ÚvodAktuality#světovéČesko: poznejte unikátní dřevěné stavby a nejstarší dřevěný kostelík u nás
Památky

#světovéČesko: poznejte unikátní dřevěné stavby a nejstarší dřevěný kostelík u nás

  • 9. října 2020
Dřevěný kostelík Panny Marie patří k nejstarším celodřevěným sakrálním památkám ve střední Evropě a je pozoruhodný svou architekturou i výmalbou interiéru. Najdete jej v Broumově na Královéhradecku. Dnešní podoba kostela pochází z roku 1450 a byl postaven bez jediného hřebíku. Svým vzezřením může připomínat dřevěné karpatské kostelíky, jejichž nejstarším představitelem je ukrajinský kostel sv. Mikuláše z roku 1470.

Dřevěný kostelík Panny Marie patří k nejstarším celodřevěným sakrálním památkám ve střední Evropě

Kostel Panny Marie v Broumově
Kostel sv. Mikuláše Kolodne
dřevěný kostel Panny Marie v BroumověKostel Panny Marie v Broumově je nejstarší dochovaný dřevěný kostel v České republice, a dokonce je i jedním z nejstarších v celé Evropě. Pravděpodobně vznikl při založení obce roku 1177. První prokazatelná písemná zmínka o něm ale pochází až z roku 1383. Podle pověsti svatostánek založila jakási pohanská princezna, která v něm přijala křest. Kostelu pak věnovala svou perlovou čelenku, která je dnes uložena v broumovském městském muzeu.

kostel panny marie broumovPředchůdce dnešního kostela se bohužel nedochoval – nepřežil obléhání husitů, kteří v červnu 1421 město sice nedobyli, ale alespoň jeho předměstí (kde kostel stál) zapálili. Kostel se podařilo obnovit až v letech 1449–1450. Stavba je zasvěcena Panně Marii a je výjimečná nejen svým stářím, ale i technikou stavby. Nemá jediný hřebík, ale hrázděnou konstrukci z mohutných dubových trámů. Celá trámová konstrukce lodi a kněžiště, stropu a krovů, na které je nasazena vysoká zvonice, tvoří jeden celek, dokonalé tesařské dílo, které přečkalo staletí.
 

Ochoz kostela jako kronika města

kostel panny marie broumovLoď kostela je po celém obvodu obklopena krytým ochozem. Dnešní podoba je výsledkem obnovy kostela po pruském vpádu v roce 1779, kdy byl původní ochoz se stěnami pobitými prkny z rozkazu pruského generála Anhalta stržen, aby nebránil vojenskému využití kostela. Kostelík obepíná v ochoze 9 dřevěných desek, na kterých jsou zapsány nejdůležitější události města. Dá se z nich vyčíst, že např. v roce 1542 trápily místní obyvatele velké nálety kobylek, dalším zápisem je klanění se císaři Josefu II. v roce 1766. Do ochozu kostela byla přemístěna celá řada renesančních a empírových náhrobních kamenů ze zrušených hrobů.
 
Výmalbu kostela tvoří vedle ornamentů s prvky rostlin a stylizovanými postavami zvířat také pozdně gotické písmo, vytvářející tajemné nadpisy, které ale jako celek nic neznamenají. Vzácnou vnitřní výmalbu krášlí cenný olejový obraz z počátku 17. století. Je na něm patronka a čeští zemští světci s Broumovem v pozadí.
 

Kostel svatého Mikuláše v Kolodne – nejstarší dřevěný kostel Ukrajiny

kostel kolodneUkrajina drží jeden pozoruhodný primát – největší hustotu dřevěných staveb v Evropě. Celkem je to přes 2 500 staveb, z nichž 8 kostelů jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Tradice ukrajinských dřevěných kostelů se datuje od počátku křesťanství na tomto území. Nejstarším roubeným kostelem Ukrajiny, který se dochoval do naších dní, se datuje rokem 1470 a je to kostel sv. Mikuláše ze vsi Kolodne na Zakarpatí. Jeho zvláštní význam spočívá i v tom, že se stal modelem pro stavbu dalších kostelů v Zakarpatské oblasti.

kostel kolodneKostel stojí na malém kopci ve středu obce. Podle legendy byl kostel sv. Mikuláše hlavním chrámem pravoslavného kláštera, který se kdysi nacházel u města Kričiv. Stál tam až do roku 1800, kdy byl klášter na příkaz rakouských úřadů (dle josefínské reformace), uzavřen. Následně se podařilo kostel na vozech tažených voly přesunout do Kolodného na jeho současné místo. Tady, na kopci uprostřed vesnice, mezi mohutnými duby, stojí chrám i nyní.

Na stěnách chrámu jsou napůl smazané fragmenty nástěnné malby z 18. století, dále je zde kamenný oltář. Součástí kostela byl i bohatý ikonostas ze 17. století, který restaurátoři převezli do Lvova, aby mu navrátili původní lesk, avšak do kostela se zatím nevrátil.
 

Kde se u nás setkáte s dalšími dřevěnými kostely

  • kostel bartoloměje kočíJedinečný dřevěný gotický kostel sv. Bartoloměje v Kočí z konce 14. století vás upoutá renesančními a barokními nástěnnými malbami a dřevěným stropem. Součástí areálu kostela nedaleko Chrudimi je i šindelem krytá dřevěná zvonice a unikátní dřevěný krytý most.
  • Dřevěný kostel sv. Michala stával původně v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostelík koupilo město Hradec Králové. Dnes je umístěn v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice.
  • kostel martina v žárovéDalší svatostánek z Podkarpatské Rusi máme v Nové Pace. Dřevěný kostel Proměnění Páně a sv. Mikuláše ze 17. století převezl roku 1930 sběratel Otto Kretschmer a do kostela byla umístěna Kretschmerova sbírka sakrálního umění. Zachoval se také bohatě vyřezávaný oltář z konce 17. století a ikonostas z roku 1812.
  • Renesanční roubený dřevěný kostel sv. Martina v centru obce Žárová byl vybudován v roce 1611. Kostelík je výjimečný svou autenticitou, nenarušenou pozdějšími přestavbami a úpravami. Najdete jej asi 4 km severozápadně od Velkých Losin.
  • kostel antonína paduánskéhoDřevěný kostel sv. Antonína Paduánského na vrcholu Malé Prašivé (707 m n. m.) je typickým příkladem lidového stavitelství beskydského regionu. Původně byl kostelík z roku 1640 jednoduchý, sakristie byla přistavěna roku 1799. V 19. století byla pořízena věž se zvonem, nový oltář s obrazem sv. Antonína a varhany. Poté se stal poutním kostelem nejen pro Slezsko, ale i Moravu a Slovensko.  V letech 1939-1945 se už nacházel za hranicemi tzv. Protektorátu a českým poutníkům tak byl přístup znemožněn.
  • Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže v Bystřici pochází z roku 1897. Jedná se o kostel s romantizujícím rázem, který patří k nejmalebnějším kostelům na celé Severní Moravě a ve Slezsku.
Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově – unikátní památka lidové architektury Památky

Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově – unikátní památka lidové architektury

Hřbitovní kostel Panny Marie je nejstarší dochovanou památkou lidové dřevěné sakrální architektury v České republice. Je dominantou broumovského hřbitova situovaného u hlavní cesty, která dále pokračuje na Křinice. Návštěvníci si mohou kostelík prohlédnout od roku 2009.

Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Hrčavě Památky

Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Hrčavě

Nejmladší z dřevěných kostelů na Severní Moravě a ve Slezsku se nachází v nejvýchodnější obci republiy, v těsné blízkosti trojmezí tří státu České republiky, Slovenska a Polska, Hrčavě.

Dřevěný kostel z Podkarpatské Rusi v Nové Pace Památky

Dřevěný kostel z Podkarpatské Rusi v Nové Pace

Dřevěný kostel ze 17. století se až do doby první republiky nacházel na území Podkarpatské Rusi. Odsud jej do Nové Paky převezl roku 1930 sběratel Otto Kretschmer a do kostela byla umístěna Kretschmerova sbírka sakrálního umění. Dnes je stavba přístupná pouze po předchozí domluvě.

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové Památky

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel stával původně v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostelík koupilo město Hradec Králové. Dnes je umístěn v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice.

Dřevěný kostelík v Gutech Památky

Dřevěný kostelík v Gutech

V Gutech, městské části města Třince, stával dřevěný katolický kostel Božího těla z roku 1563 s katolickým hřbitovem. V noci z 1. na 2. srpna 2017 kostelík zničil požár. Od jara do podzimu 2020 se na místě shořelého kostelíka stavěla přesná replika, dokončena byla v květnu 2021.

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku Památky

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Jedinou stavbu svého druhu na celé Moravě najdete v Blansku. Jedná se o dřevěný kostel sv. Paraskivy, který byl do tehdejšího Československa dovezen až z Podkarpatské Rusi. Setkávají se zde všechny generace při bohoslužbách, pobožnostech, koncertech, kulturních akcích, křtech, svatbách a pohřbech.

Dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla v Řepištích Památky

Dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla v Řepištích

Dřevěný jednolodní kostel se stěnami pokrytými šindelem na kamenné podezdívce je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek a patří do souboru slezských dřevěných kostelů.

Dřevěný kostelík sv. Bedřicha v Bílé Letní sporty

Dřevěný kostelík sv. Bedřicha v Bílé

Dřevěný kostelík sv. Bedřicha v Beskydské rekreační horské obci Bílá byl postaven v sedmdesátých letech 19. století podle plánu stavitele Antonína Kybasty z vůle olomouckého kardinála Fridricha Landráta, podle kterého bylo zvoleno také zasvěcení.

Dřevěný kostelík v Albrechticích Památky

Dřevěný kostelík v Albrechticích

Hlavní pamětihodností Albrechtic u Českého Těšína je malebný dřevěný kostel zasvěcený sv. Petru a Pavlovi. Roubená stavba byla postavena v barokním slohu v roce 1766.

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší Památky

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší

Jedna z nejcennějších českých dřevěných zvonic je dominantou města Rtyně v Podkrkonoší. Starobylá dřevěná zvonice, polygonální stavba se třemi zvony, pochází z roku 1592 a měří na výšku téměř 30 metrů. Od zvonice je krásný výhled na město, do kraje a na Krkonoše.

Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže v Bystřici Památky

Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže v Bystřici

Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže v Bystřici pochází z roku 1897. Jedná se o kostel s romantizujícím rázem, který patří k nejmalebnějším kostelům na celé Severní Moravě a ve Slezsku.

Další aktuality

Do Adršpašských skal se vydejte vždy s on-line rezervací

Chystáte se do Adršpašských skal? Pak počítejte s nutností zakoupit si vstupenku přes rezervační systém. Nejlepší zárukou pro vstup do skalního města v době, jaká vám nejvíc vyhovuje, je zakoupení vstupenky a místa k zaparkování online. Rezervační systém, který ve skalách platí, zaručuje v národní přírodní rezervaci omezený počet zájemců, který nezatěžuje přírodu. Vstupenky se sice dají koupit i na místě, ale riskujete dlouhé stání ve frontě i beznadějně plná parkoviště. S online vstupenkami máte zkrátka jistotu, že své výletní plány nebudete muset na poslední chvíli měnit.
6. duben 2025 12:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj