ÚvodAktuality#světovéČesko a katakomby v Klatovech: prach jsi a v prach se obrátíš aneb barokní říše mrtvých
Památky

#světovéČesko a katakomby v Klatovech: prach jsi a v prach se obrátíš aneb barokní říše mrtvých

  • 3. května 2021
Katakomby se stovky let starými mumiemi patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím města Klatov. Kryptu jezuitského kostela každý rok navštíví několik desítek tisíc lidí a seznámí se tak nejenom s těmi, kteří tvořili dějiny města, ale i s dobou baroka a slavnou jezuitskou kolejí.
Slavné mumie a pieta po česku a po italsku: katakomby v Klatovech a krypta kapucínského kostela v italském Palermu
Klatovy
Palermo
Bez jezuitů, kteří se ve městě usadili roku 1636, by sice Klatovy existovaly, ale zřejmě by dnes nemohly nabídnout nejatraktivnější městskou památku. Tou jsou katakomby, rozsáhlé podzemní prostory pod jezuitským kostelem, kam byli téměř sto let pochováváni řádoví bratři a šlechta sympatizující s jezuity. Krypty vznikly už v polovině 17. století, když se vyměřovaly základy nového kostela. Protože kvůli efektu bylo třeba, aby monumentální průčelí shlíželo do náměstí, presbytář je obrácený netradičně k západu.
 

Kostel podle římského vzoru

Raně barokní jezuitský kostel, zasvěcený Neposkvrněnému početí Panny Marie a zakladateli jezuitského řádu sv. Ignáci z Loyoly, je nepřehlédnutelný zdálky i zblízka. Jeho věže uvidíte v malebném panoramatu Klatov už z dálky, impozantní průčelí je spolu s Černou věží dominantou hlavního náměstí. Chrám je vystavěn na půdorysu latinského kříže s kupolí nad křížením ramen a zachovává tak klasickou koncepci jezuitských chrámů; svému římskému vzoru chrámu Il Gesú se prý podobá nejvíc ze všech jezuitských kostelů v českých zemích.

Na jeho stavbě se postupně podíleli tři slavní barokní architekti: Carlo Lurago, který v Praze upravoval kostel Nejsvětějšího Salvátora na Starém Městě, Domenico Orsi, který pracoval na stavbě pražského Klementina či jezuitské koleje v Kutné Hoře, a také Kilián Ignác Dientzenhofer, který v té době pracoval na stavbě nedalekého poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Nicově u Plánice. Jeho dílem jsou tři portály v průčelí kostela, obkroužené monumentálním schodištěm. V interiérech zaujmou především iluzivní malby oltáře a malby v kupoli, hlavní klatovská kuriozita se ovšem skrývá v podzemí: slavné katakomby.
 

Mumie z Klatov

Do krypty, jejímž postupným rozšiřováním nakonec vznikly rozsáhlé katakomby, se dřív vcházelo přímo z hlavní chrámové lodi. Od dokončení a vysvěcení chrámu v roce 1676 sem byli pochováváni členové jezuitského řádu, rektoři a učitelé jezuitské koleje, s jezuity sympatizující šlechta, další dobrodinci i měšťané Klatov. První tu spočinul člen řádu Jan Jahoda, později přibyl například rektor Jan Parubka, matematik Benjamin Schleier, šlechtična Anežka Příchovická, páni z Klenové, Janovic a další; posledním pohřbeným byl Antonín Weisch v roce 1783. Zřejmě nejznámějším z pohřbených je P. Adalbert Chanovský z Dlouhé Vsi, misionář působící v jihozápadních Čechách v první polovině 17. století. Do roku 1784, kdy Josef II. pohřbívání v kostelech zakázal, bylo v klatovských katakombách pochováno více než 200 lidí.

Způsob mumifikace zemřelých, který jezuité v Klatovech zavedli, je ve světě ojedinělý. Mrtvá těla ukládali do dubových rakví a obkládali je antisepticky působícím chmelem. V pilířích kostela byl veden důmyslný systém větracích šachet, které soustavně přiváděly do krypty čerstvý vzduch. Díky tomuto zvláštnímu systému byla těla pohřbených mumifikována tak, že nakonec vážila přibližně 8 až 10 kg.
 

Zkáza i pieta



Bohužel při opravě střechy kostela ve třicátých letech 20. století si dělníci usnadnili práci a stavebním odpadem zasypali větrací šachty a kanály, stoupající zdivem pilířů až pod střešní římsu. Prostředí ve sklepení se vinou přerušeného přívodu čerstvého vzduchu zcela změnilo a převážná část mumií se rozpadla. Celkem 140 zničených těl bylo v roce 1937 pohřbeno do hromadného hrobu na hřbitově sv. Jakuba v Klatovech, místo uložení ostatků připomíná pamětní kámen. Dnes je ventilační systém plně obnoven a o posledních 38 mumifikovaných těl pečují konzervátoři. Otvory původního barokního ventilačního systému jsou dodnes patrné na několika místech.

Katakomby se postupně staly nejenom známou klatovskou památkou, ale i unikátní kuriozitou, která jinde v Česku nemá obdoby. Pohlédnete do tváří těch, jejichž životy a činy proměnily město v časech baroka: jezuité totiž nepostavili jen kostel s kryptou, ale také rozsáhlou kolej, seminář a gymnázium. Multimediální expozice nabízí dobové listiny, historické předměty, modely staveb i pohled na unikátní systém, jímž se rakve spouštěly do původně nepřístupných krypt. Pietní prostory, kde spočívají mumifikovaná těla, doplňuje seznam pochovaných a panel s nákresem ventilačního systému.
 

Nová tajemství starých katakomb



Návštěvnické okruhy v klatovských katakombách se neustále rozšiřují; přibývají dosud nevyužívané a nově zpřístupněné krypty, audiovizuální projekty a také nově objevené prostory, například pozůstatky středověkých sklepů, studánka anebo klenba domu, který tu stával ještě před jezuitským kostelem. Byla dokonce nalezena další originální rakev, takže antropologové a restaurátoři poprvé mohli na vlastní oči vidět, jak byl člověk pochovaný v katakombách vybaven na poslední cestu.

Na prohlídkové trase jsou k vidění také animované filmy: v jednom je popsán proces mumifikace, v druhém historie jezuitů v Klatovech. Pomocí moderních technologií se seznámíte také s osobnostmi jezuitské koleje a virtuálně se projdete klatovským podzemím. Dozvíte se i to, jak měl původně jezuitský areál vypadat a prohlídková trasa vede také po proskleném můstku od architektky Evy Jiřičné přímo do sakristie kostela, která je jinak veřejnosti nepřístupná.
 

Memento mori

  • Prach jsi a v prach se obrátíš, případně čím jste vy, byli jsme i my, čím jsme my, budete i vy – to jsou nejobvyklejší sugestivní nápisy na zdech českých krypt, kostnic a katakomb. Přestože by taková místa neměla návštěvníky děsit, ale spíš připomínat pomíjivost lidského života, leckdo se tu necítí tak docela ve své kůži.
  • Ti, kteří hledají skutečnou raritu, se se seriálem #světovéČesko musí vypravit do italského Palerma. V kryptě kapucínského kostela odpočívá přibližně osm tisíc koster a tisícovka mumií. Jde ale o zážitek pouze pro silné žaludky: mrtví jsou připevněni za nohy a krky u stěn, často oblečení tak, jak byli pohřbeni. Mnozí byli dokonce průběžně převlékáni.
  • Podobně jako katakomby v Klatovech i ty v Palermu mají své legendy a fámy. Například se traduje, že někde mezi mumiemi by mělo být tělo proslulého španělského malíře Velázqueze.
  • Také na Sicílii se používal originální systém mumifikace, jehož popis si ovšem odpustíme; silnější nátury si jej mohou vyhledat samy. Používal se až do roku 1871, kdy byly hrobky pro další pohřby a zájemce uzavřeny, nicméně v několika případech se nařízení podařilo obejít.
  • To byl i případ poslední pohřbené, dvouleté Rosalie Lombardo, která zemřela v roce 1920 na španělskou chřipku. Půvabná holčička do katakomb každoročně přitahuje tisíce návštěvníků: říká se totiž, že na návštěvníky mrká. Děje se v Palermu něco nadpřirozeného anebo je to jen šikovná reklama sicilských bratrů kapucínů?
Za zážitky do Klatov: poznejte klatovské mumie, barokní lékárnu a Černou věž

Za zážitky do Klatov: poznejte klatovské mumie, barokní lékárnu a Černou věž

Míříte na Šumavu? Zastavte se v bráně Šumavy v Klatovech a nechte do své duše vtisknout hluboké zážitky z návštěvy Klatovských katakomb či historicky unikátní barokní lékárny a pavilonu skla PASK. Zveme vás na procházku historickým centrem, na jehož nevelkém prostoru je nevídaně mnoho památek a architektonických skvostů.

Klatovy

Klatovy

Jednu z pověstných bran Šumavy, město s mnoha historickými památkami a tradicí pěstování karafiátů, korunují dvě věže, Černá a Bílá. Až se pokocháte výhledem, vydejte se do barokní lékárny U Bílého jednorožce anebo do podzemí pod jezuitským chrámem, do pověstných klatovských katakomb s mumiemi.

Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem Památky

Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

V Klatovech najdete raritu evropského charakteru – krypty pod klatovským jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi, dnes známé jako klatovské katakomby. Podle plánů stavitelů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů.

Klatovská pouť 2025

12. 7.13. 7.
Klatovská pouť 2025

Město Klatovy pořádá 12. – 13. července 2025 tradiční pouť, v níž kromě pouťových atrakcí nebude chybět ani staročeský jarmark a průvod s obrazem Panny Marie Klatovské.

Další aktuality

10 tipů na výlet do Českého lesa

Český les, chráněnou krajinnou oblast v Plzeňském kraji, ocení především milovníci panenské přírody. CHKO Český les vyhlášená v 1. srpna 2005 má rozlohu 466 km², která je z 80 % pokryta lesem. Krajina s desítkami zaniklých obcí má tajemnou atmosféru i pohnutou historii. Lesnatou krajinu doplňuje pestrá mozaika pastvin, luk i dálkových tras. Můžete se tu také projít po části významné středověké obchodní cesty. Nejcennější části Českého lesa jsou chráněny jako přírodní památky a rezervace.
30. březen 2025 16:42
Příroda, Plzeňský kraj

Plzeňská Techmania otevírá novou expozici Udržitelný svět

V sobotu 22. března 2025 se v Techmanii otevírá zcela nová expozice, zaměřující se na dosavadní vývoj našeho světa. Stálá výstava vám ukáže, jak svým chováním přetváříme okolní prostředí. Při jejím prozkoumávání zapojíte také všechny smysly – budete moci vidět, slyšet, dotýkat se i cítit, jakým způsobem je naše planeta formována a dokonce svými činy ovlivníte její další vývoj. Nová expozice vás seznámí s životopisem naší planety a dá vám možnost interaktivně prozkoumat, jakou roli v její historii sehrává člověk.
22. březen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.
18. březen 2025 8:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Jubilejní desátý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek a sobotu 21. a 22. března 2025, vždy od 19:00 hodin do půlnoci. Těšit se můžete na díla tvůrců od nás i z Francie, Japonska, Thajska, Belgie, Německa a Slovenska. Letošním hlavním tématem festivalu, který je součástí oslav deseti let od titulu Evropské hlavní město kultury, se staly Kontrasty aneb dialog technologie a historie. Instalace budou k vidění do půlnoci na trase od technologického centra TechTower přes Depo2015 na náměstí Republiky v centru Plzně.
18. březen 2025 6:00
Zážitky, Plzeňský kraj

V sobotu se v Plzni otevřou farmářské trhy

Plzeňské farmářské trhy jsou místem, kde můžete již několik let nakoupit či ochutnat potraviny od místních farmářů a regionálních výrobců. Letos se budou poprvé konat 15. března 2025 a od té doby každou sobotu dopoledne až do konce sezony.
14. březen 2025 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výročí narození Alberta Einsteina: oslavte svůj Mezinárodní den matematiky a Den π (pí)

Pí neboli π je matematická konstanta, nazývaná též Ludolfovo číslo. Bez ní by lidstvo nedokázalo roztočit kola automobilů ani vyprojektovat oblouk mostu. Pí se slaví společně s Mezinárodním dnem matematiky každoročně 14. března.
14. březen 2025 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jarní tip na zážitek: Prohlídky Plzeňského historického podzemí za svitu baterek

Poprvé v letošním roce čeká na obyvatele a návštěvníky západočeské metropole nevšední zážitek – možnost objevovat tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní v Plzeňském historickém podzemí v téměř úplné tmě pouze za svitu baterek! Speciální sedmdesátiminutové prohlídky, které zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby, se konají od pátku 11. do neděle 13. dubna 2025, a to vždy od 17:00 a 18:00 hodin.
13. březen 2025 12:00
Památky, Plzeňský kraj

Festival pouličního jídla nabídne v Plzni pochoutky z celého světa

Další ročník plzeňského gastronomického festivalu Depo Street Food Market se uskuteční v sobotu 15. března 2025 od 10:00 hodin a slibuje opět velkou nabídku dobrého jídla z bister, stánků a food trucků s rychlým občerstvením. Na milovníky dobrého jídla čeká pestrá ochutnávka zajímavostí, známých z pouličních občerstvení z celého světa. Vstup na akci je tradičně zcela zdarma.
12. březen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj