Stovky vystavovatelů, hosté z celého světa a tisíce návštěvníků
Svět knihy Praha 2023 se koná od 11. do 14. května. Již od loňského roku se odehrává, vzhledem k rekonstrukci Průmyslového paláce ve spodní části Výstaviště. Vstup je od Stromovky tzv. Bruselskou branou pod Maroldovým panorámatem. Nejkratší cesta o tramvajové zastávky Výstaviště je podél Stromovky (při pohledu na Průmyslový palác mírně doleva).
Vystavovatele najdete v nově zrekonstruovaných Křižíkových pavilonech, obklopujících Křižíkovu fontánu, a v přistavěné montované hale. Program se odehrává ve stanech.
Všechny sály jsou bezbariérové, pouze ve Velkém je třeba na místě požádat o asistenci. V každém sále je k dispozici služba – koordinátor sálu, který vám pomůže zajistit dostatečný prostor v hledišti.
Literáti, kteří překračují hranice
Koncept Autoři bez hranic reaguje na současnou dobu, v níž jsou hranice – nejen ty fyzické, ale i kulturní, sociální, sexuální, žánrové či politické – čím dál méně zřetelné. V roce 2022 byla čestným hostem Itálie, rok předtím Francie. Letos je novinkou, že není čestným hostem žádná konkrétní země, ale literáti, kteří pomyslné hranice překračují.
Organizátoři tak poukazují nejen na hranice mezi státy či jazyky, ale také na hranice sociální, které procházejí společenskými třídami na základě různé úrovně vzdělání nebo ekonomického postavení. Věnují se také hranicím kulturním, přes něž se prolínají multikulturní odlišnosti. Tématem Autoři bez hranic se Svět knihy Praha 2023 dotkne i hranic sexuální identity. V neposlední řadě autoři posouvají a překračují hranice žánrů. A na politických hranicích, stojíce před nespravedlností, dávají spisovatelé a spisovatelky po celém světě svůj hlas lidem bez hlasu.
Veřejnou tribunu autorům bojujícím za svobodu nabízí Svět knihy Praha opakovaně zejména v sekci Literatura jako hlas svobody. Azyl a podporu tu najde snaha o nejrůznější druhy svobody, ať už o ni usilují političtí disidenti, neortodoxní myslitelé či bojovníci za genderovou rovnoprávnost. Rovněž během 28. ročníku chce dramaturgie této sekce reagovat na aktuální události a společenské tendence v Evropě i ve světě, a přispět tak k podpoře těchto důležitých témat a postojů.
V ceně Jiřího Theinera ocení Íránky a Íránce v jejich boji proti totalitnímu režimu. Ocenění je určeno autorce nebo autorovi, který svým dílem či životem podporuje ideál svobody. Stálým čestným členem grémia ceny je Pavel Theiner, syn Jiřího (George) Theinera, po němž je cena pojmenována. Původem český redaktor, jenž emigroval do Velké Británie, kde se stal ředitelem a editorem britského časopisu Index on Censorship. Udělení Ceny Jiřího Theinera 2023 je na programu v pátek 12. května od 14 hodin ve Velkém sálu.
Evropská unie, která spojuje
Evropská unie spojuje národy a překonává politické hranice. Svět knihy přináší i bohatý evropský program a oslavuje udělení Ceny Evropské unie za literaturu (EUPL). V roce 2023 byl nominován i český spisovatel Ondřej Štindl za své dílo Tolik popela.
Během 4 festivalových dnů bude k dispozici rozmanitý program věnovaný EUPL a podporovaný samotnou Evropskou unií. Hlavní pavilon s názvem Atelier Evropa přinese zábavu, poučení a zajímavé aktivity pro všechny milovníky literatury.
Zahraniční hvězdy letošního ročníku
Ben Aaronovitch
Svět knihy Praha přivítá mimo jiné zástupce britské fantasy Bena Aaronovitche. Jeho jméno je spjato se seriálovým hitem Doctor Who a s bestsellerovou městskou fantasy s policejním konstáblem Peterem Grantem Řeky Londýna.
"Jak jsem stihl zjistit, tak čeští čtenáři jsou jedna velká parta individualit a jejich otázky mě vždycky překvapí. Těším se na ně na Světě knihy," uvedl Aaronovitch.
Ve čtvrtek 11. května se na Aaronovitche můžete těšit od 17 hodin v Autorském sále, jeho autogramiáda bude u stánku nakladatelství Argo ve stejný den od 18 hodin.
Serhij Žadan
Těšte se na ukrajinskou literární hvězdu Serhije Žadana, který navíc odehraje koncert se svou kapelou.
Žadanův hlas doma na Ukrajině a především ve světě má sílu. Dokáže nejen získat peníze, ale zejména udržovat pozornost, která pochopitelně s tím, jak se válka táhne, slábne. Žadan uvede překlad své knihy Internát do češtiny. Celkem mu již vyšlo kolem třiceti knih, které jsou přeloženy do mnoha světových jazyků.
Koncert s kapelou odehraje v sobotu 13. května od 19:30 v Gauči ve Stromovce.
O den dříve vystoupí sám za sebe ve Velkém sálu od 17:00. Pořad moderuje Žadanův český překladatel Miroslav Tomek.
Vladimir Sorokin
Festival umožní rovněž setkání s ruským literárním provokatérem Vladimirem Sorokinem. Autor psal politickou literaturu už jako mladík v sovětském undergroundu, ačkoliv obzvlášť v první fázi své tvorby, od konce 70. do druhé poloviny 90. let 20. století, často zdůrazňoval, že jeho spisovatelská aktivita je čistě subjektivní (auto)terapeutickou agendou, pro kterou jsou reakce čtenářů vnější a bezvýznamné.
Od té doby prošel řadou vývojových fází a dnes je mimo jiné jednou z nejvýraznějších osobností ruské literární scény v nekompromisním, radikálním odboji proti ruské válce a politické diktatuře. S Vladimirem Sorokinem se v rámci festivalového programu můžete potkat v sobotu 13. května od 15 hodin.
Das Buch: Po 16. přijedou německy píšící autoři z Rakouska, Německa a Švýcarska
Program Das Buch představí blíže německy píšící autory, jako je talentovaná prozaička Lucy Fricke, český rodák Jan Faktor nebo autoři krimi Volker Kutscher a Joachim B. Schmidt. Das Buch se na Světu knih představí již po 16. Nejen svým dílem, ale často i svou biografií naplňují motto letošního knižního veletrhu, jež zní Autoři bez hranic.
Do Prahy přijede rodačka z Bratislavy Irena Brežná, která v roce 1968 emigrovala do Švýcarska a dnes patří k velkým jménům tamní literatury. Prosadila se také jako válečná reportérka a bojovnice za lidská práva. Českým čtenářům představí svůj třetí román nazvaný Nevděčná cizinka, za nějž získala Švýcarskou literární cenu. S velkou dávkou humoru v něm odvážně srovnává život ve staré a nové vlasti, popisuje různost mentalit a snahu přizpůsobit se novému prostředí. Kniha byla přeložena již do jedenácti jazyků, česky vyšla v nakladatelství Baobab v překladu Zuzany Henešové.
S Brežnou se můžete potkat v sobotu 13. května od 15 hodin v Ateliéru Evropa a od 16 hodin má autogramiádu ve stánku Das Buch.
Elżbieta Cherezińska
V letošním programu najdete osm polských jmen. Ať už jsou to prozaici, básnířky, ilustrátoři nebo překladatelky, spojuje je blízký vztah k české literatuře a kultuře. Do Prahy se chystá populární autorka historické beletrie Elżbieta Cherezińska.
Knihy Elżbiety Cherezińské se také dotýkají českých dějin. Ale raného středověku, kdy spolu naše národy bojovaly – třeba o kosti sv. Vojtěcha. I když slavná svatba Měška s Doubravkou svědčí o tom, že i spojenectví se mezi polským a českým královstvím navazovala.
Cherezińska představí už svou druhou knihu přeloženou do češtiny – Hrdá se po Hře o kosti dívá na středověk především ženskýma očima. Sobotní setkání s autorkou bude moderovat publicista a historik Jiří Peňás, který se mimochodem rád vydává na své "výpravy" také do Polska. Na autorku se můžete těšit od 11 hodin v Ateliéru Evropa.
Čeští autoři a autorky na Světu knihy
Setkat se můžete i s oblíbenými českými autory a autorkami. Úspěšná spisovatelka Alena Mornštajnová uvede svůj nový román Les v domě v sobotu 13. května od 11 hodin ve Velkém sále. O hodinu později bude následovat autogramiáda. Od 16 hodin pak autorka představí audioknihu v Sále mluveného slova.
Petra Soukupová představí aktuální knihu Nikdo není sám, na oblíbenou autorku se můžete přijít podívat v pátek 12. května od 19 hodin do Literárního sálu. Od 20 hodin je pak na programu její autogramiáda ve vestibulu Křižíkova pavilonu B.
Legenda české sci-fi Ondřej Neff na Světu knih pokřtí svůj nový román v sobotu 13. května v 17 hodin. Besedu s autorem moderuje Jiří Popiolek. Jako hosté vystoupí ilustrátor knihy Karel Jerie a herec Saša Rašilov.
Kateřina Tučková společně s výtvarníkem Jaromírem 99 návštěvníky seznámí s limitovanou ilustrovanou edicí románu Bílá Voda v sobotu od 13 hodin ve Velkém sálu. Na programu je i jejich autogramiáda.
Pro děti a mládež
Svět knihy Praha naváže i na dlouholetou podporu dětského čtenářství. To své najdou dorůstající čtenáři či jejich rodiče především v inspirativní nabídce pavilonu Rosteme s knihou, pojmenovaného podle kampaně organizované společností Svět knihy. Zajímavé besedy a workshopy, setkání s oblíbenými autory a ilustrátory, divadlo, naučné, ale i zábavné pořady – tím vším Svět knihy Praha nejmladší generaci inspiruje, aby ani v době rozvinutých technologií nezapomínala číst.
Ve čtvrtek 11.5. je v pavilonu od 14 hodin program LEGO: Příběh nejslavnější hračky na světě, v pátek 12.5. od 17 hodin Z knižních blogů na pulty knihkupectví. Ve stánku Českého rozhlasu je od 11 hodin program Radio Junior: Jak promlouvají knihy. V sobotu 13.5 Albatrosmedia má připraven Sto let zázraků s Disneym. V neděli 14.5. je připraveno v pavilonu Rosteme s knihou Divadlo Čučka: Nožička a Wohryzek.
Děti vám případně pohlídají v dětském koutku Jahoda, který je v provozu v době otevření veletrhu, hlídají děti od 2 do 10 let.