ÚvodAktuality#světovéČesko a objevování krás severu na Rejvízu i v domově obrů
Příroda

#světovéČesko a objevování krás severu na Rejvízu i v domově obrů

  • 21. května 2020
Ticho, všude kolem temný les, jezírka s černou vodou a zvuk dopadajících kapek: to je Rejvíz, rašeliniště na náhorní planině v Jeseníkách. Bažinami vedou dřevěné chodníčky, ztrácející se v daleko před vámi v šeru. Koho by překvapilo, kdyby tady v mlhových závojích nad močály zahlédl tančit víly?

Výletníkům Rejvíz připomíná norský národní park Jotunheimen, oblíbený cíl cest do Skandinávie

Rejvíz
Jotunfjeldene
Anebo si spíš dokážete představit skřítky a trolly, jak posedávají někde stranou od cesty? Na Rejvízu je možné všechno: od horské osady v Jeseníkách přes louky a lesy v jejím bezprostředním okolí až po přírodní rezervaci s Velkým a Malým mechovým jezírkem tady má téměř všechno vzácný a v Česku jen výjimečně vídaný severský ráz.

Podobný styl dodržuje i počasí: ostatně jste v nejvýše položené obci ve Slezsku, v nadmořské výšce téměř 800 metrů, kde průměrná roční teplota dosahuje pouhých 5,6 stupňů Celsia. Ať už sem půjdete či pojedete ze Zlatých Hor, Jeseníku nebo Vrbna pod Pradědem, čeká vás několikasetmetrové stoupání. Zkrátka drsný sever v celé své kráse.
 

Jak se zrodil Rejvíz?

Až do poloviny 18. století tu byly jen planiny a lesy. Teprve v roce 1768 majitel zdejšího panství, vratislavský biskup Johann Schaffgotsch, prodal církevní pastviny na náhorní rovině svému hejtmanovi Kajetánu Beerovi z Beerenburgu. Ten tu dal vystavět poplužní dvůr, do jehož okolí se postupně začali stěhovat další osadníci. V roce 1836 stálo v lukách několik desítek domů, škola a kostelík. Nové osadě říkali její německy hovořící obyvatelé Reihwiesen, bohaté louky, česky Rejvíz.
 

Přízrak pastýře Gilla

Jak se v krajině postupně zabydleli lidé, společně s nimi se v okolních lesích a močálech tiše usadily tajemné přízraky a pohádkové postavy z pověstí a prastarých příběhů. Z některých vane chladný severský vítr: třeba z pověstí, jejichž hrdinou je pastýř Gill, zvaný též Gyrr, v německých pověstech Seehirt, Sinhirt anebo Moosbruchthirt.

V některých příbězích vystupuje jako mladý hoch, kterého za hříšné chování navždy zaklel samotný vládce Jeseníků Praděd do podoby skřítka. V jiných legendách ale vychází z temných lesů jako hrůzný vyhladovělý přízrak, který bloudí rašeliništi kolem Rejvízu a mstí se za svůj osud.

Gilla si na vlastní oči prohlédnete v penzionu Rejvíz, kde mají jeho dřevěnou sošku. Jde o ikonické místo Jeseníků, které proslavily vyřezávané židle s portréty zdejších starousedlíků. Kdysi penzion nesl pohádkový název U jezerního pastýře / Zum Seehirten, navíc právě tady také začíná naučná stezka vedoucí do nitra Rejvízského rašeliniště k Velkému mechovému jezírku.
 

Kudy k Mechovému jezírku?

Přírodní rezervace Rejvíz s rozlohou 350 hektarů je největším rašeliništěm Moravy a Slezska. Naučná stezka vede po běžných lesních cestách, poslední úsek trasy podmáčenými lesy kolem Velkého mechového jezírka půjdete po pohodlných dřevěných chodníčcích. Vodní plocha je bezmála 70 metrů dlouhá, asi 40 metrů široká a vrstva rašeliny je až tři metry vysoká. Směrem na severovýchod leží Malé mechové jezírko, které však již zcela zarostlo a nedá se k němu dostat.

Mimochodem, z náhorní planiny na Rejvízu sbírá své vody řeka Černá Opava; až do Vrbna pod Pradědem můžete jít jejím údolím po naučné stezce Údolím Lapků z Drakova. Procházet budete například kolem zříceniny hradu Drakov, kolem několika bývalých loveckých chat a také turistických přístřešků, které se vám v možná v typickém rejvízském počasí budou hodit jako úkryt přes deštěm. Stranou od cesty leží Lurdská jeskyně nebo zříceniny hradu Kobrštejn. Z Rejvízu do Vrbna je to přibližně 15 kilometrů.

Ze Zlatých Hor i z Jeseníku vedou na Rejvíz cyklostezky, pro pěší jsou ale vhodnější trasy, které se na kole projet nedá. Ta z Jeseníku vede přes Priessnitzovu vyhlídku na Křížovém vrchu k rozhledně na Zlatém chlumu a dál přes Bílé a Chlapecké skály, ze Zlatých Hor se můžete vydat po trase Zlatohorské naučné stezky.
 

Pohádky ze severu

  • Za co vlastně Praděd pasáčka Gilla potrestal? Než prý jednoho dne odešel na pastvu, hospodyně mu do mošny připravila krajíc chleba. Pasáček ale chtěl něco lepšího, a tak chleba hodil do močálu. Vládce hor Praděda tím tak rozzlobil, že ho proklel, navždy a bez možnosti vysvobození. Gill od té doby jako vyzáblý stařec v chatrné pastýřské haleně bloudí po lukách a lesích kolem Rejvízu. Nikdy nedostane ani kousek jídla, nikdo ho nevezme pod svou střechu a nepozve, aby se posadil k ohni. Prokřehlý, hladový a ztrápený Gill chodí soumračnou krajinou a zoufale volá o pomoc. Mimochodem, na naříkání jezerního pastýře není radno odpovídat, a kdo by se nad ním náhodou slitoval a zavolal na něj, ten do roka zemře. Právě tak se říká, že kdo by se k němu odvážil přiblížit, toho by Gill zavlekl do bezedných bažin.
  • Výletníkům ze Střední Moravy Rejvíz připomíná norský národní park Jotunheimen, oblíbený cíl cest do Skandinávie. Na jeho území se nachází 29 nejvyšších hor země včetně té úplně nejvyšší, Galdhøpiggen (2 469 m). Víte, že ještě na začátku 19. století neměla horská oblast na rozhraní regionů Oppland a Sogn og Fjordane jméno? Název Jotunfjeldene, pohoří obrů, navrhl až v roce 1820 norský geolog a horolezec Baltazar Mathias Keilhau; inspirovalo ho prý německé jméno pro Krkonoše Riesengebirge, Obří hory. Po několika desítkách let básník Aasmund Olavsson Vinje změnil jméno oblasti na Jotunheimen; v něm se odráží slovo Jötunheim, pojmenování jednoho z devíti světů Severské mytologie.
Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Pohoří Hrubý Jeseník Příroda

Pohoří Hrubý Jeseník

Po Krkonoších, druhé nejvyšší pohoří v České republice s horou Praděd. Krásné prostředí a dostatek ubytovacích kapacit ho řadí mezi oblíbené cíle turistů po celý rok.

Lurdská jeskyně na Rejvízu Památky

Lurdská jeskyně na Rejvízu

Rejvízská Lurdská jeskyně se nachází v mohutném skalním pásu na úbočí Zámeckého pahorku nad Starým Rejvízem, kde je v jednom z výklenků umístěn obraz Panny Marie s malým oltářním stolem. Místo zmizelo po druhé světové válce, nyní se jej podařilo znovu obnovit.

Odpočívadlo U Hříbku nad Zlatými Horami Příroda

Odpočívadlo U Hříbku nad Zlatými Horami

Vydáte-li se po silnici z Rejvízu u Jeseníku směrem k hranicím s Polskem a k městu Zlaté hory, potkáte u odbočky na Ondřejovice v ostré zatáčce nenápadné odpočívadlo. Místo, odkud je možné pohlédnout směrem na Horní Údolí, poskytuje pěkný výhled a zajímavou historii.

Skalní útvary Kazatelny v Jeseníkách Příroda

Skalní útvary Kazatelny v Jeseníkách

Nápadné skalní útvary pod vrchem Kazatelny (925 m) naleznete v Hrubém Jeseníku, v těsné blízkosti žluté značky vedoucí z Rejvízu do Videlského sedla v blízkosti Opavské chaty nad údolím Černé Opavy.

Bublavý pramen u Rejvízu Příroda

Bublavý pramen u Rejvízu

Bublavý pramen je vlastně studánka s pitnou horskou vodou, asi 2 km po žluté značce z Rejvízu. Zajímavostí je, že ze dna celého pramene probublávají vzduchové bubliny. Cesta se napojuje na naučnou stezku Rejvíz.

Naučná stezka Údolím lapků z Drakova Příroda

Naučná stezka Údolím lapků z Drakova

Naučná stezka Údolím lapků z Drakova vede po turistické značce kolem Černé Opavy z Vrbna pod Pradědem – Mnichova přes Drakov na Rejvíz. Je dlouhá přibližně 12 km a má 10 zastavení.

Lorenzova – Vavřincova huť v údolí lapků Památky

Lorenzova – Vavřincova huť v údolí lapků

Ojedinělá technická památka starého hutnictví stojí na Drakově na trase z Mnichova na Rejvíz v údolí říčky Černá Opava. Dřevouhelnou huť vybudovali bratři Krischovi kolem roku 1807 a je opravdu jediným dochovaným exponátem svědčícím o proslulé železářské oblasti v sudetech.

Naučná stezka Rejvíz k Velkému mechovému jezírku Příroda

Naučná stezka Rejvíz k Velkému mechovému jezírku

Naučná stezka Rejvíz se nachází ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci rozprostírající se v severovýchodní části Hrubého Jeseníku. Stezka v délce cca 3 km vede do středu největšího moravského rašeliniště k Velkému mechovému jezírku.

Hrad Koberštejn nad údolím Černé Opavy Památky

Hrad Koberštejn nad údolím Černé Opavy

Zřícenina gotického strážního hradu Koberštejna se nachází nedaleko Zámeckého vrchu (934 m.n.m.) nad údolím Černé Opavy. Hrad byl založen ve 13. století na ochranu území vratislavského biskupství a zlatých dolů.

Rašeliniště na Rejvízu Příroda

Rašeliniště na Rejvízu

Revíz, označovaný znalci jako nejkouzelnější lokalita v Jeseníkách, je ideálním místem pro klidnou dovolenou. Horská osada je vhodná pro cykloturistiku, turistiku, běžky, procházky a houbaření.

Městské muzeum Zlaté Hory Kultura

Městské muzeum Zlaté Hory

Muzeum hornictví, čarodějnických procesů a historie ve Zlatých Horách a okolí. Zlatohorsko je kraj, jehož tvář poznamenalo zlato, kraj kde poznáte tajemství středověkých štol a hradů, hrůzy čarodějnických procesů, války evropských velmocí, přírodu doby ledové i romantiku lidových roubených domků.

Další aktuality

Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

Když v roce 2001 poprvé vyšla kniha Habermannův mlýn Josefa Urbana (*1965), strhnul se kolem ní velký poprask. Ještě bouřlivější reakce vyvolal stejnojmenný film v roce 2010. Není divu: příběh mlynáře Habermanna a poválečného odsunu sudetských Němců se dotýká dosud živého tématu česko-německých vztahů. Skutečný Habermann žil ve vile podobné té, jakou znají diváci z filmu režiséra Juraje Herze.
18. květen 2025 16:59
Životní styl, Olomoucký kraj

Město Loštice a Olomoucké tvarůžky chystají Loštické slavnosti

V sobotu 7. června 2025 ožije areál Žádlovického zámku letní pohodou, živou hudbou a nezaměnitelnou vůní tvarůžků. Loštické slavnosti jsou zpět a letos slibují ještě více zážitků, chutí a letní pohody než kdy dřív. A co víc? Na Facebooku Olomouckých tvarůžků právě probíhá soutěž o 5×2 vstupenky.
18. květen 2025 12:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Olomoucký kraj je plný turistických atraktivit, ale přitom patří k dosud neobjeveným oblastem naší země. Nezklame milovníky historie a přírody, podobně jako fanoušky technických zajímavostí. Prohlédněte si nadhlednu Háječek u obce Svébohov, jeskyně Na Špičáku u Supíkovic, zlatorudné mlýny nebo historickou zlatorudnou štolu ve Zlatých Horách, bunkr Přáslavice, Arboretum v Bílé Lhotě, zámek Náměšť na Hané anebo Muzeum silnic ve Vikýřovicích.
18. květen 2025 7:51
Kultura, Olomoucký kraj

Lázně Jeseník zvou na zahájení sezony

Slavnostní zahájení sezóny bývá pro každé lázně prvořadou společenskou událostí, a platí to i pro Priessnitzovy lázně v Jeseníku, kde proběhnou oslavy od 16. do 18. května 2025. Těšit se můžete na jesenické trhy a bohatý kulturní program, který začne v pátek od 9 hodin na Masarykově náměstí. V sobotu dopoledne bude pokračovat ve Smetanových sadech a celé oslavy vyvrcholí v sobotu a v neděli v Priessnitzových lázních.
12. květen 2025 12:00
Lázně a wellness, Olomoucký kraj

Za sílou horských pramenů se vydejte na zahájení lázeňské sezony v Jeseníku

Pokud se rozhodnete strávit následující víkend od 16. do 18. května 2025 v Jeseníku, rozhodně se nebudete nudit. Město v srdci jesenických hor zahajuje lázeňskou sezonu. Hlavním slavnostním dnem bude zase sobota. Do Jeseníku můžete přicestovat věru nostalgicky, parním vlakem. Potkáte v něm i samotného Vincenze s chotí Sofií, které s gräfenberským panstvem budete v lázních potkávat po celý den. Těšit se můžete i na Dechový orchestr mladých, písničky z Divadla Semafor, Muzikanty na Tripu, Žlutý pes revival, Fantasio trio Milana Domese, žehnání pramenů, dětský program, křest zajímavé knihy a mnoho dalšího!
12. květen 2025 8:39
Zážitky, Olomoucký kraj

Divadelní Flora přiveze do Olomouce hvězdy českého i evropského divadla

Od 12. do 19. května 2025 bude Olomouc po 28. hostit festival Divadelní Flora. Jedna z největších středoevropských přehlídek nabídne na desítce scén okolo šedesáti akcí – vedle oceňovaných divadelních inscenací také spoustu hudebních produkcí, filmů, besed, workshopů či seminářů. Letošní program festivalu se ponese ve znamení odvahy, tělesnosti a hlasů, které obvykle nebývají slyšet. Z tuzemských souborů se představí například činohra Národního divadla, Divadlo v Dlouhé nebo Divadlo Na zábradlí.
8. květen 2025 10:36
Kultura, Olomoucký kraj

Akce Bílý kámen otevře Vojenský prostor Libavá veřejnosti

Místa vojenského prostoru Libavá se alespoň na chvilku otevřou zájemcům, kteří tak beztrestně mohou prozkoumat některé části, kde probíhá současný výcvik našich nebo zahraničních vojsk, pamětníci mohou navštívit místa, která dříve buď oni nebo jejich předci obývali a milovníci přírody mají možnost se aspoň částečně seznámit s touto jinak nedostupnou částí Oderských vrchů. Tradiční možnost vstupu do vojenského prostoru Bílý kámen se letos koná ve čtvrtek 1. května 2025
27. duben 2025 9:09
Letní sporty, Olomoucký kraj

Užijte si jaro v Jeseníkách – vrcholky hor, tajemné skály či květnaté louky

Výlet do hor začátkem jara se bude líbit všem milovníkům přírody. V chráněné krajinné oblasti Jeseníky objevíte nepřeberné množství přírodních krás: lesnaté hřbety, horské květnaté louky, prameny a vodopády, kamenná moře, ledovcové kary i pralesy přecházející v horskou tundru. Kde najdete ta nejkrásnější zákoutí?
27. duben 2025 9:00
Příroda, Olomoucký kraj