ÚvodAktuality#světovéČesko a nejvyšší vodopád Jeseníků
Příroda

#světovéČesko a nejvyšší vodopád Jeseníků

  • 3. září 2020
Pokud na svých cestách vyhledáváte přírodní zajímavosti a zejména ty, které souvisí s vodním živlem, neměli byste minout Vysoký vodopád, nejvyšší vodní kaskádu Hrubého Jeseníku, který rozhodně dostál svému jménu. Najdete jej ve stejnojmenné přírodní rezervaci a svým vzezřením vám může připomenout Gollingský vodopád u městečka Bad Gastein v Rakousku.

Vysoký vodopád na Studeném potoce leží v nadmořské výšce 1 007 m

Vysoký vodopád
Gollingský vodopád
vysoký vodopádPřírodní rezervace Vysoký vodopád se rozkládá na celkové ploše 141 ha ve výšce 840 – 1 200 m.n.m. v obci Bělá pod Pradědem. Je chráněnou přírodní památkou horských smrčin a bučin, které místy připomínají prales. Samotný Vysoký vodopád leží na Studeném potoce (pramení pod Švýcárnou a vlévá se do Bělé) v nadmořské výšce 1 007 m. Se svojí výškou 28 m je nejvyšším vodopádem Hrubého Jeseníku a také jedním z nejvyšších vodopádů v celé České republice. Vzdušnou čarou leží asi 3,5 km severozápadně od vrcholu Praděd. Přírodní památkou byl vyhlášen v roce 1982. Nejkrásnější pohled na vodopád se vám naskytne na podzim v období dešťů a potom během jarního tání, kdy jím protéká nejvíce vody.

vysoký vodopádPokud jste příznivci náročnějších výkonů, vydejte se k vodopádu po modré turistické stezce od zastávky autobusu „Bělá – hotel Eduard“ v obci Bělá pod Pradědem podél břehu Studeného potoka. Celková délka této trasy je asi 3,6 km s převýšením 380 m. Druhou, méně náročnější možností je vydat se na výlet od rozcestí pod Pradědem po červené, k turistické chatě Švýcárna a dále po modré značce až k vodopádu. Trasa je o pár kilometrů delší, měří zhruba 5,2 km, ale skoro celou dobu půjdete z kopce. Během cesty potkáte i několik menších kaskád a vodopádů. Pár desítek metrů před cílem vaší cesty se určitě zastavte na vrcholku Sokolí skály, která skýtá nádherný výhled na údolí Studeného potoka.
 

Vysoký vodopád je dnes nízký...

Podle historických záznamů byl v minulosti vodopád mnohem vyšší, měřil až 45 m (pro představu je to výška dvou sedmipatrových panelových domů na sobě). V roce 1880 však zasáhla oblast povodeň a došlo k mohutným sesuvům půdy a rozrušení skalní stěny tvořící podklad, a tak byl vodopád rozdělen na několik menších kaskád a proudů.

Došlo tím ke snížení jeho výšky z původních 45 metrů na dnešních 28 metrů. Díky tomuto sesuvu stojí za vidění nejen ten nejvyšší vodopád, ale i řada menších kaskád. Pod hladinou Studeného potoka můžete po menším soustředění zahlédnout i zajímavé erozní a evorzní tvary (kamenné hrnce, misky či dutiny), na vlhkých skalách rostou pozoruhodné mechorosty a kapradiny. Skály výšky několika desítek metrů jsou historickým hnízdištěm sokola stěhovavého, území je součástí areálu rysa ostrovida. Žije zde také krkavec velký a ořešník kropenatý.
 

Gollingský vodopád – přírodní perla Solnohradska

Golling waterfallNedaleko městečka Golling an der Salzach (u dálnice A 10 ze Salzburgu na Villach) se nachází jeden z nejkrásnějších vodopádů Rakouska – Gollinský vodopád. Z vesničky vede ke dvoustupňovému vodopádu lesní cesta. Vodopád s celkovou výškou 75 m leží na potoku Schwarzbach, který vyvěrá z obrovské krasové vyvěračky v jeskyni Schwarzbachfall-Höhle.
 
Poslední (dolní) stupeň je z parkoviště snadno dosažitelný, k prvnímu (hornímu) stupni vede poměrně krkolomná cesta se soustavou můstků. Ta vede až k vývěru vodopádu u jeskyně, odkud voda padá do obřího vodního kotle a poté protéká přírodním skalním mostem. Množství vody ve vodopádu záleží na přírodních podmínkách – zatímco v období srážek může průtok dosahovat 15 000 – 20 000 l/s, v zimě nebo během suššího období může průtok klesnout až na 20-30 l/s.


Zajímavosti obou vodopádu aneb víte, že...?

  • Vysoký vodopádVysoký vodopád je nejvyšším vodopádem v Jeseníkách a 6. nejvyšším v České republice, vyvěrá pod horou Malý Jezerník (1 208 m)
  • Gollingský vodopád vyvěrá pod horou Kleiner Göll (1 753 m)
  • Vysoký vodopád leží ve výšce 856 metrů nad mořem
  • Gollingský vodopád leží ve výšce 660 metrů nad mořem
  • Teplota vody Vysokého vodopádu je 6 − 7°C
  • Teplota vody Gollingského vodopádu je 5 − 6 °C
  • Průměrný průtok vody Vysokého vodopádu je asi okolo 15 l/s
  • Průměrně vyteče z vývěry Schwarzbachu (z jeskyně) 1, 261 l/s
  • Vysoký vodopád je přístupný celoročně, zdarma
  • Golling waterfall_Stupňovité cesty ke Gollingskému vodopádu jsou schůdné od začátku května do konce října, k vodopádu se platí vstupné
  • Zajímavá je také zdejší pověst o Františku Ferdinandovi d´Este, který žil na zámku Konopiště. Ten totiž patřil k vášnivým lovcům a oblíbil si i místa u vsi Golling an der Salzach. Právě zde zastřelil bílého kamzíka (k vidění v muzeu Haus der Natur v Salcburku), který podle dávné tradice přináší lovci do roka smrt. A skutečně, po deseti měsících od lovu ve zdejších lesích byl na Františka Ferdinanda spáchán atentát v Sarajevu.
Vrcholové rašeliniště na Malém Jezerníku Příroda

Vrcholové rašeliniště na Malém Jezerníku

Malý Jezerník je vlastně vedlejší vrchol Malého Děda (1 368 m). Plochý vrchol na pokračování hřebene Velkého Jezerníku (1 309 m). Na vrcholu je malá rašelinná louka s jezírky a zbytky lesa. Odlesněné místa nabízejí pěkné výhledy.

Praděd – nejvyšší hora Moravy Příroda

Praděd – nejvyšší hora Moravy

Praděd nejvyšší hora Moravy a Slezska (1491 m) je svou majestátností symbolem Jeseníků i celého kraje. Zároveň představuje nejvyšší horu Moravy, Českého Slezska i Horního Slezska. Masív Pradědu je přírodní rezervací s charakteristickou květenou alpských polí.

Pohoří Hrubý Jeseník Příroda

Pohoří Hrubý Jeseník

Po Krkonoších, druhé nejvyšší pohoří v České republice s horou Praděd. Krásné prostředí a dostatek ubytovacích kapacit ho řadí mezi oblíbené cíle turistů po celý rok.

Vysoký vodopád – nejvyšší vodopád Jeseníků Příroda

Vysoký vodopád – nejvyšší vodopád Jeseníků

Vysoký vodopád, který je považován za nejvyšší vodopád Jeseníků, leží na Studeném potoce asi 3 km severozápadně od vrcholu Pradědu, v nadmořské výšce 1007 metrů nad mořem. Nejkrásnější pohled na něj bývá na jaře, když má dostatek vody.

Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Chata Švýcárna Gurmánská turistika

Chata Švýcárna

Turistická chata Švýcárna se nachází na nejfrekventovanější části hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy – Pradědem v nadmořské výšce 1304 m n m.

Další aktuality

Podzimní festival duchovní hudby hostí Olomouc

Podzimní festival duchovní hudby se v Olomoucí koná od 17. 9. do 23. 10. 2024. Posluchačům nabídne koncerty v historických a zároveň akusticky pozoruhodných prostorách duchovního, společenského a kulturního života Olomouce.
18. září 2024 17:00
Kultura, Olomoucký kraj

Zámek Plumlov zvítězil v soutěži veřejných sbírek

Soutěž veřejných sbírek Máme vybráno již zná svého vítěze. V kategorii Cena veřejnosti bodovaly stavební úpravy na zámku Plumlov, finančně nejúspěšnější se pak stala sbírka na odlití zvonů do kostela v Městě Touškov. Soutěž tradičně pořádá Institut pro památky a kulturu.
13. září 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Spanilá jízda veteránů Trofeo Niké pozdraví Radegasta i děda Praděda – pro rok 2024 zrušeno

Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké letos zamíří na území tří moravských krajů: Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského. Kolona více než 30 historických vozidel, vyrobených mezi lety 1917–1986, mj. vyjede po vlastní ose k Horskému hotelu Tanečnica na Pustevnách nebo k hotelu Ovčárna na Pradědu. Letošní, již 24. ročník Podhorské jízdy veteránů Trofeo Niké, se pojede jako memoriál legendárního automobilového závodníka Karla Lopraise u příležitosti jeho nedožitých 75. narozenin.
10. září 2024 12:00
Zážitky, Olomoucký kraj

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti – pro rok 2024 zrušeno

U příležitosti tradičních prostějovských hodů – svátku kostela Povýšení svatého Kříže, se konají v Prostějově v sobotu a neděli 14. a 15. září 2024 už po 42. Prostějovské hanácké slavnosti. Tradiční lidový jarmark s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů je největší folklorní slavnost ve městě, kde se občanům a návštěvníkům města představují folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. V sobotu začíná program v 14:00 a v neděli už od 8:00 hodin.
9. září 2024 16:00
Kultura, Olomoucký kraj

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany na Moravě

Mezinárodní varhanní festival Olomouc nabídne během svého 56. ročníku špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Festival opět hostí chrám sv. Mořice se slavnými a nedávno zrekonstruovanými Englerovými varhanami. Důraz je letos kladen na odkaz českých skladatelů a významné letošní výročí Bedřicha Smetany. Krásu varhanní hudby si vychutnáteod 2. do 16. září 2024.
2. září 2024 7:15
Kultura, Olomoucký kraj

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mlada – tak byla pojemnována sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku. Jméno Kromaňonky navrhovala na jaře 2024 veřejnost a z desítek nejrůznějších návrhů vybrala porota deset nejzajímavějších. Nejvíce hlasů získala právě Mlada.
30. srpen 2024 15:00
Příroda, Olomoucký kraj

Pivovarské slavnosti Holba lákají do Hanušovic

Hanušovický pivovar se v sobotu 31. srpna 2024 rozezní skvělou hudbou na dvou scénách, na čepu budou jesenické legendy a slavnostně se narazí soudek Jubilejního ležáku ke 150. výročí pivovaru Holba. Návštěvníci mohou projít školou čepování piva i pivovarem pod vedením odborníků.
30. srpen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Muzeum olomouckých tvarůžků v Lošticích si připomíná 115 let od pořízení historické fotografie

Před 115 lety byla pořízena první historická fotografie, která zachytila Aloise Wesselse a jeho zaměstnance při výrobě tvarůžků v Lošticích. Tento snímek, pořízený na dvoře domu č. 57 na ulici Palackého, připomíná nejen dlouhou tvarůžkovou historii, ale i trvalou spojitost s místem, kde výroba Olomouckých tvarůžků dodnes probíhá.
29. srpen 2024 14:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj