Olomoucký hrad a Arcidiecézní muzeum
V
Arcidiecézním muzeu jsou uchovávány a vystavovány umělecké sbírky olomoucké arcidiecéze. Nachází se v kapitulním děkanství
Olomouckého hradu, jehož tisíciletá historie sahá od pozůstatků
knížecího a biskupského paláce až po baroko a rokoko.
Olomoucký hrad a Arcidiecézní muzeum jsou těžištěm moravské přítomnosti v evropských dějinách. Jedná se o rané centrum křesťanství a místo, které zachovává a reprezentuje vysokou úroveň podpory, jíž se dostávalo umění ze strany moravských arcibiskupů; je také skvělým příkladem ochrany kulturního dědictví v regionu.
Ocenění Evropské dědictví
Ocenění Evropské dědictví vyzdvihuje a upozorňuje na přírodní, podvodní, archeologické, průmyslové nebo městské pamětihodnosti, kulturní krajinu, památná místa, kulturní statky a také nehmotné dědictví, které sehrály významnou úlohu v dějinách Evropy a při budování EU či pomáhají evropským občanům poznávat historii Evropy a EU a společné kulturní dědictví založené na společných hodnotách, jako jsou demokracie a lidská práva.
Výběr kandidátů na označení Evropské dědictví probíhá ve dvou fázích. Na úrovni jednotlivých států nejprve národní poroty složené z odborníků kulturních institucí provedou předvýběr; maximálně dva vybrané uchazeče pak členský stát vyšle do celoevropského kola do Bruselu.
Do českého národního kola se přihlásilo celkem šest uchazečů, do celoevropského kola vybrala porota složená ze zástupců ministerstva kultury, Národního památkového ústavu, Národního filmového archivu, Památníku národního písemnictví a Národního ústavu lidové kultury kromě Arcidiecézního muzea v Olomouci ještě plzeňské Loosovy interiéry. Následně panel třinácti nezávislých odborníků, jmenovaných Evropským parlamentem, Evropskou radou, Evropskou komisí a Výborem regionů, provede konečný výběr. Označení Evropské dědictví přitom mohou udělit nejvýše jedné pamětihodnosti z každé země.