ÚvodAktualityStezky nad Rešovskými vodopády jsou uzavřeny kvůli nebezpečí pádu stromů
Příroda

Stezky nad Rešovskými vodopády jsou uzavřeny kvůli nebezpečí pádu stromů

  • 3. srpna 2024
Dvě značené turistické cesty nad Rešovskými vodopády v Nízkém Jeseníku se uzavírají. Zákaz vstupu se dotýká červené i zelené trasy – obě jsou nepřístupné od vodopádů po severní hranici národní přírodní rezervace Rešovské vodopády; červená směřuje do Tvrdkova a zelená do Horního Města. Důvodem je akutní nebezpečí pádu schnoucích stromů a z toho vyplývající ohrožení zdraví turistů.
rešovské vodopádyRozhodnutí o zákazu vstupu, které vydává Městský úřad Rýmařov, platí tři měsíce. Snahou všech zúčastněných však je, aby se nebezpečná situace u Rešovských vodopádů vyřešila co nejdříve. Jakmile bude oblast bezpečná, dojde ke zrušení zákazu vstupu.
 
Nebezpečná situace panuje na hranici pozemků ve vlastnictví města Uničova a Lesů České republiky. Město i státní podnik proto na jejím řešení úzce spolupracují. Kolem cest je třeba pokácet zhruba 400 nebezpečných stromů, polovina se nachází na pozemcích Uničova a druhá polovina na pozemcích ve správě Lesů České republiky. Na stavu dřevin se zčásti podepsala kůrovcová kalamita minulých let a zčásti jde o zhruba 150leté smrčinové porosty, u kterých při extrémních projevech počasí, například po vydatné bouřce nebo při silném větru, hrozí pád. Největší nebezpečí panuje v soutěsce potoka Huntavy, kudy vedou obě značené turistické trasy. V zájmu vlastní bezpečnosti do oblasti proto nevstupujte!
 
rešovské vodopádyLesníci podpoří biodiverzitu tím, že sice zpracují jednotlivé stromy, ale ani je neodvětví. Zůstanou včetně pahýlů ležet na místě. Přednostně budou vytěženy poškozené stromy v bezprostřední blízkosti turistických cest. Podle odborníků nebude třeba ani následné zalesňování. Už dnes totiž podrůstají mateřské kmeny přirozeně obnovené semenáčky buků, smrků, jedlí a dalších dřevin. Z části kácených stromů zůstanou několikametrová torza, která jsou vhodným prostředím pro řadu druhů hmyzu a hub. Prosvětlení lesa pomůže třeba jedli bělokoré. Milovníci přírody tak budou moci pozorovat, jak jedle odrůstají z přirozeného zmlazení.
 

Z Fialova mlýna se dostanete alespoň k poslední kaskádě

rešovské vodopádyJe třeba připomenout, že celá oblast je národní přírodní rezervací. To znamená, že v těchto místech je obecně dovolen pohyb výhradně na značených cestách. Vstupovat mimo stezky a procházet lesem je zakázáno. Přístup k Rešovským vodopádům z jižní strany – od Fialova mlýna zůstane zachován. Turisté tak mohou i nadále navštěvovat alespoň poslední a nejatraktivnější část vodní kaskády, 10metrový vodopád. K němu se dostanou značenými trasami z Rešova či z Valšovského Dolu.
 
Národní přírodní rezervace Rešovské vodopády chrání hluboké údolí se skalními soutěskami, vodopády, tůněmi a peřejemi. V lese se na prudkých svazích daří jedli bělokoré, zajímavá jsou mechová společenstva stinných skal, vlhkých balvanů a padlých kmenů. Samotné vodopády tvoří asi 200 metrů dlouhá a zhruba 10 metrů široká kaňonovitá soutěska, jejíž stěny se tyčí do výšky 20 metrů. Potok Huntava zde postupně padá z několika stupňů, z nichž ten poslední a nejvyšší měří okolo 10 metrů. Chráněné území má rozlohu 77 hektarů.
Rešovské vodopády – největší vodopády Nízkého Jeseníku Příroda

Rešovské vodopády – největší vodopády Nízkého Jeseníku

Říčka Huntava, která pramení ve Stříbrných Horách u Horního Města, vyhloubila na horním toku skalnaté údolí s četnými kaskádami a několika vodopády největšími v Nízkém Jeseníku. Územím, které je od r. 1966 chráněným přírodním výtvorem, můžete projít přes dřevěné lávky a schody.

Další aktuality

Lysá hora: krátké i dlouhé výlety na horu po celý rok

Lysá hora je vidět z obrovské dálky; pro spoustu lidí z Ostravska a okolních regionů je trvalým lákadlem k výletu, a to po celý rok. Někteří se na vrchol a zpět dostanou za pár hodin, jiní si vyhradí čas na celý den. Kudy vedou obvyklé trasy, čím se liší a která místa stojí za vidění?
1. prosinec 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava pomůže s posílením divoké populace orla mořského ve Francii

Zoo Ostrava se zapojila do dalšího repatriačního projektu, tentokrát na posílení divoké populace orla mořského ve francouzské přírodě, kdy byli tito majestátní dravci v minulosti téměř vyhubeni. Do chovatelské základny projektu poskytla samici orla, jejíž potomci budou vypouštěni do přírody. Odchov orlů mořských není v zoologických zahradách běžný, v Zoo Ostrava se však daří. Od roku 2018 zde rodičovský pár úspěšně odchoval devět mláďat.
30. listopad 2024 15:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Užijte si prohlídky pivovaru Radegast za svitu čelovek a se školou čepování

Příjemně hořké zpestření adventních dnů plných sladké chuti cukroví či svařeného vína nabízí pivovar Radegast v Nošovicích. V úterý 3., 10. a 17. prosince 2024 od 18 hodin jsou pro zájemce připraveny večerní prohlídky pivovaru za svitu čelovek s rozšířenou ochutnávkou piva Radegast Hutná 15 z Volby sládků a školou čepování.
29. listopad 2024 14:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Vánoční vlaky v ostravsko-karvinském revíru: mikulášské a vánoční jízdy ve Slezsku

Slezský železniční spolek láká milovníky nostalgických vlaků na víkendové jízdy speciálních mikulášských a vánočních vlaků, které pojedou po Ostravském železničním uzlu, mezi Českým Těšínem a Třincem, v Karviné i okolo Frýdku-Místku.
28. listopad 2024 11:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Hrad Hukvaldy ožije nedělní Ondřejskou poutí

Středověká zřícenina hradu Hukvaldy se každoročně otevírá návštěvníkům o víkendu, který je nejbližší svátku sv. Ondřeje (slaví 30. listopadu). U příležitosti Ondřejské pouti tuto tradici dodrží také letos! Vydejte se v neděli 1. prosince 2024 do Hukvald a užijte si pouťovou zábavu pod širým nebem.
26. listopad 2024 15:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Věda a historie není nuda: z Moravy až do Ameriky po stopách Moravských bratrů a Jednoty bratrské

Co spojuje Nový Jičín, Fulnek a Příbor s městy, jako jsou irský Gracehill, saský Herrnhut a Betlehem v americké Pensylvánii? Jsou to místa spojená s evangelickou komunitou Moravských bratří. Na Kudy z nudy vám představíme jejich příběhy, osobnosti a další zajímavosti – třeba ochranovskou hvězdu, tradiční vánoční ozdobu.
24. listopad 2024 8:48
Památky, Moravskoslezský kraj

V Dolních Vítkovicích turistická sezóna nikdy nekončí!

Národní technické památky Dolní oblasti Vítkovice jsou i v listopadu stále přístupné! Můžete se vypravit na prohlídky areálu Dolu Hlubina a věže Bolt Tower, expozici staré koksovny KOX, do multifunkční haly Gong či do science center Velký a Malý svět techniky. Dveře otevřené má také Národní zemědělské muzeum v původní tovární hale naproti dolu Hlubina. Všechny expozice a prohlídky jsou dostupné celoročně, zavřeno je jen během vánočních svátků.
14. listopad 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku a Martinský trh

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 15. listopadu 2024 odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 16. listopadu 2024.
12. listopad 2024 7:53
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj