V lese mezi Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem byly objeveny a odkryty zbytky středověké vesnice Pfaffenschlag, které jsou volně přístupné po červené značce ze Slavonic nebo 200 metrů dlouhou cestou ze silnice Slavonice – Stálkov.
Hledání dávno ztracené vesnice připomíná jiný archeologický příběh, ve kterém Heinrich Schliemann objevil starověkou Tróju.
Významný brněnský archeolog a specialista na zaniklé středověké vesnice Vladimír Nekuda si údajně listoval v Moravské vlastivědě z roku 1926 a narazil v ní na nenápadnou poznámku o dávno zaniklé vesnici. Nelenil a na údajné místo ztracené vesnice se vypravil s několika místními nadšenci. A ztracenou vesnici skutečně našli. Zvlněný terén začal pozvolna vydávat kamenné základy domů, které několik staletí pohlcovala příroda. Ačkoli Slavonicko bylo od 12. a 13. století osidlováno převážně německými osadníky, kteří tuto oblast kolonizovali na pozvání Přemysla Otakara II., archeologové se domnívají, že Pfaffenschlag byl ryze slovanskou vesnicí.
Pozůstatky vesnice Pfaffenschlag jsou nyní volně přístupné pro turisty. Návštěva určitě stojí za to! Pozůstatky této obce mají totiž celoevropský význam. Když si mezi odkryté kamenné základy budov na chvíli sednete a zavřete oči, možná si dokážete představit každodenní život ve Farářově vesnici předtím, než byla snad v roce 1423 srovnána se zemí.
Vesnice Pfaffenschlag sestávala ze šestnácti usedlostí, které stály ve dvou řadách podél potoka. Vidět zde můžete pozůstatky mlýna, obvodové zdi hospodářských budov, sklepy a také takzvané lochy. To byly podzemní chodby dlouhé někdy až 30 metrů, které v případě potřeby sloužily jako úkryty. Dřevěné nebo proutěné stěny domů dnes již pochopitelně neexistují. V kamenných základech pfaffenschlagských domů si ale můžete sami domyslet obytné místnosti, jizby s pecí, ohniště či komory.
Lidová pověst tvrdí, že vesnici za třicetileté války rozbořili a vypálili Švédové. Podle archeologů však byla obec vypálena už za husitských válek o 200 let dříve.
Pokud vás tajemný Pfaffenschlag láká, vydejte se ze Slavonic po silnici ve směru na Stálkov, od Slavonic je to k odbočce na Pfaffenschlag cca 4 kilometry. Dalších přibližně 100–200 metrů půjdete po lesní cestě.
Poznejte historii a archeologické pozůstatky zaniklé středověké vesnice Pfaffenschlag, volně přístupné v lese mezi Slavonicemi a Starým Městem.
Česká Trója je název, který se někdy používá pro zaniklou středověkou osadu Pfaffenschlag díky jejímu objevení a archeologickému významu.
Osada Pfaffenschlag se nachází v lese mezi Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem.
K zbytkům osady je možné se dostat po červené turistické značce ze Slavonic nebo 200 metrů dlouhou cestou ze silnice Slavonice - Stálkov.
Vesnice Pfaffenschlag měla celoevropský význam a věří se, že byla ryze slovanskou vesnicí z 12. až 13. století.
Dnes můžete vidět kamenné základy domů, pozůstatky mlýna a obvodové zdi hospodářských budov, sklepy a podzemní chodby.
Návštěvníci mohou prozkoumat podzemní chodby známé jako lochy a představit si každodenní život ve vesnici před jejím zánikem.
Vladimír Nekuda byl významný brněnský archeolog a specialista na zaniklé středověké vesnice, který objevil osadu Pfaffenschlag.
Předpokládá se, že vesnice byla zničena během husitských válek, ačkoli lidové pověsti tvrdí, že k jejímu zániku došlo za třicetileté války.
Od Slavonic je to k odbočce na Pfaffenschlag přibližně 4 kilometry, poté nezbytných 100-200 metrů půjdete po lesní cestě.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.