ÚvodAktualityRyby, slavnosti, kuriozity a putování k rybníkům kolem Blatné
Gurmánská turistika

Ryby, slavnosti, kuriozity a putování k rybníkům kolem Blatné

  • 20. června 2018
Budete se koncem června toulat po jižních Čechách, Pošumavím nebo Šumavou? Pak se v sobotu 23. června zastavte v Blatné na Rybářských slavnostech. Určitě nebudete zklamaní: pochutnáte si na rybích specialitách, můžete se zajít podívat na zámek a ještě poznat tajemství zdejších rybníků.
Součástí slavností totiž bývá putování kolem Blatné, krásnou krajinou mlhavých blat, prašných cest a listnatých ostrůvků uprostřed polí. A hlavně kolem zdejších rybníků, protože Blatensko je kraj prastarých rybářských tradic. Rybářské slavnosti jsou jejich každoroční připomínkou.
 

Rybářské slavnosti pro milovníky dobrot a zábavy

Hlavní část programu Rybářských slavností se v sobotu 23. června odehrává v areálu sádek společnosti Blatenská ryba a na nádvoří vodního zámku Blatná. Obě místa od sebe dělí jen pár desítek metrů, rozhodně tu nezabloudíte. Co vás čeká a na co se můžete těšit? Prim hraje jarmark s ukázkami tradičních řemesel, prodej ryb a čerstvé rybí speciality za úměrné ceny, navíc vstup je zdarma a organizační zajištění slavností bývá každý rok perfektní.

Vše začne v 9.45 průvodem s tradičním rituálem požehnání blatenským vodám a českým kaprům na zámeckém mostu. Během dne se můžete vypravit na exkurze do zpracovny ryb, pro děti jsou nachystané soutěže s rybářským zaměřením, kromě toho na nábřeží budou probíhat hasičské soutěže a přehlídka loveckých psů. Zámek zaplní kejklíři a praktické ukázky toho, jaké pokrmy lze připravit z tuzemských sladkovodních ryb. Před létem se vám budou hodit i ochutnávky různých druhů grilovaných ryb a ukázky správného zpracování kapra včetně filetování. Pokud se o krajině kolem Blatné a zdejších rybářských tradicích chcete dozvědět něco víc, můžete být svědky představení dalších dílů knihy Rybníky na Blatensku. K tomu bude samozřejmě celý den hrát hudba, večer bude patřit plzeňské skupině Kabát revival a příbramské kapele Zapo. K odpočinku od rušného programu bude sloužit zámecký park se stády velmi krotkých daňků.
 

Blatenské rybníky

Strašil, Pátek, Nadýmač, Vůsí, Smyslov, Vlasatka, Chmeličný, Hubenov – to je jen zlomek ze jmen stovek rybníků kolem Blatné. Většina z nich vznikla v 15. a 16. století, za zlatého věku českého rybníkářství. Ačkoli jsou vesměs dílem lidských rukou, vypadají, jako by tu byly odjakživa. Na výlet po jejich březích, blízkých vesničkách, přes pole a louky se můžete vydat pěšky i na kole nebo koloběžce; kde si je půjčit vám poradí na infocentru v Blatné. Krajinou vás povedou dobře značené turistické stezky, odměnou pak je řada míst s dalekými výhledy na Šumavu či Brdy. Za pozornost stojí i několik naučných stezek a kuriozit: zastavte se třeba u kadovského viklanu, obětního kamene nebo ve Slatině u nejtěžších slunečních hodin v Česku, zajděte se podívat za kamennou bábou k Velkému bezděkovskému rybníku anebo na Čertovy náramky!

Pokud se chcete vykoupat, k rekreaci jsou vyhrazené rybníky Milava u Velké Turné, Ostrý velký u Blatenky a Hadí u Vrbna. Ostatní rybníky slouží především k chovu ryb, ale většinou i u nich najdete hezká místa k osvěžení. Anebo se zastavte na blatenském koupališti; ze slavností to k němu také není daleko.
 

Víte, že…?

  • V době Karla IV. bylo v Čechách třikrát více rybníků než dnes, nejvíc kolem Blatné a Poděbrad. Většina známých velkých rybníků na Třeboňsku a kolem Hluboké nad Vltavou je o sto až dvě stě let mladší.
  • Čeští kapři se jako vzácná lahůdka odedávna vyváželi do ciziny. Staré císařské silnici (dnes E 49) z Českých Budějovic do Plzně se dokonce kvůli hustému provozu povozů s rybami říkalo Fischerstrasse, rybářská silnice. Cesta k obchodníkům do Chebu trvala necelý den, ryby se pak zotavily v sádkách a pokračovaly dál do Německa.
  • Největším rybníkem lnářsko-blatenské rybniční oblasti je Labuť, ležící asi pět kilometrů severovýchodně od Blatné mezi obcemi Myštice a Chobot. Asi nejznámějším, nejfotogeničtějším a nejnavštěvovanějším rybníkem je Velká Kuš mezi Blatnou a Kadovem; je to také jeden z mála rybníků, kde najdete ostrov.
  • Motivy rybníků a ryb z Blatenska se dají najít například na obrázcích Mikoláše Alše, jehož maminka pocházela z hájovny u hráze rybníka Pálence.
  • Na velkostatku ve Lnářích začínal jako lesní příručí akademický malíř Stanislav Lolek, kterému učarovala zdejší krajina a zachytil ji v mnoha obrazech a kresbách; určitě budete znát jeho ilustrace k Těsnohlídkově Lišce Bystroušce.
Blatenská ryba – sportovní rybolov a rekreace Letní sporty

Blatenská ryba – sportovní rybolov a rekreace

Nabízíme rekreantům, letním hostům, dětem a ostatním zájemcům o sportovní rybolov několik možností vyžití. Přijeďte na Blatensko a zažijete skvělou zábavu a vynikající sportovní zážitky!

Jihočeské pivní stezky Gurmánská turistika

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet sedm pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami Památky

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Zámecký park v Blatné Památky

Zámecký park v Blatné

Vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Zámecký lihovar a pivovar Blatná Gurmánská turistika

Zámecký lihovar a pivovar Blatná

Lihovar v Blatné má dlouhou tradici, již v roce 1885 ho postavil baron František Hildprandt. Patří k největším výrobcům a vývozcům ovocných destilátů v ČR, obnovy se dočkal také pivovar, který v návaznosti na tradici rodiny Hildprandtů vaří vynikající blatenské pivo.

Další aktuality

Na motorce v jižních Čechách: volnost silnic, krása krajiny a rozmanitost památek

Jižní Čechy jsou doslova stvořené pro motorkáře. Kvalitní silnice, hladký asfalt a rozmanitá krajina plná výhledů a zajímavých zastávek tvoří ideální kombinaci pro výlet v jedné stopě. Nejen že nabízejí nádherné silnice vinoucí se krajinou rybníků, lesů a historických měst, ale díky Motoprůvodci po jižních Čechách jsou nyní dostupné i detailně naplánované trasy pro všechny, kdo milují svobodu na dvou kolech. Ať už hledáte výzvu v zatáčkách Šumavy, klid na Třeboňsku nebo romantiku České Kanady, zde si přijde na své každý jezdec.
12. červenec 2025 15:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Vydejte se na noční prohlídky do pivovaru Bohemia Regent

Ve starém pivovarském podzemí v Třeboni vzniká tradiční české pivo Bohemia Regent. Jeho chuť i způsob výroby představují návštěvníkům speciální noční prohlídky pivovaru, které se v červenci a srpnu konají vždy v pátek a sobotu od 21:00 hodin.
11. červenec 2025 14:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den

Na šumavské Zlaté stezce v osadě Jelení Vrchy čeká v sobotu 12. července 2025 všechny milovníky Šumavy a příznivce historie sousedská slavnost Hiršperský den. Osada Jelení Vrchy leží na území Národního parku Šumava v údolí Jeleního potoka a je částí obce Nová Pec. Původně dřevařská osada byla založena v roce 1794 a její historie je úzce spjata se Schwarzenberským plavebním kanálem, který umožňoval splavování dříví ze Šumavy až do Rakouska.
9. červenec 2025 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj

V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před sedmnácti lety město Borovany a uspořádalo první Borůvkobraní. Letošní Borůvkobraní bude probíhat o víkendu 12. – 13. července 2025. Modré kuličky vás tu budou provázet po celý víkend na každém kroku!
8. červenec 2025 16:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Rožmberk, Láska nebo Hejtman: prozkoumejte rybníky v jižních Čechách

Teplé slunečné dny lákají ke koupání a navíc – jižní Čechy a rybníky, to je téměř synonymum. Ale ruku na srdce, kolik jihočeských rybníků a tůní opravdu znáte? Vydejte se na jejich průzkum s portálem Kudy z nudy. A nezapomeňte si s sebou ručník a plavky!
8. červenec 2025 9:00
Příroda, Jihočeský kraj

Navštivte unikátní soví voliéru na Borových Ladech na Šumavě

Na Borových Ladech na Šumavě můžete během léta navštívit největší soví voliéru u nás. Nad hlavami vám tu budou poletovat desítky různých sov. V informačním centru Bubo Bubo si můžete prohlédnout výra velkého, puštíka bělavého, kalouse ušatého, puštíka obecného, sýce rousného, sovu pálenou, holuba doupňáka a poštolku obecnou. Areál je otevřený od úterý do neděle od 10:00 do 16:30 hodin. Nenechte si ujít tento zajímavý zážitek, sovy lze navštívit pouze do září.
7. červenec 2025 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa. Vydejte se na výlet domíst, které stojí za objevení. Mezi ně rozhodně patří zaniklá ves Zhůří, barokni zhámek Týnec u Klatov i Schwarzenberský plavební kanál.
6. červenec 2025 10:14
Příroda, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově vystavuje v konírně unikátní historické povozy

Na pátém nádvoří zámeckého areálu v Českém Krumlově si můžete prohlédnout velmi zajímavou expozici knížecí konírny. Uvidíte unikátní a citlivě zrekonstruované postroje i historické dopravní prostředky, které se ve schwarzenberských sbírkách dochovaly.
4. červenec 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj