Pro Japonsko je zasněžený vrchol posvátné hory kulisou hlavního města,
Česká Fudži ale mívá sněhovou čepici jen v zimě a jen občas.
Říká se, že kvůli bukovým lesům se nahoru na
Růžovský vrch vyplatí šplhat hlavně v době, kdy je přes stromy bez listí vidět do okolí. Díky tomu ani v hlavní sezoně není na úzkých lesních pěšinkách nijak velký nával. Mnozí si ale túru na vrchol rozmyslí: na obě Fudži je beztak nejhezčí pohled z dálky.
Růžovský vrch: šestkrát menší než originální Fudži
Kdybyste chtěli obě hory poměřit co do výšky,
Růžovských vrchů (619 metrů) by se do
japonské Fudži (3 776 metrů) naskládalo šest a ještě kousek. Jména obou hor jsou prastará: název japonské hory se točí kolem bohyně ohně původních obyvatel, zatímco Růžovskému vrchu dali název Keltové a jeho původ se odvíjí od slova ros, mohutný. Na vrchol pak vede žlutě značená trasa ze dvou stran, a to ze Srbské Kamenice a z Růžové.
Germánské kmeny prý Růžovský vrch uctívaly jako sídlo bohů, bájný Ásgard. Během věků na jeho vrcholu stávalo několik staveb, od kaple přes vojenskou pozorovatelnu až po zatím poslední pokus, hostinec ve švýcarském stylu s rozhlednou. Ten tu v roce 1881 nechal vybudovat tehdejší majitel panství Edmund Clary-Aldringen, restaurace ale nakonec vyhořela a vyhlídková věž byla krátce před druhou světovou válkou stržena. Stavby dnes připomínají jen schodiště a zbytky zdí.
Pohádkové výhledy i místa
Podívanou na Růžovský vrch a stolové hory v okolí si užijete z mnoha míst
Českého Švýcarska. Když se budete držet
naučné stezky Růžová, která ale přes samotný vrchol České Fudži nevede, užijete si kromě výhledů na Růžák také Kamenickou Stráň s roubenými i hrázděnými stavbami lužické lidové architektury anebo
zříceninu Dolského mlýna, který znáte například z pohádek Pyšná princezna nebo Peklo s princeznou. Stejná naučná stezka vede také na
Pastevní vrch k maličké rozhledně Růženka.
Kuriozitou je
zděný větrný mlýn z roku 1844, který slouží jako stylový penzion. Leží jižně od Růžové kousek od silnice do Bynovce a vede k němu
krátká naučná stezka; rodiny s dětmi se na ní hravou formou seznámí s místními živočichy a rostlinami.
Malíři, sopky a trasy pro trénované výletníky
Oba kopce si zamilovali umělci. Zatímco
Růžovský vrch poznáte například na obraze Poutník nad mořem mlh od německého malíře Caspara Davida Friedricha, nejznámějším dílem o japonské hoře je 36 pohledů na horu Fudži, mistrovské dílo malířů Kacušika Hokusaie a Hirošige Andó. Oblíbeným motivem je také pohled na Fudži, zrcadlící se na hladině jezera Kawaguči.
Zatímco svahy Růžovského vrchu se od jara do podzimu mění ve zvlněné zelené moře, svahy Fudži pokrývá sopečný popel a zeleň tu nemá šanci. Při pohledu z dálky se zdá, že vrchol je rozdělený na několik menších kopců. Šest menších návrší, takzvané okvětní plátky Fudži, lemují kruhový sopečný kráter s průměrem asi 700 metrů. Z výbuchu ale strach mít nemusíte, poslední erupce byla zaznamenaná v roce 1707. A čas výstupu? Podle průvodců jsou pro túry nejvhodnější týdny od 1. července do 27. srpna, kdy jsou otevřené turistické chaty. Také teplota je v té době příznivá: na zasněženém vrcholu bývá přibližně 6 °C. Co se nemění je délka a náročnost tras: vesměs zdolávají převýšení od 1 350 do 2 300 metrů.
Víte, že?
- Protože Fudži byla posvátnou horou, až do roku 1872 směli na vrchol vyjít jen muži, vyznavači šintoismu a buddhismu. Dnes každý rok navštíví horu asi 200 000 lidí, z nichž přibližně třetinu tvoří cizinci.
- Na vrchol vede několik upravených cest. Výstup je poměrně náročný, sopečná struska se pod nohama chová stejně jako písek. U některých lidí se navíc ve vyšších nadmořských výškách může objevit výšková nemoc, která se projeví zejména bolestmi hlavy, pocity na zvracení, nevolnostmi a špatným dýcháním
- Ještě jednu věc mají japonská a česká Fudži společnou: obě hory leží v národních parcích, kde se smí chodit jen po značených cestách.
- Dalším, o poznání větším dvojčetem Fudži je Mount Taranaki / Mount Egmont (2 518 metrů) na Novém Zélandu. Fudži se podobná natolik, že si ji dokonce „zahrál“ v několika filmech, například v Posledním samuraji.