ÚvodAktualityPraha ožije po roce folklorem – centrum města čekají Pražské folklorní dny
Kultura

Praha ožije po roce folklorem – centrum města čekají Pražské folklorní dny

  • 15. července 2024
Pražské folklorní dny tak oživí pražskou kulturní nabídku od pátku 19. 7. do soboty 20. 7. 2024. Cílem festivalu je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění. Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou. Akce se zúčastní více než 30 hudebních a tanečních souborů ze 14 zemí Evropy, Afriky a Asie. Celkem v Praze vystoupí více než 600 zpěváků, tanečníků a hudebníků. Zavítejte na Ovocný trh a nechte se unášet pestrobarevnými kroji tanečnic a tanečníků , lidovou hudbou a ukázkami tradic.

Vystoupení souborů se uskuteční na venkovních pódiích v centru Prahy. Vyvrcholením festivalu bude tradiční sobotní průvod všech souborů Starým Městem

Festivalu se mohou zúčastnit různé amatérské folklorní soubory, jako jsou pěvecké a taneční skupiny, mažoretky, kostýmované skupiny vojenské historie, pochodující kapely,  Do Prahy letos přijedou folklórní skupiny a lidové orchestry z Estonska, Slovenska, Rakouska, Lotyšska, Chorvatska, Francie, Belgie, Norska, Švýcarska, SRN, Itálie, Katalánska, Polska a Maroka. K vidění budou tradiční kroje, kostýmy, kroje na trh, kroje bohatých lidí, svatební šaty, oděvy oráče, pastýře či lovce. Na venkovních pódiích budou moci lidé sledovat vystoupení folklorních souborů a poslechnout si jejich tradiční hudbu. Nejdůležitější úlohu ale bude hrát tanec. Tance, které účastníci festivalu předvedou, budou velmi rozmanité. Součástí vystoupení jednotlivých folklorních souborů budou v neposlední řadě také ukázky lidové tvorby dané země či regionu. Vystoupení souborů proběhnou na venkovních pódiích v centru Prahy 1 – na Ovocném trhu ve dnech 19. a 20. 7. 2024. Vyvrcholením festivalu bude sobotní průvod všech souborů Starým Městem , který začíná v 10 hodin na Staroměstském náměstí.


Alpské rohy, kravské zvonce, tanec s kapesníky a nádherné kroje

alpský rohPražské folklorní dny jsou přístupné pro všechny diváky zdarma. Každé vystoupení bude důkazem, že zpěv, hudba a tanec jsou univerzálním jazykem pro porozumění tam, kde slova nestačí. Se švýcarskou skupinou Sonneurs do Prahy přijedou hráči na alpský roh a muži s dlouhými pasteveckými biči. Po roce v Praze opět zazní velké kravské zvony.

německé oblasti Allgäu pochází tradiční Schuhplattler, skočný tanec pantomimického rázu, provázený potleskem dlaní o chodidla a stehna, výskoky a podupy. Soubor Akelarre z baskického regionu Francie zatančí lidové tance s hudebním doprovodem s využitím různých předmětů, jako jsou tyče či kapesníky. Významná je i letošní účast z Polska. Hosté z různých oblastí Polska zaujmou tanci, které vychází z tradičního zemědělského života a napodobují činnosti na usedlostech a farmách. Na festivalu letos také český soubor ve středočeských krojích, který se představí ve slavnostním průvodu Starým městem.   Součástí vystoupení jednotlivých folklorních souborů budou v neposlední řadě také ukázky lidové tvorby dané země či regionu. Praha přivítá i několik národnostních menšin a etnik, které vás zasvětí do lidových zvyků svých původních zemí.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Pražské folklorní dny 2025 – Prague Folklore Days

17. 7.20. 7.
Pražské folklorní dny 2025 – Prague Folklore Days

Další ročník tradičního folklorního festivalu, který je největší lidovou taneční akcí ve střední Evropě. Festival slibuje pestrou podívanou. Na venkovních pódiích budou moci lidé sledovat vystoupení folklorních souborů a poslechnout si jejich tradiční hudbu.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.4. – 20.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Velikonoce v Zoo Praha 2025, Párou na velikonoční Křivoklát 2025, Jarní trh na zámku Křinec 2025, Street Food Festival v Kralupech nad Vltavou, Velikonoce na statku ve Zbečně. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Zoo Praha vás zve na Velikonoce

Představení vzácných mláďat morčáků paranských, speciální komentovaná krmení nebo enrichmentový workshop. Zoo Praha připravila pro návštěvníky pestrý velikonoční program napříč celým areálem zoo. Rodiny se mohou od Velkého pátku do Velikonočního pondělí 18. až 21. dubna 2025 těšit třeba na komentovaná krmení a zkrátka nezůstanou ani zvířata – ta chovatelé obdarují nevšední nadílkou. Kdy a kde se jednotlivé akce odehrají, je možné sledovat v mobilní aplikaci Zoo Praha.
17. duben 2025 18:00
Příroda, Praha

Svatovítská katedrála již sestavuje nové varhany – rozeznít by se měly příští rok

Svatovítská katedrála má nové varhany, o které usiluje téměř deset let, doslova na dosah ruky. Ve středu 16. března 2025 začala dlouho očekávaná instalace nových varhan – poprvé v historii tak katedrála získává nástroj, který odpovídá jejímu duchovnímu a architektonickému významu. Chrám se tak dočká symbolického dokončení po více než 700 letech.
17. duben 2025 12:00
Památky, Praha

Česko mezi řádky: Gerald Durrell, zoo Praha, růžoví holubi a blboun nejapný

Růžový holub vypadá jako pohádkový pták, který omylem přistál na zemi. Jako by ho namalovalo dítě, které má rádo jemné barvy a věří, že zvířata mluví. Růžový holub z ostrova Mauricius není výmysl ani ilustrace z dětské knížky. Je skutečný, a také velmi vzácný. Je symbolem naděje – a v příběhu jeho záchrany hrají hlavní role britský přírodovědec Gerald Durrell a také pražská zoologická zahrada. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!
17. duben 2025 10:25
Příroda, Praha

Kam s dětmi na Velikonoce? Trhy na Staroměstském náměstí nabídnou zábavu i tradice!

Velikonoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze se připravují na největší křesťanské svátky. Od pátku do pondělí 18. až 21. dubna 2025 čeká návštěvníky centra města nabitý program, který připomene velikonoční tradice. Nejmenší návštěvníky čekají dětské dílny, které propojí generace i zábavná show. Dospělí si mohou pochutnat na tradičních pokrmech jako je velikonoční beránek, mazanec nebo nádivka. Pestrý bude program na pódiu i u interaktivních tabulí, kde bude možné vyzkoušet si starý lidový nástroj Fanfrnoch. K zakoupení budou také pomlázky a velikonoční kraslice. Trhy následně potrvají až do 27. dubna.
15. duben 2025 14:00
Zážitky, Praha

Bastiony, brány a věže... Znáte pražské hradby a opevnění?

Praha byla sevřena důkladným opevněním již od raného středověku a průchod umožňovalo jen sedm bran. Ve 13. století chránily Staré Město a Malou Stranu velkolepé gotické hradby s vysokými věžemi, Karel IV. pak dal obehnat Nové Město jednodušší zdí vedoucí od Vyšehradu až k Poříčí, v níž byly umístěny čtyři brány a 19 vysokých věží. Hradby byly posilovány za třicetileté války i Napoleona. Na konci 18. století již rozrůstající se Praze nestačil omezený prostor mezi opevněním, a navíc se změnil i způsob válčení. Proto bylo roku 1874 rozhodnuto o jejich postupném zbourání. Přesto na mnoha místech nalezne pozorné oko pozůstatky kdysi mohutného opevnění Prahy, ať už z dob středověku anebo z barokních časů, kdy byly budovány hliněné bastiony a citadely. Kam se za těmito relikty vydat vám poradí Kudy z nudy.
15. duben 2025 10:00
Památky, Praha

Kde můžete vidět nejkrásnější kraslice? Tipy na výlety do muzeí i na stezky s obřími vejci v Česku

Staří Sumerové barvili při svátcích jara vajíčka zlatě, staří Egypťané rudě, Peršané používali karmínovou, Římané zelenou, staří Slované červenou. Ze staroslovanského slova „krasniti“ také kraslice dostala své jméno, ať už ale tento symbol zrození a života nabarvíte jakoukoliv barvou a k výzdobě použijete batikování, drátkování, gravírování, polepování či voskování, určitě stvoříte kraslici osobitou, nevšední a krásnou. Vajíčko má magickou moc a ta bude ornamenty posílena. Nalákají vás autorské soutěže o nejkrásnější, nejoriginálnější, nejnápaditější a nejvtipnější velikonoční kraslici? Zapojíte se i do různých pokusů o vytvoření rekordu.
13. duben 2025 10:27
Kultura, Praha

Pravdu o ingrediencích při stavbě Karlova mostu odhalí Vajíčkobraní: Vejce natvrdo opět doputují na Karlův most

Již tradičně přijdou v neděli 13. dubna 2025 na Karlův most obyvatelé Velvar a blízkého okolí na akci zvanou Vajíčkobraní. Jejím cílem je připomenout legendu o tom, jak Velvarští přispěli ve 14. století ke stavbě mostu vejci uvařenými natvrdo. Legenda se stala zdrojem posměchu, ale zároveň i hrdosti pro obyvatele Velvar, kteří se z tohoto důvodu sdružili ve spolku Natvrdlí. V Muzeu Karlova mostu bude po skončení akce zahájena výstava o Ježíšovi.
13. duben 2025 9:27
Kultura, Praha