ÚvodAktuality#světovéČesko a malý pařížský výlet do Teplic
Lázně a wellness

#světovéČesko a malý pařížský výlet do Teplic

  • 14. července 2021
Proč se Teplicím až do druhé světové války říkalo Salon Evropy či malá Paříž? Bylo to kvůli atmosféře historického centra s elegantními domy, kulturní úrovni, působivé architektuře lázeňských sanatorií a hlavně zástupům lázeňských hostů z celé Evropy. Do nejstarších lázní v Česku zkrátka museli alespoň jednou v životě přijet všichni: králové, malíři, básníci a nejlepší umělci své doby.

Navštivte tzv. Malou Paříž a odpočiňte si jako Beethoven…

Teplice
Paříž
Lázeňské město Teplice uvelebené v širokém údolí mezi Krušnými horami a Českým středohořím se pyšní nejdelší lázeňskou tradicí ve střední Evropě. Stejně jako loni se můžete těšit na vyjížďky turistickým vláčkem Humboldt, výlety kabrio-busy a speciální kartu Teplice Card se slevami na vybraná místa a služby.
 

Co musíte vidět a zažít v Teplicích?

Noblesní atmosféru Malé Paříže a její barokní skvosty může obdivovat každý: zastavte se na zámku v Regionálním muzeu a na Zámeckém náměstí obdivujte barokní kostel zasvěcený patronovi léčivých pramenů Janu Křtitelivyhlídkovou věží i skvostný barokní sloup Nejsvětější Trojice. Při procházce lázeňskými parky se zastavte u Jubilejní kašny. Říká se jí také Kolostůjova, to podle muže jménem Kolostůj. Patřilo mu prý prasátko, které se zaběhlo během pastvy a pastýři je pak našli ležet opařené v horkém prameni. Čuníka coby objevitele lázeňských pramenů připomíná výklenek s keramickým reliéfem prasečí hlavy, kde vyvěrá Pravřídlo, nejstarší pramen Teplic. Příběh je to hezký a děti ho ocení, my však víme, že u zrodu nejstarších středoevropských lázní nestálo prasátko, ale královna Judita.

Kdo chce horké prameny vyzkoušet vlastní kůži, musí zamířit do Aquacentra nebo do  Thermalia: termální centrum, v němž minerální voda zabírá 450 metrů čtverečních, najdete v lázeňském domě Beethoven.
 

Teplické lázně: jak jsou vlastně staré?

Kdy k objevu pramenů došlo? Prasečí příběh se podle kroniky Václava Hájka z Libočan odehrál už na začátku 8. století, ale podle historiků se ale o teplických pramenech vědělo už mnohem dřív: protože jsou teplé, v zimě kolem nich bývala pára a takové místo lidé nemohli přehlédnout. V samotných Teplicích však odpočítávají lázeňské sezony od roku 1154, kdy tu česká královna Judita založila klášter „ad aquas calidas“, tedy u teplých vod. Řeholnice benediktinského řádu je využívaly při péči o nemocné, a právě první organizované užití termálních pramenů dalo vzniknout lázeňským tradicím. Navíc v milovaném teplickém klášteře Judita pravděpodobně strávila poslední roky života a nakonec tu byla pochovaná. Její bustu se prohlédnete v podloubí Císařských lázní: je výsledkem vědecké analýzy z ostatků takřka 900 let pohřbených v teplické románské bazilice. Zajděte jí složit hold.
 

Humboldt: vláček a cestovatel

Popularita teplických lázní rostla po celé 18. století a brzy šlo o jednu z nejmódnějších sezónních destinací v Evropě. Už na počátku 19. století se městu přezdívalo Malá Paříž. Mnoho z tehdejší atmosféry zůstalo v teplických ulicích, náměstích a zahradách dodnes.

Nejlépe se s Malou Paříží seznámíte při vyjížďce turistickým vláčkem Humboldt, který v pravidelných časech vyjíždí ze Zámeckého náměstí a přes Zámecký a Šanovský park jezdí k Botanické zahradě, kde i krátce zastavuje, a dál až třeba na Doubravskou horu nad městem. A proč Humboldt? Jmenuje se po německém přírodovědci, jehož cestovatelské aktivity jsou dnes stejně proslulé jako ty vědecké. Friedrich Heinrich Alexander svobodný pán von Humboldt (1769–1859) miloval sever Čech a do Teplic se pravidelně vracel jako člen doprovodu pruského krále Fridricha Viléma III. Ten patřil k dlouholetým návštěvníkům teplických lázní a od roku 1812 až do své smrti roku 1840 sem jezdil téměř každý rok.
 

Prohlídky města i jeho okolí

S městem vás seznámí prohlídky, které pořádá turistické centrum VisitTeplice. Každý den se můžete s průvodcem projít historickým centrem a navštívit ostatky prvomučedníka St. Clari ze 4. století umístěné v chrámu Povýšení sv. Kříže a užít si nádherný výhled z věže kostela sv. Jana Křtitele. Připraveno je i několik balíčků atraktivních výletů nejenom pro milovníky historie a přírody, ale také pro fanoušky techniky nebo šperků. Jedna z tras míří například na zámek Jezeří a na přehradu Fláje, kde si prohlédnete útroby jediné pilířové přehradní nádrže v Česku, další vás zavede na zámek Duchcov a na Komáří vížku, z níž nejdelší sedačkovou lanovkou ve východní Evropě sjedete do Krupky a projdete se bývalou důlní štolou Starý Martin, zapsanou mezi památky UNESCO v rámci Hornického regionu Krušnohoří. Pro milovníky piva je určená Pivní cesta, trasa Sladké mámení pak nabízí prohlídku  Třebenic, města proslulého českými granáty ‒ ve zdejším muzeu je k vidění replika šperků Ulriky von Levetzow, které jí daroval básník Johann Wolfgang von Goethe – a zavede výletníky i do čokolaterie na úpatí zříceniny hradu Košťálova.
 

Víte, že?

  • V Malou Paříž se Teplice začaly měnit v době, kdy na zdejším zámku sídlil rod Clary-Aldringenů. Zasloužili se o jeho barokní přestavbu, a přestože průčelí bylo později upraveno v klasicistním duchu, v zámecké zahradě si dodnes prohlédnete například nádherný Zahradní dům z roku 1732 i barokní Ptačí schody s někdejší voliérou.
  • Alexander von Humboldt okolí Teplic, České středohoří a kaňon Labe prozkoumával s velkým nadšením. Ke každoročnímu královskému programu patřil výlet na Milešovku spojený s pozorováním východu slunce. Přestože Alexander von Humboldt procestoval celý svět, právě výhled z Milešovky prohlásil za třetí nejkrásnější na světě.
  • Protože v teplických lázních už tehdy vzkvétala organizovaná turistika, ve stopách krále se mohli vydat i jiní lázeňští hosté. Komu se zachtělo podobných zážitků, mohl se vydat na vrcholek, přespat v improvizovaných chýších z větví a mechu, dopřát si malé občerstvení a ráno pak sledovat východ slunce.
Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů Lázně a wellness

Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů

Svěřit se teplickým pramenům znamená ponořit se do vody, která 18 000 let strávila ve vulkanickém podloží. Takový zážitek přináší pobyt v Lázních Teplice v Čechách. Když se spojí účinky termální vodoléčby a odborné péče i chronické obtíže mizí, z Teplic si lidé odvážejí novou pohybovou kondici.

Lázeňský hotel Judita v Teplicích Lázně a wellness

Lázeňský hotel Judita v Teplicích

Teplice v Čechách jsou tedy nejstaršími lázněmi v České republice. Nyní můžete toto léčení založené na dlouhodobé tradici vyzkoušet i vy.

Zřícenina gotického hradu Doubravská hora na okraji Teplic Památky

Zřícenina gotického hradu Doubravská hora na okraji Teplic

Krásnou dominantou mezi Krušnými horami a Českým středohořím je Doubravská hora s hradem Doubravka, který se od nepaměti tyčí nad Teplicemi. Jeho historie se datuje do 15. století, kdy jej na vrcholu hory dal vybudovat Jakoubek z Vřesovic.

Zámek Teplice – Regionální muzeum v Teplicích Kultura

Zámek Teplice – Regionální muzeum v Teplicích

Zámek Teplice je od roku 1947 sídlem muzea, které navazuje na tradici sahající k roku 1894, kdy se zde ustavila Muzejní společnost. Nachází se v nejstarší části lázeňského města Teplice, obklopený rozsáhlou zahradou, na místě, kde ve 2. pol. 12. stol. založila královna Judita klášter benediktinek.

Umělá jeskyně Grotta v Teplicích Památky

Umělá jeskyně Grotta v Teplicích

V nově zrekonstruovaných prostorách zámku v Teplicích, kde sídlí Regionální muzeum, vznikla unikátní Grotta a sál s výmalbou. Je součástí expozice Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích a románské krypty.

Minerální prameny Pravřídlo a Hynie v Teplicích Lázně a wellness

Minerální prameny Pravřídlo a Hynie v Teplicích

Hlavním léčebným zdrojem teplických lázní jsou termální prameny. K lázeňským účelům jsou používány termální prameny Pravřídlo a Hynie. Teplota vyvěrající termální vody je 39-44°C. Ve všech lázeňských domech jsou prameny využívány především k léčení.

Krušnohorské divadlo Teplice Kultura

Krušnohorské divadlo Teplice

Krušnohorské divadlo je součástí Domu kultury Teplice. Je využíváno jako stagiona, která zprostředkovává představení divadelních souborů a umělců z celé republiky. Budova divadla je jednou z mnoha významných dominant města, která umocňuje krásu lázeňského prostředí.

Císařské lázně Teplice v Čechách – prostředí k relaxaci stvořené Lázně a wellness

Císařské lázně Teplice v Čechách – prostředí k relaxaci stvořené

Harmonický a kompaktní lázeňský dům, kde je všude blízko. To jsou Císařské lázně Teplice. Mají pod jednou střechou vše pro osvědčenou lázeňskou léčbu.

Aquacentrum Teplice – plavecký bazén a dětský svět Lázně a wellness

Aquacentrum Teplice – plavecký bazén a dětský svět

Aquacentrum Teplice prošlo nedávno rekonstrukcí a areál se přeměnil na Dětský svět s moderními vodními atrakcemi. Součástí areálu je i 25 m plavecký bazén a saunový svět. Nechybí ani možnost venkovního slunění.

Thermalium v Lázních Teplice Lázně a wellness

Thermalium v Lázních Teplice

V lázeňském domě Beethoven v Teplicích naleznete komplex největších a nejteplejších bazénů s čistě termální vodou v Čechách. Složení pramene předchází osteoporóze, pomáhá oddálit změny v kloubech, posiluje pohybovou kondici.

Vyhlídková věž chrámu Jana Křtitele v Teplicích Památky

Vyhlídková věž chrámu Jana Křtitele v Teplicích

Vystoupejte na vrchol věže barokního chrámu a kochejte se nádherným výhledem na město Teplice. Interiér věže nabízí expozici z historie Teplic nazvanou "Teplické katastrofy".

Když na Sacher, tak do Café Restaurant Sissi Gurmánská turistika

Když na Sacher, tak do Café Restaurant Sissi

Známý vídeňský zákusek dobyl svou chutí celý svět. Od loňského září jsou vídeňské speciality včetně slavného dezertu přístupné také všem obyvatelům a návštěvníkům Teplic právě v Café Restaurant Sissi.

Symfonie barev, vůní a chutí v restauraci Beethoven Gurmánská turistika

Symfonie barev, vůní a chutí v restauraci Beethoven

Nechte se unést atmosférou genia loci v Restauraci Beethoven. Krásné prostředí teplických lázní inspirovalo samotného Ludwiga van Beethovena k napsání dopisu „nesmrtelné milence“. Restaurace se pyšní zařazením do Maurerova výběru Grand Restaurant.

Další aktuality

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Labských pískovců

Letos již 52. ročník jedné z nejlepších a největších turistických akcí ve střední Evropě – Za posledním puchýřem 2024 zve od 14. do 17. listopadu všechny milovníky turistiky po stopách skalních hrádků Labských pískovců. Těšit se můžete na turistické trasy, komentované prohlídky Plšíkovy zahrady i exkurze s Národním parkem České Švýcarsko anebo autobusové výlety. Celé akci bude vévodit sobota 16. listopadu, kdy se všichni turisté rozprchnou na trasy do širokého okolí městečka. Zároveň s pochodníky se na akci těší i vyznavači zimního táboření, neboť Za posledním puchýřem představuje zároveň zahájení 9. ročníku zimního táboření Klubu českých turistů.
12. listopad 2024 14:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Mezinárodní taneční festival roztančí Ústí nad Labem

O víkendu 23. – 24. listopadu 2024 se v ústeckém Sportcentru Sluneta uskuteční již 54. ročník Mezinárodního tanečního festivalu. Jedná se o dvoudenní unikátní taneční akci, která má již od samých počátků v roce 1970 v programu významné mezinárodní soutěže.
6. listopad 2024 15:56
Zážitky, Ústecký kraj

Národní park České Švýcarsko láká k návštěvě i mimo hlavní sezonu

České Švýcarsko je krásné v každé roční době! V národním parku České Švýcarsko je návštěvníkům k dispozici více než stokilometrová síť značených turistických tras pro různé formy rekreačního využití, turisté mohou využívat i dalších dalších téměř dvou set kilometrů neznačených cest či pěšin. Podzim v Českém Švýcarsku má neuvěřitelnou atmosféru. Objevte nejkrásnější místa Národního parku České Švýcarsko s našimi tipy na výlety!
28. říjen 2024 8:53
Příroda, Ústecký kraj

Na Jezeří se loučí s letošní sezonou mimořádnými prohlídkami

Zámek Jezeří patří k nejzajímavějším památkám v České republice. Zahrnuje v sobě téměř vše, s čím se můžete setkat na ostatních zámcích, ale zároveň se od nich, díky pohnutému osudu, zcela odlišuje. Od 26. října do 3. listopadu je na zámku otevřeno každý den. Ve všední dny začínají komentované prohlídky v 10.00, 12.00 a 14.00 hod. Okruh bez průvodce bude v provozu do 15.00 hod.
26. říjen 2024 10:23
Památky, Ústecký kraj

Poslední prohlídky zámku ve Velkém Březně jsou za dveřmi

O posledních víkendech návštěvnické sezony 2024 nabídne zámek Velké Březno netradiční prohlídky. V sobotu 26.10. ve 14:00 láká zámek na kastelánskou prohlídku zámku. Neděle 3. listopadu 2024 bude patřit tradičnímu Zavírání okenic a slavnostnímu ukončení sezony, poslední prohlídka je spojená se zazimováním zámku hravou formou. Čeká vás přípitek a zamyšlení nad budoucí sezonou. Přání a návrhy návštěvníků jsou zde vždy vítány.
26. říjen 2024 10:07
Památky, Ústecký kraj

Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

V den státního svátku, 28. října 2024, můžete vyrazit nasát atmosféru první republiky do města Úštěk, kde se uskuteční stylová oslava vzniku samostatného Československa – Den českých řemesel. Můžete se těšit na celodenní program s T. G. Masarykem a legionáři, vtipné rohovnické utkání, retro kapely, historickou střelnici, řemeslné dílničky a samozřejmě velký řemeslný jarmark!
24. říjen 2024 6:00
Kultura, Ústecký kraj

Jarní prázdniny 2025 – Ústecký kraj

Ústecký kraj vás i vaše děti okouzlí nejen přírodními krásami. Užijte si jarní prázdniny trochu jinak! Naplánujte si dovolenou plnou skvělých zážitků. Zoologické zahrady, zábavní parky, zámky, muzea, ale i skvělé sjezdovky a běžkařské trasy. Objevte Žatecko a hornický kraj v Krušnohoří, památky zapsané na seznamu UNESCO. Své zimní kouzlo mají i České Švýcarsko a České středohoří.
16. říjen 2024 9:00
Zážitky, Ústecký kraj

Výlety pro samotáře v severozápadních Čechách: objevte České středohoří a Žatecko

Pohádková krajina Českého středohoří, část labského údolí zvaná Porta Bohemica, několik starobylých měst, hrady a zámky – to všechno (a ještě mnohem víc) můžete poznat při výletu do oblasti, kde se po staletí pěstuje chmel, ovoce a vinná réva. Netvrdíme sice, že zde nepotkáte další výletníky, ale bude jich jistě méně než například v Českém Švýcarsku či Krušných horách.
15. říjen 2024 13:00
Příroda, Ústecký kraj