ÚvodAktuality10 jedinečných staveb a interiérů architekta Adolfa Loose
Památky

10 jedinečných staveb a interiérů architekta Adolfa Loose

Adolf Loos (10. 12. 1870 – 23. 8. 1933) byl světově proslulý architekt moderny a purismu. Názor, že architektura není umění, od Loose převzala celá generace funkcionalistů. Podobně jako jim záleželo i Loosovi na funkčním rozvrhu prostoru – jeho koncept takzvaného raumplanu spočíval v uspořádání jednotlivých prostorů v různých výškových úrovních. Loos věřil, že účel stavby by měl určovat způsob, jakým bude stavba zpracována a postavena, a důrazně oponoval všem dekorativním slohům.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Loosova dělnická kolonie v Náchodě Památky

Loosova dělnická kolonie v Náchodě

K téměř zapomenutým projektům Adolfa Loose patří dochovaná a částečně pozměněná dělnická kolonie s jednoduchými a účelnými byty v Náchodě.

Adolf Loos – jeden z nejvýznamnějších evropských architektů 20. století

Adolf Loos – jeden z nejvýznamnějších evropských architektů 20. století

Provokatér, vizionář a architekt, který výrazně ovlivnil moderní architekturu: to byl Adolf Loos (10. prosince 1870, Brno – 23. srpna 1933, Kalksburg u Vídně). Byl čelným představitelem architektonického purismu a charakteristické pro jeho práce jsou jednoduché a čisté linie, funkčnost a minimalismus.

Poslední dům Adolfa Loose v Praze na Letné Kultura

Poslední dům Adolfa Loose v Praze na Letné

Během konference Iconic Houses 2023 byl na pozemku NTM v Praze na Letné slavnostně zahájen projekt tzv. Posledního domu Adolfa Loose podle návrhu z roku 1932. Modernistické Loosovy myšlenky tak budou přístupné odborníkům, i široké veřejnosti.

Müllerova vila – Loosova vila v Praze 6-Střešovicích Kultura

Müllerova vila – Loosova vila v Praze 6-Střešovicích

Müllerova vila se uzavřela 1. února 2025 na několik měsíců z důvodu rekonstrukce.

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni Památky

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století Památky

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově Památky

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově se otevírá veřejnosti jako galerie. Stavitelem vily byl právník Josef Winternitz, který si život v půvabném domě dlouho neužil. Spolu s dalšími členy rodiny za 2. světové války zahynul v koncentračním táboře.

Dům Viktora Bauera – Loosova vila Hrušovany Památky

Dům Viktora Bauera – Loosova vila Hrušovany

Dům Viktora Bauera z roku 1918 je nejstarším domem s plochou střechou v Česku a zároveň jediným větším dílem Adolfa Loose na jižní Moravě.

S osobností na procházku: s Adolfem Loosem po jedinečně dochovaných bytových interiérech v Plzni

S osobností na procházku: s Adolfem Loosem po jedinečně dochovaných bytových interiérech v Plzni

Architektonickým pokladem Plzně je soubor dochovaných bytových interiérů od Adolfa Loose, které světoznámý architekt navrhl pro místní židovské podnikatele. Nechte se okouzlit nadčasovým designem jednoho ze zakladatelů moderní architektury a projděte se Plzní a čtyřmi obnovenými byty společně s jejich tvůrcem – a samozřejmě s portálem Kudy z nudy.

Bauerova vila v Hrušovanech u Brna Památky

Bauerova vila v Hrušovanech u Brna

Pro významného brněnského průmyslníka Viktora Bauera navrhl Adolf Loos v roce 1914 vilu v Hrušovanech u Brna.

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose Památky

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni Památky

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose Památky

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni Památky

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem Památky

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.

Další aktuality

Noc kostelů 2025: místa, která stojí za vidění

Noc kostelů je tady! Sedmnáctý ročník celorepublikové akce se uskuteční už v pátek 23. května 2025. V letošním ročníku je přihlášeno 1864 kostelů a modliteben z celé České republiky. Letošní Noc kostelů nese téma "naděje" – jako světlo ve tmě, síla na cestě a opora v nejistotách. Noc kostelů se připojuje také k celosvětovému Svatému roku s mottem Poutníci naděje. Programy v jednotlivých kostelech zahrnuje koncerty, komentované prohlídky, modlitby, výstavy, divadelní představení a další aktivity, které propojují duchovní a kulturní rozměr křesťanství.
20. květen 2025 16:00
Památky

Věda a historie není nuda: jak okrašlovací spolky mění města a proč se k nim přidává čím dál víc lidí?

Všechno to začíná pohledem. Na zarostlou náves, chátrající lavičku nebo na park, který by si zasloužil nový život. A pak přichází otázka – co kdybychom s tím něco udělali? Ne kvůli slávě, ale kvůli místu samotnému a pocitu, že svět může být o trochu hezčí, když se o něj společně postaráme. Tak vznikaly první okrašlovací spolky, a tak se dnes znovu rodí jejich renesance. Vypravte se s Kudy z nudy za jejich jedinečnými příběhy!
20. květen 2025 13:00
Památky

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

O víkendu od 23. do 25. května 2025 se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2025. Téměř dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
19. květen 2025 11:30
Památky

Archeologie v krajině ... aneb česká Troja okolo nás

Pravěká sídliště, mohylová pohřebiště, slovanská hradiště anebo zaniklé středověké osady… to vše nabízí pozornému turistovi česká krajina. Vypravte se na místa, která pamatují mnohé dějinné události a kde doslova ucítíte závan starých časů. A kam se za nimi vydat? To vám poradí portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 9:07
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
19. květen 2025 9:02
Památky

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky