vodácký areál Lídy Polesné – rafting na divoké vodě a surfovací vlna v Českém Vrbném Letní sporty

Vodácký areál Lídy Polesné – rafting na divoké vodě a surfovací vlna v Českém Vrbném

Sjíždění peřejí slalomové dráhy na nafukovacích člunech. Pokud jste již zdatnějšími vodáky, můžete si peřejemi českobudějovické slalomové dráhy projet sami s vlastním vybavením nebo si potřebné vybavení můžete zapůjčit u nás.

Přístav České Vrbné Letní sporty

Přístav České Vrbné

Přístav s 27 stání pro malá plavidla (13 stání délky až 12 m a 14 stání délky až 9 m) a 2 osobní lodě se zázemím pro provoz lodí a se servisním centrem. Nachází se před plavební komorou České Vrbné.

Další aktuality

Zoo Tábor slaví 9. narozeniny

Zoo Tábor oslaví v sobotu 22. června 2024 své deváté narozeniny a zve děti i dospěláky na narozeninovou oslavu! Návštěvníci, kteří v sobotu navštíví táborskou zoologickou zahradu, se mohou těšit na opravdu nabitý program. Chybět nebude skákací hrad, malování na obličej, fotokoutek, speciální QR hra, hudební vystoupení či zvířecí olympiáda.
22. červen 2024 7:40
Příroda, Jihočeský kraj

Na vodním mlýně v Hoslovicích nahlédnete do domácnosti paní mlynářky

Ve vodním mlýně v Hoslovicích si v sobotu 22. června 2024 prohlédnete, jak vypadala domácnost za starých časů. Akce je věnována životu na mlýně a činnostem s tím spojeným jako pečení chleba, předení, tkaní, pletení, drátkování, paličkování, výroba domácích pomazánek nebo vrtění másla Pro děti jsou připraveny hry a rukodělné dílničky.
20. červen 2024 12:00
Kultura, Jihočeský kraj

Prožijte slavnosti slunovratu v Zeměráji u Orlické přehrady

Scénicky pojatá interpretace života obyvatel raně středověké vesnice v zeměrajském archeoskanzenu, obohacená o dobovou oslavu svátku letního slunovratu vás čeká v sobotu 22. června 2024. Upletete si věnce, vyženete zlé síly, upečete placky a vyrobíte obětiny. Ty pak předáte přírodním silám ve svatyni a zajistíte si jejich přízeň pro další rok. Nakonec si zatančíte v rytmu bubnů a přivoláte dostatek světla zapálením obřadního ohně.
20. červen 2024 8:00
Památky, Jihočeský kraj

Slavnosti pětilisté růže rozzáří o víkendu Český Krumlov

Vydejte se do časů rytířských turnajů, krásných dam a hrdinských skutků. Městská historická slavnost z období panování posledních Rožmberků letos připomene 750. výročí města, kdy v roce 1274 byla část města (Vnitřní Město) poprvé zmíněna jako obchodní osada i se svým prvním rychtářem Sipotou. Historický program na deseti scénách v centru města nabídne to nejlepší z historické hudby, divadla, šermu a tance nejenom z období gotiky a renesance, součástí programu budou také kejklířská a ohňová vystoupení, dobové hry pro malé i velké návštěvníky, dobové trhy na zámku a ve městě a samozřejmě i nabídka historické krmě. Slavnosti pětilisté růže ovládnou Český Krumlov od pátku 21. do soboty 23. června 2024.
18. červen 2024 16:00
Kultura, Jihočeský kraj

Zelené linky opět brázdí Šumavu: naplánujte si výlet na české i německé straně

Projekt letní ekologické dopravy v Národním parku Šumava, známý veřejnosti jako Zelené autobusy (nyní Zelené linky Šumavy), opět odstartoval. V roce 2024 autobusy vyjely již do 28. sezóny. Většina linek zahájila provoz koncem května a začátkem června, většina autobusů jede od 18. 5. do 13. 10. 2024 o víkendech, přes červenec a srpen pak i ve všední dny, od 29. 6. až 1. 9. 2024. Mezi nejoblíbenější linky patří: České Budějovice – Kvilda, Horská Kvilda – Bučina, České Budějovice – Vimperk, Sušice – Kvilda, České Budějovice – Horní Planá, Plzeň – Kvilda, Nová Pec – Jelení Vrchy, nebo Železná Ruda – Sušice.
15. červen 2024 9:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

#světovéČesko a výlety do hor: jak zdolat Everesty na Šumavě, v Beskydech nebo na Vysočině?

Znáte Šumavský Everest? K jeho zdolání stačí vystoupat na osm vrcholů a bodů, jejichž nadmořské výšky po sečtení měří stejně jako nejvyšší hora světa. Máme pro vás tipy, kde můžete šumavský nápad napodobit anebo se přidat k jiným nadšeným králům hor. Třeba na Kleti můžete potkat Himálajské tygry a na Lysé hoře Lysaře.
14. červen 2024 9:00
Příroda, Jihočeský kraj

Když milujete Šumavu: divoká zvířata, dlouhé túry i umrlčí prkna

Tajemná a rozlehlá Šumava nikdy nezklame: najdete tu nádherná přírodní zákoutí, historická města, řadu hradů a hradních zřícenin i místa, kde se budete dobře bavit. Nepřijdete ani o bližší seznámení s národním parkem a jeho zvířecími obyvateli: vyzkoušejte návštěvnická centra, unikátní jelení safari nebo se zajděte podívat na šumavské vlky.
14. červen 2024 6:00
Příroda, Jihočeský kraj

Šest skvělých akcí s historickými průvody aneb kde se projdete v dobovém kostýmu?

Přichází léto, čas velkolepých akcí pod širým nebem. Ty historicky laděné často provázejí průvody, což je skvělá příležitost k výletu s úžasnou podívanou. Navíc záleží jen na vás, zda se postavíte jen mezi diváky anebo se v kostýmu zařadíte do průvodu. Možností máte celou řadu!
13. červen 2024 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj