ÚvodAktualityTeplice zahajují lázeňskou sezónu
Lázně a wellness

Teplice zahajují lázeňskou sezónu

  • 23. května 2024
V pátek odpoledne a o víkendu 24. 5. až 26. 5. 2024 Teplice slavnostně zahajují již 870. lázeňskou sezónu. Všeobecně zvaná „Lázeňská“ je však v teplickém pojetí nenapodobitelným zážitkem, co do rozsahu i rozmanitosti. Obrovská párty pod širým nebem nenechá nikoho na pochybách, že je čas oslav a veselí. Místní, lázeňští hosté i turisté jako každý rok opět zaplní v tisících teplické ulice a parky, aby si užili nenapodobitelnou atmosféru.
TepliceUžijte si krásný víkend v Lázních Teplice! Dílčími akcemi nabitý víkendový program zahrnuje rozmanitá hudební vystoupení, divadelní představení, řemeslné trhy, ochutnávky regionálních specialit, sportovní zápolení, pouťové atrakce, multikulturně zaměřené akce a mnoho dalších zajímavostí. Je třeba, jako každý rok, posvětit prameny, poděkovat jim a pořádně oslavit to, že Teplice mají pod nohama léčivou sílu. Oslavy po tři dny promění střed města na jednu velkou slavnost pod širým nebem. Několik hudebních scén různých žánrů nabídne nespočet koncertů, letní kino, muzikál, historické tržiště a samozřejmě hlavní bod – poděkování teplickým vodám za jejich dar.

Koktejl muziky, kultury a zábavy bude neředěný a rozsáhlý. Na hudebních pódiích se představí známá jména česko-slovenské hudební scény, jako je No Name, Pražský výběr, Wohnout, Adam Ďurica, Zrní, Juwana Jenkins, Tomáš Klus & Cílová skupina, Milan Peroutka & Perutě, Sebastian, Věra Martinová, Marcela Holanová, Martha a Tena Elefteriadu nebo Justin Lavash.

lázně teplicePo celou dobu slavností bude Lázeňská ulička zdrojem lázeňského piva a občerstvení do ruky i s posezením. V sobotu a v neděli máme pro vás tip na dobré občerstvení v Lázeňské uličce, kde bude k dostání oblíbená lázeňská žebrobageta, jejíž náplň je mnoho hodin naložené rozpadající se masíčko. Dá se tu pohodlně posedět a s výhledem na kostelní věž a lázeňské korzování vychutnat.
Dětem vedle natočí lázeňskou zmrzku a vy se můžete nechat zasvětit, jak se v našem kraji dá stát vinařem. Vinařství pod Radobýlem kráčí cestou ryzí poctivosti a dosahuje ve zdejším terroiru excelentní chuti i bez populistického doslazování. Pivaři najdou u hlavní scény věhlasné i nové lázeňské pivní speciály. V předvečer oslav lázeňské sezóny se zároveň zahajuje Beethovenův festival. Velká pocta někdejšímu slavnému hostu teplických lázní zve na šňůru koncertů s mezinárodní účastí. První výkop bude mít 23.5. Smetanova Má vlast pod taktovkou čestného šéfdirigenta Charlese Olivieri Munroa. Vrcholem sobotního večera 25. 5. bude ve 22:22 velký ohňostroj.


Jak "žena znamenité krásy" Teplice založila

Lázně TeplicePřed 869 lety – v roce 1154 – založila druhá česká královna Judita (matka Přemysla Otakara I.) klášter „ad aquas calidas“ (tj. u teplých vod). Judita, dle dobových pramenů „žena znamenité krásy, podnikavého ducha, mysli smělé a milovnice nauk i literatury, zběhlá v řeči latinské a ve věcech politických“,  iniciativně podporovala stavitelství. Nechala vybudovat nejstarší kamenný most v Praze, v té době byl Juditin most nejreprezentativnějším v celé střední Evropě.
 
O další středoevropské prvenství se zasloužila založením kláštera „ad aquas calidas“ (u teplých vod) na území Teplic. Řeholnice benediktinského řádu využívaly léčivé prameny při péči o nemocné. Toto první organizované užití termálních pramenů dalo vzniknout lázeňské tradici v Teplicích a královna Judita tak stála u zrodu nejstarších středoevropských lázní. V milovaném teplickém klášteře Judita pravděpodobně strávila poslední léta a jsou zde uschovány i její ostatky.
Teplické lázně, nejstarší ve střední Evropě, miloval již Goethe

Teplické lázně, nejstarší ve střední Evropě, miloval již Goethe

Teplice, nejstarší lázně ve střední Evropě, se mohou pochlubit téměř dvoutisíciletou tradicí lázeňství. Prohlédněte si město, jemuž se díky výstavné reprezentativní architektuře říkalo Malá Paříž, a odpočiňte si v rekreačním bazénu s termální vodou ve zdejším Aquacentru.

Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů Lázně a wellness

Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů

Svěřit se teplickým pramenům znamená ponořit se do vody, která 18 000 let strávila ve vulkanickém podloží. Takový zážitek přináší pobyt v Lázních Teplice v Čechách. Když se spojí účinky termální vodoléčby a odborné péče i chronické obtíže mizí, z Teplic si lidé odvážejí novou pohybovou kondici.

Císařské lázně Teplice v Čechách – prostředí k relaxaci stvořené Lázně a wellness

Císařské lázně Teplice v Čechách – prostředí k relaxaci stvořené

Harmonický a kompaktní lázeňský dům, kde je všude blízko. To jsou Císařské lázně Teplice. Mají pod jednou střechou vše pro osvědčenou lázeňskou léčbu.

Královská galerie hostů v Teplicích Památky

Královská galerie hostů v Teplicích

Pěší zóna v lázeňských Teplicích je výpravou do dějin. A ne ledajakých. Potkáte tu celý průvod králů a císařů, kteří nejraději panovali z teplických termálních koupelí.

Lázeňský hotel Judita v Teplicích Lázně a wellness

Lázeňský hotel Judita v Teplicích

Teplice v Čechách jsou tedy nejstaršími lázněmi v České republice. Nyní můžete toto léčení založené na dlouhodobé tradici vyzkoušet i vy.

#světovéČesko a malý pařížský výlet do Teplic

#světovéČesko a malý pařížský výlet do Teplic

Proč se Teplicím až do druhé světové války říkalo Salon Evropy či malá Paříž? Bylo to kvůli atmosféře historického centra s elegantními domy, kulturní úrovni, působivé architektuře lázeňských sanatorií a hlavně zástupům lázeňských hostů z celé Evropy. Do nejstarších lázní v Česku zkrátka museli alespoň jednou v životě přijet všichni: králové, malíři, básníci a nejlepší umělci své doby.

Když na Sacher, tak do Café Restaurant Sissi Gurmánská turistika

Když na Sacher, tak do Café Restaurant Sissi

Známý vídeňský zákusek dobyl svou chutí celý svět. Od loňského září jsou vídeňské speciality včetně slavného dezertu přístupné také všem obyvatelům a návštěvníkům Teplic právě v Café Restaurant Sissi.

Další aktuality

Za vinobraním se vypravte o víkendu na roudnický zámek

Na vinobraní v Roudnici nad Labem si v sobotu 7. září 2024 můžete vybrat z široké nabídky vína, burčáku a občerstvení. Součástí Roudnického vinobraní v zámeckém areálu bude i hudební festival s programem na dvou scénách. Ať už vás na tuto oblíbenou slavnost přivede chuť na burčák, koncerty, nebo touha aktivně strávit den se svou rodinou či přáteli, máte se opět na co těšit
7. září 2024 7:37
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Nenechte si ujít Den otevřených dveří přehrady Fláje

Portál Kudy z nudy tentokrát udělá radost milovníkům technických památek. V sobotu 7. září 2024 se bude konat Den otevřených dveří přehrady Fláje. Naskýtá se tak možnost podívat se do útrob přehrady, která bude pro všechny zájemce otevřená od 9:00 do 16:00 hodin. Exkurze do hráze jsou navíc bez rezervace.
5. září 2024 14:00
Zážitky, Ústecký kraj

Jak poznat Lovosice za jeden den

Renesanční zámek a secesní radnice, plavba lodí po Labi, hora Lovoš a Opárenské údolí, lesopark Osmička, rozhledna a krásná okolní příroda: to jsou Lovosice, město v srdci Českého středohoří. Jsou ideálním místem pro jednodenní výlet, ale můžete se tu také zastavit cestou na dovolenou anebo při výletu vlakem po Švestkové dráze. Na Kudy z nudy vám nabídneme místa v Lovosicích a jejich okolí, která snadno poznáte za jediný den.
4. září 2024 8:11
Zážitky, Ústecký kraj

Žatecká Dočesná je tady: užijte si tradiční vrcholnou akci královského města

Velkolepé oslavy chmelu a piva slibuje další ročník Dočesné v Žatci. Právě díky kvalitnímu žateckému chmelu je české pivo tak výjimečné! Ochutnávat se bude pivo od téměř padesátky pivovarů z celé naší republiky i ze zahraničí. Kromě tradičních soutěží, jako jsou například tanec s korbelem na hlavě nebo ruční česání chmele, se návštěvníci mohou těšit na bohatý kulturní program ve dnech 6. až 7. září 2024.
3. září 2024 13:00
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Ústecko si připomene 211. výročí bitvy u Chlumce

Ústecko zažije rekonstrukci napoleonských šarvátek a bitev, které připomenou 211. výročí slavného střetu koaličních vojsk Rakouska, Ruska a Pruska s francouzskou armádou generála Vandamma. Hlavní sobotní bitva 7. září se bude tradičně odehrávat na bojišti Chlumec pod Horkou, od středy 4. do pátku 6. září budou v okolních obcích Petrovice, Tisá, Telnice a Velké Chvojno probíhat další doprovodné akce. Můžete se těšit na dobový vojenský tábor, pochody vojsk a samozřejmě šarvátky a bitvy. V té hlavní, sobotní, vojáci nasadí do boje kromě pěchoty i dělostřelectvo a jízdu s koňmi.
2. září 2024 12:00
Kultura, Ústecký kraj

Znáte České středohoří? Udělejte si krásný výlet do přírody a zdolejte tamější vrcholy!

České středohoří je zvláštní krajina kopců a vrcholů o rozloze 1063 km². Svůj dramatický vzhled získalo v průběhu třetihorní vulkanické činnosti a následným zvětráváním a erozí během četných změn klimatu ve čtvrtohorách. Dnes jsou sluncem vyhřáté stráně kopců sopečného původu domovem mnoha vzácných druhů bezobratlých živočichů a rostlin, které se v okolní zemědělské krajině již nenachází. Specifické přírodní podmínky jsou také důvodem, proč je České středohoří jedna z nejbohatších oblastí na množství druhů rostlin a živočichů v České republice. Žije zde několik desítek druhů, které se počítají mezi kriticky nebo silně ohrožené živočichy. A kde poznat přírodní krásy z první ruky či na jakou horu v Českém středohoří vyšplhat? To vám poradí Kudy z nudy ve svých dnešních tipech.
30. srpen 2024 14:00
Příroda, Ústecký kraj

Zoo Děčín se rozloučí s prázdninami oslavou 75. narozenin a medvědím rekordem

Jak se stylově rozloučit s prázdninami? Přeci v Zoo Děčín! V sobotu 31. srpna 2024 oslaví děčínská zoo 75. narozeniny a zároveň se pokusí o vytvoření nového českého rekordu, který bude spočívat v tom, aby se v zoo sešlo co nejvíce lidí v tričku s medvědem. Dospělý v tričku s medvědem zaplatí vstupné 75 Kč, děti, studenti a senioři pak za pouhou padesátikorunu. Tak už máte své tričko?
29. srpen 2024 14:55
Příroda, Ústecký kraj

Rozhledna na Děčínském Sněžníku slaví 160 let!

Letos je tomu 160 let, kdy jedna z nejstarších a nejkrásnějších českých rozhleden byla poprvé zpřístupněna veřejnosti. Stalo se tak v roce 1864. Třicet metrů vysoku kamennou věž nechal na nejvyšší stolové hoře Labských pískovců vybudovat majitel panství hrabě František Antonín Thun. Jako součást trigonometrického systému sloužila hlavně pro potřeby zeměměřičů, ale už od samého počátku umožňovala i výletníkům daleké výhledy do oblasti Českosaského Švýcarska, Českého středohoří a Krušných hor.
28. srpen 2024 6:00
Příroda, Ústecký kraj