ÚvodAktualityHanácký skanzen Příkazy zve na lidová řemesla a tradiční žně
Kultura

Hanácký skanzen Příkazy zve na lidová řemesla a tradiční žně

  • 11. července 2024
Areál Kameníčkova gruntu a přilehlých stodol, které jsou součástí Hanáckého muzea v přírodě v Příkazech na Olomoucku, ožije v sobotu 13. a 27. července 2024 tesařským řemeslem a žňovými pracemi. Přijďte do Hanáckého muzea v přírodě zažít tradiční lidové práce v autentickém prostředí hanáckého gruntu.

tesařské řemesloBěhem dvou červencových sobot vám ve skanzenu Příkazy ukáží lidoví řemeslníci práci se dřevem a o týden později se budou konat i tradiční letní žně. Cílem programu je ukázat bohatství a rozmanitost nejen folkloru, ale i zručnost řemeslníků. Během soboty 13. července uvidíte tesařské práce, jako je hoblování, otesávání a další zpracování kulatiny za použití speciálních tesařských nástrojů a nářadí. Některé činnosti si budete moci sami i vyzkoušet. Během programu Tesařské práce se budou od 10:00 do 17:00 konat komentované prohlídky Skaličky a výstavy Zranitelné stavební dědictví, pro děti budou přichystané "dřevěné" dílničky.

Žně na HanéŽně na Hané nastanou v sobotu 27. července, kdy bude probíhat sklizeň a výmlat obilí. Zruční zemědělci předvedou sečení obilí kosou (luňákem), vázání do snopů, stavění panáků a mandelů, výmlat obilí cepy a historickou mlátičkou i čištění fukarem. K poslechu zahraje hanácký soubor Klas Kralice na Hané. Hanácké muzeum v přírodě bude otevřeno po celý den od 10:00 do 17:00 hodin a budou probíhat také komentované prohlídky obytné části Kameníčkova gruntu z roku 1876 a přilehlé zahrady se špaletovými stodolami.
 

Hanácké skanzen a život obyvatel hanácké vesnice

skanzen PříkazySoubor staveb lidové architektury v obci Příkazy na Olomoucku nazývaný "Hanácké skanzen", tvoří památkově chráněná usedlost se špaletovou stodolou v zahradě a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další tři památkově chráněné stodoly.

Všechny stavby skanzenu Příkazy pocházejí z 19. století a dokládají místní tradiční architekturu. Mimořádná hodnota v rámci ČR je dána především tím, že se jedná o skanzen in situ, tedy na původním místě takzvaného Kameníčkova gruntu. Sbírky Hanáckého skanzenu jsou zaměřeny na běžný život obyvatel hanácké vesnice s ukázkami života zemědělské rodiny na přelomu 19. a 20. století. Obytná část usedlosti obsahuje předměty a vybavení kuchyně a světnic, od loňska také pravé hanácké hospody, řemeslnickou dílničku s mnoha pomůckami a druhy nářadí. Je zde i malá ukázka starých školních potřeb. Hospodářská část obsahuje předměty spjaté se zemědělstvím a chovem domácího zvířectva, ale také s praním a žehlením. V stodolách pak jsou staré vozy, vozíky, sáně, mlátičky obilí, pluhy nebo secí stroje.

Zranitelné stavební dědictví

17. 6.30. 9.
Zranitelné stavební dědictví

Díky proměnám života zaniká tradiční architektura a s ní nejen její kulturní a historické hodnoty, ale také řada drobných detailů a technologických dovedností.

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy Památky

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy

Soubor staveb lidové architektury v Příkazích (obecně nazývaný "Hanácké skanzen") tvoří památkově chráněná usedlost č. p. 54 s tzv. špaletovou stodolou v zahradě a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další tři stodoly.

Příkazy

Příkazy

Prozkoumejte obec Příkazy, která se nachází mezi Litovlí (cca 9 km) a Olomoucí (cca 10 km), a její nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe. Obec je vyhledávaná pro svou vinařskou tradici, ale také díky skanzenu.

S karavanem po Hané

S karavanem po Hané

Haná patří k nejúrodnějším částem Česka. Najdete tu spoustu farem a firem, které vyrábí dobroty a mnohde vám umožní nahlédnout jim pod ruce. Takže se vydejte na cestu a poznávejte a ochutnávejte Hanou: nabídneme vám čokoládu z Troubelic, dobroty z ovčí farmy i voňavé Loštické tvarůžky. Duchovní potravu pak najdeme na mnoha památkách, v jeskyni i ve skanzenu!

Další aktuality

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany na Moravě

Mezinárodní varhanní festival Olomouc nabídne během svého 56. ročníku špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Festival opět hostí chrám sv. Mořice se slavnými a nedávno zrekonstruovanými Englerovými varhanami. Důraz je letos kladen na odkaz českých skladatelů a významné letošní výročí Bedřicha Smetany. Krásu varhanní hudby si vychutnáteod 2. do 16. září 2024.
2. září 2024 7:15
Kultura, Olomoucký kraj

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mlada – tak byla pojemnována sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku. Jméno Kromaňonky navrhovala na jaře 2024 veřejnost a z desítek nejrůznějších návrhů vybrala porota deset nejzajímavějších. Nejvíce hlasů získala právě Mlada.
30. srpen 2024 15:00
Příroda, Olomoucký kraj

Pivovarské slavnosti Holba lákají do Hanušovic

Hanušovický pivovar se v sobotu 31. srpna 2024 rozezní skvělou hudbou na dvou scénách, na čepu budou jesenické legendy a slavnostně se narazí soudek Jubilejního ležáku ke 150. výročí pivovaru Holba. Návštěvníci mohou projít školou čepování piva i pivovarem pod vedením odborníků.
30. srpen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Muzeum olomouckých tvarůžků v Lošticích si připomíná 115 let od pořízení historické fotografie

Před 115 lety byla pořízena první historická fotografie, která zachytila Aloise Wesselse a jeho zaměstnance při výrobě tvarůžků v Lošticích. Tento snímek, pořízený na dvoře domu č. 57 na ulici Palackého, připomíná nejen dlouhou tvarůžkovou historii, ale i trvalou spojitost s místem, kde výroba Olomouckých tvarůžků dodnes probíhá.
29. srpen 2024 14:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Vydejte se zlatými horami po stopách zlatokopů

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody i tajemství středověkých štol. Zlatohorská hornická naučná stezka prochází nejvýznamnějšími hornickými památkami u Zlatých Hor, z nichž bylo deset vyhlášeno za kulturní památky. Za dobrodružstvím dávných zlatokopů se vydejte také do skanzenu zlatorudných mlýnů – ukáží vám zde drcení zlaté rudy a při troše štěstí si kousíček zlata můžete odnést domů.
24. srpen 2024 6:00
Letní sporty, Olomoucký kraj

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Čeští králové rozšiřovali svou moc nejen na území Čech, ale také v dalších zemích koruny české, na území Moravy a Slezska (tj. v Markrabství moravském a na území Vévodství slezského). Zde se středobody panovníkovy vlády stávala právě královská města. Někdy jsou označována také jako markrabská, což má jednoduché vysvětlení – jestliže byl panovníkem Moravy člověk, který neměl žádný jiný titul než markrabě, byla jemu podřízená města označována jako markrabská, pokud však měl zároveň i titul českého krále, byla pak města označována jako královská. Poznejte s námi opěrné body mocných panovníků českého středověku.
22. srpen 2024 6:39
Památky, Olomoucký kraj

Hrad Helfštýn přivítá další ročník kovářského svátku Hefaiston

Již 42. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston hostí tradičně na konci srpna hrad Helfštýn. Není tomu jinak ani letos, kdy na hrad přijede na 300 uměleckých kovářů z celého světa. Nejvíce z nich pochází z České republiky a Slovenska, asi stovka umělců přijede z nejrůznějších zemí světa včetně Japonska, Austrálie a USA. Svátek uměleckého kovářství oslaví kováři spolu s návštěvníky na Helfštýně poslední srpnový pátek a víkend tj. od 23. do 25. srpna 2024.
22. srpen 2024 6:00
Kultura, Olomoucký kraj

Festival Hrady CZ pokračuje tento víkend na Bouzově

Jednou z posledních zastávek nejnavštěvovanějšího českého hudebního festivalu Hrady CZ bude předposlední prázdninový víkend, tedy přesněji pátek a sobota 23. a 24. srpna 2024, hrad Bouzov na Olomoucku. Turné na hradě, který byl dějištěm pohádek Pyšná princezna nebo o Princezně Jasněnce a létajícím ševci, se zúčastní přední čeští muzikanti. Na Bouzově vystoupí Lucie, Daniel Landa nebo Chinaski!
21. srpen 2024 19:42
Kultura, Olomoucký kraj