ÚvodAktuality#světovéČesko a katakomby v Klatovech: prach jsi a v prach se obrátíš aneb barokní říše mrtvých
Památky

#světovéČesko a katakomby v Klatovech: prach jsi a v prach se obrátíš aneb barokní říše mrtvých

  • 3. května 2021
Katakomby se stovky let starými mumiemi patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím města Klatov. Kryptu jezuitského kostela každý rok navštíví několik desítek tisíc lidí a seznámí se tak nejenom s těmi, kteří tvořili dějiny města, ale i s dobou baroka a slavnou jezuitskou kolejí.
Slavné mumie a pieta po česku a po italsku: katakomby v Klatovech a krypta kapucínského kostela v italském Palermu
Klatovy
Palermo
Bez jezuitů, kteří se ve městě usadili roku 1636, by sice Klatovy existovaly, ale zřejmě by dnes nemohly nabídnout nejatraktivnější městskou památku. Tou jsou katakomby, rozsáhlé podzemní prostory pod jezuitským kostelem, kam byli téměř sto let pochováváni řádoví bratři a šlechta sympatizující s jezuity. Krypty vznikly už v polovině 17. století, když se vyměřovaly základy nového kostela. Protože kvůli efektu bylo třeba, aby monumentální průčelí shlíželo do náměstí, presbytář je obrácený netradičně k západu.
 

Kostel podle římského vzoru

Raně barokní jezuitský kostel, zasvěcený Neposkvrněnému početí Panny Marie a zakladateli jezuitského řádu sv. Ignáci z Loyoly, je nepřehlédnutelný zdálky i zblízka. Jeho věže uvidíte v malebném panoramatu Klatov už z dálky, impozantní průčelí je spolu s Černou věží dominantou hlavního náměstí. Chrám je vystavěn na půdorysu latinského kříže s kupolí nad křížením ramen a zachovává tak klasickou koncepci jezuitských chrámů; svému římskému vzoru chrámu Il Gesú se prý podobá nejvíc ze všech jezuitských kostelů v českých zemích.

Na jeho stavbě se postupně podíleli tři slavní barokní architekti: Carlo Lurago, který v Praze upravoval kostel Nejsvětějšího Salvátora na Starém Městě, Domenico Orsi, který pracoval na stavbě pražského Klementina či jezuitské koleje v Kutné Hoře, a také Kilián Ignác Dientzenhofer, který v té době pracoval na stavbě nedalekého poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Nicově u Plánice. Jeho dílem jsou tři portály v průčelí kostela, obkroužené monumentálním schodištěm. V interiérech zaujmou především iluzivní malby oltáře a malby v kupoli, hlavní klatovská kuriozita se ovšem skrývá v podzemí: slavné katakomby.
 

Mumie z Klatov

Do krypty, jejímž postupným rozšiřováním nakonec vznikly rozsáhlé katakomby, se dřív vcházelo přímo z hlavní chrámové lodi. Od dokončení a vysvěcení chrámu v roce 1676 sem byli pochováváni členové jezuitského řádu, rektoři a učitelé jezuitské koleje, s jezuity sympatizující šlechta, další dobrodinci i měšťané Klatov. První tu spočinul člen řádu Jan Jahoda, později přibyl například rektor Jan Parubka, matematik Benjamin Schleier, šlechtična Anežka Příchovická, páni z Klenové, Janovic a další; posledním pohřbeným byl Antonín Weisch v roce 1783. Zřejmě nejznámějším z pohřbených je P. Adalbert Chanovský z Dlouhé Vsi, misionář působící v jihozápadních Čechách v první polovině 17. století. Do roku 1784, kdy Josef II. pohřbívání v kostelech zakázal, bylo v klatovských katakombách pochováno více než 200 lidí.

Způsob mumifikace zemřelých, který jezuité v Klatovech zavedli, je ve světě ojedinělý. Mrtvá těla ukládali do dubových rakví a obkládali je antisepticky působícím chmelem. V pilířích kostela byl veden důmyslný systém větracích šachet, které soustavně přiváděly do krypty čerstvý vzduch. Díky tomuto zvláštnímu systému byla těla pohřbených mumifikována tak, že nakonec vážila přibližně 8 až 10 kg.
 

Zkáza i pieta



Bohužel při opravě střechy kostela ve třicátých letech 20. století si dělníci usnadnili práci a stavebním odpadem zasypali větrací šachty a kanály, stoupající zdivem pilířů až pod střešní římsu. Prostředí ve sklepení se vinou přerušeného přívodu čerstvého vzduchu zcela změnilo a převážná část mumií se rozpadla. Celkem 140 zničených těl bylo v roce 1937 pohřbeno do hromadného hrobu na hřbitově sv. Jakuba v Klatovech, místo uložení ostatků připomíná pamětní kámen. Dnes je ventilační systém plně obnoven a o posledních 38 mumifikovaných těl pečují konzervátoři. Otvory původního barokního ventilačního systému jsou dodnes patrné na několika místech.

Katakomby se postupně staly nejenom známou klatovskou památkou, ale i unikátní kuriozitou, která jinde v Česku nemá obdoby. Pohlédnete do tváří těch, jejichž životy a činy proměnily město v časech baroka: jezuité totiž nepostavili jen kostel s kryptou, ale také rozsáhlou kolej, seminář a gymnázium. Multimediální expozice nabízí dobové listiny, historické předměty, modely staveb i pohled na unikátní systém, jímž se rakve spouštěly do původně nepřístupných krypt. Pietní prostory, kde spočívají mumifikovaná těla, doplňuje seznam pochovaných a panel s nákresem ventilačního systému.
 

Nová tajemství starých katakomb



Návštěvnické okruhy v klatovských katakombách se neustále rozšiřují; přibývají dosud nevyužívané a nově zpřístupněné krypty, audiovizuální projekty a také nově objevené prostory, například pozůstatky středověkých sklepů, studánka anebo klenba domu, který tu stával ještě před jezuitským kostelem. Byla dokonce nalezena další originální rakev, takže antropologové a restaurátoři poprvé mohli na vlastní oči vidět, jak byl člověk pochovaný v katakombách vybaven na poslední cestu.

Na prohlídkové trase jsou k vidění také animované filmy: v jednom je popsán proces mumifikace, v druhém historie jezuitů v Klatovech. Pomocí moderních technologií se seznámíte také s osobnostmi jezuitské koleje a virtuálně se projdete klatovským podzemím. Dozvíte se i to, jak měl původně jezuitský areál vypadat a prohlídková trasa vede také po proskleném můstku od architektky Evy Jiřičné přímo do sakristie kostela, která je jinak veřejnosti nepřístupná.
 

Memento mori

  • Prach jsi a v prach se obrátíš, případně čím jste vy, byli jsme i my, čím jsme my, budete i vy – to jsou nejobvyklejší sugestivní nápisy na zdech českých krypt, kostnic a katakomb. Přestože by taková místa neměla návštěvníky děsit, ale spíš připomínat pomíjivost lidského života, leckdo se tu necítí tak docela ve své kůži.
  • Ti, kteří hledají skutečnou raritu, se se seriálem #světovéČesko musí vypravit do italského Palerma. V kryptě kapucínského kostela odpočívá přibližně osm tisíc koster a tisícovka mumií. Jde ale o zážitek pouze pro silné žaludky: mrtví jsou připevněni za nohy a krky u stěn, často oblečení tak, jak byli pohřbeni. Mnozí byli dokonce průběžně převlékáni.
  • Podobně jako katakomby v Klatovech i ty v Palermu mají své legendy a fámy. Například se traduje, že někde mezi mumiemi by mělo být tělo proslulého španělského malíře Velázqueze.
  • Také na Sicílii se používal originální systém mumifikace, jehož popis si ovšem odpustíme; silnější nátury si jej mohou vyhledat samy. Používal se až do roku 1871, kdy byly hrobky pro další pohřby a zájemce uzavřeny, nicméně v několika případech se nařízení podařilo obejít.
  • To byl i případ poslední pohřbené, dvouleté Rosalie Lombardo, která zemřela v roce 1920 na španělskou chřipku. Půvabná holčička do katakomb každoročně přitahuje tisíce návštěvníků: říká se totiž, že na návštěvníky mrká. Děje se v Palermu něco nadpřirozeného anebo je to jen šikovná reklama sicilských bratrů kapucínů?
Za zážitky do Klatov: poznejte klatovské mumie, barokní lékárnu a Černou věž

Za zážitky do Klatov: poznejte klatovské mumie, barokní lékárnu a Černou věž

Míříte na Šumavu? Zastavte se v bráně Šumavy v Klatovech a nechte do své duše vtisknout hluboké zážitky z návštěvy Klatovských katakomb či historicky unikátní barokní lékárny a pavilonu skla PASK. Zveme vás na procházku historickým centrem, na jehož nevelkém prostoru je nevídaně mnoho památek a architektonických skvostů.

Klatovy

Klatovy

Jednu z pověstných bran Šumavy, město s mnoha historickými památkami a tradicí pěstování karafiátů, korunují dvě věže, Černá a Bílá. Až se pokocháte výhledem, vydejte se do barokní lékárny U Bílého jednorožce anebo do podzemí pod jezuitským chrámem, do pověstných klatovských katakomb s mumiemi.

Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem Památky

Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

V Klatovech najdete raritu evropského charakteru – krypty pod klatovským jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi, dnes známé jako klatovské katakomby. Podle plánů stavitelů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů.

Další aktuality

Prohlédněte si Plzeňské historické podzemí za svitu baterek

Zpestřete si podzim nevšedním zážitkem – objevováním tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní pod západočeskou metropolí netradičně, za svitu baterek! To bude možné pouhé čtyři dny, od čtvrtka 19. do neděle 22. září 2024, vždy od 17.00 a 18.15 hodin. Speciální sedmdesátiminutové prohlídky Plzeňského historického podzemí zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby.
13. září 2024 16:00
Památky, Plzeňský kraj

Sportovní areál Špičák na Šumavě hostí finálový závod Monzas Enduro

I přes nepříznivé počasí se na Šumavě pojede závěrečný závod série Monzas Enduro 2024. Po předchozích pěti závodech vyrazí jezdci na finálovou jízdu v sobotu 14. září 2024 na šumavském Špičáku. Program Monzas Enduro Race Špičák začal už ve čtvrtek 12. září dobrovolnými tréninky, které pokračují i v pátek. Páteční podvečer oživí od 17:30 hodin Airbag Jam – skoky na kole do nafukovacího doskočiště. Jde již o druhý ročník a zúčastnit se jej mohou jak účastníci endura, tak kdokoli další. Poslední letošní závod Monzas Enduro 2024 odstartuje ve Ski&Bike Špičák v sobotu, a to u věže rozhodčích v 8:30 hodin.
13. září 2024 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival minipivovarů v Plzni nabídne vynikající piva

Festival minipivovarů Slunce ve skle se přehoupl již do 17. ročníku! Od čtvrtka 12. 9. do soboty 14. 9. 2024 se můžete těšit na 54 minipivovarů a bohatý program. Ochutnáte vzorky od různých výrobců z Česka i zahraničí na jednom místě se vám nikde jinde jen tak nepoštěstí. Oproti předchozím ročníkům je však kapacita návštěvníků omezena.
12. září 2024 22:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Užijte si pivní podzim v Plzni

Období vinobraní se Plzně moc netýká, to ale neznamená, že se tu na podzim nic neděje! V následujících měsících máte na výběr z několika pivních událostí, které k Plzni prostě patří. Vždyť taky dala světu to nejlepší pivo na světě!
12. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Mezinárodní festival Divadlo v Plzni nabídne nejzajímavější představení z Evropy i z domova

Přes čtyřicet představení divadelních souborů z Francie, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska a České republiky nabídne 32. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo, který proběhne od 11. do 19. září v Plzni. Letošní ročník festivalu přinese velmi silný zahraniční program – v západočeské metropoli se představí přední divadelní scény z celé Evropy. Vedle slavného francouzského souboru Comédie-Française to budou německá Volksbühne, polská divadla z Krakova a Kielců, Örkény Színház z Budapešti a pravidelný host festivalu – Slovenské národní divadlo.
11. září 2024 10:00
Kultura, Plzeňský kraj

Na výlet do nejmenšího českého města musíte na Plzeňsko

Tušíte, které z českých měst je vůbec nejmenší? Rabštejn nad Střelou se může pochlubit titulem nejmenšího města nejen v České republice, ale rovnou v celé Evropě. Městečko se nachází uprostřed lesů, stranou současných hlavních cest na hranici Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého kraje. Najdete zde řadu památek – zříceninu hradu, barokní zámek, soubor lidových domů a kamenný most.
8. září 2024 9:35
Památky, Plzeňský kraj

Na Pilsen Busking Festu se představí pouliční umělci z různých koutů světa

Málokterý letní festival má v České republice tak pestrou nabídku umělců jako plzeňský Pilsen Busking Fest. Již po jedenácté se tak v termínu od 5. do 8. 9. 2024 sjedou do Plzně z celého světa muzikanti, kapely, cirkusáci, komedianti, akrobati, tanečníci, malíři, sochaři a další zástupci různorodých uměleckých profesí. Kromě buskerů z Čech, Moravy a Slezska se návštěvníci můžou těšit na skutečně kosmopolitní mix zástupců z Nového Zélandu, Mexika, Holandska, Austrálie, Španělska, Argentiny, Velké Británie, Německa, Brazílie a USA.
2. září 2024 14:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Objevte v Plzni víc než hlavní turistická místa

Pokud se během dovolené či víkendového výletování zastavíte v Plzni, určitě neuděláte chybu, pokud navštívíte ikonický pivovar a oblíbenou zoologickou zahradu, projdete si historické centrum, zchladíte se v chodbách středověkého podzemí nebo vystoupáte na nejvyšší kostelní věž v Česku s výhledem na Šumavu i Alpy. Tím ale možnosti zážitků zdaleka nekončí. Co dalšího v Plzni podniknout?
1. září 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj