
Právě po vzoru
Vídně vznikla v druhé polovině 19. století
okružní třída i v
Opavě, která tehdy byla hlavním městem rakouského Slezska. Na místě středověkých hradeb vyrostly honosné budovy, převážně školy a státní instituce, které spojil pás
městských parků. Reprezentativní opavská
Ringstrasse láká na procházku i dnes. Nechte se unést v čase a zažijte atmosféru rakousko-uherského impéria. V Opavě to půjde samo.
Reprezentace, muzea a úřady

Podobně jako podél vídeňské Ringstrasse i podél
opavské okružní třídy vznikl bezpočet monumentálních staveb. Tyto budovy – od
historické výstavní budovy Slezského zemského muzea přes
Obecní dům s
expozicí Cesta města až po
Knihovnu Petra Bezruče – dnes patří k nejhezčím památkám města.
Podobně jako v jiných městech a na jiných okružních se samozřejmě i v
Opavě šlechta a bohatí měšťané předháněli, kdo si u výstavního bulváru postaví
pompézní paláce a domy. Zavzpomínat na staré časy můžete třeba u
Janottovy vily, kterou si nechal v roce 1870 postavit opavský velkoobchodník a zakladatel cukrovarnictví ve Slezsku Josef Janotta. Dnes v ní sídlí
knihovna Slezského zemského muzea, zatímco ředitelství téhož muzea najdete v dalším z reprezentativních paláců. Palác Razumovských coby
zimní sídlo rodiny Camilla Razumovského z let 1891–1893 byl postaven v historizujícím stylu podle návrhu Ludwiga Tischlera. Do okružní třídy shlíží také průčelí bývalého
obchodního domu Breda nebo budovy
Slezské univerzity a řada dalších škol a úřadů.
Co neminout v okolí?

Výlety po okružních třídách mají jediný háček: nevedou přes
historická centra. V
Opavě by rozhodně byla škoda ho vynechat. Chcete vidět město z výšky? Vydejte se na
radniční věž Hlásku na
Horním náměstí. Skvěle uvidíte nejen celé město s hlavní dominantou,
konkatedrálou Nanebevzetí Panny Marie, ale za příznivého počasí dohlédnete dokonce až na
Praděd!
Před
Hláskou najdete další zajímavost:
kašnu zvanou Koule, které se také říká Slunce. Inspirovala totiž vznik
modelu sluneční soustavy a unikátní planetární stezky. Když se po ní vydáte, prozkoumáte nejenom Opavu, ale i celou naši sluneční soustavu.
Modely planet a planetek jsou rozmístěné v příslušných vzdálenostech od kašny v centru města, tedy v poměru 1:626 576 000 oproti skutečné sluneční soustavě; dokonce i jejich velikosti odpovídají poměrem Slunci v kašně.
V letních dnech si zajděte do
Městských sadů a osvěžte se na
funkcionalistickém městském koupališti s vyhřívanou vodou. K němu vás sice okružní třída nedovede, ale areál z dílny místního architekta Otty Reichnera z roku 1931 patří stejně jako budovy v centru k architektonickým klenotům města. Hlavní bazén doplňuje brouzdaliště, písečná pláž s hudebním pavilonkem a sluneční terasa, nechybí ani tobogány, plocha pro plážový volejbal či dětské hřiště.
Půvaby okružních tříd
Vzorem pro všechny okružní třídy je vídeňská Ringstrasse, údajně nejkrásnější bulvár na světě. Velkorysá ulice lemovaná výstavními paláci a rozlehlými parky byla ztělesněním snu císaře Františka Josefa I. a zároveň výstavní skříní Rakouska-Uherska.
- Měří 5,3 km a podél ní se našlo místo pro monumentální veřejné budovy: novorenesanční Státní operu, parlament, radnici ve stylu vlámské gotiky (o ní jsme už v seriálu #světovéČesko psali, jejím dvojčetem totiž je radnice v Liberci), novobarokní divadlo Burgtheater či univerzitu. Velkolepým dojmem působí část okružní třídy zvaná Burgring, lemující nejenom habsburskou rezidenci Hofburg, ale také náměstí Marie Terezie se dvěma impozantními budovami, v nichž sídlí Uměleckohistorické a Přírodovědecké muzeum. Mezi nimi pak stojí pomník Marie Terezie.
- Další města, kde zbouraný prstenec hradeb úplně anebo alespoň zčásti vystřídaly okružní třídy, jsou Praha, Olomouc, Hradec Králové anebo Brno. Tamní okružní třída a Ringstraße ve Vídni dokonce vznikaly současně a za účasti stejných architektů, hlavní návrh vypracoval Ludwig Förster.