Mezi kulturní památky obce Plánice patří poutní kostel Narození Panny Marie v osadě Nicov, ležící 2 km východně od Plánice. Tato barokní stavba je jedním z nejkrásnějších děl proslulého architekta a stavitele K.I.Dienzenhofera.
Nicovský poutní kostel Narození Panny Marie je jedním z vrcholných děl vynikajícího stavitele v období baroka K. I. Dientzenhofera. Kostel byl postaven na základech kostela z r. 1369 v těsné blízkosti zaniklého hradiště na objednávku jednoho z Martiniců, Adolfa Branalda, v letech 1717-1726.
Kostel má čtvercovou loď a nachází se v něm řada rokokových řezbářských prací z druhé poloviny 18. století. V předních nárožích jsou umístěny dvě věže, v zadní dvě sakristie s oratořemi v poschodí. Plastiky hlavního oltáře vzhlížejí ke skřínce nad oltářem, v níž je kopie pozdně gotické sochy Panny Marie nicovské. O sošce se vypráví legenda - po husitských válkách nechali Šternberkové (tehdy ještě farní gotický) kostel opravit a opatřit pro něj dřevěnou milostnou sošku Panny Marie s Ježíškem. V té době byla soška zázračně uchráněna před zkázou ohněm, který založili protikatolicky smýšlející nepřátelé. Mezi ně patřil Ondřej ze Šternberka i jeho bratr Ferdinand, kteří prý za trest zešíleli.
Ve věži jsou zazděná románská podvojná okénka. Zhlédnout můžete i dřevěnou zlacenou gotickou sochu P. Marie z 2. poloviny 15. století. Za kostelem, v prostoru hřbitova, se nachází barokní márnice. ZA Před kostelem stojí památná více než 400 let stará chráněná lípa, jejíž stáří je větší než stáří kostela. Dalších 500 m západně od kostela najdte mariánskou kapličku, v níž je zázračná studánka s mírně radioaktivní vodou.