ÚvodAktualityMladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada
Příroda

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

  • 30. srpna 2024
Mlada – tak byla pojemnována sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku. Jméno Kromaňonky navrhovala na jaře 2024 veřejnost a z desítek nejrůznějších návrhů vybrala porota deset nejzajímavějších. Nejvíce hlasů získala právě Mlada.
mladá KromaňonkaMožnou vizuální podobu ženy již před časem naznačil společný projekt brazilských a českých vědců. K myšlence, aby dívka nebyla jen anonymní, když už má i tvář, inspiroval správu jeskyní a obec například ledovcový muž z Tirol s přezdívkou "Ötzi" podle místa nálezu. Speleologové byli velmi mile překvapeni, kolik různých zajímavých nápadů ze strany místních i vzdálenějších přišlo, i kolik lidí pak hlasovalo o finálním jménu. Speleologové budou i do budoucna rádi za kreativní nápady veřejnosti, k čemu všemu by podoba a jméno dívky v budoucnu mohly být využity. Své nápady můžete jeskyňářům posílat na e-mail mladec@caves.cz jim to přijít říci osobně na prohlídkách Mladečských jeskyní.

Lidskou lebku, kterou v Mladečských jeskyních u Litovle na Olomoucku objevil v roce 1881 rakousko-uherský archeolog Josef Szombathy, hlouběji prozkoumal tým odborníků. Cicero Moraes z Arc-Team Brazil, Sinop-MT digitálně vytvořil forenzní rekonstrukci podoby obličeje ženy z období označovaného jako aurignacien (41 000 – 29 000 let př. n. l.). Nejprve se předpokládalo, že jde o lebku dospělého muže. Pozdější studie, které porovnávaly charakteristiky jiných fosilií nalezených na místě, ale odhalily, že jde ve skutečnosti o lebku ženy, která zemřela ve věku kolem 17 let, před 31 tisíci lety. Tato fosilie je tak jednou z nejstarších Homo sapiens nalezených ve střední Evropě.

mladečské jeskyněV roce 2021 zpřístupnilo vídeňské přírodovědné muzeum, kde je originál Szombathyho nálezu uložen, interaktivní online verzi lebky „Mladeč I“. Tento model inspiroval české a brazilské vědce k vytvoření projektu forenzní aproximace obličeje. Jelikož vídeňští muzejníci neuvedli rozměry lebky, čerpali autoři údaje z knihy Maria Teschler-Nicola: Early Modern Humans at the Moravian Gate z roku 2006. Původní lebka byla nalezena bez dolní čelisti a většiny zubů, do původní podoby ji domodeloval počítačový program. Pro modelaci měkkých tkání posloužila podrobná data z počítačové tomografie (CT) těl současných lidí. Nakonec vznikly dvě verze obličeje. Jedna černobílá bez vlasů a se zavřenýma očima, druhá více subjektivní barevná s vlasy a s otevřenýma očima. Tým zveřejnil své poznatky v rámci online knihy „The Forensic Facial Approach to the Skull Mladeč 1“ (Forenzní obličejový přístup k lebce Mladeč 1), která například podrobně popisuje, jak vědci po srovnání lebky s ostatními obdobnými nálezy překlasifikovali pohlaví jejího majitele na majitelku.


Mumie, rituální pohřebiště a propast s lahvemi od limonády

mladečské jeskyněMladečské jeskyně, složitý labyrint puklinových chodeb a dómů zdobených krápníky a sintrovými náteky, vytvořila příroda ve vápencovém vrchu Třesín. Byly objeveny v letech 1824 – 1828 při otvírce lomu na vápenec pro stavbu silnice z Olomouce do Mohelnice a ještě v průběhu 19. století v nich zahájil Josef Szombathy, kustod vídeňského muzea, rozsáhlé archeologické výkopy. Četné kosterní pozůstatky lidí a množství kostí zvířat, kostěné i kamenné nástroje ozdoby pravěkých lovců jsou od té doby uloženy v Přírodovědeckém muzeu ve Vídni. Jeskyně jsou složitým, převážně horizontálním labyrintem chodeb, dómů a vysokých komínů s pozoruhodnou modelací stěn a stropů, s krápníkovou výzdobou, četnými blokovými závaly, a svými chodbami prostupují vrchem Třesín až pod hladinu podzemní vody. Z celkové délky 1 250 m chodeb a síní, o výškovém rozpětí 30 m, je 380 m zpřístupněno veřejnosti. Mezi nejkrásnější a téměř neporušené části patří Chrám přírody nebo Panenská jeskyně. Dominantou a symbolem podzemního systému je přes dva metry vysoký stalagmit Mumie. Světově proslulou archeologickou lokalitou je Dóm mrtvých se zbytky ohnišť a kostí pravěkých zvířat a rekonstrukcí dávného pohřebního rituálu. Celkem mají jeskynní chodby délku 1250 metrů, zpřístupněno je 400 z nich.
 
Jeskyně sloužily jako rituální pohřebiště kromaňonského člověka období středního paleolitu, z doby před více než 31 000 lety. Zároveň je nejsevernějším sídlištěm moderních lidí rodu Homo sapiens sapiens v Evropě, s řadou kosterních pozůstatků a nálezů unikátních kostěných hrotů oštěpů, tzv. „hrotů mladečského typu“ z období kultury aurignaciénu.

Kam se naopak nepodíváte, je znovuobjevená malá propast, nazvaná Propástka, která byla objevena během nedávných rekonstrukčních prací. Propast zůstala lidským očím skryta více než 60 let – v 50. letech minulého století ji totiž zabetonovali komunisté. V chodbách, které vedly na dno propasti našli jeskyňáři mimo fosilní kosti také několik lahví od od limonády, které tam zanechali první průzkumníci za první republiky. Propast však nelze zpřístupnit, protože se jedná o obtížně průlezné pukliny. Mladečské jeskyně jsou přístupné všem zájemcům po celý rok. Vstupné stojí 160 Kč pro dospělé, senioři a studenti zaplatí 130 Kč. Děti mají vstup za 100 Kč.
Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka Příroda

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně.

Další aktuality

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Olomouckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou v Olomouckém kraji, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit tipy portálu Kudy z nudy, které jsou ušity rodině přesně na míru. Je libo výlet do přírody, zoo, aquaparku či na hrad? Stačí si jen vybrat.
24. červen 2025 12:27
Zážitky, Olomoucký kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Olomouckého kraje: zoo a aquapark v Olomouci a Termály Losiny

Jedinečná poloha na Svatém Kopečku, v podhůří Nízkého Jeseníku, a navíc s vyhlídkovou věží: to je Zoologická zahrada v Olomouci, nejnavštěvovanější místo Olomouckého kraje. Vodní zábavu ve stejném městě nabízí i aquapark. Mezi nejoblíbenější výletní cíle patří také Termály Losiny.
16. červen 2025 17:48
Památky, Olomoucký kraj

Hanáci, chystajte sa! Přerov rozveselí Folklorní festival

Folklorní soubor Haná Přerov vás zve na tradiční Folklorní festival, který roztančí město ve dnech 13. a 14. června 2025. Těšit se můžete na cimbálovou muziku, nádherné kroje a dobré víno. Hlavním sobotním dějištěm bude nádherné secesní prostředí rozkvetlého parku Michalov, ale přidají se i další lokace ve městě.
12. červen 2025 12:00
Kultura, Olomoucký kraj

Cykloturistika v Olomouckém kraji: traily v terénu i pohodové cyklotrasy okolo Bečvy

Olomoucký kraj je rájem pro cyklisty všech stylů. Najdete tu jak trasy pro milovníky terénu, tak pohodové stezky po asfaltu. V Jeseníkách vás čekají pořádné kopce a výšlapy, zatímco rovinatá Haná nabízí klidnější projížďky podél řeky Bečvy, v Litovelském Pomoraví nebo Moravské bráně. Kudy z nudy pro vás připravilo přehled těch nejzajímavějších tras, které by vám neměly uniknout.
9. červen 2025 13:04
Letní sporty, Olomoucký kraj

Šumperk se znovu rozezní, roztančí a rozzáří – chystají se slavnosti Šumný Šumperk

Slavnosti města Šumperka alias Šumný Šumperk přinesou ve dnech 5. až 8. června 2025 obyvatelům i návštěvníkům města v podhůří Jeseníků spoustu zábavy i kulturních událostí. Oslavy propojují historii, živou kulturu, hudbu, design, řemesla i kulinářské zážitky. Letos je hlavním tématem první republika. Hlavní program vyvrcholí v sobotu 7. června, kdy se centrum města promění v Malou Vídeň.
5. červen 2025 15:00
Zážitky, Olomoucký kraj

Spanilá jízda veteránů Trofeo Niké pozdraví Radegasta i děda Praděda

Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké letos ve dnech od 5. do 8. června 2025 zamíří na území dvou moravských krajů: Zlínského a Olomouckého. Kolona více než 30 historických vozidel, vyrobených mezi lety 1917–1986, mj. vyjede po vlastní ose k Horskému hotelu Tanečnica na Pustevnách nebo k hotelu Ovčárna na Pradědu. Letošní, již 25. ročník Podhorské jízdy veteránů Trofeo Niké, se s cílem podpořit mista zasažená ničivými povodněmi ze září 2024.
3. červen 2025 12:00
Zážitky, Olomoucký kraj

Festival vojenské historie: Na Helfštýn míří středověcí šermíři, vojáci třicetileté války i Prvního císařství

O víkendu 24. a 25. května 2025 se na hradě Helfštýn uskuteční Festival vojenské historie Helfštýn. Jako vždy se můžete těšit na špičku šermířských a vojensko-historických spolků a sdružení, nabitý program a spoustu zážitků. Od 9:30 do 17:00 hodin se hrad promění ve vojenský tábor a na návštěvníky dýchne atmosféra válečného prostředí s množstvím doprovodných akcí.
19. květen 2025 16:00
Památky, Olomoucký kraj

Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

Když v roce 2001 poprvé vyšla kniha Habermannův mlýn Josefa Urbana (*1965), strhnul se kolem ní velký poprask. Ještě bouřlivější reakce vyvolal stejnojmenný film v roce 2010. Není divu: příběh mlynáře Habermanna a poválečného odsunu sudetských Němců se dotýká dosud živého tématu česko-německých vztahů. Skutečný Habermann žil ve vile podobné té, jakou znají diváci z filmu režiséra Juraje Herze.
18. květen 2025 16:59
Životní styl, Olomoucký kraj