ÚvodAktualityPřijela pouť aneb ať žijí kolotoče, zábava a dobré jídlo!
Zážitky

Přijela pouť aneb ať žijí kolotoče, zábava a dobré jídlo!

  • 20. června 2017
Pouť vůbec nemusí být spojená jen s návštěvou poutního místa, pokorou a vírou. Řadu lidí zajímá spíše světské pozlátko, od jarmarků a stánků s ukázkami řemesel až po houpačky, střelnice, kolotoče a další atrakce. Jaké poutě vám vyplní čas mezi červnovými Svatojánskými slavnosti a Anenskými poutěmi koncem července?
Programy všech poutí se vzájemně podobají jako pověstná vejce vejcím: málokde chybí tradiční jarmark a pouťové dobroty, moderní či staročeské střelnice, houpačky a kolotoče, divadla pro děti, koncerty, vystoupení kejklířů a flašinetářů. Zbývá tedy jen doplnit termíny, kdy, kam a proč se můžete vypravit a případně to, čím se právě tahle pouť liší od jiných.
 

Petr a Pavel, poutě a pivo

Konec června patří slavnostem svatých Petra a Pavla. Na jejich počest coby patronů kostela sv. Petra a PavlaSemilech se od pátku 23. do neděle 25. června pořádá Semilská pouť, a to v parku Ostrov a na Komenského náměstí. Ve Špindlerově Mlýně slaví svatého Petra ve stejném termínu Špindlerovskou poutí (ovšem místo světce je očekáván příjezd Krakonoše s celou družinou) a pouťové ladění mají i Veselské slavnosti, tradiční městské slavnosti ve Veselí nad Lužnicí. Letos jsou připraveny na pátek 23. a sobotu 24. června a kdo na ně přijede, ten si užije vystoupení mažoretek, spoustu koncertů a hlavně soutěže, ať už půjde o zábavnou soutěžní jízdu z kopce na čemkoliv, soutěž o nejlepší guláš, o největšího jedlíka jahodových knedlíků, o nejrychleji vypité pivo nebo přehlídku netradičních plavidel na Lužnici. Jen o kousek dál proti proudu řeky leží Lomnice nad Lužnicí, kde se od pátku 23. do neděle 25. června koná Lomnická pouť. Kdo má rád pivo, ten by se měl v pátek 23. června vypravit na Pivní pouť do pivovaru Černá Hora anebo o den později v sobotu 24. června na Pivovarskou pouť do Strakonic; také tady vás pobaví neckyáda, pro změnu na Otavě.
 

Poutě za svatým Prokopem a do Hejnic

Ač nemají v názvu slovo pouť, nezadají si s ní Hejnické slavnosti, tradiční akce, která o víkendu 1. a 2. července připomíná vysvěcení baziliky Navštívení Panny MarieHejnicích. Nabitý program na prostranství před chrámem letos neslibuje jen pouťové atrakce a desítky stánků, ale také velikou a výpravnou show v podobě videomappingu do vodní stěny.

Na začátku července slavíme rovněž svátek sv. Prokopa, českého zemského patrona, spoluzakladatele a prvního opata Sázavského kláštera. Poněkud předčasně, už v neděli 25. června, se koná Svatoprokopská pouťČestlicích (pořadatelé slibují houpačky a kolotoče pro děti po celý den zdarma!).

Na sv. Prokopa coby patrona havířů a horníků každý rok vzpomínají v Příbrami, kam se v neděli 2. července můžete vypravit na Prokopskou pouť. Krojovaný průvod horníků a hutníků doprovází polní mše, dobové scénky, pouťové atrakce a staročeské trhy. Celý první červencový víkend slaví Svatoprokopskou pouť také v Třebíči, a to v areálu zámku a románsko-gotické baziliky sv. Prokopa, zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
 

Další červencové poutě

  • Máte raději skromnější akce? Užijte si den plný řemesel a soutěží spojený s historickým tržištěm 5. a 6. července na Helfštýnské pouti na hradě Helfštýn.
  • Pokud naopak toužíte po bohatém programu s pouťovými nezbytnostmi od staročeského trhu přes pouťové atrakce až po přehlídku folklorních souborů, vydejte se o víkendu 8. a 9. července na Klatovskou pouť. Její součástí bývá i poutní mše a průvod s obrazem Panny Marie Klatovské, ubírající se ulicemi Klatov, zajímavým zpestřením je rovněž výstava karafiátů a otevřené památky.
  • Podobně pestrá bývá Tropická charitativní pouť, která se od pátku 7. do neděle 9. července koná v České Skalici. Vedle řady kapel se můžete těšit na loutkové divadlo, hasičskou vodní fontánu s ohňostrojem, hrátky s hasičskou pěnou, leteckou show, pouť s extrémními atrakcemi, vyhlídkové lety helikoptérou a další radovánky. Dobrovolné vstupné bude věnováno Ústavu sociální péče v České Skalici a dětem postiženým dětskou mozkovou obrnou.
  • Svátek Panny Marie Karmelské připomíná Karmelská pouť v Oslavanech v zámeckém areálu. O víkendu 15. a 16. července budou otevřena všechna muzea i zámek, těšit se můžete i na historické tržiště, výstavu obrazů v zámecké kapli a mši v kostele sv. Mikuláše.
  • barokním poutním areálu na Skalce nad Mníškem pod Brdy se bude o víkendu 22. a 23. července konat tradiční Skalecká pouť. Začne slavnostní mší před kostelíkem sv. Maří Magdalény, na oba dny je připraven bohatý doprovodný kulturní program s pouťovými atrakcemi a desítkami stánků na zámku i ve městě.
  • Tečkou za naším seznamem je pouť ke sv. Máří Magdaléně ve skanzenu Zubrnice v sobotu 22. července. Čeká vás procesí zakončené mší i světská zábava: trh s lidovými řemesly, hudba, tancovačka i občerstvení, povídání o zajímavých krajinných prvcích v areálu skanzenu, tradiční pečení, divadla i řemesla. Vlastnoručně si tu na památku můžete vyrobit perníkové srdce!
Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy Příroda

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy

Severně od Mníšku pod Brdy na návrší Skalka se nachází poutní místo s kostelíkem sv. Maří Magdaleny. K vrchu Skalka vede z městečka Mníšek pod Brdy naučná stezka s obnovenou křížovou cestou s kapličkami z roku 1672. Od kostelíka je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí.

Bratrské oltáře Památky

Bratrské oltáře

Bývalý lesní oltář s vytesanými výklenky v pískovcových skalách. Podle lidové tradice prý na místo přicházeli v 16.-17. století katolíci z širokého okolí a účastnili se tajných mší. Po bitvě na Bílé hoře místo údajně v 17. století tajně navštěvovali evangelíci.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku Památky

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

V jihozápadní části náměstí v Nepomuku stojí poutní chrám sv. Jana Nepomuckého. Podle legendy stával na jeho místě světcův rodný dům. V 17. století zde páni ze Šternberka nechali vystavět kostelík sv. Jana Křtitele, který v roce 1734 ustoupil baroknímu chrámu slavného stavitele K. I. Dientzenhofera.

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety Památky

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

V Praze na Hradčanech se již více než 300 let nachází pozoruhodný areál Lorety sestávající z ambitů, barokního kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a světoznámou zvonkohrou.

Mariánské poutní místo Rokole u Bohdašína Památky

Mariánské poutní místo Rokole u Bohdašína

Půvabné poutní místo se zázračným pramenem, křížovou cestou, kaplí, kostelem a Loretou se nachází na kraji lesa nedaleko Nového Hrádku a patří do obce Bohdašín a farnosti Slavoňov. Původ tohoto poutního místa sahá jistě do dávné minulosti, neboť jméno Rokole je prastarý tvar slova "rokle".

Mariánské poutní místo Štípa ve Zlíně Památky

Mariánské poutní místo Štípa ve Zlíně

Asi 10 km od Zlína leží malá obec Štípa, která je poutním místem s mariánskou soškou. Milostná socha Panny Marie s Ježíškem, stojící na hlavním oltáři v poutním kostele zasvěceném Narození Panny Marie, patří mezi nejstarší mariánské sochy na Moravě.

Klášterní areál Ostrov Památky

Klášterní areál Ostrov

Klášterní areál v Ostrově tzv. Posvátný okrsek se nachází na západním okraji historického jádra Ostrova v sousedství slavného Zámeckého parku, kdysi nazývaného osmým divem světa. Návštěvu areálu by si neměl nechat ujít žádný milovník barokní architektury.

Poutní kostel Chlum Svaté Maří Památky

Poutní kostel Chlum Svaté Maří

Nedaleko Sokolova se nachází velice půvabné místo. Dostalo název Chlum Svaté Maří a je jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších barokních souborů v celé České republice. Jedná se o areál a komplex budov bývalého kláštera, k němuž se přidružil kostel svaté Maří Magdalény.

Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu Příroda

Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu

Ke vzniku barokního poutního kostela na Uhlířském vrchu u Bruntálu se pojí legenda. Podle pověsti na místě zabloudil při lovu místodržící Řádu německých rytířů Augustin Oswald Lichtenstein. Když byl blízko smrti, nalezl jej místní uhlíř a zachránil.

Poutní místo Křemešník s kostelem Nejsvětější Trojice Památky

Poutní místo Křemešník s kostelem Nejsvětější Trojice

Poutní místo Křemešník se nachází v Českomoravské vrchovině nedaleko od Pelhřimova. Na vrcholu zalesněného kopce (765 metrů n. m.) vznikl v 1. polovině 18. století barokní kostelík Nejsvětější Trojice.

Santiniho chrám v Obyčtově Památky

Santiniho chrám v Obyčtově

Asi 8 kilometrů jižně od Zelené Hory ve Žďáře nad Sázavou se nachází Obyčtov, starobylé mariánské poutní místo. Chrám ve tvaru želvy vznikl posmrtně podle návrhu Jana Blažeje Santiniho, řečeného Aichla, za ideové spolupráce opata Václava Vejmluvy.

Poutní slavnost na Svaté Hoře

17. 8.18. 8.
Poutní slavnost na Svaté Hoře

Titulární slavnost svatohorské baziliky, možnost získat plnomocné odpustky.

Barokní poutní areál s chrámem Jména Panny Marie v Sepekově  Památky

Barokní poutní areál s chrámem Jména Panny Marie v Sepekově

Sepekovský chrám je významným jihočeským poutním místem. Nynější barokní kostel byl vystavěn na místě starší kaple mezi léty 1730 – 1733. Jeho projektantem byl zřejmě Tomáš Haffenecker. Chrám obehnaný ambitem se čtyřmi kaplemi dodnes ukrývá pozdně gotický deskový obraz Panny Marie Sepekovské.

Svatováclavská poutní mše na zámku v Náměšti nad Oslavou

28. 9.
Svatováclavská poutní mše na zámku v Náměšti nad Oslavou

Slavnost sv. Václava, patrona České země a náměšťské zámecké kaple.

Bazilika Navštívení Panny Marie – slezské Lurdy Památky

Bazilika Navštívení Panny Marie – slezské Lurdy

Severozápadně od centra města Frýdek-Místek, na mírném návrší naproti Zámeckému náměstí ve Frýdku, stojí velkolepá pozdně barokní dvouvěžová jednolodní stavba – Bazilika Navštívení Panny Marie. Pod kaplí sv. Kříže se ukrývá zvláštní krypta s ostatky hrabat Pražmů.

Klatovská pouť 2024

12. 7.14. 7.
Klatovská pouť 2024

Město Klatovy pořádá tradiční pouť, v níž kromě pouťových atrakcí nebude chybět ani staročeský jarmark a průvod s obrazem Panny Marie Klatovské.

Klášter františkánů s muzeem v Kadani Kultura

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně se nachází klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.

Špindlerovská pouť 2024

28. 6.30. 6.
Špindlerovská pouť 2024

O víkendu 28. – 30. června 2024 se koná 31. ročník Špindlerovské pouti. Užijte si ve Špindlerově Mlýně víkend plný zábavy.

Údolská pouť 2024 v Kryštofově Údolí

26. 7.28. 7.
Údolská pouť 2024 v Kryštofově Údolí

Tradiční Údolská pouť mezi krásnými roubenými chaloupkami v malebné vesničce Kryštofovo Údolí pod Ještědem. Pouť se koná k svatému Kryštofu, patronu místního dřevěného kostela. Připraven je bohatý duchovní i kulturní program s doprovodným tržištěm.

Tropická charitativní pouť v České Skalici

12. 7.14. 7.
Tropická charitativní pouť v České Skalici

Již 18. ročník této charitativní akce je připraven.

Nábřežní jazzová pouť – Nábřeží jazzmanů v Hradci Králové

3. 8.
Nábřežní jazzová pouť – Nábřeží jazzmanů v Hradci Králové

První srpnový víkend zpříjemní Nábřežní jazzová pouť. Přijďte se projít po jazzovém nábřeží.

Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť 2024

9. 8.11. 8.
Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť 2024

Největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu a druhá nejstarší v Čechách.

Salvátorská pouť v Chrudimi 2024

9. 8.11. 8.
Salvátorská pouť v Chrudimi 2024

Chrudimská pouť v letošním roce proběhne v termínu od pátku 9. srpna do neděle 11. srpna 2024.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík. V kostele probíhá v roce 2022 rekonstrukce.

Anenská pouť v Dřevěném městečku

28. 7.
Anenská pouť v Dřevěném městečku

Oslava svátku patronky Valašska sv. Anny spojená s krojovaným procesím z farního kostela Všech svatých a pouťovou slavností v Dřevěném městečku.

Anenská pouť Horšovský Týn 2024

25. 7.28. 7.
Anenská pouť Horšovský Týn 2024

Zveme vás na Anenskou pouť a slavnosti města Horšovský Týn se staročeským jarmarkem.

Bítovská hradní pouť

17. 8.18. 8.
Bítovská hradní pouť

Tradiční letní program na hradě Bítov: historický jarmark, komedianti, pohádková představení pro děti...

Mrkvancová pouť v Polné 2024

6. 9.8. 9.
Mrkvancová pouť v Polné 2024

Mrkvancová pouť na Husově náměstí v Polné přivítá návštěvníky z celé republiky, kteří navštíví nejen samotnou pouť na Husově náměstí, ale také výstavy, koncerty a další hudební vystoupení.

Neratovské poutní slavnosti 2024

15. 8.18. 8.
Neratovské poutní slavnosti 2024

Kulturní, charitativní i duchovní program v prostředí znovuoživené horské vsi Neratov a jejího kostela s prosklenou střechou – to nabídnou Neratovské poutní slavnosti.

Další aktuality

Pohádkový park na zámku Sychrov o víkendu zaplní děti

Tento víkend zaplní zámecký park na Sychrově dětský smích. Pro děti bude připravena cesta parkem s několika zastaveními, kde budou plnit úkoly od pohádkových postav. Chybět nebudou princezny, víly nebo loupežníci. Za splnění všech úkolů dostane každý dětský účastník malý dárek. Akce trvá po oba dny (25. a 26. května) od 9 do 17 hodin.
22. květen 2024 14:00
Zážitky, Liberecký kraj

Ve stínu májové noci se vydejte na hrad Bezděz

Ve stínu Májové noci aneb Noc hradních kaplí nabídne v sobotu 25. května 2024 noční prohlídku hradu Bezděz s nasvícením gotické kaple svíčkami a také noční rozhledy z Velké věže hradu. Připraven je i bohatý kulturní program.
21. květen 2024 10:00
Památky, Liberecký kraj

Když milujete Český ráj: skalní města, hrady a filmové pohádky

Protože legendární ráj zatím nikdo neobjevil, Češi si stvořili vlastní: chráněná krajinná oblast Český ráj byla vyhlášena 1. března 1955, jako vůbec první CHKO v Česku. Úžasná krajina pískovcových skalních měst, kaňonů a roklí, mokřadů, romantických zřícenin a pohádkových hradů stojí za bližší seznámení. Která místa byste neměli na svých toulkách vynechat?
16. květen 2024 10:00
Příroda, Liberecký kraj

Tip na výlet na kole po Greenway Jizera: podél řeky za přírodou a historií

Greenway Jizera vede po cyklotrasách Jizerskými horami, západními Krkonošemi, Českým rájem a Polabím. Údolí a říční niva Jizery si dosud zachovaly přírodní kouzlo, které nepoznáte, projíždíte-li tudy jen autem či vlakem. Jizera se vlévá do Labe u Lázní Toušeň, cyklotrasa 17/EuroVelo 4 ale pokračuje dále až do Prahy.
16. květen 2024 9:09
Letní sporty, Liberecký kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Českém ráji

Plánujete dovolenou mezi pískovcovými velikány skalních měst Českého ráje? Pak vám jistě přijdou vhod tipy portálu Kudy z nudy na skvělou dovolenou v pěkných kempech tohoto regionu. Našli jsme pro vás ubytování nadohled pískovcových skal anebo u některého z rybníků Českého ráje, stačí si jen vybrat.
15. květen 2024 8:00
Ubytování, Liberecký kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Krkonoších a Podkrkonoší

Užijte si dovolenou v Krkonoších a Podkrkonoší, v některém z pohodlných a komfortně vybavených kempů. A nemusí zůstat jen při stanu nebo chatkách – ubytovat se můžete třeba v bungalovech či glampingových stanech. Pokud je vaším cílem horská túra po hřebenech našich nejvyšších hor, doporučí vám portál Kudy z nudy kempy přímo v srdci národního parku.
14. květen 2024 8:00
Ubytování, Liberecký kraj

Největší setkání geeků proběhne na festivalu Maker Faire Praha v Holešovicích

Dvoudenní festival Maker Faire Prague se uskuteční od 11. do 12. května v Křižíkových pavilonech na Výstavišti Praha. Již sedmý ročník festivalu přiláká největší celebrity z maker komunity a divákům ukáže originální projekty vytvořené studenty i poloprofesionály, chybět nebude ani český pětičlenný středoškolský tým LASAR, který nedávno opanoval mezinárodní soutěž NASA. Návštěvníci se mohou těšit na některé z největších světových maker youtuberů, ale i výtvory z předmětu „Jak vyrobit (téměř) cokoli“ na FEL ČVUT nebo superfinále Robosoutěže.
10. květen 2024 12:00
Zážitky, Liberecký kraj

Do Českého ráje s kočárkem: do skal a soutěsek i Zlatou stezkou

Že je Český ráj plný zrádných skal a pro výlety s kočárkem se nehodí? Ale kdepak, i tady existuje spousta bezbariérových tras, starším dětem a dalším členům rodiny pak udělají radost různé zastávky, odbočky a vyhlídky. Zkrátka o skály rozhodně nepřijdete, a dokonce vás nečeká ani žádná velká dřina.
9. květen 2024 15:00
Příroda, Liberecký kraj