ÚvodAktualitySlavnou Slovenskou strelu v Kopřivnici si prohlédnete v rámci komentovaných prohlídek
Zdroj foto: Depozitář Slovenské strely
Památky

Slavnou Slovenskou strelu v Kopřivnici si prohlédnete v rámci komentovaných prohlídek

  • 19. září 2021
Legendární motorový vlakový vůz Slovenská strela prošla mezi lety 2018 – 2021 nákladnou obnovou. Od letošního května je vystavena ve speciálním depozitáři u nového Muzea nákladních automobilů Tatra. To zatím otevřeno není, ale Strelu si již můžete prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek. Ty se konají většinou v úterý, čtvrtek a sobotu, je na ně však třeba předchozí rezervace.
Slovenská strelaPřestože Slovenská strela nyní stojí doslova pár kroků od vstupu do připravovaného Muzea nákladních automobilů Tatra (má se otevřít během podzimu 2021), které je pobočkou krajského Muzea Novojičínska, zůstává ve správě Regionálního muzea Kopřivnice, respektive Technického muzea Tatra, jehož zakladateli jsou Tatra a město Kopřivnice.

A právě Technické muzeum Tatra již legendární vozidlo zpřístupnilo příznivcům historické techniky. Oproti minulým letům, kdy motorový vůz stál venku před Technickým muzeem a chátral, dočkal se nyní speciálního proskleného depozitáře. Ten umožňuje nejen ochranu vozu, ale nabízí také expozici, která seznámí zájemce s jeho výrobou a provozem.

interiér slovenská strelaInteriér Strely není stavěný na intenzivní návštěvnický provoz a není volně přístupný. Je však do něj možné nahlédnout v rámci komentované prohlídky s průvodcem. Prohlídky se konají většinou v úterý, čtvrtek a sobotu v 10:00, 11:00 a 14:00 hodin. Přesný čas prohlídky je však třeba zkontrolovat a zarezervovat na webu Technického muzea tatramuseum.cz/akce/terminy-prohlidek.html. Vstupné do expozice je 200 korun, senioři, děti do 15 let, studenti a ZTP mají lístek za 140 Kč.
 

Slovenská strela je národní kulturní památkou

Slovenská strelaMotorový vůz M 290.002 je národní kulturní památkou. Naposledy byla Slovenská strela na železniční trati v roce 1960, pak stála dlouhé roky v Kopřivnici na kolejích u Technického muzea Tatry jako exponát. Na voze je unikátní zejména elektromechanický přenos výkonu od Josefa Sousedíka. Díky jeho nápadu se vůz rozjížděl na elektrický pohon, čímž lze vozidlo považovat za hybridního průkopníka.

S rostoucí rychlostí se trakční motor odpojil a vozidlo bylo poháněno pouze na mechanický přenos. Vozidlo dosahovalo rychlosti až 130 kilometrů za hodinu, při zkouškách zvládlo rychlost až 148 kilometrů za hodinu.
Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici Památky

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Legendární vlak, technická národní kulturní památka Slovenská strela, prošel velkou revitalizací! Najdete jej v železničním depozitáři v areálu Tatry. V letech 1936 až 1939 jezdila na trati mezi Bratislavou a Prahou, ve své době představovala světovou špičku jak po stránce designu, tak techniky.

Muzeum osobních automobilů Tatra v Kopřivnici Kultura

Muzeum osobních automobilů Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky Kultura

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 4 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra.

Muzeum nákladních automobilů Tatra Kultura

Muzeum nákladních automobilů Tatra

Legendární Drtikolka, kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, oba obytné vozy, s nimiž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, a dalších několik desítek skvostů nejstarší české automobilky, to vše na vás čeká v muzeu nejstarší české automobilky v Kopřivnici!

Další aktuality

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 14. až 15. září 2024 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
11. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Bělský les v Ostravě zavoní pryskyřicí a pilinami – koná se zde Festival dřeva

Přijďte tuto sobotu poznat les a lesnické práce trochu jinak! V Ostravě, v areálu Bělského lesa, se koná vůbec největší lesnická akce v Moravskoslezském Kraji! Festival dřeva chce 14. září 2024 ukázat dřevo ve všech jeho podobách, mimo jiné i prezentaci zahradní a lesní techniky světových značek. Akce začíná v 11:00 hodin, začátek závodu dřevorubců je pak naplánován na 13:30 hodin.
11. září 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.
11. září 2024 4:48
Životní styl, Moravskoslezský kraj

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.
6. září 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nový Jičín se na letošních slavnostech rozletí do světa za slavnými rodáky

Nový Jičín chystá již 29. městské slavnosti, které se konají vždy v době Dnů evropského kulturního dědictví. Program začne v pátek 6. a bude pokračovat i v sobotu 7. září 2024. Letošní téma oslav je Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně. Součástí programu bude, kromě výstav, koncertů, divadla a workshopů, i tradiční kostýmovaný průvod a alegorické vozy.
6. září 2024 12:37
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Bike Valachy Bílá láká do sedla! Zazávodí si i rodinné týmy

Hned tři novinky přinese letos milovníkům horských kol tradiční závod Bike Valachy Bílá v sobotu 7. září ve Ski areálu Bílá. Pořadatelé rozšiřují závodní trasy ze dvou na pět, aby závod ještě víc přiblížili hobby cyklistům a rodinám s dětmi. Předpověď počasí slibuje na víkend mírné ochlazení s teplotami kolem 23°C, účastníky tak čeká opravdu příjemný sportovní zážitek okořeněný malebnými beskydskými terény s výhledy i hlubokými lesy s trasou částečně vedenou i po slovenském území.
5. září 2024 17:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Bunkr Na Trati je 25 let otevřen veřejnosti, láká na dokonalý historický zážitek

Muzeum v bunkru MO-S5 Na Trati ve Starém Bohumíně letos slaví 25 let od svého vzniku. Pěchotní srub, o který pečuje Klub vojenské historie Bohumín, je součástí populární moravskoslezské Technotrasy. Podívejte se s Kudy z nudy na zajímavosti o prvorepublikovém bunkru.
4. září 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 4. 9. 2024 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
2. září 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj