ÚvodAktualityRyby, slavnosti, kuriozity a putování k rybníkům kolem Blatné
Gurmánská turistika

Ryby, slavnosti, kuriozity a putování k rybníkům kolem Blatné

  • 20. června 2018
Budete se koncem června toulat po jižních Čechách, Pošumavím nebo Šumavou? Pak se v sobotu 23. června zastavte v Blatné na Rybářských slavnostech. Určitě nebudete zklamaní: pochutnáte si na rybích specialitách, můžete se zajít podívat na zámek a ještě poznat tajemství zdejších rybníků.
Součástí slavností totiž bývá putování kolem Blatné, krásnou krajinou mlhavých blat, prašných cest a listnatých ostrůvků uprostřed polí. A hlavně kolem zdejších rybníků, protože Blatensko je kraj prastarých rybářských tradic. Rybářské slavnosti jsou jejich každoroční připomínkou.
 

Rybářské slavnosti pro milovníky dobrot a zábavy

Hlavní část programu Rybářských slavností se v sobotu 23. června odehrává v areálu sádek společnosti Blatenská ryba a na nádvoří vodního zámku Blatná. Obě místa od sebe dělí jen pár desítek metrů, rozhodně tu nezabloudíte. Co vás čeká a na co se můžete těšit? Prim hraje jarmark s ukázkami tradičních řemesel, prodej ryb a čerstvé rybí speciality za úměrné ceny, navíc vstup je zdarma a organizační zajištění slavností bývá každý rok perfektní.

Vše začne v 9.45 průvodem s tradičním rituálem požehnání blatenským vodám a českým kaprům na zámeckém mostu. Během dne se můžete vypravit na exkurze do zpracovny ryb, pro děti jsou nachystané soutěže s rybářským zaměřením, kromě toho na nábřeží budou probíhat hasičské soutěže a přehlídka loveckých psů. Zámek zaplní kejklíři a praktické ukázky toho, jaké pokrmy lze připravit z tuzemských sladkovodních ryb. Před létem se vám budou hodit i ochutnávky různých druhů grilovaných ryb a ukázky správného zpracování kapra včetně filetování. Pokud se o krajině kolem Blatné a zdejších rybářských tradicích chcete dozvědět něco víc, můžete být svědky představení dalších dílů knihy Rybníky na Blatensku. K tomu bude samozřejmě celý den hrát hudba, večer bude patřit plzeňské skupině Kabát revival a příbramské kapele Zapo. K odpočinku od rušného programu bude sloužit zámecký park se stády velmi krotkých daňků.
 

Blatenské rybníky

Strašil, Pátek, Nadýmač, Vůsí, Smyslov, Vlasatka, Chmeličný, Hubenov – to je jen zlomek ze jmen stovek rybníků kolem Blatné. Většina z nich vznikla v 15. a 16. století, za zlatého věku českého rybníkářství. Ačkoli jsou vesměs dílem lidských rukou, vypadají, jako by tu byly odjakživa. Na výlet po jejich březích, blízkých vesničkách, přes pole a louky se můžete vydat pěšky i na kole nebo koloběžce; kde si je půjčit vám poradí na infocentru v Blatné. Krajinou vás povedou dobře značené turistické stezky, odměnou pak je řada míst s dalekými výhledy na Šumavu či Brdy. Za pozornost stojí i několik naučných stezek a kuriozit: zastavte se třeba u kadovského viklanu, obětního kamene nebo ve Slatině u nejtěžších slunečních hodin v Česku, zajděte se podívat za kamennou bábou k Velkému bezděkovskému rybníku anebo na Čertovy náramky!

Pokud se chcete vykoupat, k rekreaci jsou vyhrazené rybníky Milava u Velké Turné, Ostrý velký u Blatenky a Hadí u Vrbna. Ostatní rybníky slouží především k chovu ryb, ale většinou i u nich najdete hezká místa k osvěžení. Anebo se zastavte na blatenském koupališti; ze slavností to k němu také není daleko.
 

Víte, že…?

  • V době Karla IV. bylo v Čechách třikrát více rybníků než dnes, nejvíc kolem Blatné a Poděbrad. Většina známých velkých rybníků na Třeboňsku a kolem Hluboké nad Vltavou je o sto až dvě stě let mladší.
  • Čeští kapři se jako vzácná lahůdka odedávna vyváželi do ciziny. Staré císařské silnici (dnes E 49) z Českých Budějovic do Plzně se dokonce kvůli hustému provozu povozů s rybami říkalo Fischerstrasse, rybářská silnice. Cesta k obchodníkům do Chebu trvala necelý den, ryby se pak zotavily v sádkách a pokračovaly dál do Německa.
  • Největším rybníkem lnářsko-blatenské rybniční oblasti je Labuť, ležící asi pět kilometrů severovýchodně od Blatné mezi obcemi Myštice a Chobot. Asi nejznámějším, nejfotogeničtějším a nejnavštěvovanějším rybníkem je Velká Kuš mezi Blatnou a Kadovem; je to také jeden z mála rybníků, kde najdete ostrov.
  • Motivy rybníků a ryb z Blatenska se dají najít například na obrázcích Mikoláše Alše, jehož maminka pocházela z hájovny u hráze rybníka Pálence.
  • Na velkostatku ve Lnářích začínal jako lesní příručí akademický malíř Stanislav Lolek, kterému učarovala zdejší krajina a zachytil ji v mnoha obrazech a kresbách; určitě budete znát jeho ilustrace k Těsnohlídkově Lišce Bystroušce.
Blatenská ryba – sportovní rybolov a rekreace Letní sporty

Blatenská ryba – sportovní rybolov a rekreace

Nabízíme rekreantům, letním hostům, dětem a ostatním zájemcům o sportovní rybolov několik možností vyžití. Přijeďte na Blatensko a zažijete skvělou zábavu a vynikající sportovní zážitky!

Jihočeské pivní stezky Gurmánská turistika

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet sedm pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami Památky

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Zámecký park v Blatné Památky

Zámecký park v Blatné

Vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Zámecký lihovar a pivovar Blatná Gurmánská turistika

Zámecký lihovar a pivovar Blatná

Lihovar v Blatné má dlouhou tradici, již v roce 1885 ho postavil baron František Hildprandt. Patří k největším výrobcům a vývozcům ovocných destilátů v ČR, obnovy se dočkal také pivovar, který v návaznosti na tradici rodiny Hildprandtů vaří vynikající blatenské pivo.

Další aktuality

Jihočeské památky lákají na pestrou sezónu

První dubnový víkend otevírá brány památek i v Jihočeském kraji! Návštěvníci si během letošní sezóny vychutnají nejen prohlídky s průvodci, ale také oblíbené tradiční kulturní akce. Přijďte odhalit hradní a zámecká tajemství i letošní novinky v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, na Červené Lhotě anebo Landštejně.
3. duben 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Červená Lhota se otevírá, rybník bude letos opět bez vody

Romantický vodní zámek Červená Lhota nedaleko Kardašovy Řečice se od soboty 5. dubna 2025 opět otevírá do nové sezóny. Návštěvníci, kteří čekají odraz zámku ve vodní hladině však mohou být lehce zklamáni – již několik sezón je Červená Lhota bez vody a zůstane tak nejspíše až do příštího roku.
3. duben 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Správa Národního parku Šumava spustí 1. dubna 2025 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě v úseku od Soumarského mostu do Pěkné si vodáci užijí od 1. května do 31. října 2025. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.
31. březen 2025 15:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Objevte turistickou oblast Písecko-Blatensko

Písecko – Blatensko, jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje, je turistickou oblastí jako stvořenou k výletům za poznáním, zábavou a toulkami neporušenou přírodou. Výlety okolím Písku a Blatné mimořádným zážitkem po celý rok. Oblast ovšem nabízí také poznávací tour po méně známých cílech, které se halí do roušky tajemna pod značkou noir. Okusit lze energii megalitického kruhu u Slabčic, Obětního kamene u Kadova anebo navštívit pietní místo Lety u Písku. Unikátní pohled do krajiny nabízí rozhledna Jarník v píseckých lesích.
29. březen 2025 12:11
Zážitky, Jihočeský kraj

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 29. března až 13. dubna 2025 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
29. březen 2025 5:44
Kultura, Jihočeský kraj

Nový Památník v Letech u Písku připomíná tragédii Romů a Sintů během holokaustu

V Letech u Písku v Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách začíná v dubnu hlavní sezóna. Po zimě se od 3. 4. 2025 otevře Návštěvnické centrum s novou stálou expozicí a chybět nebudou ani pietní akce v průběhu roku. Navštívit lze jak venkovní Stezku paměti, tak vnitřní expozici Paměť místa a místo paměti. Komentovaná prohlídka k zahájení sezony je pro návštěvníky zdarma. Opakovat se bude také v termínu 5. 4. 2025 od 15 hodin.
29. březen 2025 2:15
Památky, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově zve na nový prohlídkový okruh v letohrádku Bellarie

Rokokový letohrádek Bellarie v zámecké zahradě po rekonstrukci změnil barvu. To ale není jediná novinka. Po náročné několikaleté opravě připravují v Krumlově zcela novou prohlídkovou trasu: Letohrádek Bellarie a zámecká zahrada. Těšit se můžete na nově zpřístupněné prostory, které dlouhé roky neměl nikdo možnost vidět.
27. březen 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Husité versus křižáci: Bitva u Sudoměře vzplane už v sobotu

Zajímáte se o české dějiny? Pak si nenechte ujít rekonstrukci slavné husitské bitvy u Sudoměře, která proběhne v sobotu 29. března 2025 v areálu památníku Jana Žižky v Sudoměři. První slavné vítězství husitů se uskutečnilo u rybníků Markovec a Škaredý nedaleko Sudoměře 25. března 1420. Letos tak uplyne 605 let od legendární husitské bitvy a zároveň 100. výročí odhalení památníku Jana Žižky z Trocnova na tomto bojišti.
26. březen 2025 15:00
Památky, Jihočeský kraj