ÚvodAktuality#světovéČesko a bizoni v České Kanadě
Příroda

#světovéČesko a bizoni v České Kanadě

  • 7. července 2021
V nádherných lesích, uprostřed luk a pastvin, nedaleko Landštejna a Matějovce leží malá osada Rožnov. Není to však osada ledajaká. Je to kouzelné údolí, kde se prohání stádo amerických bizonů. Další takovou farmu byste našli v Dánsku na ostrově Fyn.

Neopakovatelným zážitkem v České Kanadě je výlet mezi bizony

Bizoni v jihočeském Rožnově
Bizoni v dánském Ditlevsdalu
bizoní farmaUprostřed lesů a luk České Kanady naleznete bizoní farmu Bison Ranch. Od roku 2007 se zde jeho majitelé věnují ekologickému chovu bizonů, na české poměry neobvyklých hospodářských zvířat. Jedná se o pravé bizony americké, které můžete spatřit na rozlehlých pastvinách v okolí farmy. Ta nabízí komfortní ubytování i bizoní speciality v místní restauraci. Bizon americký je velký sudokopytník dorůstající váhy až 1500 kg a délky až 3,8 metru. Při běhu dosahuje bizon rychlosti až 50 km/h. Má mohutnou stavbu těla, s níž je spojen jeho majestátný vzhled. Srst je hnědá, hustá a na hlavě i hrudi je delší, takže tyto části těla působí robustněji.

bizoniBizoni američtí se seskupují do velkých stád čítajících až desetitisíce kusů, v zimě se však ve snaze o snadnější nalezení potrav oddělují do menších skupinek. Za potravu mu slouží tráva, byliny, výhonky, kůra, listy keřů a stromů. Zdejší "prérie" čítá na 300 hektarů travních porostů a majitelé se věnují se jak chovu bizonů, tak masného skotu. Bizonů zde žije asi 50, krav a býků plemene aberdeen angus na 150 kusů. Bizoni sem byli dovezeni až z Kanady.

V České republice se jedná o neobvyklý chov. Na naše území se podařilo navrátit evropské příbuzné amerických bizonů – zubry. V současné době jich u nás žije 106, především ve středočeských Milovicích. Nejznámější evropskou divočinou, kde zubři žijí ve volné přírodě je Bělověžský národní park na hranicích Polska a Běloruska.
 

Výlet mezi bizony

bizoní farmaVraťme se ale k „jihočeským“ bizonům. Bison Ranch najdete ve středu pomyslného trojúhelníku mezi Kunžakem, Českým Rudolcem a Novou Bystřicí. Nejbližší obydlenou obcí je Matějovec, nejbližším turistickým cílem pak hrad Landštejn.

Na své si zde přijdou jak děti, tak rodiče. Až se dosyta vynadíváte na početné stádo bizonů, můžete posedět ve stylové restauraci. Děti ocení trampolínu, prolézačku, nafukovací hrad či kuželky. Rodiče si mezitím vyberou ze spousty bizoních specialit, jako je bizoní polévka s masem, bizoní hamburger, šťavnatý steak na seně, bizoní rib-eye a další laskominy. Ubytovat se můžete v v plně vybavených dvoulůžkových a čtyřlůžkových apartmánech, vícečlenným rodinám jsou k dispozici  osmilůžkové dvoupatrové apartmány s prostornou terasou.
 

Největší evropská bizoní farma je v Dánsku

bizoní farma DitlevsdalPokud byste se chtěli za bizony vypravit za hranice, můžete si v Evropě udělat výlet do dánské osady Ditlevsdal u městečka Morud, v regionu Syddanmark. Právě zde objevíte největší bizoní farmu v Evropě.

Na farmě můžete pozorovat bizony na bizoním safari, ubytovat se v prérijních domech nedaleko stáda a ochutnat místní speciality z bizoního masa. Na „perériích“ ostrova Fyn, kde farma leží, se pase na 400 bizonů. Safari nabízí nejen prohlídku stáda v těsné blízkosti, ale také ubytování přímo na prérii v tzv. prérijních domcích, s výhledem na bizoní pastviny.
Cesta pohádkovým lesem u Slavonic – turistická trasa pro děti Zážitky

Cesta pohádkovým lesem u Slavonic – turistická trasa pro děti

Turistická trasa pro děti se nachází cca 2 km od centra města v lese Strážný vrch. V Turistickém informačním centru si můžete koupit průvodce s mapou stezky a s vyznačenými úkoly v jednotlivých zastaveních. Pokud děti všechny úkoly splní, čeká je zde po návratu odměna.

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel Příroda

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky vedou po obou stranách česko – rakouské hranice, územím mezi jihočeskou Novou Bystřicí a jihomoravskými Novými Syrovicemi, místy, kde loupil a skrýval se Johann Georg Grasel. Ještě jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj.

Francouzský kámen u Českého Rudolce Příroda

Francouzský kámen u Českého Rudolce

Romantické zastavení na stezce mezi vodní pilou Penikov a Českým Rudolcem je upomínkou na pány českorudoleckého panství, kteří romanticky udržovali rozsáhlé území kolem Českého Rudolce.

Česká Trója – zaniklá středověká osada Pfaffenschlag Památky

Česká Trója – zaniklá středověká osada Pfaffenschlag

V lese mezi Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem byly objeveny a odkryty zbytky středověké vesnice Pfaffenschlag, které jsou volně přístupné po červené značce ze Slavonic nebo 200 metrů dlouhou cestou ze silnice Slavonice – Stálkov.

Bison Ranch Rožnov v České Kanadě Životní styl

Bison Ranch Rožnov v České Kanadě

Osada Rožnov, obklopená nádhernými lesy, loukami a pastvinami, leží u Českého Rudolce uprostřed přírodního parku Česká Kanada. V roce 2007 tu manželé Dirk a Eva van de Poel koupili ruinu starého statku a pustili se do ekologického chovu bizonů, na české poměry neobvyklých hospodářských zvířat.

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka Letní sporty

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka má dvě větve sledující řeky Nežárku a Lužnici až po soutok s Vltavou u Týna nad Vltavou. Vyznačená je zatím část Nežárka.

Naučná stezka hajného Kázka v Dačicích Příroda

Naučná stezka hajného Kázka v Dačicích

Lesík Kázek se nachází asi 2 km od infocentra směrem na Kostelní Vydří. Hajný Kázek vás na vás na osmi zastávkách seznámí se životem v lese.

Cyklostezka Thayarunde – ze Slavonic do Rakouska Letní sporty

Cyklostezka Thayarunde – ze Slavonic do Rakouska

Celá cyklostezka Thayarunde měří celkem 111 km, přičemž 50 km je po asfaltových cestách po bývalých železničních tratích a 61 km vede po málo frekventovaných silnicích. Úsek mezi Slavonicemi a rakouským Dobersbergem vede po bývalé železniční trati a má 13 km.

Místní průvodci na Graselových stezkách Zážitky

Místní průvodci na Graselových stezkách

Jen v doprovodu našich průvodců objevíte zajímavosti a jedinečnosti města Slavonic a okolní přírody České Kanady. Přiměřeně Vás překvapíme novými zážitky. Místní průvodce je vaším ochotným hostitelem na Graselových stezkách.

Další aktuality

Jihočeské památky lákají na pestrou sezónu

První dubnový víkend otevírá brány památek i v Jihočeském kraji! Návštěvníci si během letošní sezóny vychutnají nejen prohlídky s průvodci, ale také oblíbené tradiční kulturní akce. Přijďte odhalit hradní a zámecká tajemství i letošní novinky v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, na Červené Lhotě anebo Landštejně.
3. duben 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Červená Lhota se otevírá, rybník bude letos opět bez vody

Romantický vodní zámek Červená Lhota nedaleko Kardašovy Řečice se od soboty 5. dubna 2025 opět otevírá do nové sezóny. Návštěvníci, kteří čekají odraz zámku ve vodní hladině však mohou být lehce zklamáni – již několik sezón je Červená Lhota bez vody a zůstane tak nejspíše až do příštího roku.
3. duben 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Správa Národního parku Šumava spustí 1. dubna 2025 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě v úseku od Soumarského mostu do Pěkné si vodáci užijí od 1. května do 31. října 2025. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.
31. březen 2025 15:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Objevte turistickou oblast Písecko-Blatensko

Písecko – Blatensko, jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje, je turistickou oblastí jako stvořenou k výletům za poznáním, zábavou a toulkami neporušenou přírodou. Výlety okolím Písku a Blatné mimořádným zážitkem po celý rok. Oblast ovšem nabízí také poznávací tour po méně známých cílech, které se halí do roušky tajemna pod značkou noir. Okusit lze energii megalitického kruhu u Slabčic, Obětního kamene u Kadova anebo navštívit pietní místo Lety u Písku. Unikátní pohled do krajiny nabízí rozhledna Jarník v píseckých lesích.
29. březen 2025 12:11
Zážitky, Jihočeský kraj

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 29. března až 13. dubna 2025 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
29. březen 2025 5:44
Kultura, Jihočeský kraj

Nový Památník v Letech u Písku připomíná tragédii Romů a Sintů během holokaustu

V Letech u Písku v Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách začíná v dubnu hlavní sezóna. Po zimě se od 3. 4. 2025 otevře Návštěvnické centrum s novou stálou expozicí a chybět nebudou ani pietní akce v průběhu roku. Navštívit lze jak venkovní Stezku paměti, tak vnitřní expozici Paměť místa a místo paměti. Komentovaná prohlídka k zahájení sezony je pro návštěvníky zdarma. Opakovat se bude také v termínu 5. 4. 2025 od 15 hodin.
29. březen 2025 2:15
Památky, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově zve na nový prohlídkový okruh v letohrádku Bellarie

Rokokový letohrádek Bellarie v zámecké zahradě po rekonstrukci změnil barvu. To ale není jediná novinka. Po náročné několikaleté opravě připravují v Krumlově zcela novou prohlídkovou trasu: Letohrádek Bellarie a zámecká zahrada. Těšit se můžete na nově zpřístupněné prostory, které dlouhé roky neměl nikdo možnost vidět.
27. březen 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Husité versus křižáci: Bitva u Sudoměře vzplane už v sobotu

Zajímáte se o české dějiny? Pak si nenechte ujít rekonstrukci slavné husitské bitvy u Sudoměře, která proběhne v sobotu 29. března 2025 v areálu památníku Jana Žižky v Sudoměři. První slavné vítězství husitů se uskutečnilo u rybníků Markovec a Škaredý nedaleko Sudoměře 25. března 1420. Letos tak uplyne 605 let od legendární husitské bitvy a zároveň 100. výročí odhalení památníku Jana Žižky z Trocnova na tomto bojišti.
26. březen 2025 15:00
Památky, Jihočeský kraj