V současnosti zimuje více než 200 jeřábů na několika místech naší republiky. Jeřábi zimují společně ve větších hejnech na lokalitách, kde najdou dostatek potravy a kde mají vhodné místo na nocování s dostatkem nezamrzající vody. Zoologům z Ostravy se daří podrobné chování zimujících jeřábů sledovat díky jeřábovi označenému vysílačem od Zoo Ostrava, který tráví zimní měsíce v teplém Polabí. Tento jeřáb v letošním roce již završí čtvrtý rok života a jako každý rok nyní nastává doba, kdy si obvykle tito majestátní ptáci začínají hledat partnera a vhodnou lokalitu k hnízdění.
Již v polovině února se jeřábi popelaví začínají vracet na svá obvyklá hnízdiště, kde si obhajují své teritorium hlasitým troubením a utvrzují své párové svazky. Na stavbě hnízda i výchově potomstva se podílejí téměř stejnou měrou oba partneři, a proto je důležité, aby jeřábi tvořili harmonizující pár. K upevnění párových svazků využívají mimo jiné tzv. tanec, což je velice složitý sled různých pohybů prováděný synchronizovaně oběma partnery.
Souznění páru je pak stvrzeno duetovým voláním, které je za dobrých podmínek slyšitelné i na několik kilometrů. Jeřábi jsou také často považováni za symbol věrnosti, ačkoliv podle nových výzkumů víme, že tomu tak úplně není. To ale nebrání lidem obdivovat se kráse jejich tanců. Ty jsou pro každý druh jeřábů specifické.
Tanec jeřába bělošíjího, který v tomto období můžete pozorovat v ostravské zoo, je poněkud odlišný od tance našeho jeřába popelavého, který v těchto dnech probíhá i na Kozmických ptačích loukách nedaleko Ostravy. Do dalších tajů severomoravských jeřábů nahlédnete na Facebooku "Jeřábí život".