Šimon Semler byl významným plzeňským továrníkem, své podnikatelské aktivity zaměřoval na výrobu taženého drátu a drátěného zboží. Firma Semler proslula také jako výrobce kvalitních jehel do gramofonových přehrávačů. Rodina Semlerových obývala dům na dnešní Klatovské třídě. V přízemí se nacházely reprezentativní a úřední prostory firmy. První patro zaujímal rozsáhlý byt nejstaršího syna Huga Semlera a byt ve druhém patře se pronajímal.
Domem rodiny Huga Semlera doslova procházela historie dvacátého století. Celý jeho příběh vyslechnete během komentovaných prohlídek, které se dosud konaly ve předem vypsaných termínech. Naposledy sem můžete zavítat 20. a 21. dubna 2024. Podíváte se do prvního patra domu na Klatovské třídě 19, kde se v rozhlehlém bytě dochovala jídelna, salon a hudební salonek se stěnami obloženými mramorem fantastico. Během druhé světové války dům sloužil jako sídlo plzeňské posádky wehrmachtu. V květnu 1945 zde byla podepsána kapitulace. Poté až do roku 2002 dům využívala armáda.
Rekonstrukce bytu Huga Semlera
Po posledních prohlídkách se objekt začne připravovat na kompletní rekonstrukci. Vznikne zde nová zážitková expozice na téma osvobození jihozápadních Čech spojeneckými vojsky. Její součástí bude i zrestaurovaný interiér původního hudebního salonu s přilehlým pánským salonkem a jídelnou.
Adolf Loos (1870 – 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval, z Plzně pocházela i jeho poslední manželka, fotografka Claire Becková. Právě zde našel kultivované klienty, kteří byli často zároveň zákazníky nebo spolupracovníky plzeňské firmy Kapsa – Müller, pro kterou byla spolupráce s významným architektem prestižní záležitostí. Odborníci považují Loosovy interiéry za jedny z největších skvostů Plzně.
10 jedinečných staveb a interiérů architekta Adolfa Loose