ÚvodAktualityTřikrát Versailles: ve Slezsku, v Čechách i na Moravě
Památky

Třikrát Versailles: ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

Také u nás máme místa, kterým se díky jejich kráse a nevšední atmosféře říkalo české, slezské či moravské Versailles. Předobraz byl ve všech případech stejný: impozantní zámek u Paříže, oblíbené sídlo francouzských králů s nádvořími a rozlehlými zahradami, v roce 1979 zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO. Posuďte, jak se od francouzské předlohy liší naše Versailles: východočeský rokokový zámek Nové Hrady coby české Versailles, Vyškov aneb moravské Versailles a zámek Slezské Rudoltice neboli slezské Versailles.

Výlet do zapomenutých časů slezského Versailles

slezské rudolticeBarokní zámek Slezské Rudoltice leží v odlehlé krajině Osoblažského výběžku; dopraví vás k němu například úzkorozchodná železnice, která do Osoblahy jezdí z Třemešné. Ke společenské pověsti francouzské předlohy měl z uvedených tří míst patrně nejblíž; postaral se o to hrabě Albert Hodic (1706–1778), vzdělaný šlechtic, který působil u dvora Marie Terezie a rudoltický zámek přestavěl od základu. Zval sem vzácné hosty a ti nešetřili chválou; například pruský král Fridrich II. tvrdil, že si ve Slezských Rudolticích užil větší zábavu než u dvora ruské carevny Kateřiny II. Veliké.

Slezské RudolticeNávštěvy vítaly výstřely z šesti kanonů, postavených na hvězdicové baště před vchodem, pro jejich zábavu se konaly hody a tance, ohňostroje, činohry i zpěvohry. V parcích a zahradách, které patřily k chloubě Slezských Rudoltic, nechal hrabě vybudovat umělou zříceninu gotického hradu, čínský chrám, indickou pagodu i miniaturní městečko, zřejmě inspirované Gulliverovými cestami. Byly tu fontány, vodotrysky a zábavné vodní stroje, po jezerech a kanálech pluly gondoly, po smrti Hodicovy ženy pak na umělém ostrůvku uprostřed jednoho z jezírek v parku dokonce vznikl harém.

Slezské RudolticeDo zábavných představení hrabě najímal své poddané; v hájích se proto proháněly nymfy a satyrové, v idylické pastýřské krajině, která zabírala největší část zámeckého parku, se o stáda ušlechtilých ovcí, krav a koz starali venkované v rolích ovčáků a pasaček, v malém chrámu věštkyně předpovídala hostům budoucnost. Nechyběl ani hluboký a temný dubový les, takzvaný háj filozofů, kde byly rozvěšeny tabule s filozofickými citáty a u druidského chrámu se konávaly pohanské obřady – samozřejmě jen pro návštěvy a opět za účasti Hodicových poddaných. Oslnivé oslavy spolykaly astronomické částky; hrabě nakonec o svůj zámek přišel a musel odejít do Postupimi, kde dožil v ústraní pod ochranou krále Fridricha II. Je pochován společně s manželkou Sofií v kostele sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích. Na zámek se můžete podívat v září během víkendů a svátků od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 60 Kč.
 

Styl a architektura českého Versailles

Nové HradyMísto, které se svému velkému vzoru z Francie nevyrovná velikostí, ale architektonickou jedinečností a slohovou čistotou, to je zámek Nové Hrady u Litomyšle, přezdívaný také Malý Schönbrunn. Půvabný rokokový zámek s bohatou reliéfní štukovou a kamennou sochařskou výzdobou dal postavit v letech 1774–1777 hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel podle stavebního návrhu Josefa Jägra. V areálu nechybí okázalá vstupní brána, upravené zahrady s labyrintem a zahradním divadlem či anglický park s pískovcovou Křížovou cestou, navštívit můžete i Galerii anglických klobouků nebo oboru s daňky. Zámecká areál je otevřen denně od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 130 Kč. Poslední prohlídka zámku začíná v 16:00 hodin.
 

Zahrady moravského Versailles

Zámecká zahrada VyškovMěsto Vyškov aneb někdejší moravské Versailles dosáhlo značného rozkvětu koncem 17. století za panství biskupa Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu. Zámek získal nové křídlo s bohatě vybavenou obrazárnou, ve městě vznikl pivovar a jistý čas tu působila i biskupská mincovna. Biskup rovněž nechal rozšířit krásnou zámeckou zahradu; říká se, že proslulé kroměřížské zahrady, Květná a Podzámecká, měly svůj předobraz právě tady. Slavné období Vyškova ukončil v roce 1753 požár, který poničil město i zámek. Architektonickou dominantou zahrady je lodžie z roku 1673. V průčelí má 7 arkád s toskánskými sloupy, horní část zdobí balustráda.
Zámecká zahrada zámku Vyškov Příroda

Zámecká zahrada zámku Vyškov

Zámecká zahrada ve Vyškově existovala již v 15. století. Po švédském vpádu ji obnovil biskup Karel z Lichtenštejna. Architektonickou dominantou zahrady je lodžie z roku 1673. V průčelí má 7 arkád s toskánskými sloupy, horní část zdobí balustráda.

Muzeum Vyškovska Kultura

Muzeum Vyškovska

Muzeum nabízí k prohlídce 8 stálých expozic, sedm z nich ve Vyškově a jedna v Bučovicích. Nejstarší expozice muzea vznikla před více než 50 lety, nejmladší z nich byla vytvořena v roce 2016. Ostatní jsou ze 70., 80. a začátku 90. let 20. století.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles Památky

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Labyrint z jehličnanů na zámku v Nových Hradech Příroda

Labyrint z jehličnanů na zámku v Nových Hradech

Oblíbenou kratochvílí šlechty bývaly labyrinty. Tuto lákavou středověkou atrakci nabízí široké veřejnosti zámek Nové Hrady ve východních Čechách, který řadu let chátral. Jeho majitelé vybudovali nový labyrint a ten je i na dnešní dobu tak složitý, že se v něm menší děti ztrácejí.

Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích Památky

Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích

Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích byl postavený v novorománském stylu v letech 1871-1874. Na tomto místě stával románský kostel.

Zámek Slezské Rudoltice – Slezské Versailles Památky

Zámek Slezské Rudoltice – Slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice leží v nádherné oblasti Jeseníků v tzv. Osoblažském výběžku. Čtyřkřídlý, jednopatrový, barokní zámek se vstupní věží býval jedním z významných kulturních center Slezska, kterému se přezdívalo Slezské Versailles. Budovu obklopuje nevelký zámecký park s rybníkem.

Městská památková zóna Vyškov – dřívější Moravské Versailles Kultura

Městská památková zóna Vyškov – dřívější Moravské Versailles

Kulturním, společenským a hospodářským centrem Vyškovska je město Vyškov. Na území města se nalézá řada památek, ať již kostelů, muzeí nebo jiných zajímavostí. Navštívit tak můžete např. letecké muzeum, zámek s Muzeem Vyškovska, renesanční radnici s věží, ZOO park či si prohlédnout městské hradby.

Další aktuality

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku a Martinský trh

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 15. listopadu 2024 odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 16. listopadu 2024.
12. listopad 2024 7:53
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Moravskoslezský kraj

Zimní dovolená nejen na horách v Moravskoslezském kraji je jako dělaná pro rodinu s dětmi. Připravte dětem i sobě parádní jarní prázdniny, ať si vyčistí hlavu od učení a vy od všedních starostí. Portál Kudy z nudy přináší tipy na místa, kde si zasportujete i odpočinete. Stačí si už jen vybrat.
10. listopad 2024 16:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Příhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka

Nejslavnější liška na operním jevišti je ta od Janáčka! Opera Příhody lišky Bystroušky, kde se na jevišti prolíná lidský svět se světem zvířecím, nemá v operním žánru obdobu. Jedno z nejhranějších děl skladatele Leoše Janáčka jak v českých divadlech, tak na světových operních scénách mělo premiéru v Národním divadle v Brně 6. listopadu 1924. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem vzniku slavné opery i s jejím autorem!
4. listopad 2024 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Jesenické hory již brzy provoní svatomartinská husa

Dozlatova upečená husička, zelí a knedlíky, k tomu sklenka místního piva nebo něčeho ostřejšího. Kolem svátku Martina nabídne svatomartinskou husu řada restaurací v Jeseníkách a přilehlém podhůří. Většina z nich husu připraví podle původních receptů a z místních surovin. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam vyrazit na tradiční pokrm.
1. listopad 2024 7:10
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Dovedete si představit Bruntál uprostřed sopečné krajiny? Sopky sice byly naposled aktivní asi před jedním a půl milionem let, ale stojí tu dodnes. Uhlířský vrch je jednou z nejmladších sopek na našem území, dnes tu najdete poutní kostel, k němuž vede krásná historická alej. Kromě Uhlířského vrchu se můžete po naučných stezkách vypravit třeba do tufového lomu anebo na Venušinu sopku, k níž se vztahuje jazykově zeměpisná hříčka profesora Dienera, že „Etna je u Messiny a Venušina sopka u Meziny“.
1. listopad 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

V sobotu 2. listopadu 2024 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween. Podzimní akce je rovněž neodmyslitelně spjata s lampionovým průvodem, který v podvečer projde nasvíceným areálem zoo. Lampionový průvod vyjde od hlavního vstupu v 16:30 hod. Většina areálu zoologické zahrady zůstane tento den návštěvníkům výjimečně přístupná až do 18:00 hodin.
29. říjen 2024 10:23
Příroda, Moravskoslezský kraj

Přijďte se pokochat pohledem na Ostravu z nejvyšší radniční věže v České republice

Zpestřete si návštěvu Vyhlídkové věže Nové radnice v Ostravě, z níž uvidíte celé město jako na dlani! Za dobrého počasí se rozhlédnete nejen po městě, ale celém regionu. Když budete mít štěstí, spatříte na obzoru vrcholky Beskyd a dohlédnout bude možné i za hranice republiky, do sousedního Polska.
25. říjen 2024 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, ať slunce stojí vysoko v nadhlavníku anebo léto už dalo našim končinám sbohem a na horách nás přivítá podzimně jiskřivý vzduch či první sníh pod nohama. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
25. říjen 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj