Exponát muzeu darovali oba konstruktéři. Ponorka je začleněna do sbírky, která bude prostřednictvím jednotlivých sbírkových předmětů a jejich dokumentace s hrdostí prezentovat řadu ve světovém měřítku význačných a úspěšných výsledků práce českých vynálezců, objevitelů a konstruktérů. Technické muzeum zde připomíná třeba kontaktní čočky Otty Wichterleho, polarografii Jaroslava Heyrovského nebo vývoj elektronových mikroskopů v brněnské Tesle.
Model E 2 je součástí řady podmořských člunů, které vyvinula švýcarská firma Underwater Systems. Čeští konstruktéři pro firmu pracovali jako emigranti od 60. let. Ponorka je velmi pohyblivá, váží 630 kilogramů, je vysoká asi 1,4 metru a dlouhá 1,85 metru. Průzkumník se s ní může ponořit až 210 metrů pod hladinu a zůstat tam až deset hodin.
Díky těmto vlastnostem může být plavidlo operativně využíváno jak ve sladkých vodách, tak v moři. Tlakové těleso ponorky je zhotoveno z oceli. Hlavními materiály použitými pro konstrukci výstroje a příslušenství ponorky jsou akryl, hliník a nerezavějící ocel. Na ponorce zaujme i její žlutá barva.