Samice
Nájin a Fatu, které se narodily ve
Dvoře Králové a teď žijí v keňské Ol Pejetě, jsou
posledními známými severními bílými nosorožci
na světě. Pro jejich záchranu se odborníci snaží odebírat jejich vajíčka, v laboratoři je oplodnit
spermatem z už uhynulých samců a vytvořit embrya severních bílých nosorožců, která bude možné v budoucnu vložit do těl náhradních matek nosorožců bílých jižních.
Záchranný program však v uplynulém roce zásadně komplikovala omezení spojená s
globální pandemií onemocnění COVID-19. To nejméně jeden odběr zcela znemožnilo. Odběr vajíček v srpnu 2020 potvrdil, jak důležité je v celém projektu zachovat pravidelnost. Přinesl sice řadu cenných zkušeností, bohužel z něj však nevzešla žádná nová embrya.
Záchrana nosorožců bílých severních vyžaduje setkání velkého mezinárodního týmu expertů a
rychlé přesuny mezi kontinenty, je tedy zřejmé, že uplynulý rok byl v historii projektu tím dost možná nejnáročnějším. Dvě letošní embrya vznikla v podstatě navzdory všem okolnostem.
Vajíčka se podařilo získat pouze od Fatu
V prosinci 2020 byly obě samice, Fatu i Nájin, znovu podrobeny celkové anestezii.
Zákrok proběhl pomocí speciálně vyvinutých patentovaných nástrojů a u obou samic proběhl hladce. Expertům se podařilo odebrat 14 vajíček od Fatu a celkem osm z nich bylo následně v laboratoři oplodněno spermatem
severního samce Suniho. Dvě dostatečně vyvinutá embrya pak byla zamrazena. Bohužel, ani jedno vajíčko se nepodařilo získat od Nájin, která je matkou Fatu. Ačkoli předchozí odběry byly úspěšné, na zvířeti se patrně začíná projevovat přibývající věk.
Před příštím odběrem vajíček tak bude ještě podle aktuálního zdravotního stavu Nájin rozhodnuto, zda odběry vajíček budou pokračovat i u ní, nebo pouze u Fatu.
Kdy bude možné vložit embrya do dělohy určí jedině samec
Na konci minulého roku započala také další fáze projektu na záchranu “
severních bílých”. Odborníci do rezervace Ol Pejeta přemístili
samce nosorožce bílého jižního z keňské Lewa Wildlife Conservancy a před vypuštěním ho sterilizovali. V minulosti se stal otcem řady mláďat a již předal dostatečné množství genů důležitých pro přežití vlastního druhu. Sterilizace proběhla za užití metod s co nejmenší mírou invazivnosti a provedli ji experti IZW.
Nová
úloha samce bude indikovat cyklus potenciálních náhradních matek, aniž by hrozilo, že je oplodní. Právě vystižení vhodného momentu pro vložení embrya do dělohy náhradní matky je nyní zcela klíčové pro narození mláděte čistokrevného nosorožce bílého severního. Tento
moment prakticky není možno vystihnout bez ukazatele v podobě
samce.
Záchranu nosorožců severních vede mezinárodní tým
Odběr vajíček a
vytváření životaschopných embryí v laboratorních podmínkách, jakož i příprava embryotransferu jsou součástmi projektu BioRescue, který vede
IZW Berlín, významně ho podporuje německé ministerstvo pro vědu a výzkum (BMBF) a
Nadace ČEZ, a kromě
Safari Parku Dvůr Králové, Avantey, Ol Pejety a
Kenya Wildlife Service se na něm podílí řada dalších subjektů z Evropy, ale i Japonska či USA. Cílem je další pokrok metod asistované reprodukce a techniky spojené s užitím kmenových buněk. Na etickou bezproblémovost celého projektu dohlíží odborníci z Univerzity v Padově.
Projekt významně podporuje rovněž
keňská vláda, zejména její minstr pro turismus a divokou přírodu Najib Balala.BioRescue na začátku roku 2021 představilo novou
webovou stránku biorescue.org. Ta slouží jako platforma vědeckých informací i dalších novinek na cestě na záchranu severních bílých nosorožců.