ÚvodAktuality#světovéČesko a čtyřikrát Versailles: ve Francii, ve Slezsku, v Čechách i na Moravě
Památky

#světovéČesko a čtyřikrát Versailles: ve Francii, ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

  • 11. dubna 2020
Zámek v městečku Versailles nedaleko Paříže byl sídlem francouzských králů a určoval styl: inspirovaly se jím paláce v Petrodvorcích u Sankt Petěrburgu, vídeňský Schönbrunn a dokonce i několik zámků v Česku. Vyberte si: nabízíme Versailles v Čechách, ve Slezsku nebo na Moravě.

Zámek, který najdete téměř na hranici s Polskem v osoblažském výběžku se přezdívá slezské Versailles

Slezské Rudoltice
Versailles
Předobraz byl ve všech případech stejný: impozantní zámek u Paříže, oblíbené sídlo francouzských králů s nádvořími a rozlehlými zahradami, v roce 1979 zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO. Posuďte, jak se od francouzské předlohy liší naše Versailles: východočeský rokokový zámek Nové Hrady coby české Versailles, Vyškov aneb moravské Versailles a zámek Slezské Rudoltice neboli slezské Versailles.
 

Výlet do zapomenutých časů slezského Versailles

Barokní zámek Slezské Rudoltice leží v odlehlé krajině Osoblažského výběžku; dopraví vás k němu například úzkorozchodná železnice, která do Osoblahy jezdí z Třemešné. Ke společenské pověsti francouzské předlohy měl z uvedených tří míst patrně nejblíž; postaral se o to hrabě Albert Hodic (1706–1778), vzdělaný šlechtic, který působil u dvora Marie Terezie a rudoltický zámek přestavěl od základu. Zval sem vzácné hosty a ti nešetřili chválou; například pruský král Fridrich II. tvrdil, že si ve Slezských Rudolticích užil větší zábavu než u dvora ruské carevny Kateřiny II. Veliké. Oslnivé oslavy ale polykaly astronomické částky, a tak hrabě nakonec o svůj zámek přišel a musel odejít do Postupimi, kde dožil v ústraní pod ochranou krále Fridricha II. Je pochován společně s manželkou Sofií v kostele sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích.
 

Styl a architektura českého Versailles

Místo, které se svému velkému vzoru z Francie nevyrovná velikostí, ale architektonickou jedinečností a slohovou čistotou, to je zámek Nové Hrady u Litomyšle, přezdívaný také Malý Schönbrunn. Půvabný rokokový zámek s bohatou reliéfní štukovou a kamennou sochařskou výzdobou dal postavit v letech 1774–1777 hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel podle stavebního návrhu Josefa Jägra. V areálu nechybí okázalá vstupní brána, upravené zahrady s labyrintem a zahradním divadlem, obora či anglický park s pískovcovou křížovou cestou, navštívit můžete i Muzeum motokol nebo Galerii anglických klobouků.
 

Zahrady moravského Versailles

Město Vyškov aneb někdejší moravské Versailles dosáhlo značného rozkvětu koncem 17. století za panství biskupa Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu. Zámek získal nové křídlo s bohatě vybavenou obrazárnou, ve městě vznikl pivovar a jistý čas tu působila i biskupská mincovna. Biskup rovněž nechal rozšířit krásnou zámeckou zahradu; říká se, že proslulé kroměřížské zahrady, Květná a Podzámecká, měly svůj předobraz právě tady. Slavné období Vyškova ukončil v roce 1753 požár, který poničil město i zámek.
 

Pár zajímavostí z originálního Versailles aneb víte, že…?

  • Příběh zámku ve Versailles začal v 17. století, kdy Ludvík XIII. jezdíval do zdejších lesů na lov a nechal si tu postavit lovecký zámeček. Ten je dnes zakomponovaný v samém srdci zámku kolem mramorového nádvoří.
  • Velkolepé sídlo budoval hlavně Ludvík XIV. známý jako Král Slunce. Měl na to spoustu času: panoval 72 let (1643–1715). Impulsem ke vzniku Versailles prý byla slavnostní večeře v zámku Vaux-le-Vicomte, který vlastnil tehdejší ministr financí Nicolas Fouquet. Versailles vznikalo v letech 1661–1710 pod taktovkou stejných autorů: architekta Le Vaua, malíře a dekoratéra Le Bruna a zahradníka Le Notra. Vyhlášené slavnosti se tu konaly od roku 1664, král se sem i se dvorem přestěhoval v roce 1682.
  • Podle dochovaných údajů na stavbě pracovalo přes 36 tisíc dělníků a šest tisíc koní. Kvůli jejich ubytování vznikla celá vesnice, dnešní městečko Versailles.
  • Poslední, kdo se těšil z pohodlného života na zámku, byl král Ludvík XVI. Hlavním strůjcem radovánek pak byla jeho žena Marie-Antoinetta.
  • Po revoluci se nad Versailles stáhla černá mračna a dokonce se plánovalo jeho zbourání. Záchrana přišla v roce 1833 z iniciativy krále Ludvíka-Filipa Orleánského, který tu z vlastních prostředků vybudoval muzeum věnované „všem vítězstvím Francie“.
  • 11.4.1919 byla ve Versailles založena Mezinárodní organizace práce usilující o prosazování sociální spravedlnosti.
  • Poslední velkou událostí, která svou důležitostí zasáhla i do českých dějin, bylo podepsání Versailleské mírové smlouvy, která oficiálně ukončila 1. světovou válku. K podpisu došlo 28. června 1919 v Zrcadlovém sále.
Jak je krásně kolem Litomyšle Letní sporty

Jak je krásně kolem Litomyšle

Jak spojit aktivní dovolenou s kulturním zážitkem? Návštěvou turistické oblasti Českomoravské pomezí, kde během výletů různě náročným terénem poznáte litomyšlský zámek UNESCO, české Versailles v Nových Hradech či Poličku s rodnou světničkou Bohuslava Martinů.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles Památky

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Zámek Slezské Rudoltice – Slezské Versailles Památky

Zámek Slezské Rudoltice – Slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice leží v nádherné oblasti Jeseníků v tzv. Osoblažském výběžku. Čtyřkřídlý, jednopatrový, barokní zámek se vstupní věží býval jedním z významných kulturních center Slezska, kterému se přezdívalo Slezské Versailles. Budovu obklopuje nevelký zámecký park s rybníkem.

Městská památková zóna Vyškov – dřívější Moravské Versailles Kultura

Městská památková zóna Vyškov – dřívější Moravské Versailles

Kulturním, společenským a hospodářským centrem Vyškovska je město Vyškov. Na území města se nalézá řada památek, ať již kostelů, muzeí nebo jiných zajímavostí. Navštívit tak můžete např. letecké muzeum, zámek s Muzeem Vyškovska, renesanční radnici s věží, ZOO park či si prohlédnout městské hradby.

Cyklistický týden na pomezí Čech a Moravy Letní sporty

Cyklistický týden na pomezí Čech a Moravy

V šesti aktivně strávených dnech poznáte historická města i malebnou přírodu turistické oblasti Českomoravské pomezí, která vám jistě přiroste k srdci. Trasy vás zavedou do Litomyšle, Poličky a Svitav, navštívíte zámek v Nových Hradech, Toulovcovy maštale nebo rozhlednu na Kozlovském vrchu.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se do Staročeského muzea v Trusnově, Muzea dýmek v Proseči, prozkoumejte zámek Nasavrky, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a seznamte se s historií také v Městském muzeu Žamberk. V Institutu Paměti národa v Pardubicích se nechejte unášet vyprávěním pamětníků doplněným o projekce, netradiční efekty na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Naplánujte si výlet do Vojenského muzea Lichkov nebo na unikátní zámek Letohrad a rozhlédněte se po kraji z rozhledny Suchý vrch.
18. květen 2025 8:33
Památky, Pardubický kraj

V Litomyšli zažijete Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

Rok Magdaleny Dobromily Rettigové je tady! Letos slavíme dvojitou porci výročí: 240 let od narození a 180 let od úmrtí nejznámější české „food influencerky“ své doby – Magdaleny Dobromily Rettigové. Příběh jejího života začal na dvoře ve Všeradicích a díky své legendární kuchařce se stala nesmrtelnou. Její recepty voní českými domácnostmi dodnes – a její příběh má pořád co říct i nám. Připomeňme si letos, jak chutná tradice – třeba na Gastronomických slavnostech Magdaleny Dobromily Rettigové v Litomyšli. Na ty letošní můžete přijet 24. a 25. května!
11. květen 2025 9:22
Gurmánská turistika, Pardubický kraj

Muzeum v přírodě Vysočina slaví 15 let od zápisu masopustních obchůzek a masek z Hlinecka na seznam UNESCO

Masopustní obchůzky a masky z Hlinecka slaví 15. výročí zápisu do Reprezentativního seznamu UNESCO. Muzeum v přírodě Vysočina si tuto skutečnost připomene programy, které se budou konat v pátek 16. května v památkové rezervaci Betlém a v sobotu 17. května na Veselém Kopci.
11. květen 2025 8:02
Kultura, Pardubický kraj

Hradní májové veselo bude o víkendu na Svojanově

Hrad Svojanov opět ožije rukodělným umem. Páni svého řemesla zde předvedou, co umějí, nabídnou své výrobky. Nebude chybět ani hudba a tanec. Středověký hrad se o víkendu 10. a 11. května 2025 promění v jedno velké tržiště. Hradní jarmark patří k tradičním akcím, které správa hradu pořádá.
5. květen 2025 9:59
Památky, Pardubický kraj

Oslaďte si státní svátek na Slavnostech perníku v Pardubicích

Ve čtvrtek 8. května 2025 se bude v Pardubicích skloňovat perník ve všech pádech. Na nádvoří tamního zámku, sídla Východočeského muzea, proběhnou oblíbené Slavnosti perníku a perníková vůně bude prostupovat celým zámeckým areálem. Na den plný sladké zábavy vás zve portál Kudy z nudy.
4. květen 2025 9:07
Zážitky, Pardubický kraj

7 věcí, které nevíte o… Pernštejnech

Páni z Pernštejna patřili zejména v 16. století společně s Rožmberky k nejmocnějším a také nejbohatším rodům českého království. Vlastnili rozsáhlá panství, zakládali rybniční soustavy a dokonce ze všech českých rodů jedině Rožmberkové a Pernštejnové mohli vybudovat své paláce v areálu Pražského hradu, sídla králů. Oba rody také provázela řada legend a dokonce oba měly svou vlastní bílou paní.
4. květen 2025 8:51
Památky, Pardubický kraj

Udělejte si procházku okolo Bohdanečských rybníků

Máte chuť vyrazit někam do přírody? Udělejte si nenáročnou procházku okolo Bohdanečských rybníků. V tomto období zde navíc uvidíte množství ptáků, které můžete sledovat z ornitologické pozorovatelny.
4. květen 2025 6:00
Letní sporty, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl bude nejen hudební, ale i výtvarná

Letošní 67. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl 2025 bude zahájen 14. června a potrvá až do 6. července. Po dvou letech, kdy byl festival přesunut z důvodu rekonstrukce zámku na zimní stadion, se vrací na své tradiční místo. Pro návrat na nádvoří zámku očítají organizátoři i s nezbytným zcela novým řešením zastřešení. Autorem návrhu je renomovaný architekt Josef Pleskot. Do Litomyšle letos opět zavítají ti nejlepší čeští umělci v čele s Jakubem Hrůšou, Tomášem Netopilem, Tomášem Hanusem, Václavem Luksem, Pavlem Černochem nebo Lukášem Vondráčkem. Program festivalu propojí podtitul Vášeň.
30. duben 2025 19:05
Kultura, Pardubický kraj