Přírodní rezervace Vysoký vodopád se rozkládá na celkové ploše 141 ha ve výšce 840 – 1 200 m.n.m. v obci Bělá pod Pradědem. Je chráněnou přírodní památkou horských smrčin a bučin, které místy připomínají prales. Samotný
Vysoký vodopád leží na
Studeném potoce (pramení pod Švýcárnou a vlévá se do Bělé) v nadmořské výšce 1 007 m. Se svojí výškou
28 m je
nejvyšším vodopádem Hrubého Jeseníku a také
jedním z nejvyšších vodopádů v celé České republice. Vzdušnou čarou leží asi 3,5 km severozápadně od vrcholu
Praděd. Přírodní památkou byl vyhlášen v roce 1982. Nejkrásnější pohled na
vodopád se vám naskytne na podzim v období
dešťů a potom během jarního tání, kdy jím protéká
nejvíce vody.
Pokud jste příznivci
náročnějších výkonů, vydejte se k vodopádu
po modré turistické stezce od zastávky autobusu „
Bělá – hotel Eduard“ v
obci Bělá pod Pradědem podél břehu Studeného potoka. Celková délka této trasy je asi 3,6 km s převýšením 380 m. Druhou,
méně náročnější možností je vydat se na výlet
od rozcestí pod Pradědem po červené, k turistické
chatě Švýcárna a dále
po modré značce až k
vodopádu. Trasa je o pár kilometrů delší, měří zhruba
5,2 km, ale skoro celou dobu půjdete z kopce. Během cesty potkáte i několik menších kaskád a vodopádů. Pár desítek metrů před cílem vaší cesty se určitě zastavte na vrcholku
Sokolí skály, která skýtá nádherný výhled na
údolí Studeného potoka.
Vysoký vodopád je dnes nízký...
Podle historických záznamů byl v minulosti vodopád mnohem vyšší, měřil až 45 m (pro představu je to výška dvou sedmipatrových panelových domů na sobě). V roce 1880 však zasáhla oblast povodeň a došlo k mohutným sesuvům půdy a rozrušení skalní stěny tvořící podklad, a tak byl vodopád rozdělen na několik menších kaskád a proudů.
Došlo tím ke snížení jeho výšky z původních 45 metrů na dnešních 28 metrů. Díky tomuto sesuvu stojí za vidění nejen ten nejvyšší vodopád, ale i řada menších kaskád. Pod hladinou Studeného potoka můžete po menším soustředění zahlédnout i zajímavé erozní a evorzní tvary (kamenné hrnce, misky či dutiny), na vlhkých skalách rostou pozoruhodné mechorosty a kapradiny. Skály výšky několika desítek metrů jsou historickým hnízdištěm sokola stěhovavého, území je součástí areálu rysa ostrovida. Žije zde také krkavec velký a ořešník kropenatý.
Gollingský vodopád – přírodní perla Solnohradska
Nedaleko městečka Golling an der Salzach (u dálnice A 10 ze Salzburgu na Villach) se nachází jeden z nejkrásnějších vodopádů Rakouska – Gollinský vodopád. Z vesničky vede ke dvoustupňovému vodopádu lesní cesta. Vodopád s celkovou výškou 75 m leží na potoku Schwarzbach, který vyvěrá z obrovské krasové vyvěračky v jeskyni Schwarzbachfall-Höhle.
Poslední (dolní) stupeň je z parkoviště snadno dosažitelný, k prvnímu (hornímu) stupni vede poměrně krkolomná cesta se soustavou můstků. Ta vede až k vývěru vodopádu u jeskyně, odkud voda padá do obřího vodního kotle a poté protéká přírodním skalním mostem. Množství vody ve vodopádu záleží na přírodních podmínkách – zatímco v období srážek může průtok dosahovat 15 000 – 20 000 l/s, v zimě nebo během suššího období může průtok klesnout až na 20-30 l/s.
Zajímavosti obou vodopádu aneb víte, že...?
- Vysoký vodopád je nejvyšším vodopádem v Jeseníkách a 6. nejvyšším v České republice, vyvěrá pod horou Malý Jezerník (1 208 m)
- Gollingský vodopád vyvěrá pod horou Kleiner Göll (1 753 m)
- Vysoký vodopád leží ve výšce 856 metrů nad mořem
- Gollingský vodopád leží ve výšce 660 metrů nad mořem
- Teplota vody Vysokého vodopádu je 6 − 7°C
- Teplota vody Gollingského vodopádu je 5 − 6 °C
- Průměrný průtok vody Vysokého vodopádu je asi okolo 15 l/s
- Průměrně vyteče z vývěry Schwarzbachu (z jeskyně) 1, 261 l/s
- Vysoký vodopád je přístupný celoročně, zdarma
- Stupňovité cesty ke Gollingskému vodopádu jsou schůdné od začátku května do konce října, k vodopádu se platí vstupné
- Zajímavá je také zdejší pověst o Františku Ferdinandovi d´Este, který žil na zámku Konopiště. Ten totiž patřil k vášnivým lovcům a oblíbil si i místa u vsi Golling an der Salzach. Právě zde zastřelil bílého kamzíka (k vidění v muzeu Haus der Natur v Salcburku), který podle dávné tradice přináší lovci do roka smrt. A skutečně, po deseti měsících od lovu ve zdejších lesích byl na Františka Ferdinanda spáchán atentát v Sarajevu.