ÚvodAktualityVraťte se do časů, kdy mocní v Olomouci hráli hru o trůny
Památky

Vraťte se do časů, kdy mocní v Olomouci hráli hru o trůny

Krátce po poledni 4. srpna 1306 nastal zásadní zlom v dějinách českého státu. Toho horkého letního odpoledne v Olomouci došlo k vraždě. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na místo činu, do paláce kapitulního olomouckého děkana Budislava, kde ten den zemřel šestnáctiletý král Václav III.
Zdrojem informací o vymření jediné původem české panovnické dynastie Přemyslovců jsou hlavně kroniky. Například v té Zbraslavské se uvádí, že krále onoho dne přepadla únava po probdělé noci a několika návštěvách, a proto se po obědě odebral k odpočinku do svých komnat. Tam jej zastihl vrah a probodl jej třemi ranami dýkou.

Královská linie rodu Přemyslovců, k němuž se váží počátky české státnosti, skončila nečekaně zavražděním mladého Václava III. v Olomouci dne 4. srpna 1306.
 

Tajemství krvavé pavlače

Nevíme, kde přesně stál palác děkana Budislava, nazývaný také zemský hrad či zemský dům. Jasné je, že to bylo někde na místě dnešního Arcidiecézního muzea v Olomouci. Když však dojde na otázku, jak areál vypadal v době vraždy, opět tápeme v nejistotě. Přesto tu najdete takzvanou Krvavou pavlač, nepříliš známý a pro veřejnost uzavřený balkon v zadní části muzea, obestřený legendou o krvavé stopě, kterou tu poslední Přemyslovec před smrtí zanechal. Jde ale jen o spekulace, terasa byla přistavěna až během 19. století a Václav III. rozhodně odpočíval jinde. Podle úmrtní knihy olomouckého kostela sv. Václava dokonce vůbec neodpočíval, ale byl zavražděn venku, když prý vyšel po poledni na vzduch – možná u vstupu do dnešního muzejního areálu na takzvané dvoraně Přemyslovců, kde událost připomíná pamětní deska.

Udivující je, že zatímco král umíral, jeho vraha za bílého dne viděli, jak se zkrvavenou dýkou utíká přes nádvoří. Podle Zbraslavské kroniky se jmenoval Konrád Durynk z Botenštejna. Lidé se na něj prý okamžitě vrhli, utloukli ho a jeho tělo předhodili psům. Nikdy se už nedozvíme, jestli skutečný vrah rychle nezmizel a Konrád nebyl jen náhodný svědek, který mrtvého krále objevil a běžel oznámit, co se stalo – bohužel s vražednou zbraní v ruce.
 

Muzeum na seznamu Evropského dědictví

Královraždu v muzeu neodhalíte, a tak se alespoň vydejte na prohlídku. Objevíte tu zbytky vrcholně románského paláce biskupa Jindřicha Zdíka a bývalou biskupskou rezidenci, v níž jsou vystaveny poklady olomoucké arcidiecéze, od obrazů středověkých mistrů přes sochy svatých a monstrance ze zlata a stříbra až po pompézní ceremoniální kočár biskupa Ferdinanda Julia z Troyeru. S ním v roce 1745 vjel do města v čele obrovského intronizačního průvodu. Opulentní barokní slavnost tehdy zaplnila celé Horní náměstí, kde už několik desítek let stál sloup Nejsvětější Trojice, největší barokní sousoší v zemi dnes zařazené mezi památky UNESCO.

Za zmínku stojí fakt, že Arcidiecézní muzeum v Olomouci bylo zapsáno jako první památka v České republice na seznam Evropského dědictví. Společnost mu tam dělá dalších osm evropských historických pamětihodností, například císařský zámek ve Vídni, univerzitní komplex v estonském Tartu anebo Evropská čtvrť ve francouzském Štrasburku.

Jak poznat Olomouc za jeden den
 

Pár zajímavých míst a akcí v Olomouci pro rodiny s dětmi

K výletům do Olomouce patří návštěva Svatého Kopečku. Řeč není jen o bazilice Panny Marie, ale také o zoologické zahradě, která chová více než 350 druhů a 1700 kusů zvířat. Je rozdělena na pět pavilonů a uvidíte tu spoustu moderních výběhů a expozic.

S dětmi můžete dále navštívit lanový park Veverák, Pevnost poznání nebo Fort č. II Radíkov, poslední pevnost postavenou na českém území, která vyrostla v letech 1871–1876 a doplnila unikátní systém olomouckého opevnění.

Kulturní zážitky ve městě Olomouc
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Cesta po pevnůstkách císařsko-královské olomoucké pevnosti Památky

Cesta po pevnůstkách císařsko-královské olomoucké pevnosti

Město Olomouc má unikátní systém opevnění, který zde vznikal od konce 18. století. Tvořilo ho na dvacet pevnůstek a dalších vojenských objektů, které nyní propojuje třicetikilometrová naučná stezka přístupná pěším turistům i cyklistům.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček Příroda

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo Olomouc chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Arcibiskupský palác Olomouc Památky

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci Příroda

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Někdejší městská botanická zahrada je od 50. let minulého století ve správě Univerzity Palackého v Olomouci. Od dubna do října se otevírá studentům a žákům všech typů škol i široké veřejnosti.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác Kultura

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Městská památková rezervace Olomouc Památky

Městská památková rezervace Olomouc

Historické jádro města Olomouce je od roku 1971 městskou památkovou rezervací. Jedná se o druhou nejrozsáhlejší památkovou rezervaci v ČR. Na území MPR je soustředěno na 280 kulturních památek, nejvýznamnější veřejná městská prostranství a velké množství institucí.

Katedrála sv. Václava v Olomouci Památky

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Věž katedrály je zároveň nejvyšší novogotickou věží v České republice.

Přemyslovci – první panovnická dynastie Českého království

Přemyslovci – první panovnická dynastie Českého království

První a jedinou domácí panovnickou dynastií byli Přemyslovci. Vládli nejméně 500 let, na trůnu se jich vystřídalo několik desítek a jsou s nimi spojené počátky české státnosti. V erbu měli plamennou orlici se zlatými drápy a zbrojí, po celém obvodu lemovanou plamínky. Říká se jí též Svatováclavská orlice, protože se používala již v době panování svatého Václava.

Olomoucký hrad Památky

Olomoucký hrad

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Architektura románského biskupského paláce s bohatou ornamentální výzdobou připomínající plastickou krajku nemá v Českých zemích 12. století obdobu.

Olomouc region Card – poznejte nejzajímavější místa regionu Zážitky

Olomouc region Card – poznejte nejzajímavější místa regionu

Turistická karta, která vás opravňuje v Olomouci, na Střední Moravě a v Jeseníkách navštívit zdarma více než 90 nejzajímavějších míst (památky, muzea, zoo a další místa) a dále vám umožňuje čerpat atraktivní slevy min. na 80 místech. S kartou poznáte všechny krásy Olomouckého kraje.

Církevní řády: dominikáni, dominikánské kláštery a hrob svaté Zdislavy

Církevní řády: dominikáni, dominikánské kláštery a hrob svaté Zdislavy

Staré Město v Praze, Jablonné v Podještědí, Olomouc nebo Plzeň: to jsou města a místa, kde dodnes působí řád dominikánů. Vydejte se s Kudy z nudy pátrat po jejich historii, podívat se do dominikánských klášterů a projít se místy, kde žili a pracovali.

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci Památky

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci

Lagerfort z let 1850-1854 v Nové Ulici je velmi zachovalý, v průběhu desetiletí přišel pouze o obě kočičí uši, všechny ostatní části fortu jsou ve velmi dobrém stavu. Během druhé světové války byla ve fortu umístěna jednotka Hitlerjugend.

Další aktuality

Hrady a zámky v Olomouckém kraji se těší na návštěvníky v nové sezóně

Památkové objekty v Olomouckém kraji jsou připraveny na novou sezónu. Hrady Bouzov a Šternberk otevřely již v březnu a zámky Jánský Vrch a Velké Losiny se k nim přidají v dubnu. I letos jsou na hradech a zámcích připraveny zajímavé akce, výstavy, noční prohlídky i kulturní pořady, které byste si neměli nechat ujít.
3. duben 2025 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Festival olomouckých tvarůžků aneb vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 5. a 6. dubna 2025. Oba dny doprovodí festival nejen hudební hvězdy. Na pódiu Horního náměstí se setkáte s Petrem Vondráčkem a kapelou Lokomotiva, Annou K. ale i s lékařkou Kateřinou Cajthamlovou.
2. duben 2025 8:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Zámek v Čechách pod Kosířem otevírá sezonu s humorem

Zámek v Čechách pod Kosířem nedaleko Prostějova otevře dveře všem zájemcům o prohlídky v sobotu a neděli 29. a 30. března 2025. Do zámku bude možné přijít od 9 do 16 hodin. Navštivte zámek, kde více jak dvacet let navštěvoval zámek slavný malíř Josef Mánes a jeho vrcholná díla vznikla právě zde. Celý komplex zámku a parku je zapsán jako národní kulturní památka. Čekají vás tu speciální prohlídky zámku s humornými příběhy ze života Josefa Mánesa a rodu Silva-Tarouca i zajímavosti o aprílových tradicích a Mánesově hravé tvorbě.
29. březen 2025 5:20
Památky, Olomoucký kraj

Javoříčské jeskyně budou probouzet netopýry

Také vás fascinuje tajemný svět jeskyní s unikátní krápníkovou výzdobou? Pak nesmíte vynechat Javoříčské jeskyně nedaleko Litovle, které patří k jedněm z nejbohatěji vyzdobeným jeskyním u nás. Pro všechny, kteří se chtějí dozvědět něco zajímavého o tajemných netopýrech a vidět je zblízka, je dobré si zapsat do kalendáře sobotu 29. března 2025. V tento den se totiž v jeskyních uskuteční tematicky zaměřené prohlídky Probouzení netopýrů se začátky v 10:00 a 13:00 hodin.
24. březen 2025 16:00
Příroda, Olomoucký kraj

Místo pro splnění dětských snů: modelářská výstava For Model 2025 v Olomouci začíná

Výstaviště Flora Olomouc zve na 23. ročník prodejní výstavy For Model 2025. Pro návštěvníky je připravena celá řada novinek, mimo jiné nové umístění expozice železničních modelářů či plovoucí mola, která doposud nebyla na For Model k vidění. Interaktivní veletrh For Model 2025 se koná celé tři dny, od 21. do 23. března 2025 na Výstavišti Flora Olomouc.
21. březen 2025 15:00
Zážitky, Olomoucký kraj

Cykloturistika v Olomouckém kraji: traily v terénu i pohodové cyklotrasy okolo Bečvy

V Olomouckém kraji se nachází mnoho cyklotras a cyklostezek, ze kterých si vyberou všichni, kdo rádi jezdí v terénu, ale i pohodáři zvyklí na asfaltový povrch. Některé z tras v Jeseníkách zavedou cyklisty do pořádných kopců, naopak oblast Hané je protkána sítí stezek v klidnější krajině řeky Bečvy, Litovelského Pomoraví nebo Moravské brány.Kudy z nudy pro vás nachystalo přehled těch nejlákavějších z nich.
20. březen 2025 18:00
Letní sporty, Olomoucký kraj

Ve Skiareálu Králický Sněžník panují skvělé lyžařské podmínky

I když teploty na horách dosahují jarních hodnot, lyžařské podmínky na Kraličáku, v Areálu Králicky Sněžník zůstávají skvělé! Na sjezdovkách leží stále hodně přes půl metru sněhu a lyžaři se mohou těšit na 7 km upravených trat, 3 Fun parky s pojízdnými pásy pro děti i lyžařskou školu.
8. březen 2025 6:00
Zimní sporty, Olomoucký kraj

Na hradě Bouzov si prohlédnete během března speciální zimní okruh

Hrad Bouzov se pečlivě připravil na novou sezónu, kterou otevírají březnové Zimní prohlídky už v sobotu 1. března 2025. Trasa bude přístupná každý všední den v 11:00 a 13:00 hodin. O víkendu je v provozu od 10:00 do 14:00 hodin.
1. březen 2025 9:00
Památky, Olomoucký kraj