ÚvodAktualityV Zoo Ostrava se letos vyhlíhlo přes dva tucty sovích mláďat
Mládě výra velkého, foto Zoo Ostrava
Příroda

V Zoo Ostrava se letos vyhlíhlo přes dva tucty sovích mláďat

  • 30. června 2024
Zoo Ostrava chová celkem osm druhů sov. U šesti z nich se během letošní hnízdní sezóny podařilo rodičovským párům odchovat celkem 26 mláďat. Více než polovina bude vypuštěna do přírody. Samice sov zasedají na snůšky po snesení prvního vejce a postupně snášejí další, což znamená, že mláďata se líhnou postupně i v několikadenních intervalech. To vede k poměrně výrazným velikostním rozdílům mladých sov. Tato hnízdní strategie má zaručit, že v případě nedostatku potravy přežijí alespoň ta nejstarší a nejsilnější mláďata. Některá z nich můžete ve voliérách nyní pozorovat.

Půltuctu puštíků bělavých a desítka sov pálených

puštík bělavýChovný pár puštíků bělavých (Strix uralensis macroura), který obývá voliéru v zázemí, letos odchoval šest mláďat. Zatím neznáme pohlaví, ale už víme, že tři mláďata budou vypuštěna do přírody, a to v rámci repatriačního projektu „Habichtskauz Wiederansiedelung“. Projekt na posílení divoké populace druhé největší sovy Evropy probíhá v Rakousku od roku 2009. Ostravská zoo je do něj zapojena od roku 2014 a doposud bezplatně poskytla 28 mladých puštíků. Většina z nich byla vypuštěna do rakouské přírody, část jich zůstala v chovatelské základně projektu. Zbylá tři letošní mláďata poputují do jiných zoologických zahrad.
 
V chovatelském zázemí jsou umístěny i dva páry sov pálených (Tyto alba guttata), které odchovaly celkem deset mláďat. Všechna už byla převezena do Záchranné stanice v Bartošovicích a v nejbližší době budou vypuštěna do přírody. Do projektu návratu sovy pálené do ČR je zoo zapojena už téměř 30 let. Celkem poskytla 533 mladých sov pro vypuštění.
 

První mládě nejmenší evropské sovy i tři mláďata sýčků

kulíšekChovný pár kulíšků nejmenších (Glaucidium passerinum) získala Zoo Ostrava teprve v loňském roce a hned v následující hnízdní sezóně odchoval své první mládě. Při první veterinární kontrole byla mláděti odebrána krev na rozpoznání pohlaví. Jedná se o samičku. Rodinu kulíšků mohou návštěvníci pozorovat v komplexu voliér na Cestě vody.

Sousedy kulíšků na Cestě vody jsou sýčci obecní (Athene noctua noctua), kteří letos odchovávají tři mláďata. Tady už chovatelé také znají i pohlaví, jsou to dva samci a jedna samička.
 

Čtveřice sýců a dvě mláďata největší sovy Evropy

výr velkýZ druhé strany sousedí s kulíšky sýci rousní (Aegolius funereus), kterým se letos podařilo odchovat čtyři mláďata, zatím neznámého pohlaví.

Ve voliéře výrů velkých (Bubo bubo bubo) naproti expozice Wanderu mohou návštěvníci pozorovat dvě letošní mláďata. Výři na rozdíl od většiny ostatních sov nehnízdí v budce, takže mláďata jsou lépe pozorovatelná, v případě výrů i vzhledem ke své velikosti. Zatím jsou obě v prachovém peří, které jim bude postupně přerůstat peřím obrysovým. Mláďata úspěšně prošla veterinární kontrolou spojenou s odběrem krve, ale na výsledky pohlaví ještě chovatelé čekají.
Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Komentované setkání a krmení v Zoo Ostrava 2024

28. 3.30. 9.
Komentované setkání a krmení v Zoo Ostrava 2024

Komentovaná setkání u vybraných druhů zvířat. Návštěvníci se tak opět mohou těšit na zajímavé zpestření prohlídky zoo.

Další aktuality

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 14. až 15. září 2024 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
11. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Bělský les v Ostravě zavoní pryskyřicí a pilinami – koná se zde Festival dřeva

Přijďte tuto sobotu poznat les a lesnické práce trochu jinak! V Ostravě, v areálu Bělského lesa, se koná vůbec největší lesnická akce v Moravskoslezském Kraji! Festival dřeva chce 14. září 2024 ukázat dřevo ve všech jeho podobách, mimo jiné i prezentaci zahradní a lesní techniky světových značek. Akce začíná v 11:00 hodin, začátek závodu dřevorubců je pak naplánován na 13:30 hodin.
11. září 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.
11. září 2024 4:48
Životní styl, Moravskoslezský kraj

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.
6. září 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nový Jičín se na letošních slavnostech rozletí do světa za slavnými rodáky

Nový Jičín chystá již 29. městské slavnosti, které se konají vždy v době Dnů evropského kulturního dědictví. Program začne v pátek 6. a bude pokračovat i v sobotu 7. září 2024. Letošní téma oslav je Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně. Součástí programu bude, kromě výstav, koncertů, divadla a workshopů, i tradiční kostýmovaný průvod a alegorické vozy.
6. září 2024 12:37
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Bike Valachy Bílá láká do sedla! Zazávodí si i rodinné týmy

Hned tři novinky přinese letos milovníkům horských kol tradiční závod Bike Valachy Bílá v sobotu 7. září ve Ski areálu Bílá. Pořadatelé rozšiřují závodní trasy ze dvou na pět, aby závod ještě víc přiblížili hobby cyklistům a rodinám s dětmi. Předpověď počasí slibuje na víkend mírné ochlazení s teplotami kolem 23°C, účastníky tak čeká opravdu příjemný sportovní zážitek okořeněný malebnými beskydskými terény s výhledy i hlubokými lesy s trasou částečně vedenou i po slovenském území.
5. září 2024 17:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Bunkr Na Trati je 25 let otevřen veřejnosti, láká na dokonalý historický zážitek

Muzeum v bunkru MO-S5 Na Trati ve Starém Bohumíně letos slaví 25 let od svého vzniku. Pěchotní srub, o který pečuje Klub vojenské historie Bohumín, je součástí populární moravskoslezské Technotrasy. Podívejte se s Kudy z nudy na zajímavosti o prvorepublikovém bunkru.
4. září 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 4. 9. 2024 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
2. září 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj