ÚvodAktuality#světovéČesko a červeno-bílá pohádka na zámku Hradec nad Moravicí
Památky

#světovéČesko a červeno-bílá pohádka na zámku Hradec nad Moravicí

  • 5. září 2020
V okamžiku, kdy z náměstí projdete vstupní branou zámku Hradec nad Moravicí, ocitnete se zpátky v minulosti. Anebo v pohádce? Platí obojí: už před více než deseti lety vyhrál anketu O nejpohádkovější hrad nebo zámek v Česku. Když se zastavíte, pohledem přeletíte zubatá cimbuří a špičaté věže Červeného zámku a zapomenete na třetí tisíciletí, snadno si představíte, že jste v docela jiné době. Ale ve které?

Romantika režného zdiva a středověku z ptačí perspektivy – kdo by ptákům nezáviděl?

zámek Hradec nad Moravicí
hrad De Haar
Pokud byste se dostali do 13. století, možná byste byli svědky toho, jak král Přemysl Otakar II. na místě vypáleného hradiska zahájil stavbu nového gotického hradu. Kdo si vybere 16. století, zažije časy Pruskovských z Pruskova: ti zahájili přestavbu hradního areálu na renesanční sídlo se zahradou a lesoparkem. Pokud ale chcete zažít zámek Hradec nad Moravicí v jeho nejlepších časech, vyberte si doby, kdy panství patřilo pruské knížecí rodině Lichnovských z Voštic. Zámku dali novou empírovou podobu a v druhé polovině 19. století k němu přistavěli nejenom Bílou věž, ale i Červený zámek s krásnou bránou, kterou se dnes do areálu vstupuje. Kdo by uvěřil, že kdysi sloužil jen jako konírna, kočárovna a hospodářské zázemí?
 

Zámek plný hudby

Už v časech renesance v Hradci nad Moravicí působila řada domácích hudebníků, od třetiny 18. století existovala i zámecká kapela a v divadelním sále se inscenovaly opery. Společenskou úroveň hradeckého panství povzneslo ještě o něco výš působení šesti generací knížat a hrabat Lichnovských. Zasloužili se nejenom o vytvoření cenných sbírek, ale i o rozvoj kultury a umění. Udržovali přátelské styky s hudebními skladateli Mozartem a Paganinim, s literáty jako byli Rainer Maria Rilke či Mark Twain, Hradec navštívili skladatel Ferenc Liszt a jeho dcera Cosima Wagnerová nebo Josef Mánes. Protože Lichnovští působili také v diplomatických službách, na Hradec zavítal také německý kancléř Otto von Bismarck nebo německý císař Vilém II.

Část sbírek si Lichnovští odvezli na útěku před postupující frontou na konci druhé světové války do Vídně, leccos ale na zámku můžete vidět dodnes, například housle ze 17. století z dílny italského výrobce Giovanniho Grancina anebo nádherné Mondiniho clavicembalo, na které hrál i Mozart.
 

Hradecká Beethovenova Osudová

Co všechno můžete v Hradci nad Moravicí vidět? Společenské i reprezentační sály, jídelnu, kuřárnu s kulečníkovým stolem, dámský rokokový salón, ložnici kněžny, pracovnu, krásnou čítárnu s knihovními sály anebo kočár, kterým jezdil kníže Karel Max Lichnovský. A také pamětní hudební salón skladatele Ludwiga van Beethovena (1770–1827), který zámek navštívil dokonce dvakrát, a to v letech 1806 a 1811.

Ostatně Beethovenův klavír, na kterém při pobytu v Hradci hrál a komponoval, patří k nejcennějším exponátům zámku. Víte, že klasicistní kladívkový instrument v mahagonové skříni pro Mistra osobně objednal hrabě Lichnovský až v Paříži? Stál ho 600 tolarů a právě nyní opět září novotou: obudiv si zaslouží hlavně jeho nejkrásnější část, podmalby na skle, jedna čelní a dvě boční. Jsou provedené s použitím plátkového zlata a stříbra, uprostřed té čelní je jméno výrobce Erard Frères.

Oblíbenou otázkou návštěvníků zámku je, co vlastně Beethoven na klavír hrál? Legendy tvrdí, že pobyty na hradeckém zámku Beethovena inspirovaly k symfonii číslo 5, tedy slavné Osudové. Zazněla tu i jeho nejznámější klavírní skladba Pro Elišku? Nevíme to jistě, ale možná ano: její part nalezl až v roce 1865 německý vědec Ludwig Nohl, složena byla v roce 1810, tedy rok před druhou Beethovenovou návštěvou na zámku.
 

Pět hradeckých zastavení a jedno v Nizozemí

  • hradecký zámek navštívíte, nezapomeňte se také projít křížovou cestou k vrchu Kalvárie, odkud jsou krásné pohledy na Hradec nad Moravicí a Opavu.
  • K procházkám láká také rozlehlý anglický park, protkaný sítí pohodlných cest a stezek se spoustou vyhlídek a odpočívadel. Okouzlí vás zejména Bukový chodník, úzká pěšina vinoucí se pod korunami prastarých stromů nad údolím Moravice, nebo vyhlídka Rondela.
  • Červenému zámku z režného zdiva a červeného pískovce vrátila nedávná obnova starý šarm a původní ráz. Když jej v 80. letech 19. století navrhl architekt Alexis Langer, inspiroval se severoněmeckými gotickými hrady. Kníže tu choval anglické plnokrevníky, za první světové války konírny sloužily jako lazaret pro raněné vojáky. Za minulého režimu byl v Červeném zámku hotel, který ale později vyhořel.
  • Nejpohádkovějšímu zámku v Česku se filmaři překvapivě dlouho vyhýbali, teprve v roce 2019 se tu natáčela pohádka Princezna a půl království. Červený zámek se tehdy proměnil v sídlo samolibého krále Egona v podání Jakuba Prachaře.
  • Návštěvu zámku v Hradci nad Moravicí můžete spojit s prohlídkou arboreta Nový dvůr anebo zámku Raduň: spojuje je několik cyklotras i zvýhodněné vstupné.
  • Protějškem hradeckého zámku je v kampani #světovéČesko středověký hrad De Haar poblíž nizozemského Utrechtu. Během 15. století byl zpustošen a opuštěn, ale když jej na konci 19. století zdědil baron Etienne van Zuylen van Nijevelt van Haar, probudil se k novému životu. Díky finanční podpoře své bohaté manželky Helene de Rothshild baron hrad proměnil v pohádkové sídlo, vybavené veškerým moderním pohodlím té doby. Dnešní podobu mu dal architekt Pierre Cuypers, mimo jiné autor návrhů majestátních budov Říšského muzea a hlavního vlakového nádraží v Amsterdamu. Za vidění stojí také zahrady a parky. A jedna třešnička na dortu pro všechny paní a slečny: nenechte si ujít zámeckou kuchyni v retro stylu, dodnes plně funkční!
Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí Památky

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Naučná stezka Bukový chodník v Hradci nad Moravicí Příroda

Naučná stezka Bukový chodník v Hradci nad Moravicí

Bukový chodník je naučná stezka, která byla vyznačena v oblasti zámeckého parku v Hradci nad Moravicí. Je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších lesních cest v parku.

Bílá věž v Hradci nad Moravicí Památky

Bílá věž v Hradci nad Moravicí

Nejvýše vypínající se stavbu zámeckého areálu postavil kníže Karel Maria Lichnovský ji v roce 1887.

Vyhlídkova bašta – Rondela v Hradci nad Moravicí Příroda

Vyhlídkova bašta – Rondela v Hradci nad Moravicí

Vyhlídka byla postavena na sklonku 19. století jako součást úprav zámeckého parku.

Leonardova vyhlídka v Hradci nad Moravicí Příroda

Leonardova vyhlídka v Hradci nad Moravicí

Vyhlídka se nachází na západní vyhlídkové terase hradeckého parku za Bílou věží.

Kostel sv. Petra a Pavla v Hradci nad Moravicí Památky

Kostel sv. Petra a Pavla v Hradci nad Moravicí

Kostel sv. Petra a Pavla byl vystavěn v letech 1587-1594 na popud horlivého katolíka Kašpara Pruskovského z Pruskova, který krátce před započetím stavby získal do svého majetku hradecké panství.

Mechtildina vyhlídka v Hradci nad Moravicí Příroda

Mechtildina vyhlídka v Hradci nad Moravicí

Vyhlídka se nachází v zámeckém parku a byla oblíbeným místem kněžny Mechtilde Lichnovské.

Slezská kalvárie v Hradci nad Moravicí Památky

Slezská kalvárie v Hradci nad Moravicí

Za iniciátorku a zakladatelku hradecké Kalvárie je považována Anna Marie Thomagnini, matka majitele hradeckého panství. Podle jejích pokynů došlo po roce 1750 k výstavbě 14 mohutných sloupů, které nesly obrazy s výjevy Kristova umučení.

Další aktuality

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 14. až 15. září 2024 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
11. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Bělský les v Ostravě zavoní pryskyřicí a pilinami – koná se zde Festival dřeva

Přijďte tuto sobotu poznat les a lesnické práce trochu jinak! V Ostravě, v areálu Bělského lesa, se koná vůbec největší lesnická akce v Moravskoslezském Kraji! Festival dřeva chce 14. září 2024 ukázat dřevo ve všech jeho podobách, mimo jiné i prezentaci zahradní a lesní techniky světových značek. Akce začíná v 11:00 hodin, začátek závodu dřevorubců je pak naplánován na 13:30 hodin.
11. září 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.
11. září 2024 4:48
Životní styl, Moravskoslezský kraj

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.
6. září 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nový Jičín se na letošních slavnostech rozletí do světa za slavnými rodáky

Nový Jičín chystá již 29. městské slavnosti, které se konají vždy v době Dnů evropského kulturního dědictví. Program začne v pátek 6. a bude pokračovat i v sobotu 7. září 2024. Letošní téma oslav je Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně. Součástí programu bude, kromě výstav, koncertů, divadla a workshopů, i tradiční kostýmovaný průvod a alegorické vozy.
6. září 2024 12:37
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Bike Valachy Bílá láká do sedla! Zazávodí si i rodinné týmy

Hned tři novinky přinese letos milovníkům horských kol tradiční závod Bike Valachy Bílá v sobotu 7. září ve Ski areálu Bílá. Pořadatelé rozšiřují závodní trasy ze dvou na pět, aby závod ještě víc přiblížili hobby cyklistům a rodinám s dětmi. Předpověď počasí slibuje na víkend mírné ochlazení s teplotami kolem 23°C, účastníky tak čeká opravdu příjemný sportovní zážitek okořeněný malebnými beskydskými terény s výhledy i hlubokými lesy s trasou částečně vedenou i po slovenském území.
5. září 2024 17:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Bunkr Na Trati je 25 let otevřen veřejnosti, láká na dokonalý historický zážitek

Muzeum v bunkru MO-S5 Na Trati ve Starém Bohumíně letos slaví 25 let od svého vzniku. Pěchotní srub, o který pečuje Klub vojenské historie Bohumín, je součástí populární moravskoslezské Technotrasy. Podívejte se s Kudy z nudy na zajímavosti o prvorepublikovém bunkru.
4. září 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 4. 9. 2024 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
2. září 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj